در دنیای امروز که افراد سرمایه لازم برای شروع فعالیت های تولیدی، بازرگانی و خدماتی را به تنهایی ندارند و برای شروع یک فعالیت نیازمند کمک یکدیگر هستند و یا جوانانی صاحب ایده وجود دارند ولی سرمایه لازم برای جامه عمل پوشاندن به ایده هایشان را ندارند، همچنین صرف داشتن سرمایه بدون تخصص برای شروع فعالیت کافی نیست، افراد بیشتر به سراغ مشارکت با یکدیگر حرکت می کنند، در چنین شرایطی نیاز به شناخت انواع قرارداد مشارکت مدنی غیر قابل انکار است.

در نوشته های قبلی قرارداد مشارکت مدنی مفصلا بررسی شد و در این نوشته ضمن معرفی اجمالی اینگونه قراردادها، توضیحاتی راجع به انواع آنها ارائه می گردد.

قرارداد مشارکت مدنی چیست؟

قرارداد مشارکت مدنی قراردادی است که از طریق آن اشخاص حقیقی یا حقوقی سرمایه (مادی یا معنوی) خود را به صورت سهم الشرکه نقدی یا غیر نقدی تقویم کرده و به صورت مشاع و برای انجام کار معین در زمینه فعالیت های تولیدی، بازرگانی و خدماتی برای مدت محدود و به قصد انتفاع بکار می گیرند. به عبارت بهتر قرارداد مشارکت مدنی همان شکل مرسوم قراردادهایی است که به وسیله آن افراد سرمایه های خود را با هم تجمیع کرده و کسب و کاری راه می اندازند حال این سرمایه می تواند مادی باشد و یا به صورت ایده، شهرت و … باشد.

قرارداد مشارکت مدنی در سه شکل قرارداد مشارکت در ساخت، مشارکت مدنی با بانک و مشارکت مدنی خصوصی بسیار مرسوم است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

قرارداد مشارکت در ساخت چیست؟

امروزه قرارداد مشارکت در ساخت جز آن دسته قراردادهایی است که بسیاری از افراد جامعه با آن روبرو می شوند و شناخت درست آن نقش موثری در شناخت حقوق و تکالیفشان در این قالب قراردادی دارد. قرارداد مشارکت در ساخت  بین مالک یا مالکان و سازنده یا سازندگان منعقد می شود و بر اساس آن حقوق و تکالیف طرفین، نحوه تسهیم املاک و اراضی بین یکدیگر، تعهدات سازنده، تاریخ تحویل و … مشخص می شود. همچنین بعضا ساخت یک مجموعه ساختمانی توسط شرکایی انجام می شود که برای شفافیت روابطشان می توانند از قراردادهای مشارکت مدنی بهره بگیرند.

نکته ای که در تنظیم قراردادهای مشارکت در ساخت اهمیت بسیاری دارد پیش بینی ضمانت اجرای موثر در قرارداد است؛ به عنوان مثال اگر سازنده پس از تخریب ملک از ساخت آن ممانعت کند قطعا مالک متحمل ضرر سنگینی خواهد شد، پیش بینی ضمانت اجرا موثر در این مواقع مانند تعیین خسارت درخور توجه در صورت توقف کار از جانب سازنده و یا الزام وی از جانب دادگاه می تواند نقش موثری در پیشبرد قرارداد مذکور داشته باشد. همچنین اینکه طرفین در قبال عدم انجام تعهدات طرف مقابل حق فسخ قرارداد را پیش بینی نمایند می تواند کمک بسیاری به آنان نماید.

نکته دیگری که در قراردادهای مشارکت در ساخت باید به آن توجه کرد ذکر دقیق شروط قرارداد است هرچه شرایط به طور دقیق تر و شفاف تر بیان شود از بروز اختلافات در آینده جلوگیری می شود، از جمله شروطی که در این قرارادادها بسیار بحث بر انگیز است  میزان اورده های طرفین و عایدی آنان، زمان تحویل املاک، زمانبندی پیشرفت کار، مصالح به کار گرفته شده در روند ساخت، کیفیت مصالح و امثالهم می باشد.

نمونه قرارداد مشارکت مدنی

قرارداد مشارکت مدنی با بانک چیست؟

قرارداد مشارکت مدنی با بانک برای مواردی است که یک فرد می خواهد یک سرمایه گذاری انجام دهد و به تبع آن با دریافت سرمایه از بانک، بانک را نیز در سرمایه گذاری خود شریک کند.  برای انعقاد قرارداد مشارکت مدنی با بانک اطلاعات هویتی، موضوع مشارکت، میزان سرمایه مورد نیاز، حداکثر مدت مشارکت، پیش بینی خرید، هزینه و فروش، سهم سود پیشنهادی متقاضی و وثیقه هایی که برای ضمانت حسن انجام کار باید به بانک سپرده شود، به بانک ارائه می گردد.بانک یا سایر موسسات مالی می توانند تا 80 درصد کل سرمایه را در یک شرکت مدنی در اختیار بگیرند و همچنین فروش اقساطی سهم الشرکه نیز در این حالت امکان پذیر است.

بخوانید
5 نکته کلیدی در قرارداد استخدامی

قرارداد مشارکت مدنی با بانک برخلاف تصور برخی افراد که آن را همانند عقد مضاربه دانسته اند، عقد مضاربه نبوده و تفاوت هایی با یکدیگر دارند؛ از جمله این تفاوت ها این بوده که پرداخت سهم الشرکه بانک در مشارکت مدنی برخلاف عقد مضاربه دفعتا واحده و نقدا صورت نمی پذیرد و در دفعات متعدد پرداخت می شود، در مضاربه صددرصد سرمایه مورد نیاز برای فعالیت از جانب بانک تامین می شود حال آن که در قرارداد مشارکت مدنی صرفا درصدی از سرمایه مذکور توسط بانک تامین می گردد و در آخر در قرارداد مشارکت مدنی برخلاف قرارداد مضاربه هزینه‎های قابل قبول منحصربه هزینه‎های‎ اصلی نبوده و هر نوع هزینه دیگر با توافق طرفین میتواند در قرارداد قید شود.

قرارداد مشارکت مدنی خصوصی چیست؟

مشارکت مدنی خصوصی نیز شکل دیگری از این قراردادها بوده که به وسیله آن یک طرف سرمایه مادی خود و طرف دیگر سرمایه معنوی خود را برای مشارکت در میان می گذارد. بدین شرح که طرف اول به طور کامل سرمایه خود را وارد فعالیت مورد نظر می کند و طرف دوم مدیریت فعالیت مذکور را بر عهده می گیرد، در این حالت طرف اول را مالک و طرف دوم را عامل می نامند. مالک می تواند برای کنترل فعالیت های عامل فردی را نیز به عنوان ناظر تعیین نماید. قراردادهای مشارکت مدنی خصوصی کاربرد های زیادی دارد به عنوان مثال در نظر بگیرید که شما یک واحد آپارتمان اداری دارید که آن را به افرادی می سپارید تا در این واحد یک مرکز سلامت احداث نمایند، در این حالت اگر نمی خواهید صرفا روابطتان در حد روابط موجر و مستاجر باشد و به عبارت بهتر می خواهید شما هم سهمی از عواید مرکز سلامت داشته باشید، بدون اینکه دخالتی در مدیریت و عملیات مرکز مذکور داشته باشید، می توانید از مزیت انعقاد قرارداد مشارکت مدنی خصوصی بهره مند شوید.

در اینگونه قراردادها و سایر انواع مذکور ذکر میزان سهم هریک از طرفین بسیار اهمیت دارد به نحوی که اگر میزان سرمایه نقدی یا غیر نقدی و سهم طرفین در قرارداد مشخص نشده باشد، اصل بر بالمناصفه بودن سرمایه و سهم آنهاست.

با توجه به پیچیدگی قرارداد های مذکور بهترین راه برای جلوگیری از متضرر شدن طرفین در قرارداد و بروز اختلافات بهره گیری از مشاوران حقوقی و یا استفاده از نمونه های قراردادی آزموده شده در این موضوعات می باشد. تیم حقوقی وینداد در این راه همراه شما خواهد بود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

هر یکشنبه صبح آخرین مطالب و نکات حقوقی را دریافت کنید!

close-link