آنالیز و مشاوره رایگان راه حل مشکلات حقوقی

اگر نگران سلامت حقوقی کسب‌وکار خود هستید، فقط با یک جلسه آنالیز رایگان راه حل مشکلات حقوقیتان را از ما بخواهید.

بیمه و مالیات در پیمانکاری خدمات چگونه است؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
بیمه و مالیات در پیمانکاری خدمات چگونه است؟

امروزه در  بسیاری از فعالیت‌ها و کسب و کارها شاهد استفاده از قراردادهای پیمانکاری هستیم. آنچه در این میان اهمیت دارد تنها خود قرارداد پیمانکاری نیست چرا که در قرارداد پیمانکاری مسائلی مانند بیمه و مالیات نیز بسیار چالش برانگیز و مهم است.در این نوشتار قصد داریم در مورد بیمه و مالیات در پیمانکاری خدمات مطالبی را ارائه کنیم. ادامه مطلب را با ما همراه باشد.

قرارداد پیمانکاری چیست؟

در بسیاری از موارد افراد مجموعه ای از فعالیت های لازم در امور مربوط به یک پروژه،کسب و کار را تحت یک قالب به شخص حقیقی یا حقوقی تحت عنوان پیمانکار واگذار می کنند.در واقع قرارداد پیمانکاری قراردادی مربوط به تنظیم روابط کارفرما و پیمانکار است که موضوع این قرارداد متنوع و متفاوت است.
در حقیقت پروژه های بسیاری وجود دارند که تمام آن ها به واسطه یک سری از قوانین و اصول مورد توافق میان طرفین در یک قرارداد،تحت عنوان قرارداد پیمانکاری مدیریت و کنترل می شوند.

اما آنچه مهم به نظر می رسد آن است که برای تجربه تنظیم یک قرارداد معتبر و مطمئن باید اصول و قواعدی را رعایت کنید چرا که هر گونه و بی توجهی شما به این موضوع سبب متضرر شدن شما خواهد شد. در این زمینه می‌توانید سری به مطلب فورس ماژور در قرارداد پیمانکاری بزنید.

در یک آگهای اینترتی مطلبی خواندم در مورد صاحب کسب و کاری که مشغول به تجهیز و توسعه کسب و کار خود در بستر اینترنت بوده است و به دنبال استخدام فردی بود که در امر ایجاد شبکه ای اینترنتی به منظور خرید و فروش تجهیزات الکترونیکی او را یاری کند.

به نظر قراردادی که به او در این راه کمک میکند پیمانکاری خدمات می باشد در ادامه بیشتر در مورد ابهام این دسته از افراد در مورد بیمه و مالیات در پیمانکاری خدمات صحبت خواهیم کرد.

در مورد قرارداد پیمانکاری خدمات چه می‌دانید؟

قرارداد پیمانکاری خدمات دسته ای دیگر از انواع قرارداد های پیمانکاری است که بسیار پر کاربرد و مورد استفاده در فضای کسب و کارهای امروزه می باشد.
در واقع قرارداد پیمانکاری قراردادی است که در آن یکی از طرفین کارفرما است که انجام برخی از کارها به شخص حقیقی یا حقوقی به نام پیمانکار می سپارد. این دسته از قرارداد ها با توجه به تنوع و تکثر بالایی که دارند از ظرفیت و گنجایش بالایی برای استفاده از امور متفاوت رایج است.یعنی در زمینه های گوناگون خدماتی،ساختمانی،طراحی وب سایت و نرم‌افزار کاربرد دارد. هر بند از این قراداد نکات مهمی دارد که برای تنظیم باید به آن ها توجه کرد برای اطلاعات بیشتر می‌توانید سری به مطالب ما بزنید. مثلا بند حل اختلاف طرفین پیمان، ضریب قرارداد پیمانکاری، بند محرمانگی در قرارداد پیمانکاری خدمات و نهایتا مهمترین نکات تنظیم قرارداد پیمانکاری.

 

حق بیمه در قراردادهای پیمانکاری چگونه است؟

در این باره به این موارد توجه کنید:

۱_ ماده ۳۸ قانون تامین اجتماعی برای پوشش امور بیمه‌ای کارگران و شاغلانی ‌که تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی می باشند تدوین و وضع شده است.

۲_ در واقع آن دسته از کارفرمایان و پیمانکار هایی که تحت پوششی سازمان تامین اجتماعی هستند موظف به رعایت ماده ۳۸ قانون تامین اجتماعی می باشند.

۳_ حق بیمه در قرارداد های پیمانکاری به صورت درصدی از مبلغ قرارداد می باشد.

۴_ در واقع طبق مستفاد از ماده ۳۸ قانون تامین اجتماعی در حالاتی که انجام اموری به شکل مقاطعه به اشخاص حقیقی یا حقوقی سپرده می‌شود کارفرما موظف است در قراردادی که منعقد می کند مقاطعه کار را موظف به پرداخت کل حق بیمه کند.

۵_ در واقع ماده ۳۸ تمامی پیمانکار ها و کارفرمایان را مکلف کرده است که علاوه بر بیمه کردن کارکنان خود برای بیمه کردن نیروهای پروژه های مناقصه ای و قراردادی نیز اقدام کند‌.

۶_ توجه به چگونگی انجام پیمان  در پیمانکاری خدمات نیز مهم است و ممکن است به دو شکل انجام شود:
_ حالتی که پیمانکار خود کار را به عهده بگیرد.
_ حالتی که پیمانکار کار را به یک مقاطعه کار بسپارد.
در این حالت بخش قابل توجهی از مسئولیت های قانونی مربوط و متوجه به شخص پیمانکار ثانوی است.

۷_ در زمانی که پیمانکار خود انجام کار را به عهده بگیرد دو شکل متصور است:
یا آن که پیمانکار کار را به تنهایی و بدون داشتن کارگر انجام دهد،لذا در این حالت که پیمانکار کارگری را به کار نگرفته است در نتیجه تکلیف به پرداخت حق بیمه نیز نخواهد داشت.
یا آن که پیمانکار از کارگر استفاده کند.

سوالات خود در را در مورد بیمه و مالیات در پیمانکاری خدمات با ما در بخش پرسش و پاسخ وینداد مطرح کنید.

مالیات در قراردادهای پیمانکاری خدمات چگونه است؟

آنچه در مورد قوانین و مقررات فعلی در قرارداد های پیمانکاری خدمات موجود است در بردارنده تشریح و توصیف خاص و متمایزی از مالیات پیمانکاری نیست اما به طور  کلی این دیدگاه وجود دارد که مالیات بر درآمد قراردادی های پیمانکاری عمرانی و غیر عمرانی چندان تفاوت چشمگیری ندارد.
در واقع در پیمانکاری  خدمات یک پروژه عمرانی هزینه های اجرایی و اداری و بیمه از تمام درآمد کسرشده و سودی که حاصل می شود از محل آن باید ۲۵ درصد مالیات پرداخت شود.(این حالت در مورد شخص حقوقی است.)

اما در مورد مالیات اشخاص حقیقی معافیت موجود در قانون هر ساله اعلام می شود که بعد از آن از سود ناخالص کم می شود.

هنوز در مورد بیمه و مالیات در پیمانکاری خدمات سوالی دارید؟

یکی از مباحث چالش برانگیز پیمانکاری خدمات بیمه و مالیات است ‌که می تواند در روابط میان پیمانکار و کارفرما حساس و واجد اهمیت بسیار باشد. سوالات خود در این مورد را با کارشناسان حقوقی وینداد مطرح کنید برای این کار همین الان وقت مشاوره حقوقی تلفنی خود را ثبت کنید.
با وینداد همراه باشید.

5/5 - (1 امتیاز)
دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط