آنالیز و مشاوره رایگان راه حل مشکلات حقوقی

اگر نگران سلامت حقوقی کسب‌وکار خود هستید، فقط با یک جلسه آنالیز رایگان راه حل مشکلات حقوقیتان را از ما بخواهید.

قرارداد مشارکت چاپ کتاب یکی از انواع قراردادها با ناشر است!

زمان مطالعه: 5 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
قرارداد مشارکت چاپ کتاب یکی از انواع قراردادها با ناشر است!

امروزه با توجه به هزینه‌های روزافزون مراحل مختلف چاپ کتاب، لازم است مولفین و مترجمینی که علم و زمان و هزینه‌های مادی و معنوی بسیاری را برای نوشتن کتاب خود صرف کرده‌اند بدانند که با توجه به شرایط مختلف از جمله کیفیت و سابقه‌ کار خودشان در تالیف یا ترجمه و هم‌چنین مشخصات ناشر انتخابی‌شان، چه قراردادی را برای چاپ اثر خود انتخاب کنند.

باید توجه کرد که ناشران مختلف ممکن است از اسامی مختلفی برای انواع قراردادهای چاپ استفاده کنند ولی می‌توان تمام این موارد را به طور یکسانی دسته‌بندی کرد.

قرارداد مشارکت چاپ کتاب ، قرارداد سرمایه‌گذاری مولف، قرارداد سرمایه‌گذاری مشارکتی، قرارداد سرمایه‌گذاری چاپ کتاب توسط ناشر، قرارداد واگذاری چاپ اول، قرارداد سرمایه‌گذاری ناشر جهت چاپ کتاب، قرارداد حق تالیف کتاب، قرارداد واگذاری کتاب و … از انواع این اسامی است که در این مطلب تلاش می‌کنیم با یک توضیح کلی، این دسته‌بندی را بررسی کرده و سپس نمونه قرارداد مشارکت چاپ کتاب را به عنوان یکی از انواع این قراردادها به تفصیل بررسی کنیم.

چنانچه پس از مطالعه این مطلب نیاز به نمونه قرارداد مشارکت چاپ کتاب داشتید می‌توانید برای اطلاع از جزئیات آن با کارشناسان حقوقی ما مشورت کنید.

در انتخاب بین انواع قرارداد چاپ، چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

به عنوان مولف یا مترجم یک اثر، باید ابتدا تصمیم بگیرید که قصد دارید برای چاپ اثر خود با کدام ناشر همکاری کنید. همانطور که گفته شد ناشران مختلف معمولا از اسامی متفاوتی برای انواع قرارداد چاپ استفاده کرده و در برخی موارد، حتی جزئیات و برخی از بندهای انواع مختلف قراردادها نیز با یکدیگر متفاوت هستند. با توجه به مواردی که گفته شد، به منظور اینکه فرآیند چاپ اثر شما با موفقیت طی شود، ابتدا باید با توجه به شناخت کلی نسبت به انواع قراردادهای چاپ، مشخصات هر یک از آنها را در مقررات خاص ناشرهای مختلف چک کرده و در نهایت، نشر مورد نظر خود را انتخاب کنید. انجام این کار مستلزم این است که با دسته‌بندی کلی انواع این قراردادها آشنا شوید.

پس اگر قصد فعالیت در حوزه نشر کتاب دارید تنظیم قراردادهای سرمایه‌گذاری در کتاب را به دست کارشناسان حقوقی بسپارید. همچنین می‌توانید قرارداد مشارکت چاپ کتاب را از اینجا دریافت کنید.

قرارداد سرمایه‌گذاری مؤلف

نویسندگان و مترجمینی که قصد دارند اولین اثر خود را به چاپ برسانند و یا آن دسته از نویسندگان باسابقه و مشهور معمولا این دسته از قرارداد را انتخاب می‌کنند که در آن، مولف تمام هزینه‌های مراحل چاپ و نشر را پرداخت کرده و در برابر، کلیه‌ منافع حاصل از فروش اثر و هم‌چنین مالکیت مادی و معنوی آن به مولف تعلق می‌گیرد. در این نوع از قرارداد، اگر نویسنده تصمیم بگیرد که برای چاپ‌های بعدی اثر خود، ناشر را تغییر دهد، می‌تواند به هر ناشری که مایل باشد مراجعه کند. برخی از ناشرها به منظور سهولت پرداخت هزینه‌های چاپ و نشر در این نوع از قرارداد، بخشی از این هزینه‌ها را به صورت اقساطی دریافت می‌کنند.

اگر شما هم نیاز به یک قرارداد سرمایه گذاری مؤلف کامل دارید که تمامی بندهای لازم را داشته باشد می‌توانید درخواست تنظیم این نمونه قرارداد را ثبت کنید تا تجربه ده‌ها قرارداد شکست‌خورده را تجربه نکنید.

قرارداد حق تألیف کتاب

مؤلفین و مترجمینی که قادر نیستند هزینه‌های چاپ و فروش آثار خود را تامین کنند، معمولا این نوع قرارداد را با ناشر انتخابی خود منعقد می‌کنند که بر اساس آن، ناشر پس از بررسی اثر به طور کامل، تصمیم می‌گیرد که آیا قصد خرید آن را دارد یا نه. خرید یک اثر توسط ناشر به این معناست که در مقابل پرداخت مبلغی به عنوان حق تألیف به نویسنده یا مترجم، تمام حقوق مادی و معنوی کتاب به ناشر واگذار خواهد شد. محاسبه‌ حق تألیف نیز به این صورت است که قبل از آغاز فروش اثر، ناشر متعهد می‌شود که درصدی از مبلغ درج شده روی کتاب را ضرب‌در تعداد جلدهای کتاب به نویسنده پرداخت کند. معمولا ناشرهای مختلف مایل هستند که این نوع از قرارداد را با نویسندگان یا مترجمان شناخته‌شده‌ای منعقد کنند که از فروش آثارشان اطمینان دارند. نویسندگان و مترجمان در هنگام انعقاد این قرارداد باید دقت کنند که آیا قصد دارند حقوق مادی و معنوی اثر خود را تا ابد به ناشر واگذار کرده یا اینکه ترجیح می‌دهند این واگذاری به صورت موقتی و چند ساله باشد چرا که برخی از ناشران این امکان را به وجود آورده‌اند که اثری را برای مثال برای یک دوره‌ ۲ تا ۵ ساله از صاحب آن خریداری کرده و پس از پایان این دوره، نویسنده یا مترجم بار دیگر، صاحب حقوق مادی و معنوی اثر خود خواهد شد.

در صورتی که برای قرارداد حق تألیف خود نیاز به مشاوره داشتید می‌توانید همین الان برای دریافت مشاوره حقوقی از کارشناسان ما اقدام کنید.

قرارداد واگذاری اثر

در این نوع قرارداد، نویسنده در ازای دریافت یک مبلغ توافقی اثری را برای یک ناشر خلق می‌کند و تمام حقوق مادی و معنوی این اثر به ناشر واگذار می‌شود. این قرارداد همانطور که از توضیح آن مشخص است مربوط به اثرهای سفارشی و ویژه بوده و ناشر این قرارداد با نویسنده یا مترجمی که او را می‌شناسد منعقد می‌کند.

با تنظیم قرارداد واگذاری اثر با خیال راحت و بی‌دغدغه اثر خود را واگذار کنید. همین الان برای دریافت ثبت درخواست تنظیم این قرارداد اقدام کنید.

قرارداد مشارکت چاپ کتاب

قرارداد مشارکت چاپ کتاب از انوع قرارداد مشارکت مدنی دو نفره است که در ماده ۵۷۱ قانون مدنی تعریف شده : «شرکت عبارت است از اجتماع حقوق مالکین متعدد در شیء واحد به نحو اشاعه.» در این نوع از قرارداد، ناشر و صاحب اثر در بخش چاپ و نشر کتاب شریک می‌شوند. با توجه به مقررات داخلی ناشرین مختلف، می‌توان چند نمونه قرارداد مشارکت چاپ کتاب را از یکدیگر تفکیک کرد.

در یک نمونه قرارداد مشارکت چاپ کتاب، تمام هزینه‌های چاپ و نشر اثر با یک نسبت توافقی بین ناشر و صاحب آن تقسیم شده و طرفین به همین نسبت در سود حاصل از فروش اثر نیز شریک خواهند بود.

بهترین گزینه برای نویسنده‌ای که قادر نیست سرمایه‌گذاری برای اثر خود را به مدت طولانی بر عهده بگیرد و از طرفی مایل نیست حقوق مادی و معنوی اثر خود را به طور کلی واگذار کند، قرارداد مشارکت در چاپ کتاب است.

بعضی از ناشرها معمولا به صاحب اثر پیشنهاد می‌کنند که برای مثال چاپ اول و دوم اثر با سرمایه‌گذاری شخصی نویسنده چاپ شده و اگر فروش کتاب موفقیت آمیز بوده و به چاپ سوم رسید، از این نوبت چاپ به بعد، قرارداد مشارکت چاپ کتاب بین ناشر و صاحب اثر منعقد شود. در این حالت، ناشر می‌تواند با بررسی میزان موفقیت فروش کتاب و تخمین مدت زمان بازگشت سرمایه‌گذاری تصمیم بگیرد که چند درصد از هزینه‌های چاپ و نشر را برای چند نوبت چاپ برعهده بگیرد.

برخی دیگر از ناشران راه‌حل دیگری را پیش گرفته و حاضر هستند حتی برای چاپ اول کتاب این نمونه قرارداد مشارکت چاپ کتاب را با صاحب اثر منعقد کنند با این شرط که یک سقف معین ( مثلا ۱۰۰۰ نسخه) برای تعداد جلد کتاب مورد نظر در نظر می‌گیرند.

نوع سوم از نمونه قراردادهای مشارکت چاپ کتاب، موردی است که بنا بر مقررات ناشر مربوطه، تمام هزینه‌های چاپ و نشر اثر بین ناشر و صاحب اثر به طور مساوی تقسیم شده و در نهایت سود ناشی از فروش آن نیز به همین نسبت تقسیم می‌شود. انعقاد تمام این نمونه قراردادهای مشارکت چاپ کتاب مستلزم این است که هزینه‌های واقعی چاپ و نشر کتاب توسط ناشر برآورده شده و در قرارداد ذکر شود.

اگر به دنبال قرارداد کاری حرفه‌ای با ناشر خود هستید با خرید نمونه قرارداد مشارکت چاپ کتاب و آموزش کامل آن یک قرارداد کاری حرفه‌ای را در دست داشته باشد.

نیاز به قرارداد مشارکت چاپ کتاب دارید؟

برای جلوگیری از هرگونه اشتباه و ضرر در بستن قرارداد با ناشر نیازمند قراردادی استاندارد هستید که حاوی همه نکات حقوقی و ظرافت‌های لازم باشد به همین منظور می­‌توانید به بانک قرارداد وینداد سری بزنید. اگر هنوز سوال دارید می‌­توانید برای اطلاع از جزئیات این مراحل و تنظیم نمونه قرارداد مشارکت چاپ کتاب با کارشناسان حقوقی ما تماس بگیرید. در قراردادهای مشارکت نمی‌توان از یک مدل قراردادی واحد برای تمام موارد موجود استفاده کرد و حتی اگر چنین نمونه قراردادی نیز تهیه شود به موازات عام بودن قرارداد، کارکرد آن زیر سوال می‌رود. پس بهتر است تنظیم نمونه قرارداد مشارکت چاپ کتاب را به‌طور خاص حتما زیرنظر کارشناس حقوقی انجام دهید.

5/5 - (1 امتیاز)
دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط