قرارداد پیمانکاری به انگلیسی و چگونگی تنظیم قرارداد‌های پیمانکاری

زمان مطالعه: 2 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌

به صورت کلی پیمانکاری عبارتست از قراردادی که به موجب آن تحقق عمل یا فروش کالایی یا ارائه خدماتی با شرایط معینی و در قبال مزد یا بهاء و در مدت معین به شخص یا اشخاص معلوم به یک طرف قرارداد با عنوان پیمانکار واگذار می‌شود. یکی از موارد قرارداد پیمانکاری، قرارداد پیمانکاری به انگلیسی است.

موضوع قرارداد پیمانکاری ممکن است حسب مورد در رابطه با حمل و نقل، خرید مصالح، تجهیزات، ماشین آلات، تهیه و نصب تجهیزات صنعتی، ساخت و ساز ابنیه و ارائه خدمات باشد.

به صورت کلی قرارداد پیمانکاری در چند ماده تنظیم و به امضاء طرفین قرارداد می‌رسد و عموماً تصور بر آنست که قراردادهای پیمانکاری صرفاً نسبت به موضوعات عمرانی و ساختمان منعقد می‌شود.

اما نکته  قابل توجه آنست که به جهت ظرفیت و قابلیت بالای این قرارداد می‌توان از آن در زمینه امور خدماتی نیز استفاده کرد.

در این راستا توجه نمایید که اصطلاحاً به قراردادهای پیمانکاری با موضوع غیرساختمانی، قرارداد پیمانکاری خدمات است.

در این مطلب قصد داریم تا با نکات حقوقی مربوط به قرارداد پیمانکاری خدمات و قرارداد پیمانکاری به انگلیسی بپردازیم.

قرارداد پیمانکاری خدمات و مهم‌ترین نکات آن

در تنظیم قرارداد پیمانکاری خدمات توجه به موضوعات مهمی از قبیل طرفین، موضوع، مبلغ و نحوه پرداختان، شروط قرارداد و غیره پرداخت اهمیت بسزایی دارد.

نکته  مهم در خصوص قرارداد فوق آنست که طرفین این قرارداد حسب مورد ممکن است دو طرف و بعضاً چند طرف باشند. در فرض اخیر قرارداد پیمانکاری با طرفین بیش از دو نفر کنسرسیوم اطلاق می‌شود.

موضوع مهم دیگری که حائز اهمیت است، درج مشخصات طرفین اعم از حقیقی و حقوقی در قرارداد است. این مشخصات در خصوص اشخاص حقیقی شامل مشخصات شناسنامه و کارت ملی و آدرس و غیره است لیکن نسبت به اشخاص حقوقی در تنظیم قرارداد پیمانکاری باید نکاتی توجه شود از جمله اینکه به حکم قانون دارای شخصیت حقوقی مستقل و مجاز به عقد و امضای قرارداد و ایجاد تعهد باشد.

همچنین لازم به ذکر است که سازمانهای دولتی و وزارتخانه‌ها و بانک‌ها و شهرداری‌ها نیز می‌توانند طرف قرارداد فوق واقع شوند.

حتماً از این نکته غافل نشوید که اگر شرکت‌های خصوصی طرف قرارداد قرار گرفتند بایستی اساسنامه شرکت به منظور احراز بقاء و عدم انحلال یا تعلیق شرکت، گواهی آخرین تغییرات ضم قرارداد پیمانکاری شود.

ضمناً انعقادکننده  قرارداد بایستی از طرف شرکت و به موجب اساسنامه حق امضاء داشته و ذی سمت باشد.

نکات حقوقی قرارداد پیمانکاری به انگلیسی

در صورتی که قصد انعقاد یک قرارداد پیمانکاری به انگلیسی دارید در این بخش به نکات مهم آن توجه نمایید.

اولین نکته در تنظیم قرارداد فوق آنست که بایستی تسلط و آشنایی کافی با مفاهیم و مسائل ماهوی حقوقی درگیر در موضوع قرارداد و آشنایی کافی با زبان عمومی و تخصصی حقوقی داشته باشید.

دومین نکته آنست که موضوع قراردادهای پیمانکاری بیشتر جنبه تخصصی داشته و متخصصین و کارشناسان مرتبط با قرارداد باید خودشان دقیقاً کار را با تمام مسائل و جوانب آن شرح دهند تا باعث بروز اختلافات عمده بعدی در اجراء یا تفسیر، همچنین ادعا و انکارهای متعدد طرفین نگردد.

نکته دیگر آنست که گاهی موضوع نحوه تنظیم قرارداد پیمانکاری به انگلیسی با درج عبارات کوتاه و مختصر قابل قبول است گاهی هم دارای ابعاد فنی و تخصصی است که در این صورت جزئیات کامل تحت عنوان (شرح کار) بطور مفصل شرح داده و به عنوان جزء لاینفک قرارداد ضمیمه می‌گردد.

ضمناً رعایت نکته  دیگری در تنظیم قرارداد پیمانکاری به انگلیسی لازم است. این نکته عبارتست از آنکه رعایت برخی مقررات بخصوص مطالبات کارگران، تدابیر امنیتی و بهداشت کار، بیمه‌های تأمین اجتماعی و مسئولیت مدنی از قوانین آمره و در قراردادها برعهده کارفرما و پیمانکار می‌باشد.

لذا در تنظیم قرارداد پیمانکاری نباید برخلاف این قوانین توافقی به عمل آید چرا که فاقد ارزش و غیر مسموع است.

مورد بعدی آنست که در تنظیم قرارداد پیمانکاری به انگلیسی بایستی رعایت شود آن است که صلاحیت شرکت‌ها از جهت احراز توانایی و امکان انجام کار توسط شرکت بررسی شده و موضوع قرارداد از موارد فعالیتهای مجاز شرکت باشد و اینکه شرکت طرف قرارداد ممنوع المعامله نباشد.

سخن آخر

تنظیم قرارداد پیمانکاری خدمات و قرارداد پیمانکاری به انگلیسی واجد نکات مهمی است که توجه به آن‌ها اهمیت بسزایی دارد.

در این مطلب ضمن بیان تعریف قرارداد پیمانکاری خدمات، نکات مهم این قرارداد و همچنین موارد لازم‌الرعایه در تنظیم آن به زبان انگلیسی مورد توجه قرار گرفته است.

اگر هدف شما هم از تنظیم قرارداد پیمانکاری به انگلیسی کسب سود حداکثری است همین الان نمونه قرارداد فوق را از بانک نمونه قرارداد دریافت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

مشاوره تلفنی حقوقی آنلاین

برای دریافت مشاوره تخصصی خدمات حقوقی کسب‌وکارها ( تنظیم قراردادهای دو زبانه، تنظیم اوراق قضایی، دعاوی تخصصی کسب‌وکارها، مالکیت فکری، کپی‌رایت و غیره) درخواست خود را ثبت نمایید. کارشناسان ما، با شما تماس خواهند گرفت.

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط