'5 زمان خواندن

شکایت از فروشگاه‌های اینترنتی به آن دلیل حجم زیادی از شکایات را در بر می‌گیرد که امروزه خرید کلیه کالاها و حتی دریافت خدمات حقوقی و پزشکی به صورت آنلاین و در بستر اینترنت صورت می‌گیرد. فروشگاه‌های اینترنتی و مارکت‌پلیس‌ها به دلیل مزایای حق انتخاب و مقایسه قیمت‌ها، صرفه‌جویی در زمان، انرژی و دسترسی ۲۴ ساعته که به مخاطبان ارائه می‌دهد باعث شده است روز به روز به تعداد استفاده‌کنندگان از خدمات و خریداران فروشگاه‌های اینترنتی اضافه شود. به‌ همین دلیل با جا افتادن فرهنگ خرید اینترنتی و افزایش استفاده از خدمات آنلاین، مشکلات این‌گونه از معاملات هم بیشتر می‌شود.

خرید از فروشگاه‌های اینترنتی هم مانند خرید به‌صورت حضوری از فروشگاه‌ها ممکن است دردسرهای خودش را داشته باشد. ما در این مطلب راه‌های شکایت از فروشگاه‌های اینترنتی که به‌صورت قانونی و مجاز به ثبت رسیده و با نماد اعتماد الکترونیکی فعالیت می‌کنند را بررسی می‌کنیم.

راه‌های شکایت از فروشگاه‌های اینترنتی کدامند؟

برای شکایت بسته به مشکل پیش آمده، راه‌های متفاوتی وجود دارد. به‌طور کلی ۳ راه شکایت از فروشگاه‌های اینترنتی پیش روی شما قرار دارد:
۱- شکایت از طریق سامانه نماد اعتماد الکترونیکی
۲-شکایت از طریق پلیس فتا
۳-شکایت از طریق مرجع قضایی

فراموش نکنید که وینداد بستری را آماده کرده است تا به راحتی بتوانید وکیل متخصص برای مشکل ‌حقوقی خود در حوزه دعاوی جرائم رایانه‌ای انتخاب کنید. برای این کار کافی است که مسائل حقوقی خود را ثبت کنید تا ما پس از بررسی دعوای مطرح شده، وکیل متخصص برای دعوا را به شما معرفی کنیم تا با هزینه‌ای معقول دفاع از پرونده‌ی شما را در کلیه مراحل دادرسی در دادگاه‌ها و سایر مراجع ذی صلاح برعهده بگیرد.

شکایت از فروشگاه‌های اینترنتی از طریق سامانه نماد اعتماد الکترونیکی

برای شکایت از فروشگاه‌های اینترنتی از طریق سامانه نماد اعتماد الکترونیکی، فروشگاه اینترنتی باید دارای نماد اعتماد الکترونیکی باشد. اگر فروشگاهی که از آنجا کالای خود را خریداری کرده‌اید یا خدماتی را دریافت کرده‌این دارای نماد اعتماد الکترونیکی باشد کافی‌ست به آدرس HTTPS://ENAMAD.IR مراجعه نمایید، سپس به صفحه ثبت شکایت
روی آیکون ورود به سامانه ثبت شکایات کلیک نمایید. پس از ثبت شکایات خود می‌توانید مشکل خود را پی‌گیری کنید. 

نماد اعتماد الکترونیکی توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت به سایت‌های دارای صلاحیت اعطاء می‌شود. این نماد، ضمانتی برای اطمینان کاربران برای خرید از درگاه‌های اینترنتی معتبر به حساب می‌آید.

با توجه به اینکه فروشگاه‌های اینترنتی مجاز دارای نماد اعتماد الکترونیکی یا اینماد هستند در صورت عدم پاسخگویی مناسب این فروشگاه‌ها و در مواردی مانند عدم استرداد کالا در بازه زمانی هفت روزه بر اساس شرایط قانونی یا تحویل کالای معیوب و … می‌توان از طریق همین سایت اقدام به شکایت از فروشگاه اینترنتی نمود.

شکایت از فروشگاه اینترنتی از طریق پلیس فتا

یکی دیگر از راه‌های شکایت از فروشگاه‌های اینترنتی شکایت از طریق پلیس فتا است. ماهیت پلیس فتا ، عملیاتی است به این معنا که به صورت تخصصی و از طریق تجهیز به منابع نیروی انسانی ، دانشی و تجهیزاتی نسبت به تأمین امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات با رویکرد مقابله با جرایم از طریق پیش‌بینی ، پیش‌گیری و کشف جرم اقدام می‌نماید.
شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت پلیس فتا، شکایت خود را در ارتباط با وب ‌سایت، سایت فروشگاه‌های اینترنتی، شبکه‌های اجتماعی، تخلف در اپلیکیشن و بازی و حتی پست الکترونیکی را مطرح کنید.
پس از ورود به سایت باید به قسمت خدمات الکترونیکی وارد شوید. پس از ورود به قسمت ثبت گزارش مردمی ، باید
گزارش تخلف سایت فروشگاه اینترنتی مربوطه را ارائه دهید.

 از میان گزینه‌های هک، تخلف/مصادیق مجرمانه، تخلف در خرید کالا/خدمات، آسیب‌پذیری و حفره امنیتی یکی را برای رسیدگی به شکایت خود، انتخاب می‌کنید.

می‌توانید با توضیحات بیشتری از جزئیات مشکل پیش آمده، پلیس فتا را در جریان تخلف فروشگاه اینترنتی قرار دهید. به‌عنوان مثال شما قصد دارید از فروشگاه اینترنتی X که کالای خریداری شده‌‌تان را به دستتان نرسانده یا تخلفی در درج محصولات و کالاها انجام داده شکایت کنید. فراموش نکنید که شما برای پیگیری تخلفات خود، می‌بایست در سامانه پلیس فتا ثبت‌نام کنید. برای ثبت‌نام نیاز به درج نام و نام خانوادگی، شماره تلفن همراه، انتخاب گذرواژه و پست الکترونیکی خود هستید تا پس از ثبت شکایت، بتوانید از نتیجه با خبر شوید.

بخوانید
حقوق مصرف‌کنندگان در خریدهای اینترنتی + شکایت از فروشگاه‌های اینترنتی

شکایت از فروشگاه‌های اینترنتی از طریق مرجع قضایی

یکی از مسائل مهم دنیای کسب و کار، آگاهی به قوانین، مقررات و دستورالعمل‌های کسب و کارهای اینترنتی می‌باشد. به عبارت دیگر برای رسیدن به درک صحیح از استفاده از کسب و کارهای اینترنتی باید به قوانین آن آگاهی داشت تا از بروز مشکلات بعدی جلوگیری شود.
در روش سوم برای شکایت از فروشگاه‌های اینترنتی می‌توانیم از طریق مرجع قضایی اقدام کنیم. به این صورت که شخص شاکی باید با داشتن مدارک کافی از جمله رسید واریز وجه و… به دادسرای جرایم رایانه‌ای در تهران و به دادسرای محل سکونت خود در سایر شهرستان‌ها مراجعه نماید و شکایت خود را با نوشتن شکواییه مطرح نماید.

دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۳۱ تهران ملقب به دادسرای رسیدگی به جرائم اینترنتی است که مسئولیت رسیدگی به جرائم مربوط به تخلفات در حوزه فضای مجازی می‌باشد.

چند نکته مهم درخصوص نحوه شکایت از فروشگاه اینترنتی

در کنار طرح شکایت در ای‌نماد می‌توان از طریق اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی نیز تخلف صورت گرفته از سوی فروشگاه‌های اینترنتی را پیگیری کرد. بنابراین گران فروشی، کم فروشی، تقلب، اخفاء و امتناع از عرضه کالا، عدم صدور فاکتور، فروش اجباری و سایر موارد موضوع قانون تعزیرات حکومتی در صورتی که از سوی فروشگاه‌های اینترنتی واقع شوند، علاوه بر شکایت در ای‌نماد و اتحادیه مربوطه قابل شکایت از طریق تعزیرات نیز هستند اما عموماً این راه‌ها زمان‌بر هستند.
نقض حقوق مصرف کننده، نقض قواعد تبلیغ، نقض حقوق علامت تجاری و … در صورتی که از سوی فروشگاه‌های اینترنتی سر زند در دادسرای جرایم رایانه‌ای قابل تعقیب قضایی می‌باشد.
بسیاری از وکلای آشنا با قوانین و مقررات کسب‌وکارهای اینترنتی می‌توانند در این زمینه به افرادی که به دنبال راهی برای شکایتشان هستند کمک شایان توجهی نمایند.

آیا شکایت از سایت اینترنتی که کالاها و خدماتی را به فروش می‌رسانند امکان‌پذیر است؟

بله، بر اساس قوانین موجود و توضیحاتی که در ابتدا دادیم امکان ثبت شکایت از سایت اینترنتی وجود دارد.

کدام روش شکایت از سایت های فروش اینترنتی موثرتر است؟

ثبت شکایت از سایت های فروش اینترنتی با ۳ روش شکایت کیفری، پلیس فتا و یا سامانه تخصصی نماد اعتماد الکترونیکی امکان‌پذیر است. هر یک از روش‌های شکایت از فروشگاه های اینترنتی شرایط و مزایای خاص خود را دارند که با توجه به اوضاع و احوال خاص فرد زیان‌دیده می‌توان از یکی از این روش‌ها استفاده کرد.

برای شکایت از فروشگاه‌های اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید؟

قبل از طرح شکایت از فروشگاه‌های اینترنتی ابتدا باید نسبت به تشخیص درست جرم یا تخلف صورت گرفته و قانون حاکم بر آن عمل نمایید. با توجه به گستردگی موضوع بهتر است قبل از هرگونه اقدام مشاوره حقوقی در این زمینه دریافت کنید. کارشناسان حقوقی وینداد با تجربه بالا در زمینه حقوق کسب‌وکارهای اینترنتی می‌توانند بهترین راهنمایی‌ها را برای پیشبرد شکایت شما در این خصوص ارائه دهند.

بخوانید
امضای الکترونیکی در دوران شیوع کرونا را جدی بگیرید!

حالا ما از شما می‌پرسیم، آیا تا به حال در خریدهای اینترنتی خود به مشکل برخورده‌اید؟ چه مراحلی را برای شکایت کردن از فروشگاه اینترنتی طی کرده‌اید؟ آیا نتیجه‌ای از شکایت خود گرفته‌اید؟ اگر تجربه‌ای در این خصوص داشته‌اید لطفا نظرات خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.


77 دیدگاه

رامین · ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ در ۲:۴۴ ب٫ظ

با سلام
حدود ۷ هفته پیش کالایی از از سایت مُدیسه خریداری کردم به ارزش تقریبی ۸۵۰ هزار تومان. بعد از گذشت ۷ هفته کش و قوس و وعده و وعید امروز اعلام کردن سفارش من رو لغو کردن. این در حالیست که امروز جنس خریداری شده با افزایش ۴۵۰ هزار تومنی قابل خرید است. لطفاً راهنمایی بفرمایید
با تشکر

  کارشناس حقوقی وینداد · ۲۹ مرداد ۱۳۹۹ در ۵:۲۰ ب٫ظ

  باسلام و احترام؛

  مطابق مطلبی که نوشته شده شما می‌توانید از طریق پلیس فتا و سامانه نماد اعتماد الکترونیکی از فروشگاه اینترنتی مدنظر شکایت کنید.

  باتشکر،

  Sajad · ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ در ۵:۵۵ ب٫ظ

  حدود۱۰روز پیش از فروشگاه بگلند کیف زنانه عمده حدود۳میلیون خرید کردمه ولی بعد واریز وجعه اجناس نفرستادن وجوابگو تماس هم به هیچ عنوان نمیباشند

   زهرا بیات · ۹ مهر ۱۳۹۹ در ۲:۴۴ ب٫ظ

   سلام

   می توانید از طریق سایت نماد اعتماد الکترونیک و پلیس فتا شکایت کنید.

   با احترام
   تیم حقوقی وینداد

اسماعیل · ۲۷ خرداد ۱۳۹۹ در ۱۱:۲۸ ق٫ظ

توی یک سایت یک عینک آفتابی سفارش دادم. هزینه اش را درب منزل تحویل دادم ولی یک عینک مزخرف و فیک داخل بسته بود. شماره های شرکت ، جواب نمیده .
گفتم به مردم اطلاع رسانی کنید وجلوی فعالیت این کلاهبردارا ها را بگیرید.

  کارشناس حقوقی وینداد · ۲۹ مرداد ۱۳۹۹ در ۴:۳۹ ب٫ظ

  باسلام و احترام؛
  مطابق مطلبی که وجود دارد شما می‌توانید از این فروشگاه به مراجع قضایی همچون پلیس فتا شکایت کنید.
  سایت پلیس فتا: https://www.cyberpolice.ir/

  باتشکر

   فاطمه · ۶ مهر ۱۳۹۹ در ۲:۳۶ ب٫ظ

   من از یک سایت که نماد اعتماد الکرونیکی نداشت یک جزوه درسی خرید کردم، مشکلی نبود و بعد از خریدم لینک دانلود جزوه برام اومد،اما میخواستم بپرسم اینکه از سایتی که نماد اعتماد الکترونیکی نداشته خرید کردم خطرناک نیست؟البته درگاهی که وصل شدم pep.shaparak بود که امن هست،ولی باز برای اطمینان پرسیدم

    زهرا بیات · ۱۲ مهر ۱۳۹۹ در ۷:۴۱ ب٫ظ

    سلام
    به طور کلی بهتر است از فروشگاه هایی خرید نمایید که دارای اینماد یا نماد اعتماد الکترونیکی هستند اما از سوی دیگر خرید از فروشگاه های آنلاینی که این نماد را دریافت نکرده اند لزوما خطرناک نیست و در صورت بروز مشکل از طریق پلیس فتا و یا شکایت کیفری و حقوقی می توانید حقوق خود را مطالبه نمایید.

    با احترام
    تیم حقوقی وینداد

تجهیزات شهربازی · ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ در ۱۰:۵۱ ب٫ظ

عالییییییییییییییی

کارشناس حقوقی وینداد · ۲۹ مرداد ۱۳۹۹ در ۵:۲۸ ب٫ظ

باسلام و احترام؛

خوشحالیم که این مطلب مورد رضایت شما قرار گرفته است.
پیروز باشید.

مرتضی · ۳۰ مرداد ۱۳۹۹ در ۹:۰۲ ب٫ظ

با سلام بنده در یکی از سایت‌های انجام پروژهای دانشجویی سفارش انجام یک پروژه را ثبت کردم و نصف هزینه مقرر را از طریف کارت به کارت منتقل کردم. متاسفانه کارگزار پروژه را در موعد مقرر به پایان نرسانده و بنده قصد بازپسگیری مبلغ واریزی را دارم. رسید انتقال وجه موجود است. مکالمات در واتس اپ موجود است و بنده به صراحت اعلام کرده ام که تاریخ تحویل چه زمانی باید باشد و کارفرما نیز با این شرط انجام کار را پذیرفته. بهترین روش شکایت از ایشان به چه صورت است؟

  کارشناس حقوقی وینداد · ۶ شهریور ۱۳۹۹ در ۹:۱۳ ب٫ظ

  باسلام و احترام؛
  همونطور که در این مطلب توضیح داده شده است، اگر سایت مورد نظر نماد اعتماد الکترونیک دارد شما می‌توانید از اینماد شکایت کنید. در غیر اینطورت می‌توانید به پلیس فتا مراجعه و شکایت کنید.

  موفق باشید

علیرضا فرقانی · ۱ شهریور ۱۳۹۹ در ۳:۵۳ ب٫ظ

با سلام
من از فروشگاه اینترنتی که نماد الکترونیکی هم داشت ماشین اصلاح خریداری کردم
بعد که به دستم رسید مشکلات زیادی داشت و من با فروشنده صحبت کردم و گفت که نمیتونه جنس رو مرجوع کنه و مبلغ و برگرداند با اینکه قبل از خرید تو اس ام اس به من قول مرجوعی داده بود
بعد قرار شد که عوض کنه ماشین رو که نکرد بازم همان ماشین رو برام فرستاد با شانه های اشتباه
بعد ۴روز هم پیگیری نکرده و من تماس میگیرم تلفن رو هم قطع میکنن
میخواستم ببینم من بهترین حالتی که میتونم شکایت کنم از ایشون چه جوریه

  کارشناس حقوقی وینداد · ۶ شهریور ۱۳۹۹ در ۹:۱۲ ب٫ظ

  باسلام و احترام؛
  همونطور که در این مطلب توضیح داده شده است، اگر سایت مورد نظر نماد اعتماد الکترونیک دارد شما می‌توانید از اینماد شکایت کنید. در غیر اینطورت می‌توانید به پلیس فتا مراجعه و شکایت کنید.

  پیروز باشید

محمد · ۲ شهریور ۱۳۹۹ در ۹:۱۵ ق٫ظ

درود

ببخشید من از یک سایتی در اینماد شکایت کردم و در پایان اینماد گفت:

تایید اینماد و ارسال به مرجع ذیصلاح

خب الان من باید چیکار کنم؟!

  کارشناس حقوقی وینداد · ۶ شهریور ۱۳۹۹ در ۹:۱۰ ب٫ظ

  باسلام و احترام؛

  شکایت شما به مراجع ذیصلاح ارجاع شده و رسیدگی به آن انجام می‌شود و پس از رسیدگی با شما تماس میگیرند.

  موفق باشید

ح پ · ۴ شهریور ۱۳۹۹ در ۱:۰۷ ق٫ظ

من‌ از یک‌ انلاین شاپ ی وسیله برقی در زمینه پزشکی خریدم که برخلاف چیزی که تو سایت هست محصول ارسال شده فیکه و اصلا برام کارت گارانتی نفرستادن الان هم چند روزی میشه درگیرم که محصول رو مرجوع کنم اما قبول نمیکنن میتونم شکایت کنم ازشون؟

  کارشناس حقوقی وینداد · ۶ شهریور ۱۳۹۹ در ۹:۰۹ ب٫ظ

  باسلام و احترام؛
  همونطور که در این مطلب توضیح داده شده است، اگر سایت مورد نظر نماد اعتماد الکترونیک دارد شما می‌توانید از اینماد شکایت کنید. در غیر اینطورت می‌توانید به پلیس فتا مراجعه کنید.

  موفق باشید

علی سجادی · ۹ شهریور ۱۳۹۹ در ۰:۵۵ ق٫ظ

سلام.
از یک صفحه اینستاگرام وسیله آرایشی خرید کردم که با پست ارسال کردند.
پس از تحویل دیدم که محصول ارسالی با آنچه ادعا می کردند مغایرت دارد فروشنده از عودت کالا هم امتناع می کند.
به پلیس فتا گفتیم، گفتند بررسی می کنند اما پرونده ای تشکیل ندادند.
برای ادامه به کجا مراجعه کنیم و چه مدارکی لازم هست؟
تصویر چت در واتس اپ برای دادگاه قابل قبول هست؟

  کارشناس حقوقی وینداد · ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ در ۱۰:۱۰ ق٫ظ

  باسلام
  وقتتون بخیر

  باید از طریق پلیس فتا پیگیری کنید

  موفق باشید

M · ۱۱ شهریور ۱۳۹۹ در ۶:۵۶ ب٫ظ

سلام من ۲۳مردادازطریق کانال تلگرام مانتوسفارش دادم الان کلاجواب نمیدن این کاناله ازملت کلاهبرداری میکنه منم خداروشکرضررزیادی نکردم ولی امیدوارم هرچه زودترجلوی این افراد سودجورو بگیرین اینم لینک کانال؛@mantoosara1

  کارشناس حقوقی وینداد · ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ در ۱۰:۱۵ ق٫ظ

  سلام
  وقتتون بخیر

  شما می‌توانید از طریق پلیس فتا شکایت کنید.

  موفق باشید

hadid · ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ در ۳:۴۸ ق٫ظ

برای شکایت در سایت نماد الکترونیکی، اول باید حساب کاربری ایجاد کرد، ولی نمی شه،مشکل داره، ایمیل تایید ثبت نام رو ارسال نمی کنه، من یک سفارشی داشتم 5 ماهه به دستم نرسیده، پشتیبانی هم جواب گو نیس

  کارشناس حقوقی وینداد · ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ در ۱۰:۲۳ ق٫ظ

  سلام
  وقتتون بخیر

  متاسفم که چنین اتفاقی رخ داده، متاسفانه راه دیگه ای برای پیگیری وجود نداره، میتونید از طریق پلیس فتا هم شکایت کنید.

  موفق باشید

علی · ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ در ۹:۲۴ ق٫ظ

سلام خسته نباشید من از یک سایت لب تاپ بامشخصات
Lenovo Ideapad L3 Core i3 10110U 8GB 1TB 128GB SSD 2GB HD Laptop ک قیمتش حدودا 1500000 بود خریداری کردم اما حدود یک ساعت بعد قیمتش فرق کرد یعنی حدودا 12000000 شد الان هم ک وقتی تو پروفایلم روی گزینه ثبت سفارش میزنم هیچی سفارشی نمیزنه میخواستم باید چکار کنم ممنون میشم اگه راهنماییم کنین

  کارشناس حقوقی وینداد · ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ در ۱۰:۲۵ ق٫ظ

  سلام
  وقتتون بخیر

  در حوزه لوازم الکترونیکی تغییر قیمت لحظه ای امری عادی ست، با پشتیبانی سایت مورد نظرتون تماس بگیرید.

  موفق باشید

Azad · ۱۴ شهریور ۱۳۹۹ در ۲:۰۰ ق٫ظ

سلام
ببخشید میشه راهنمایی کنید چرا در سایت پلیس فتا نمیشه ثبت شکایت کرد؟

  زهرا بیات · ۱۴ مهر ۱۳۹۹ در ۹:۲۰ ب٫ظ

  با سلام

  با پشتیبانی سایت یا یکی از مراکز آن تماس بگیرید.

یحیی · ۱۴ شهریور ۱۳۹۹ در ۳:۰۷ ق٫ظ

سلام، 20 روز پیش از سایت areyaman.com یک گوشی آیفون 7پلاس به شرط نو و اپل استور بودن که خودشون گفتن یعنی اینکه گوشی استفاده شخصی نشده و فقط تو فروشگاه بوده و برای آشنایی مشتری اکتیو شده رو سفارش دادم، بعد از 20روز و کلی پیگیری تازه دو روز پیش برام فرستادن و توش یه فاکتور نوشته بودن که گوشی کارکرده هست و وقتی زنگ زدم گفتم چرا اینو نوشتین گفت صرفا بخاطر آکبند نبودن!
امروز بردم تست کردن و گفتن دوربین ها و باتری تعویض شده و گوشی کارکرده هست و اقلام داخل جعبه هم اصل و مال خود گوشی نیست
با توجه به اینکه مهلت تست و تعویض یکماهه هم داره گردن نگرفت
حالا چیکار کنم؟؟؟ :((((((

  زهرا بیات · ۱۴ مهر ۱۳۹۹ در ۸:۴۰ ب٫ظ

  سلام

  بایستی بلافاصله اظهارنامه ای مبنی بر تخلف و فسخ معامله ارسال نمایید و متعاقبا برای دریافت گوشی نو و یا دریافت ثمن معامله دادخواست دهید. مشروط بر اینکه دلایلی و اسنادی مبنی بر اینکه تحویل و فروش گوشی دست دوم را پذیرفته اید موجود نباشد.

  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

محسن · ۱۴ شهریور ۱۳۹۹ در ۹:۳۷ ب٫ظ

سلام
چند روز پیش تو اینستا یک تیوتر خریدم
تو اینستا نوشته بود تیوتر (بلندگوداشبورد) اورجینال پارس elx
ولی وقتی به دستم رسید هرکاری کردم تو داشبورد جا نشد
وقتی که تو اینترنت گشتم دیدم این تیوتر دویست‌وشیشه سیم و سوکت بهش لحیم کردن که پارس بخوره
کالای که فرستادن همونی بود که تو عکس بود ولی توضیحاتش دروغ بود کالا دستکاری شده بود
هر کاری هم می‌کنم زیربار نمیره
از همه‌ی عکس‌ها و توضیحات هم عکس گرفتم
میتونم از طریق پلیس فتا پیگیری کنم؟
به نتیجه میرسم؟

  زهرا بیات · ۱۴ مهر ۱۳۹۹ در ۱۲:۲۶ ب٫ظ

  سلام

  بایستی فورابا ارسال اظهارنامه معامله را به دلیل تخلف از وصف فسخ نموده و در صورت عدم توافق با فروشنده و عدم قبول تخلف از طرف وی، بلافاصله اقامه ی دعوا نمایید.

  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

Azad · ۱۵ شهریور ۱۳۹۹ در ۲:۴۸ ب٫ظ

سلام
ببخشید میشه راهنمایی کنید سایت پلیس فتا چرا نمیشه ثبت شکایت کرد؟ آیا غیر فعال شده

  زهرا بیات · ۱۴ مهر ۱۳۹۹ در ۱۲:۰۹ ب٫ظ

  با سلام

  با مرکز مربوطه در استان خود یا پشتیبانی جهت حل مشکل تماس بگیرید.

امیرحسین · ۱۸ شهریور ۱۳۹۹ در ۳:۳۵ ب٫ظ

سلام خسته نباشید
از سایتی که از چین سفارش میارن خریدی انجام دادم بالغ بر 60میلیون ، بعد دیرکرد یکماهه از زمان تضمین تحویل کالا در حدود 30میلیون سفارش تحویل داده شد ولی الباقی اجناس هرهفته به هفته بعد موکول میکنند و بیش از دوماه دیرکرد پیش اومده ، سایت دارای اینماد می باشد.
آیا فرق از طریق اینماد روند شکایت رو ادامه بدم یا شکواییه قضایی رو پیگیر بشم؟آیا اینماد کافیه؟و اینکه میتونم درخواست خسارت داشته باشم بعد دوماه تاخیر؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

  زهرا بیات · ۱۴ مهر ۱۳۹۹ در ۱۱:۴۳ ق٫ظ

  سلام
  برای رسیدن به مطالبات خود بایستی دادخواست حقوقی مطرح نمایید و رسیدن به خواسته نیز مشروط به این امر است که طرف مقابل نتواند اثبات کند عدم ایفای تعهدات ناشی از فورس ماژور بوده است.

  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

آرش · ۱۸ شهریور ۱۳۹۹ در ۱۱:۱۸ ب٫ظ

درود بر شما
مدتی پیش از سایت زیباشو zsho.ir کالایی به ارزش هفتصدو سی هزار تومان خریدم . پس از پرداخت کامل، ارسال انجام شد و کالایی کاملا خراب و بدون کارایی در عین حال فیک ارسال کردن!! با اینکه تمام قوانین سایتشون خلاف اینو میگه و موظف میکنه سریعا با هزینه خودشون مرجوع کنن و یا مبلغ یا کالای سالم تحویل بدن ولی دیگه هیییچ جوابی به من ندادن!!! الان بیشتر از ده روز میگذره با اینکه نماد داشتن و من شکایت هم کردم ولی چه فایده نهایتا یک اخطار یا امتیاز منفی میگیره! ولی من یاد گرفتم که حق گرفتنیه پس هم تو فتا هم مرجع قضایی اقدام کردم و پیگیری میکنم و ده برابر هزینه میکنم اما نمیزارم راحت حقمو پایمال کنن. اگر همه همینکارو بکنیم امار خاطاها و جرایم بسیار کم میشه

نوشین · ۱۹ شهریور ۱۳۹۹ در ۱۲:۲۳ ب٫ظ

سلام و وقت بخیر از یک سایت لباس خرید کردم ، و سایز رو متناسب با چیزی که تو اطلاعات نوشتن انتخاب کردم رسید به دستم و ۶ ۷ سانت با اون اندازه ها فرق داره بهشون اطلاع دادم و گفتن ما درست نوشتیم و شما اشتباه میکنید ! برای این که برخورد با مشتری رو یاد بگیرند میشه تو ای نماد شکایت ثبت کرد ؟؟

  زهرا بیات · ۹ مهر ۱۳۹۹ در ۳:۰۳ ب٫ظ

  سلام

  می توانید به سایت اینماد مراجعه و مستندات خود ارائه نمایید در صورت اثبات تخلف ضمانت اجرا برای آن مقرر شده است.

  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

Mary · ۱۹ شهریور ۱۳۹۹ در ۶:۱۸ ب٫ظ

سلام… من دو ماه پیش از یک مزون از طریق پیج ایستاگرامشوون لباسی سفارش دادم و نصف مبلغ رو هم پرداخت کردم، اما علیرغم این که گفته بودن طی ۳هفته کار ارسال میشه، کار هنوز آماده نشده، مرتب امروز و فردا میکنن، درخواست بنده رو برای لغو سفارش نمیپذیرن و دیگه حتی پیام ها رو جواب نمیدن… من از چه طریقی میتونم پیگیری کنم؟… موفق نشدم تو سایت فتا ثبت نام کنم

  زهرا بیات · ۹ مهر ۱۳۹۹ در ۲:۴۸ ب٫ظ

  سلام
  می توانید جهت شکایت به دفاتر خدمات قضایی مراجعه نمایید و شکواییه ارائه دهید و یا اینکه به مراکز پلیس فتا مراحعه نمایید.

  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

ابراهیمی · ۲۱ شهریور ۱۳۹۹ در ۹:۲۹ ب٫ظ

سلام وقت بخیر
تویِ یه فروشگاهی که دارای نماد الکترونیکی از اینماد هست حساب کاربری ایجاد کردم
الان حساب کاربری و اعتبارم رو بدون هیچ گونه اخطاری از قبل مسدود کردن
با توجه به اینکه توی قوانین سایت، گفته شده برای مسدود کردن حساب کاربر، ابتدا اخطار میدن اما هیچ اخطاری به من ندادن و اعتبارم رو مسدود کردن
اگه شکایتم رو توی اینماد ثبت کنم بنظرتون به نتیجه میرسه یا فقط وقت تلف کردنه؟؟

  زهرا بیات · ۹ مهر ۱۳۹۹ در ۲:۴۷ ب٫ظ

  سلام

  می توانید شکایت خود را مطرح نمایید در صورتی که پاسخگو نبودند می توانید جهت الزام به پرداخت حقوقتان دادخواست دهید.

  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

مهران · ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ در ۱:۴۷ ق٫ظ

با سلام من از یک سایت شارژر مک بوک خریدم اشتباه فرستادند و الان هم میگند نباید پلمپ باز میکردی اخه من به کی بگم تو اشتباه فرستادی چرا جوابگو نیستی تاره میگفت شش ماه هم گارانتی داره

  زهرا بیات · ۱۴ مهر ۱۳۹۹ در ۰:۴۷ ق٫ظ

  سلام
  ابتدا بایستی به طریقی که قابل اثبات باشد ( ترجیحا) اظهارنامه اشتباه در ارسال کالا را گوشزد نمایید و هرچه زودتر الزام فروشگاه را به تحویل کالای اصلی از دادگاه بخواهید.

  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

Sajad · ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ در ۶:۰۰ ب٫ظ

حدود۱۰روز پیش از فروشگاه بگلند کیف زنانه عمده حدود۳میلیون خرید کردمه ولی بعد واریز وجعه اجناس نفرستادن وجوابگو تماس هم به هیچ عنوان نمیباشند
همکاران عزیز دقت کنید گول همچنین کانال شیادی رو نخورید-بار اول به راحتی اجناس میفرسته وقتی که اعتماد جلب کرد به کل جواب نمیده وبارتون ارسال نمیکنه

  زهرا بیات · ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ در ۷:۳۱ ب٫ظ

  سلام

  جهت شکایت کیفری می توانید به پلیس فتا شکایت نمایید. جهت دریافت مبلغ پرداختی نیز می توانید دادخواست مطرح نمایید.

  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

سمیرا حبیبی · ۲۷ شهریور ۱۳۹۹ در ۶:۳۵ ب٫ظ

با سلام.
12 روز پیش از یه کانال تلگرامی لباس سفارش دادم اما سفارشم به دستم نرسیده و مبلغی رو هم که پرداخت کردم مسترد نکردن. آیا با پیج اینستاگرام یا کانال تلگرامیشون میتونم شکایت کنم؟

  زهرا بیات · ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ در ۷:۱۸ ب٫ظ

  سلام
  جهت شکایت کیفری می توانید به پلیس فتا مراجعه کنید. علاوه بر آن می توانید دادخواست داده و مطالبه ی ثمن قرارداد و خسارت یا الزام به تحویل کالا را نمایید.

  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

فرهاد · ۲۷ شهریور ۱۳۹۹ در ۸:۰۳ ب٫ظ

سلام
من 3 هفته پیش از یک سایت معتبر که دارای نماد اعتماد الکترونیک بوده ، یک لپ تاپ و یک کابل شارژ در قالب یک فاکتور خرید کردم.
اما بعداز 10 روز با تماس های مکرر از طرف من ، گفتند قادر به تامین لپ تاپ نیستیم و شما باید خرید رالغو نمایید. من با ارسال لغو ، فاکتور را لغو کردم . بعداز 1 ساعت ،یک ایمیل با مضمون ، لغو سفارش ثبت شده و وجه عودت داده می شود برایم ارسال شد. اما سایت 2 ساعت بعد از دریافت ایمیل لغو ، با دانستند اینکه فاکتور کلاً لغو شده ،اقدام به ارسال کابل شارژ از این فاکتور مینماید.
بعد گفتند اگر کابل را نمی خواهید ، بسته را مرجوع کنید تا ما بعد از دریافت بسته وجه را فوراً عودت دهیم. الان 72 ساعته که بسته به دستشان رسیده ، ولی هنوز هیچ اقدامی جهت عودت وجه انجام ندادند.
در واقع سایت من را در یک پروسه زمان بر قرار داد تا وجه فاکتوری که خودشان اعلام کردند قادر به توانایی تامین لپ تاپ نیستند ، را پرداخت نکند. به سایت اینماد با دلیل ومدرک شکایت نمودم ، ولی تا الان که 3 هفته از نهایی شدن خرید می گذرد ،من هنوز به پولم نرسیدم.
به نظر شما چه راه حل قانونی دیگری وجود دارد.

  زهرا بیات · ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ در ۷:۱۴ ب٫ظ

  سلام

  در صورت عدم تحویل کالا و مبلغ آن می توانید به پلیس فتا شکایت نمایید. در صورتی که مبالغ خرید را عودت دهند و در عین حال از بابت افزایش قیمت خسارتی به شما وارد شده باشد می توانید دادخواست مطالبه خسارت مطرح نمایید.

  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

abdollah · ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ در ۲:۴۵ ب٫ظ

حدود 5 ماه قبل از سایت مالتینا کالایی رو سفارش دادم. بعد از چند سری جایگزین کردن لینک خرید قرار شد 3 تا 8 هفته کاری کالا به دستم برسه. حالا بعد از 4 ماه میگن که کالا مفقود شده و فقط مبلغش بهتون برگشت داده میشه

  زهرا بیات · ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ در ۷:۱۱ ب٫ظ

  سلام

  شما می توانید با مراجعه به دفاتر خدمات قضایی دادخواست تحویل کالا را مطرح نمایید و فروشگاه موظف است کالا را تهیه و به شما تحویل نماید. مگر اینکه تهیه کالا غیرممکن باشد که در آن صورت می توانید بابت خسارات حاصله دادخواست مطالبه خسارت دهید.

  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

رضا · ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ در ۴:۰۹ ب٫ظ

سلام بنده روز 20 شهریوی 99 از سایت پارسیس موبایل یک عدد گوشی سامسونگ ام 31 به ارزش 6490000 به همراه یک پاور بانک 10000میلی آمپری شیائومی به ارزش 215000 و یک گلاس 39000 که جمعا با هزینه پست پیشتاز 6789000 تومن شد بعد از هفت روز پیگیری که گوشی و همه گوشی هایی که بنده قادر بودم با این مبلغ بخرم یک میلیون افزایش قیمت شدند پول رو به بنده بر میگردوند و میگند که در انبار موجود نیست در حالی که همون لحظه روی سایت شون برای خرید گذاشته بودن حتی خودم تا مرحله ثبت سفارش و پرداخت رفتم و به مدیر سایت آقای مهران رئوفی زنگ میزنم با بی احترامی جواب میده

  زهرا بیات · ۹ مهر ۱۳۹۹ در ۲:۴۳ ب٫ظ

  سلام

  می توانید دادخواست حقوقی الزام به تحویل کالا ارائه دهید. مشروط بر آنکه مدت زمان زیادی نگذشته باشد و یا اماره ای که حاکی از رضایت شما به دریافت مبلغ واریزی باشد، وجود نداشته باشد.

  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

sara · ۱ مهر ۱۳۹۹ در ۹:۵۵ ق٫ظ

حدود یک هفته پیش از سایت اصناف اینفو پکیج شماره تماس به مبلغ59 تومان ولی بغد از واریز یه لینک دانلود اکسل به من دادن که این لینک خالی هست و هیچ جوره پاسخگو نیستن نه تماس نه ایمیل نه پیامک
این سایت و میزارم که بقیه هم بدونن متاسفانه در خرید شماره تماس اصناف اولین گزینه هم در
گوگل میاد
اگه راهی هست کمک کنید

  زهرا بیات · ۹ مهر ۱۳۹۹ در ۲:۴۰ ب٫ظ

  سلام
  در صورتی که سایت مزبور نماد اعتماد الکترونیک دارد می توانید به سایت مزبور برای شکایت مراجعه کنید. از سوی دیگر می توانید جهت شکایت به پلیس فتا مراحعه نمایید.

  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

غزال · ۳ مهر ۱۳۹۹ در ۶:۴۰ ب٫ظ

امروز توی دیوار یه اگهی دیدم و رفتم در پی وی واتساپ حرف زدم اگهی واگذاری سگ بود بعدش قرار شد ۲۴۸ ت بفرستم تا واسه من ارسال کنن ولی ارسال نکردن و دیگه جواب و ندادند من پول و فرستادم ولی جواب نداد

  زهرا بیات · ۹ مهر ۱۳۹۹ در ۲:۳۸ ب٫ظ

  سلام

  جهت شکایت می توانید به پلیس فتا مراجعه کنید.

  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

فاطمه · ۶ مهر ۱۳۹۹ در ۲:۳۷ ب٫ظ

من از یک سایت که نماد اعتماد الکرونیکی نداشت یک جزوه درسی خرید کردم، مشکلی نبود و بعد از خریدم لینک دانلود جزوه برام اومد،اما میخواستم بپرسم اینکه از سایتی که نماد اعتماد الکترونیکی نداشته خرید کردم خطرناک نیست؟البته درگاهی که وصل شدم pep.shaparak بود که امن هست،ولی باز برای اطمینان پرسیدم

  زهرا بیات · ۹ مهر ۱۳۹۹ در ۲:۳۴ ب٫ظ

  سلام
  در صورتی که از سایتی خرید نمایید که دارای نماد اعتماد الکترونیک نباشد، جهت شکایت می توانید حسب مورد به پلیس فتا ومراجعه کنید یا دادخواست حقوقی دهید.

  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

شیما · ۸ مهر ۱۳۹۹ در ۶:۰۸ ب٫ظ

سلام من از انلاین شاپ ترکیه لباس سفارش دادم به دایل کرونا بعد ۹ماه اوردن ولی قرار بوده کیلویی۷۵باشه هرینه الان کیلویی۱۷۵شده ۱۰۰هزار تومن افزایش باربری می تونم شکایت کنم ازشون

  زهرا بیات · ۱۲ مهر ۱۳۹۹ در ۷:۲۳ ب٫ظ

  سلام
  مطالبه مبالغ اضافی مشروط به آن است که این مبالغ مشمول وضعیت هاردشیپ Hardship در قرارداد ها قرار نگیرند. هاردشیپ در اصطلاح حقوقی حالتی است که تعادل قراردادی به هم خورده و انجام تعهد نه غیر ممکن بلکه دشوار و پرهزینه گردد.

  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

   معزی نیا · ۱۵ مهر ۱۳۹۹ در ۱۲:۵۳ ب٫ظ

   با سلام من خرید اینترنتی از اینستا انجام داده ام و و ارسالی آنها مغایرت دارد با درخواست اینجانب و حاضر نیستند همکاری کنند و تماسهای بنده را نیز جواب نمیدهند. چکاری باید انجام بدهم؟ با تشکر

    زهرا بیات · ۱۵ مهر ۱۳۹۹ در ۱:۰۴ ب٫ظ

    با سلام
    می توانید به پلیس فتا شکایت کنید و علاوه بر آن جهت دریافت کالای خود یا مبلغ پرداختی دادخواست دهید.

سید محمود حسینی · ۱۵ مهر ۱۳۹۹ در ۱۱:۴۹ ب٫ظ

من از یک سایتی جم داخل بازی خرید کردم
جم به حساب بازیم اومد
یک مقداری خرج کردم باقیش مونده بود
وارد بازی من شدن و اون مقدار رو خرج کردن که دوباره مجبور باشم برم خرید کنم
فقط میشه با (به پلیس فتا شکایت میکنم) ترسوندشون که جممو پس بدن یا خیر ؟!
با تشکر

  زهرا بیات · ۱۶ مهر ۱۳۹۹ در ۱۱:۲۰ ق٫ظ

  سلام
  در صورتی که بتوانید اتفاق مذکور را به اثبات برسانید، امکان پس گرفتن آن وجود دارد. می توانید به پلیس فتا شکایت کنید.

محمد · ۲ آبان ۱۳۹۹ در ۹:۵۳ ق٫ظ

من از فروشگاه سازگار همراه کرمانشاه لپ تاپی به مبلغ 19 میلیون خرید کردم پول رو به کارت صاحب سایت و کسی که نماد اعتماد به نامش هست واریز کردم از روز واریز وجه تا امروز 1 ابان 17 روز میگذره و هیچ خبری نشده چجوری میتونم زودتر به نتیجه برسم من بندرعباس هستم ایشون کرمانشاه

  زهرا بیات · ۳ آبان ۱۳۹۹ در ۵:۳۴ ب٫ظ

  سلام
  بایستی با مسئولین مربوط سایت و پشتیبانی آن مکاتبه نموده و علت را جویا گردید. در صورتی که از ارسال کالا خودداری نمودند می توانید به پلیس فتا و سایت اینماد شکایت نمایید و از سوی دیگر برای مطالبه ی مبالغ مذکور دادخواست دهید.

  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

محمد · ۳ آبان ۱۳۹۹ در ۱۱:۱۹ ب٫ظ

سلام خسته نباشید
من حدود 2 هفته پیش یک پک سفید کننده دندان به مبلغ 450 هزار تومان رو خریداری کردم و موقع خرید هم بهم تضمین دادن که در صورت عدم رضایت میتونم کالا رو مرجوع کنم چون گارانتی مرجوعی داره . مدت استفاده از پک هم 10 روزه بود . من بعد اینکه استفاده کردم نتیجه نگرفتم و به سامانه خودشون پیام دادم که بهم زنگ زدن و گفتن ک شمارتونو به بخش مرجوعی کالا دادیم ک دوباره باهاتون تماس بگیرن . چند روز گذشت دیدم زنگ نزدن خودم زنگ زدم بهشون ولی اپراتور به من میگه این محصولشون گارانتی مرجوعی نداره و هر کی گفته اشتباه کرده . الان من میتونم کاری بکنم؟!

  زهرا بیات · ۵ آبان ۱۳۹۹ در ۱۰:۵۰ ق٫ظ

  سلام
  با توجه به اینکه طبیعت کالای خریداری شده از اقلام بهداشتی است، الزام قانونی به ارجاع آن وجود ندارد، در صورتی که در قوانین و مقررات سایت حق مرجوع نمودن به مشتری اعطا شده باشد، می توانید، جهت استرداد کالا در مراجع قضایی پیگیری نمایید.

  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

محمد قنبری · ۱۱ آبان ۱۳۹۹ در ۳:۴۸ ب٫ظ

سلام خسته نباشید
اگر من از شرکتی محصول رو سفارش بدم برای مثال 10 هزار تومان و پرداخت رو به صورت کامل انجام بدم
بعد به دلیل افزایش قیمت ها، شرکت با بنده تماس بگیرن که باید مبلغی رو پرداخت کنم
بنده ایا حقی برای شکایت و گرفتن محصول خود با قیمت توی سایت و پرداختیم دارم؟
یا در هر صورت باید قرارداد رو فسخ یا مابه تفاوت قیمت رو پرداخت کنم؟

  زهرا بیات · ۱۱ آبان ۱۳۹۹ در ۵:۰۲ ب٫ظ

  سلام
  در صورتی که کالا در دست فروشنده موجود باشد یا امکان تهیه ی آن فراهم باشد، می توانید الزام آن را به تحویل کالای خریداری شده بخواهید.

امیر · ۱۹ آذر ۱۳۹۹ در ۳:۴۰ ب٫ظ

سلام
من چند ماه پیش از یک سایت خرید کردم و سفارشم هنوز بدستم نرسیده.موقع ثبت سفارش من سایت اینماد نداشت ولی به تازگی دریافت کرده.آیا میتونم از طریق اینماد اقدام کنم؟
ممنون

  زهرا بیات · ۲۵ آذر ۱۳۹۹ در ۱:۱۵ ب٫ظ

  سلام
  می توانید شکایت مربوطه را به اینماد ارجاع نمایید.

یاسر سلطانمرادی · ۲۳ آذر ۱۳۹۹ در ۸:۰۵ ق٫ظ

سلام. من بسته ای رو از طریق تیپاکس ارسال کردم و متاسفانه بسته مفقود شده و تیپاکس هم جبران خسارت نمیکنه. تو نماد الکترونیکی شکایت کردم و با توجه به اینکه موضوع حل نشد به مراجع ذیصلاح ارجاع دادن و هنوز هم نتیجه ای حاصل نشده. بنظرتون تو چه مرجعی میتونم شکایتم رو پیگیری کنم که نتیجه بخش باشه؟

  زهرا بیات · ۲۵ آذر ۱۳۹۹ در ۱:۱۱ ب٫ظ

  سلام
  شما می توانید برای جبران خسارت خود، دادخواست الزام به جبران خسارت تقدیم نمایید تا به دعوای شما در دادگاه حقوقی رسیدگی شود.

  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

close-link