آنالیز و مشاوره رایگان راه حل مشکلات حقوقی

اگر نگران سلامت حقوقی کسب‌وکار خود هستید، فقط با یک جلسه آنالیز رایگان راه حل مشکلات حقوقیتان را از ما بخواهید.

بهترین راه شکایت از فروشگاه‌های اینترنتی و مراحل پیگیری آن

زمان مطالعه: 5 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
complaint-against-an-online-store

حتما شما هم تاکنون بسیاری از کارهای شخصی خود را از طریق سایت‌های اینترنتی انجام داده‌اید؛ به عنوان مثال پرداخت قبض، سفارش غذا، ثبت‌نام در یک کلاس آنلاین و مهم‌تر از همه خریدهای اینترنتی. در این بین برای بسیاری از اشخاص پیش آمده که هنگام استفاده از یک سایت اینترنتی با مشکلات زیادی روبرو شوند و همین موضوع باعث می‌شود که مشکلاتی در روابط بین خریداران و فروشندگان کالا و خدمات آنلاین به‌وجود بیاید. به عنوان مثال، تصور کنید که کالایی مثل گوشی، لپ‌تاپ و یا لباسی را از یک فروشگاه اینترنتی خریده‌اید، اما کالا برای شما فرستاده نمی‌شود یا فروشنده پاسخ شما را نمی‌دهد. در چنین مواردی به‌نظر می‌رسد که راهی جز شکایت از فروشگاه‌های اینترنتی نباشد.

در این مقاله ما برای شما توضیح می‌دهیم که برای شکایت از سایت اینترنتی از کجا شروع کنید، و بسته به مشکل پیش آمده چه روشی را برای شکایت انتخاب کنید. در ادامه هر کدام از روش‌های شکایت از فروشگاه اینترنتی را توضیح می‌دهیم.

آیا شکایت از سایت اینترنتی که کالاها و خدماتی را به فروش می‌رسانند امکان‌پذیر است؟

بله امکان شکایت وجود دارد؛ زیرا شرکت‌ها و فروشگاه‌هایی که مجاز به انجام فعالیت هستند، ملزم به انجام فعالیت قانونی و جلب رضایت مشتریان در حیطه‌ی تعهدات خود هستند. اگر فروشگاه اینترنتی کالایی مغایر با سفارش شما ارسال کند، در ارسال سفارش تاخیر کند یا از ارسال آن خودداری کند، شاکی می‌تواند از آن‌ها شکایت کند. موارد تخلف بسیار متنوع اند اما طرح شکایت وابسته به یک نکته‌ی اساسی است؛ آیا فروشگاه متخلف اینماد یا نشان اعتماد الکترونیکی را دارد یا خیر. پیگری تخلف فروشگاه‌های مجاز امکان پذیرتر است، پس پیش از خرید باید به این نماد دقت کنید.

راه‌های شکایت از فروشگاه‌های اینترنتی

برای شکایت از فروشگاه بسته به مشکل پیش آمده، راه‌های متفاوتی وجود دارد. به‌طور کلی ۳ راه شکایت از فروشگاه‌های اینترنتی پیش روی شما قرار دارد:

  • شکایت از طریق سامانه نماد اعتماد الکترونیکی
  • شکایت از طریق پلیس فتا
  • شکایت از طریق مرجع قضایی

فراموش نکنید که خدمات دعاوی حقوقی وینداد بستری را آماده کرده است تا به راحتی بتوانید وکیل متخصص برای دعاوی جرائم رایانه‌ای انتخاب کنید. برای این کار کافی است که مسائل حقوقی خود را ثبت کنید تا ما پس از بررسی، وکیل متخصص برای دعوا را به شما معرفی کنیم. به این ترتیب این وکیل با هزینه‌ای معقول دفاع از پرونده‌ی شما را در کلیه مراحل دادرسی در دادگاه‌ها و سایر مراجع ذی صلاح برعهده خواهد گرفت.

شکایت از فروشگاه‌های اینترنتی از طریق سامانه نماد اعتماد الکترونیکی

در این روش شرط اول برای شکایت از فروشگاه‌های اینترنتی این است که دارای نماد اعتماد الکترونیکی باشند. اگر فروشگاهی که از آنجا کالای خود را خریده‌اید یا خدماتی گرفته‌اید دارای نماد اعتماد الکترونیکی باشد، کافی است به وبسایت ای‌نماد مراجعه نمایید. در این سایت در صفحه ثبت شکایت روی آیکون ورود به سامانه ثبت شکایات کلیک نمایید. پس از ثبت شکایات خود می‌توانید مشکل خود را پیگیری کنید.

نماد اعتماد الکترونیکی توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت به سایت‌های دارای صلاحیت اعطاء می‌شود. این نماد، ضمانتی برای اطمینان کاربران برای خرید از درگاه‌های اینترنتی معتبر به حساب می‌آید.

فروشگاه‌ها ملزم به دریافت مجوزهای لازم برای فروشگاه اینترنتی هستند و از این طریق اعتبار آن‌ها سنجیده می‌شود. در صورت عدم پاسخگویی مناسب این فروشگاه‌ها می‌توانید پیگیری کنید. در مواردی مانند عدم استرداد کالا در بازه‌ی زمانی هفت روزه بر اساس شرایط قانونی یا تحویل کالای معیوب و … می‌توان از طریق همین سایت اقدام به شکایت از فروشگاه اینترنتی نمود.

شکایت از فروشگاه اینترنتی از طریق پلیس فتا

یکی دیگر از راه‌های شکایت از فروشگاه‌های اینترنتی شکایت از طریق پلیس فتا است. ماهیت پلیس فتا، عملیاتی است؛ به این معنا که در صورت شکایت شما اقدام به پیگیری می‌کنند. شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت پلیس فتا، شکایت خود در ارتباط با سایت فروشگاه‌های اینترنتی، شبکه‌های اجتماعی، تخلف در اپلیکیشن و بازی و حتی پست الکترونیکی را مطرح کنید.

مراحل شکایت از طریق پلیس فتا

پس از ورود به سایت باید به قسمت خدمات الکترونیکی وارد شوید. سپس در بخش ثبت گزارش مردمی باید گزارش تخلف فروشگاه اینترنتی مربوطه را ارائه دهید. از میان گزینه‌های هک، تخلف/مصادیق مجرمانه، تخلف در خرید کالا/خدمات، آسیب‌پذیری و حفره امنیتی، یکی را برای رسیدگی به شکایت خود انتخاب کنید.

فراموش نکنید که برای پیگیری تخلفات، شما باید در سامانه پلیس فتا ثبت‌نام کنید. برای ثبت‌نام نیازمند درج نام و نام خانوادگی، شماره تلفن همراه، انتخاب گذرواژه و پست الکترونیکی خود هستید تا پس از ثبت شکایت، بتوانید از نتیجه با خبر شوید.

شکایت از فروشگاه‌های اینترنتی از طریق مرجع قضایی

یکی از مسائل مهم دنیای کسب و کار، آگاهی به دستورالعمل‌های کسب و کارهای اینترنتی می‌باشد. به عبارت دیگر برای رسیدن به درک صحیح از نحوه استفاده‌ی خدمات اینترنتی باید به قوانین آن آگاهی داشت تا از بروز مشکلات بعدی جلوگیری شود.
در روش سوم برای شکایت از فروشگاه‌های اینترنتی می‌توانیم از طریق مرجع قضایی اقدام کنیم. به این صورت که شخص شاکی باید با داشتن مدارک کافی از جمله رسید واریز وجه و… به دادسرای جرایم رایانه‌ای در تهران و به دادسرای محل سکونت خود در سایر شهرستان‌ها مراجعه نماید و شکایت خود را با نوشتن شکواییه مطرح نماید.

دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۳۱ تهران ملقب به دادسرای رسیدگی به جرائم اینترنتی است كه مسئولیت رسیدگی به جرائم مربوط به تخلفات در حوزه فضای مجازی را دارد.

چند نکته مهم درخصوص نحوه شکایت از فروشگاه اینترنتی

علاوه بر روش‌های مذکور امکان شکایت از دو راه اتحادیه‌ها و سازمان تعزیرات نیز وجود دارد. بنابراین گران فروشی، کم فروشی، تقلب، اخفاء و امتناع از عرضه کالا، عدم صدور فاکتور، فروش اجباری و سایر مواردی که در قانون تعزیرات حکومتی طرح شده اند توسط اتحادیه‌ها و تعزیرات قابل پیگیری هستند. عموماً پیگیری از این راه‌ها زمان‌بر است و روش هایی که پیش از این گفته شد کارآمدتر هستند.
نقض حقوق مصرف کننده، نقض قواعد تبلیغ، نقض حقوق علامت تجاری و … در صورتی که از سوی فروشگاه‌های اینترنتی سر زند در دادسرای جرایم رایانه‌ای قابل تعقیب قضایی می‌باشد.

جمع‌بندی، موثرترین روش برای شکایت

ثبت شکایت از سایت های فروش اینترنتی با ۳ روش شکایت کیفری، پلیس فتا و یا سامانه تخصصی نماد اعتماد الکترونیکی امکان‌پذیر است. هر یک از روش‌های شکایت از فروشگاه های اینترنتی شرایط و مزایای خاص خود را دارند که با توجه به اوضاع و احوال خاص فرد زیان‌دیده می‌توان از یکی از این روش‌ها استفاده کرد. بسیاری از وکلای آشنا با قوانین و مقررات کسب‌وکارهای اینترنتی می‌توانند در این زمینه به افرادی که به دنبال راهی برای شکایتشان هستند کمک شایان توجهی نمایند.

برای شکایت از فروشگاه‌های اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید؟

قبل از طرح شکایت از فروشگاه‌های اینترنتی ابتدا باید نسبت به تشخیص درست جرم یا تخلف صورت گرفته و قانون حاکم بر آن عمل نمایید. با توجه به گستردگی موضوع بهتر است قبل از هرگونه اقدام، مشاوره حقوقی مناسب را در این زمینه دریافت کنید. در این راستا می‌توانید با مشاوره‌ی تلفنی با وکلای وینداد مسئله‌ی خود را طرح کنید و مشاوره بگیرید. کارشناسان حقوقی وینداد با تجربه بالا در زمینه حقوق کسب‌وکارهای اینترنتی می‌توانند بهترین راهنمایی‌ها را برای پیشبرد شکایت شما در این خصوص ارائه دهند. همچنین سیستم دعاوی تخصصی وینداد، در خدمت پیگیری شکایات شما از فروشگاه‌های اینترنتی بوسیله وکلای دادگستری مجرب است.

حالا شما به ما بگویید، آیا تا به حال در خریدهای اینترنتی خود به مشکل برخورده‌اید؟ چه مراحلی را برای شکایت کردن از فروشگاه اینترنتی طی کرده‌اید؟ آیا نتیجه‌ای از شکایت خود گرفته‌اید؟ اگر تجربه‌ای در این خصوص داشته‌اید لطفا نظرات خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

چگونه از فروشگاه‌های اینترنتی شکایت کنیم؟

از سه طریق سازمان اینماد، پلیس فتا و یا مراجع قضایی می‌توانید شکایت خود را ثبت کنید و روند بررسی آن را پیگیری نمایید.

آیا امکان ثبت شکایت از پیج اینستاگرامی وجود دارد؟

بله شما می‌توانید با در دست داشتن مدارکی مانند اسکرین شات و یا فاکتور، به پلیس فتا مراجعه کنید.

3.9/5 - (19 امتیاز)
دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

guest

419 Comments
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین امتیاز
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات
احمد موری علیپور
احمد موری علیپور
3 روز پیش

من از سایت zeox.ir خرید ایترنتی انجام داده اما با گذشت چندین روز خرید به منسرانجام نرسیده است، نه تنها من بلکه در سایت ایشان خریداران دیگر نیز شکایات خود را در خصوص انجام نشدن خریدشان ثبت شده است

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  احمد موری علیپور
3 روز پیش

با سلام و احترام
لطفا از طریق سامانه ای نماد یا اتحادیه کسب و کارهای مجازی اقدام به ثبت شکایت نمایید.
مجموعه حقوقی وینداد

شه بخش
شه بخش
5 روز پیش

سلام یک زندانی فراری از زاهدان نزدیک 15سال پیش الان توی مشهد بلوارحر 76 زندگی میکنه به اسم خدارحم ریگی فرزند حنیف مدارک درست کرده جعلی به اسم حسین شه بخش راحت زندگیشو میکنه شماره تماس اگه خواستید کنترلش کنید 09054792599

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  شه بخش
4 روز پیش

با سلام و احترام
لطفا با شماره 110 (نیروی انتظامی) تماس بگیرید و اعلام جرم نمایید.
با تشکر
مجموعه حقوقی وینداد

reza boloriyan
reza boloriyan
9 روز پیش

بنده کتاب خریدم و دانلود کردم نمی‌دونم چرا در سابقه خرید ثبت نشده که درصورت نیاز بتوانم از موبایل جدید استفاده کنم چرا درحالی که این کتاب را خریدم اپلیکیشن درخواست میکند که باید پول پرداخت کنی بابت کتابی که قبلاً خریدم به پشتیبانی صحبت کردم میگوید خریدی انجام ندادی درحالی که چند کتاب خریدم حتی مدرک دارم نمی‌دونم باید به کجا اعتراض کنم

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  reza boloriyan
9 روز پیش

با سلام و احترام
در ابتدا می بایست ریز پرداخت های انجام شده به سایت یا اپلیکیشن مورد نظر را دریافت نموده و به پشتیبانی سایت تحویل دهید در غیر این صورت می توانید در این مورد به سامانه ای نماد یا اتحادیه کسب و کارهای مجازی شکایت نمایید.
مجموعه حقوقی وینداد

خسروي
خسروي
10 روز پیش

با سلام از دي جي كالا سالهاست كه خريد مي كنم چند ماهي ميشه كه مبلغ اعتباري بهم تعلق داده از 300 تومن شروع كرده تا 700تومن بار آخر كه خريد اعتباري انجام شد برام پيام داد كه تا 402 اعتبار داره ولي زمان پراخت را سر ماه حساب كرده و از چند روز قبل كه هميشه خبر ميداد اطلاع رساني نكرده جريمه هم بهش اعمال كرده . اينكار قانوني ه كه در پيام زمان پرداخت را اعلام نكرده و جريمه بسته. ضمنا خريدهاي قبلي كه اعتبار 300 بوده تا 7 هر ماه اعتبار داشته در صورتي كه اين بار خودش تاريخ را بدون اطلاع رساني به يكم تغيير داده .

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  خسروي
9 روز پیش

با سلام و احترام
لطفا با پشتیبانی سایت دیجی کالا تماس بگیرید و موضوع را مطرح نمایید در غیر این صورت از طریق اتحادیه کسب و کارهای مجازی اقدام به شکایت نمایید.
مجموعه حقوقی وینداد

حامد حکمتی
حامد حکمتی
15 روز پیش

سلام وقت بخیر ،بنده از سایتی vpn خریداری کردم اما وصل نمیشه و سایت مربوطه هم پاسخگو نیستش ،چکار باید انجام دهم ؟ سپاسگزار

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  حامد حکمتی
14 روز پیش

با سلام و احترام
با توجه به اینکه استفاده از فیلترشکن قانونا ممنوع می باشد، شما نمی توانید در این خصوص ادعایی در مراجع قضایی مطرح نمایید.
مجموعه حقوقی وینداد

مجیدمهدی پور
مجیدمهدی پور
16 روز پیش

سلام من از یک فروشگاه اینترنتی خرید کردم ولی ن جنسو فرستاد ن پولو پس داد زنگم میزدم هی امروز فردا میکردن تا اینکه کلن جواب ندادن الان باید چکار کنم ادرس حضوریم دارن ولی فروشگاه رو تعطیل کردن 11ملیون خرید کردم
باتشکر

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  مجیدمهدی پور
15 روز پیش

با سلام و احترام
شما باید در اسرع وقت به همراه کلیه مدارک و اسناد موجود به نزدیک ترین دادسرا مراجعه نموده و شکایت به جرم کلاهبرداری اینترنتی ثبت نمایید.
مجموعه حقوقی وینداد

ع یزدی
ع یزدی
20 روز پیش

سلام من از یک کانال تلگرامی خرید کردم بعد از ۱۰ روز فرستادن ولی یک مدل لباسو نفرستادن به ارزش ۶۰۰ هزار تومن وقتی بهشون گفتم میگن ما فرستادیم شما مدرکی برای اثبات ندارید .من چجور ثابت کنم که نفرستادن؟

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  ع یزدی
18 روز پیش

با سلام و احترام
با توجه به پیچیدگی موضوع مورد پرسش شما، خواهشمند است به سایت وینداد مراجعه نموده و درخواست مشاوره تلفنی ثبت نمایید تا کارشناسان ما در اسرع وقت نسبت به راهنمایی کامل در خصوص مشکل شما اقدام نمایند.
با تشکر
مجموعه حقوقی وینداد

م ثابت
م ثابت
26 روز پیش

خرید اینترنتی از سایتی کردم که اینماد داره. اکنون خرید رو تحویل نداده و سایت رو هم بسته و شکایت از طریق اینماد هم به جایی نرسیده و پاسخی نداده.
برای طرح دعوی در دادسرا باید عنوان دعوی رو چی بنویسم. با توجه به نوسان قیمت بازار و اینکه مجبورم خریدم رو الان از جای دیگه ای انجام بدم ممکنه بعدا فروشگاه زیر بار مابه التفاوت قیمت نره و یا اصرار به ارسال همان قطعه کنه.
چطور شکایت کنم که به نفعم باشه و ضرر و زیانم رو علاوه بر اصل سفارش پوشش بده؟

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  م ثابت
25 روز پیش

با سلام و احترام
عنوان این جرم کلاهبرداری اینترنتی می باشد و طریق دادسرا قابل پیگیری کیفری است.
مجموعه حقوقی وینداد

سعید انوار
سعید انوار
1 ماه پیش

ضمنا اسم سایت “نوین بینائی” و آدرس آن به شرح زیر می باشد:
https://binayi.shop

سعید انوار
سعید انوار
1 ماه پیش

با سلام. من عصر چهارشنبه از این سایت قطره ویوتی جهت درمان پیرچشمی خریداری کرده ام و مبلغ را از طریق درگاه همین سایت به حساب ایشان واریز نموده ام . لیکن هیچ کد پیگیری و یا حتی تاییدیه ای در مورد خرید به من نداده اند و هیچکدام از شماره تلفنهایی که در سایت درج شده پاسخگو نمی باشند. ازطریق شبکه های اجتماعی هم که تبلیغ میکنند ، پاسخگو نیستند. آدرس دقیقی هم جهت مراجعه در سایت قرار نداده اند. فقط استان البرز-کرج – خیابان آزادی.
با وجود پاسخگو نبودن ، همچنان با قدرت در حال تبلیغ از طریق اینستاگرام می باشند

نوشته های مرتبط