'3 زمان خواندن

سایت ایرانیک مرکز ثبت دامنه کشوری ایران است که هر سایت و موسسه برای ثبت آدرس خود باید درخواست خود را در این بستر ثبت کرده و منتظر تاییدیه آن بماند. برای ثبت دامنه در این سایت باید شرایط خاصی رعایت شود تا آسیبی به دیگر سایت‌ها وارد نشده و اختلافی میان سازمان‌ها پیش نیاید. اما شکایت از ایرانیک چگونه است؟

در همین راستا می‌خواهیم داستان یکی از مشتری‌های وینداد که در مورد این سایت سوالی را مطرح کرده بود بازگو کنیم. ما در وینداد برای انجام مشاوره تحقیقات کامل را پیرامون موضوع می‌کنیم و در نهایت نتیجه مشاوره را در یک تماس دیگر به مشتری ارائه می‌دهیم.

یکی از مزایای وینداد این است که به دلیل در اختیار داشتن تیم حقوقی موضوعات به بحث گذاشته شده و نتیجه با دقت و سرعت بیشتری به دادخواه داده می‌شود.

مشکلات ثبت دامین در سایت ایرانیک

داستانی که در شرف بازگو کردن آن هستیم، ماجرا مشاوره‌ای است که چندی پیش در وینداد انجام شده است:

اگر قبلا از خدمات وینداد به خصوص مشاوره تلفنی بهره برده باشید، با فرآیند آن آشنا هستید، مرحله اول ارائه توضیحات در خصوص چگونگی مشاوره و طرح سوال متقاضی است تا بتوانیم یک دید جامع و شفاف از مسئله مخاطب داشته باشیم و بتوانیم راه حل دقیق حقوقی را حین مکالمه به تصویر بکشیم. مشکل یکی از مراجعین این بود که یک سازمان تازه تاسیس اقدام به ثبت آدرسی در سایت ایرانیک کرده‌است اما این آدرس (نام) به این دلیل که مختص به نهادهای دولتی است مردود شده. پس از پیگری درخواست کننده در مورد نهاد دولتی مربوط به آن دامین فرد متوجه شده است که نهاد دولتی هیچ ادعایی روی نام مورد نظر ندارد. از طرفی نام انتخاب شده عام بوده و اختصاص به مرکزی نداشته است.

بخوانید
داستان واقعی کارگاه تولید چرم و بی‌مسئولیتی شرکت ثبتی: توصیه‌های حقوقی وینداد

پس از پیگیری‌های بیشتر شخص الف متوجه می‌شود که سایت ایرانیک پاسخگو اعتراض‌شان نیست در حالی که شرکت با همان نام ثبت برند و لگو شده است.

سوال شخص الف این است که آیا امکان شکایت از این پلتفرم هست و در کجا می‌توان این مشکل را پیگیری کرد؟

در مرحله دوم کارشناس حقوقی با توجه با توضیحات و سوال طرح شده اقدام به مطالعه در موضوع مطروحه کردند و رویه کنونی رو بررسی کردند و به نتیجه زیر رسیده اند.

شکایت از ایرانیک در کدام مرجع امکان پذیر است؟

معمولا سازمان‌های ارائه خدمت قسمتی از سازمان را به رسیدگی به اعتراضات و پیشنهادات اختصاص می‌دهند. با گشت و گذار در سایت ایرانیک متوجه می‌شویم که مرجع و الزامی برای رسیدگی به اعتراضات وجود ندارد و ممکن است این موضوع در کار شرکت‌ها و کسب و کارها مشکل ایجاد کند.

وایپو مرکز جهانی حفظ مالکیت فکری است که اعتراض در مورد ثبت دامین هم زیرمجموعه این مرکز محسوب می‌شود و به عنوان مرجع صلاحیت دار شناخته می‌شود. اما از آن جایی که موضوع مطرح شده مختص به ایران است و مسئله‌ای بین المللی محسوب نمی‌شود بهتر است مرجع قضایی داخلی برای این موضوع در نظر گرفته شود تا فرآیند پیگیری سریع‌ و دقیق انجام شود.

بخوانید
داستان واقعی یک کلینیک زیبایی و وینداد : توصیه های تنظیم قرارداد

شخص الف مختار است که به وایپو مراجعه کرده و مشکل خود را حل کند اما انگلیسی بودن زبان این سازمان و هزینه بیشتر آن باعث می‌شود که به دنبال مرجعی در ایران باشیم.

با بررسی قوانین مربوطه دیوان عدالت اداری برای رسیدگی به این شکایت مرجع صلاحیت دار است که وظیفه رسیدگی به اختلافات اینترنتی را نیز بر عهده دارد.

آیا طرح دعوی علیه یک سازمان دولتی امکان پذیر است؟

در سایت ایرانیک مراجع قضایی حقوقی و کیفری برای رسیدگی به شکایات ثبت دامنه معرفی شده‌اند و از آن جایی که ثبت دامین در اعتبار کسب و کارها تاثیر زیادی دارد به همین دلیل دانستن مستندات رد شدن دامین اهمیت زیادی برای آن‌ها دارد پس با بررسی همه جانبه این شکایت و سنجیدن هزینه‌هایی که برای طرح دعوی ممکن است گریبان‌گیر شما شوند می‌توانید تصمیم خود را برای اقامه دعوا بگیرید.

وینداد مشاوره حقوقی شما در همه موضوعات جامعه

احقاق حق تضییع شده و پیروزی در دعاوی حقوقی نیازمند تسلط به قوانین و تجربه بالاست. ما در وینداد با در اختیار داشتن تیم حقوقی مسلط به همه موضوعات به شما کمک می‌کنیم تا از فراز و نشیب‌های حقوقی خود به سلامت بگذرید و کمترین هزینه و انرژی را صرف این مسئله کنید.

برای دریافت مشاوره حقوقی همین حالا با ما تماس بگیرید.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

close-link