تنظیم اوراق قضایی

امضا الکترونیکی روشی آسان، سریع و مطمئن برای امضا اسناد و قرارداد‌های شما!

در دنیای امروز همه‌چیز به سرعت در حال پیشرفت است. امضای الکترونیکی وینداد بخشی از آینده موفقیت کسب‌وکار شما است.

بدون صرف هزینه و زمان، در هر کجا که هستید قراردادها و اسناد حقوقی خود را به روشی کاملا قانونی و با امنیت بالا به امضا طرفین قرارداد برسانید!

همین حالا به رایگان شروع کنید! سوالات متداول

ویژگی‌ها و امکانات امضا الکترونیکی وینداد

احراز هویت امضای الکترونیک

احراز هویت ۲ مرحله‌ای

به منظور حفظ امنیت و اعتبار بخشیدن به هر یک از امضا‌ها، افراد در دو مرحله احراز هویت می‌شوند، مرحله اول صحت کد ملی افراد و مرحله دوم تطابق کد ملی و شماره همراه، احراز هویت می‌شوند.

امضای قانونی الکترونیکی وینداد

قانونی و قابل استناد

یک مزیت برجسته امضای الکترونیکی پشتوانه حقوقی آن در کشور است از این رو قانون تجارت الکترونیکی ایران در ماده ۷ اعتبار قانونی امضای الکترونیکی را اینگونه بیان میکند که: هرگاه قانون، وجود امضا را لازم بداند، امضای الکترونیکی مکفی است. پس براساس این ماده، امضای الکترونیکی خود به‌تنهایی و بدون نیاز به امضای دستی برای قانون کفایت می‌کند.

امضای الکترونیکی کاربردی وینداد

کاربردی و منعطف

با سیستم امضا الکترونیکی وینداد، قرارداد‌ها با سه رویکرد متفاوت قابل امضا هستند.
روش اول: امضا قرارداد توسط شما و دیگران.
روش دوم: امضا قرارداد فقط توسط دیگران.
روش سوم: امضا تنها توسط خود شما.

امضای الکترونیکی وینداد سریع و آسان

سریع و آسان

سیستم امضا الکترونیکی وینداد به‌گونه‌ای طراحی و پیاده‌سازی شده است که به راحتی در تمامی دستگاه‌ها ازجمله کامپیوتر، تبلت و موبایل قابل استفاده باشد. همچنین بر اساس فیدبک‌های کاربران در دروه‌های مختلف رابط کاربری بهبود خواهد یافت تا بهترین تجربه‌ کاربری را برای شما به ارمغان آوریم.

امنیت با امضای الکترونیکی وینداد

امنیت و محافظت از داده‌

هر قرارداد دارای توکن اختصاصی (کد سند امضا) می‌باشد که به عنوان کلید اصلی فراخوانی قرارداد در فرایند امضا شناخته می‌شوند. از آنجا که توکن‌ها به صورت Encrypt شده با استفاده از کلید مخصوص ذخیره می‌شوند، دسترسی به سند امضا حتی در صورت دسترسی به پایگاه داده برای استفاده دیگران غیر ممکن بوده و قادر به رمزگشایی این اطلاعات نخواهند بود.

اطلاع رسانی در سیستم امضای الکترونیکی وینداد

اطلاع‌رسانی لحظه‌ای‌

هر قراردادی ممکن است نیازمند دریافت امضا از یک یا چند نفر باشد. بنابراین باید توسط راه‌های ارتباطی همچون ارسال پیامک و ایمیل هر‌گونه انجام عملیات به طرفین قرارداد اطلاع رسانی شود. در وینداد طرفین قرارداد از دو طریق ذکر شده برای انجام امضا فراخوانی می‌شوند.

چرا امضای الکترونیک؟

امضای الکترونیکی یکی از روش‌های معتبر ایمن‌سازی اطلاعات و حفظ امنیت در شبکه می‌باشد که از مهمترین ویژگی‌های آن تصدیق هویت، حفظ امنیت، محرمانه بودن، امانتداری و غیرقابل انکار بودن است. امضای الکترونیکی که مهمترین و پیشرفته‌ترین نوع از امضا است همان شکل اسکن شده امضای واقعی و دستی هر فرد است و امروزه در اکثر سازمان‌ها و در سیستم‌های اتوماسیون اداری از این نوع امضا بهره می‌گیرند. بر خلاف امضای دستی، که هر تغییری در محتوا و مفاد سند امضاشده به سادگی قابل تشخیص است، در امضای الکترونیکی امکان جعل یا تغییر اسناد غیرممکن و هر تغییر در سند موجب نامعتبر شدن امضای آن می‌شود. در امضای الکترونیکی فرد به هیچ عنوان امکان انکار سند را ندارد، زیرا به وسیله امضای الکترونیکی روی سند و گواهی الکترونیکی فرد، می‌توان به هویت امضاکننده آن پی برد. امضای الکترونیکی هر سند برای آن سند منحصربه‌فرد و مرتبط با محتوای آن سند است. به عبارتی امکان جداسازی امضای الکترونیکی از روی سند به منظور استفاده مجدد روی سندی دیگر با جایگزین نمودن آن با امضای دیگر امکانپذیر نیست.

صحت سند امضای الکترونیکی خود را از وینداد استعلام بگیرید:

نمونه سند امضا

سوالات متداول

آیا امضا الکترونیکی اعتبار قانونی دارد؟

بله کاملا قانونی و قابل استناد است. با توجه به قانون تجارت الکترونیکی مصوب سال ۱۳۸۲، تردیـدی دراعتبار امضای الكترونیكی وجود ندارد.

یک مزیت برجسته امضای الکترونیکی پشتوانه حقوقی آن در کشور است از این رو در ماده ۷ قانون تجارت الکترونیکی ایران مصوب سال ۱۳۸۲ اعتبار قانونی امضای الکترونیکی این شکل تعریف میشود که: “هرگاه قانون، وجود امضا را لازم بداند، امضای الکترونیکی مکفی است.” پس براساس این ماده، امضای الکترونیکی خود به‌تنهایی و بدون نیاز به امضای دستی کفایت میکند.

همچنین بند (ی) ماده ۲ قانون تجارت الكترونیكی ایران مصوب ۱۳۸۲ در مفهوم امضای الكترونیكی بیان میدارد: “ امضای الكترونیكی عبارت از هر نوع علامت منضم شده یا به نحو منطقی متصل شـده بـه داده پیاماست كه برای شناسایی امضا كننده داده پیام مورد استفاده قرار میگیرد.”منظور از داده پیام در این مادهمی تواند یک سند الکترونیکی مانند قرارداد یا تفاهمنامه باشد.

در ادامه، شرایط امضای الکترونیکی مطمئن در ماده ۱۰ قانون تجارت الكترونیكی ایران مصوب ۱۳۸۲به این شرح بیان شده است:

امضای الکترونیکی مطمئن باید دارای شرایط زیر باشد:

  • الف. نسبت به امضاکننده منحصر به فرد باشد.
  • ب. هویت امضاکننده دادهپیام را معلوم نماید.
  • ج. به وسیله امضاکننده و یا تحت اراده انحصاری وی صادر شده باشد.
  • د. به نحوی به یک دادهپیام متصل شود که هر تغییری در آن داده پیام قابل تشخیص و کشف باشد.”

به علاوه ماده 12 قانون تجارت الكترونیكی ایران مصوب ۱۳۸۲، اصل لزوم پذیرش دلایل الكترونیكی از سوی محـاكم و ادارات را مورد تصریح قرار داده است: “ اسناد و ادله اثبات ممكن است به صورت داده پیام باشد و در هیچ محكمه یا اداره دولتی نمیتوان بـر اسـاس قواعـد ادلـه موجـود، ارزش اثبـاتی داده پیـام را صرفا به دلیل شكل و قالب آن رد كرد.” همانطور که هرگونه اسناد عادی مثل قراردادها در فرایند رسیدگی قضایی اعتبارسنجی شده و طرفین می توانند به اصالت آن اعتراض کنند و در نهایت دادگاه صالح اصالت آن اسناد را تشخیص میدهد، در مورد اسناد الکترونیکی (داده پیام) که با امضاء الکترونیکی امضاء شده اند هم اینگونه رفتار خواهد شد و دادگاه صالح در مرحله رسیدگی در صورت وجود اختلاف بر اصالت آن ها به بررسی شواهد و قرائنی خواهد پرداخت که مشخص می کند آیا امضاء الکترونیکذیل سند از سمت امضا کننده صادر شده است یا خیر. بنابراین میتوانیم مطمئن شویم که امضای الکترونیکی از پشتوانه قانونی و حقوقی مستحکمی برخوردار است.

در ماده۱۴ قانون تجارت الكترونیكی ایران مصوب ۱۳۸۲ اینگونه بیان میشود که: “کلیه «داده پیام» هائی که به طریق مطمئن ایجاد و نگهداری شده اند ازحیث محتویات و امضای مندرج در آن، تعهدات طرفین یا طرفی که تعهد کرده و کلیه اشخاصی که قائم مقام قانونی آنان محسوب می شوند، اجرای مفاد آن و سایر آثار در حکم اسناد معتبر و قابل استناد در مراجع قضائی و حقوقی است.” همچنین در ماده ۱۵ قانون تجارت الكترونیكی ایران مصوب ۱۳۸۲بیان شده است: “ نسبت به «داده پیام» مطمئن، سوابق الکترونیکی مطمئن و امضای الکترونیکی مطمئن انکار و تردید مسموع نیست و تنها می توان ادعای جعلیت به «داده پیام» مزبور وارد و یا ثابت نمود که «داده پیام» مزبور به جهتی از جهات قانونی ازاعتبار افتاده است.”

از این رو چنانكه ملاحظه میشود، این دو ماده برای داده پیام مطمئن ارزشی معادل سند عادی معتبر، قایل شدهان.

لذا اگر داده پیام مورد نظر شرایط قانونی را داشته باشد، اعم از این که روش تطبیق صحت ثبت رعایت شود؛ به نحوی كه هرگونه خطـا یـا تغییـردر محتـوا یـا مبادله را مشخص كند و در برابر سوء استفاده و نفوذ محفوظ باشد و سـطح معقـولی از دسترسـی را داشته باشد و در عین حال متناسب با اهمیت كاری اش تولید و سازمان دهی شده باشد، در واقـع ایـن داده پیام تمامیتش حفظ شده است واز لحاظ ارزش اثباتی و آثار مطابق بـا مـاده 14 قـانون تجـارت الكترونیكی ایران سندی معتبر و همانند اسناد فیزیکی قابل استناد در مراجع قضائی و سازمان ها و ادارات مختلف است و انكـار وتردیـد نـسبت بـه آن جـایزنیـست و فقط میتوان ادعای جعل نسب به داده پیام مربوطه را نمود.

آیا استفاده از امضای الکترونیکی وینداد، هزینه‌ای دارد؟

خیر. در حال حاضر استفاده از سیستم امضای الکترونیکی وینداد کاملا رایگان است.

آیا لازم است از دفاتر اسناد رسمی گواهی الکترونیکی بگیرم؟

خیر، این مورد اجباری نیست، همانگونه كه دفاتراسناد رسمی با احراز هویت امضا كننـدگان سـند و گذراندن تشریفات قانونی به آن نوشته رسمیت می بخشند، گواهی الكترونیكـی نیـز هویـت امضا كنندگان را تضمین كرده، در نتیجه، به اطلاعات الكترونیكی اعتبار می دهنداما بدون گرفتن گواهی نیز امضای الکترونیکی شما اعتبار کافی را دارد.

امضا الکترونیکی چطور کار می‌کند؟

برای امضا قراردادها به روش الکترونیکی کافیست تصویر امضا خود را بارگذاری نمایید یا آن را در لحظه و آنلاین توسط سیستم امضا الکترونیکی وینداد ترسیم کنید. در ادامه لازم است احراز هویت شما در ۲ مرحله انجام شود. در مرحله اول صحت نام و نام خانوادگی و نام پدر شما با کد ملی وارد شده توسط سامانه وینداد و استفاده از دادههای سازمان ثبت احوال کشور بررسی و احراز میشود. در مرحله دوم مالکیت شماره تلفن شما و کد ملی وارد شده توسط سامانه شاهکار بررسی و احراز میشود. پس از صحت احراز هویت امضای شما در قرارداد ثبت میشود و یک سند امضا به شما تعلق پیدا میکند. قرارداد امضا شده به صورت Encryptشده در سرور های وینداد ذخیره میشود و شما در پنل کاربری خود به قرارداد امضا شده دسترسی دارید. توجه کنید تمام داده ها اعم از اطلاعات هویتی، اطلاعات امضا، اطلاعات قرارداد توسط الگوریتم های رمزنگاری متقارن Encryptو دسترسی به آن توسط اشخاص ثالث، غیرممکن است. درضمن، الگوریتم مورد استفاده جهت رمزگذاری کاملا محرمانه بوده و جهت افزایش امنیت اطلاعات کاربران، اسمی از این الگوریتم برده نخواهد شد.

طرفین قرارداد چگونه قرارداد ایجاد شده را امضا می‌کنند؟

پس از مشخص شدن طرفین قرارداد و وارد شدن اطلاعات تماس آنها از جمله شماره همراه و ایمیل، اعلانی جهت فراخوانی ایشان برای امضا قرارداد ارسال می‌گردد. ایشان از طریق لینک مخصوص به خود ابتدا احراز هویت دو مرحله‌ای شده سپس وارد محیط ترسیم و درج امضا می‌شوند.

چگونه از امضا شدن قرارداد توسط تمامی طرفین قرارداد مطلع شوم؟

زمانی که تمامی طرفین قرارداد، امضای خود را ثبت کرده با‌شند، برای تمامی طرفین پیامک و ایمیلی مبنی بر کامل شدن امضا‌ها ارسال شده و قرارداد نهایی قابل دریافت خواهد بود.

فایل قرارداد باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد؟

فایل قرارداد باید با فرمت PDF بارگذاری شود. همچنین حجم فایل نیز کمتر از ۸ مگابایت باشد.

احراز هویت دو مرحله‌ای چیست؟

به منظور حفظ امنیت و اعتبار بخشیدن به هر یک از امضا‌ها، افراد در دو مرحله احراز هویت می‌شوند، مرحله اول درستی کد ملی افراد و مرحله دوم تطابق کد ملی و شماره همراه، احراز هویت می‌شوند.

آیا قرارداد‌هایی که به امضا می‌رسند برای همیشه در دسترس من خواهند بود؟

بله. تمامی قراردادهای ایجاد شده برای امضا در آرشیو قراردادهای امضا الکترونیکی در پنل کاربری شما در دسترس است.

می‌خواهید از امضای الکترونیکی برای سازمان یا شرکت خود استفاده کنید؟


برخی از مشتریان وینداد

هنوز برای استفاده از امضا الکترونیکی وینداد مطمئن نیستید؟ ما اینجاییم تا به شما کمک کنیم

تماس با وینداد

021 - 28 42 78 46

;