3 مزیت امضا الکترونیک برای مدیران و کارمندان '4 زمان خواندن

به‌روزرسانی مطلب توسط‌
3 مزیت امضا الکترونیک

 

برای امضا کردن اسناد و قرارداد، یکی از ارکان مهم، قانونی بودن امضا است. یعنی که امضایی که پای سند یا قرارداد می‌خورد، جعل نشده باشد و امضا متعلق به فرد امضا کننده باشد. در عصر دیجیتال، مزیت امضا الکترونیک باعث شده مدیران و صاحبان کسب‌وکار به سوی این امضا سوق داده شوند.

امضای الکترونیک، فایل دیجیتال یا سمبلی است که به قرارداد یا فایل پیوست می‌دهند یا قرار می‌دهند و نشان دهنده قصد شخص برای امضای قرارداد یا فایل است.

حال امضاهای الکترونیک به چه شکلی به ثبت می‌رسند؟ اشخاص به شیوه های متفاوتی اسناد را به صورت الکترونیک امضا میکنند. امضای الکترونیک به این روشها مثل تایپ کردن نام امضا کننده در محل امضا، الصاق نسخه اسکن شده امضای شخص امضا کننده، کلیک کردن روی دکمه “قبول میکنم”، و یا استفاده از فناوری در هم ریختن رمزنگاری به ثبت میرسد. از لحاظ امنیت هرکدام از این امضاها درجه متفاوتی دارند؛ با این حال، مثال‌های خیلی کمی از امضای الکترونیک وجود دارد که از لحاظ قانونی واجد شرایط حساب نمی‌شود.

آیا امضاهای الکترونیک قانونی است؟

در یک کلمه، بله. از لحاظ قانونی بودن، امضای الکترونیک هیچ تفاوتی با امضا به صورت سنتی خود ندارد. حتی بعضی برای امضای الکترونیک اعتبار بیشتری قائل هستند. کشورهایی با حقوق عرفی نظیر انگلستان و ایرلند، قانون‌هایی مربوط به امضای الکترونیک وضع کرده اند. در ایران هم قانون تجارت الکترونیک از حامیان حقوق کاربران در امضای الکترونیکی است.

دلیل اهمیت امضای الکترونیک

طبق توافقات بین المللی، از موارد استفاده امضای الکترونیک، قراردادها و اسناد آمده است. چرا که امروزه تقریبا هر صنعتی از مزیت امضا الکترونیک سود می‌برد و خود این موضوع، از دلایل رواج امضای الکترونیک است. از دیگر دلایل رواج این نوع امضا، رشد مشاغل از راه دور است. با همه گیری و حتی پیش از آن، مشاغل فریلنسری نیازمند راه حلی بودند که بتوانند اسناد و قرارداد را امضا کنند اما در مکان مربوطه حضور پیدا نکنند. در مورد امضای الکترونیک، قوانین امضای الکترونیک وضع شده است.

بخوانید
کدام اسناد و مدارک را می‌توان با امضای الکترونیک امضا کرد؟

مزایای استفاده از امضا الکترونیک برای امضا کردن اسناد و قرارداد

  1. کاهش هزینه ها: امضای الکترونیک باعث می‌شود سازمان‌ها در هزینه ها صرفه جویی کنند. موجب افزایش سرعت گردش کار میشود و در صرفه جویی زمان موثر است. از مواردی که امضای الکترونیک هزینه ها را کاهش می‌دهد می‌توان به هزینه پرینت، پست و انبار و آرشیو کردن اشاره کرد. همچنین در این صورت سازمان می‌تواند به کار خودش بپردازد و بهره وری بالاتری داشته باشد.
  2. سرعت افزودن به تجارت‌ها و مشاغل از راه دور: شما از هر جا می‌توانید امضای الکترونیک را ثبت کنید، که در نهایت این موجب می‌شود که از هرجا راحت تر تجارت انجام داد، چه از راه دور، چه در بین مشغله های دنیای کار.
  3. افزایش راندمان: با امضای الکترونیک گردش کاری به طرز محسوسی بالا میرود. چرا که صاحبان اسناد متوجه میشوند چه زمانی و چه کسانی اسناد را امضا کرده اند. این روند جریان کاری، بهره وری کارمندان را بالا میبرد. همچنین اغلب امضاهای الکترونیک دارای یک ابزار داشبورد هستند. به وسیله این ابزار متوجه میشوید که کدام اسناد در انتظار هستند تا به امضا برسند، سرعت روندی افزایش می یابد که پیش از امضای الکترونیک، گاها تا هفته ها طول میکشید. همچنین با ابزار امضای الکترونیک، اسناد و قراردادها به گونه ای ذخیره میشوند که راحت تر قابل دسترسی باشند.

سریعتر شدن رشد سازمان‌ها و افزایش درآمد هم از مزیت امضا الکترونیک است که ارتباط زیادی به افزایش سرعت راندمان شرکت‌ها دارد.

شرایط لازم برای معتبر شدن قراردادهایی که با امضای الکترونیک ثبت شدند

اشخاص و تجارتها برای معتبر ساختن قراردادهایی که با امضای الکترونیک ثبت می‌شوند، باید اقداماتی انجام دهند تا قرارداد جلوه قانونی و قابل اجرا پیدا کند. اقداماتی که برای قانونی شدن قرارداد لازم است به شرح زیر است:

  • دریافت رضایت از امضاکنندگان: طرفین قرارداد باید با رضایت خودشان، قرارداد را با امضای الکترونیک امضا کنند. طرفین میتوانند به اشکال متفاوت از جمله با رایانامه یا حتی ثبت امضای الکترونیک در قرارداد، رضایت خود را بیان کنند. البته مواردی هم وجود دارد که باید پیش از امضای قرارداد، به طور صریح رضایت خود را اعلام بدارند.
  • اطلاع کامل امضاکنندگان از برگه ای که پای آن را امضا میکنند: باید شرایط و ضوابط قرارداد به طور روشن برای امضاکنندگان بیان شود و نباید صرف بازبینی یا توضیح مختصر در مورد قرارداد، امضای الکترونیک ثبت شود.
  • دادن گزینه های دیگر به امضاکننده: درست است که امضای الکترونیک در خیلی از موارد، باعث میشود تا از کاغذها و اوراق کمتر استفاده شود. با این حال بعضی تجارتها هنوز نیاز به قراردادهای کاغذی دارند. علاوه بر آن، گزینه قرارداد کاغذی باید همیشه برای کسانی که مایل هستند از این روش استفاده کنند، روی میز باشد.
  • نگهداری رونوشتهایی از سند: طرفی که قرارداد را تنظیم میکند، باید نسخه الکترونیک و یا کاغذی قرارداد امضا شده را نگه دارد. همچنین باید رونوشتی از قرارداد را به سایر طرفین بدهد یا به آنها اطلاع دهد چگونه میتوانند رونوشتی از قرارداد را داشته باشند.
  • مطلع کردن امضا کننده از حق عدم رضایت: اشخاص باید اطلاع داشته باشند که در صورتی که بخواهند، میتوانند عدم رضایت از قرارداد را اعلام کنند. باید مراحل پروسه عدم رضایت برای اشخاص توضیح داده شود.
بخوانید
آیا امضا الکترونیک قانونا اعتبار دارد؟

سخن آخر در مورد امضا الکترونیک

به خاطر داشته باشید که باید علاوه بر موارد بالا، آخرین تغییرات قانون کشور را بررسی کرد. در نهایت باید بدانید که هر چند دایره شمول امضای الکترونیک بسیار گسترده است، باز هم همه قراردادها و اسناد، نمیتوانند به صورت الکترونیک امضا شوند.

وصایا، متمم وصیت نامه، …، اسناد مرتبط به فرزندخواندگی، طلاق و دیگر موارد مرتبط به حقوق خانواده، حکم قضایی، ابلاغیه ها، و دیگر اسناد و اوراق مرتبط به دادگاه مانند دادخواهی و درخواستها، اطلاعیه های لغو یا فسخ خدمات صنایع همگانی مثل برق و تلفن، اطلاعیه قصور، تملک ثانوی، سلب حق اقامه دعوی و تخلیه، اطلاعیه لغو یا فسخ مزایای بیمه زندگی یا بیمه سلامت، اطلاعیه فراخوان محصول مرتبط به مسائل سلامتی یا ایمنی، اسناد قانونی برای انتقال ابزار و مواد پرخطر از مواردی هستند که تحت شمول امضای الکترونیک قرار نمیگیرند.

البته با وجود اینکه امضای الکترونیک برای این موارد معمول نیست، باز هم وابسته به قوانین وضع شده است و بعضی از آن‌ها می‌توانند به صورت الکترونیک هم امضا شوند.

اگر شما نیز به دنبال ثبت امضا الکترونیک خود هستید همین حالا به سامانه وین‌ساین مراجعه کنید و با هزینه مناسب و سرعت بالا امضا الکترونیک خود را ثبت کنید.

 

به این مطلب امتیاز دهید!

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط

قرارداد گل‌آرایی چگونه تنظیم می‌شود؟
انواع قرارداد پیمانکاری

قرارداد گل‌آرایی چگونه تنظیم می‌شود؟

قرارداد گل‌آرایی امروزه به یکی از اجزای اساسی و جدایی‌ناپذیر مراسم‌ها، جشن‌ها و همایش‌ها تبدیل شده‌است. زیباسازی و صحنه‌ آرایی در همه‌ی مراسم‌ها جزء عناصر

ادامه مطلب ...
نحوه بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار
قرارداد کار

نحوه بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار

بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار، از مسائل جدیدی‌ است که بسیاری از شرکت‌ها، به خصوص شرکت‌های خصوصی با آن مواجه‌اند. دغدغه

ادامه مطلب ...

همین حالا نمونه قرارداد وستینگ را دریافت کنید!

چرا با یک قرارداد حرفه‌ای وستینگ، کسب‌وکاری بی دغدغه را تجربه نکنید؟ همین حالا آن را دریافت کنید
دانلود نمونه قرارداد وستینگ (Vesting)
همراه با آموزش ماده به ماده قرارداد
close-link
Click Me
نامحدود از خدمات وینداد استفاده کن!