پرسش و پاسخ حقوقی آنلاین

شما هر زمان می‌توانید سوال‌های حقوقی خود را بپرسید تا وکلا و کارشناسان حقوقی وینداد به سوالات شما به‌صورت کاملا رایگان، دقیق و در کمترین زمان ممکن پاسخ دهند.

5star-rating
امتیاز 4.7 بر اساس 11,000+ نظر
پرسش و پاسخ حقوقی آنلاین و رایگان
پروفایل کاربر

مجتبی سلیمانی

اجرای احکام بعد از رد اعصار با سند

با توجه به محکومیت مالی درخواست اعصار با سند دادم و سند گذاشتم بعد درخواست اعصار در دادگاه و تجدید نظر رد شد
خواستم ببینم مراحل اجرای احکام چگونه است ؟ مهلت هم می دهند ؟ حکم جلب از چه زمانی می توانند بگیرند ؟

پروفایل کاربر

م م

15 ساعت پیش

مهریه

اگر مرد حق طلاق به زن بدهد و پرداخت مهریه را مشروط به درخواست طلاق از طرف مرد کند، چه معایب و مزایایی برای هر یک وجود دارد؟

پروفایل کاربر

مریم کمالی

مزاحمت تلفنی و توهین و تهدید

سلام آقایی خیلی مزاحم خط من میشن نزدیک 6 ماهه از هر خط و اپلیکیشینی بلاکش میکنم باز پیام میده و فحاشی میکنه میگه من عکساتو پخش میکنم و تو کوچتونم خانوادتو میبینم و این ها. بهتره ازش شکایت کنم یا اظهارنامه بفرستم و اگر خودم بخوام اظهارنامه بفرستم چطوریه آخه اصلا هیچ جا تو سامانه عدل ایران اظهارنامه نمی بینم ممنون

پروفایل کاربر

محمد امینی

حادث شدن اجازه مالک در معامله فضولی

با سلام و عرض اداب و احترام .


خودرویی در سال 96 خریداری نموده ام ، خودرو توسط پدر مالک اصلی به اینجانب فروخته شدو فضول قولنامه را به اسم خود تنظیم کرده است، اما مالک اصلی اطلاع خود از وقوع معامله را انکار می نمود وحدود 4 سال بعد در سال 1400 شکوائیه ای مبنی بر تائید معامله فضولی تقدیم دادگاه عمومی حقوقی نموده و دادگاه نیز خودرو را از بنده گرفته و به مالک اصلی تحویل دادند ، علی ایحال در بررسی پرونده های طرح شده مالک اصلی در یکی از پرونده ها و در تجدید نظر خواهی از رای شورای حل اختلاف در تاریخ 1397/11/08 کتبا اعلام نموده . عین جمله ی مالک :

« ... اینجانب هیچگونه نقشی بابت سفته ها ندارم و نه اثر انگشت زده ام که تعهدی بابت سفته ها داشته باشم سفته ها بنام پدر اینجانب می باشد و اینجانب هیچگونه نقشی بابت معامله صورت گرفته و سفته ها ندارم ... »

سئوال :

1 - آیا این متن که اعتراضی هم در آن که دلالت به مخالفت مالک اصلی به معامله صورت گرفته مشهود نیست خود به منزله تنفیذ معامله به فضول تلقی می شود؟


2- متن فوق مطابق با ماده 248 قانون مدنی بوده و تنفیذ یا اجازه مالک اصلی حادث شده است ؟

3 - رای صادره از شعبه عمومی حقوقی در سال 1401 مبنی بر الزام بنده به استرداد خودرو به مالک اصلی نافذ است یا منسوخ ؟

4 - آیا آنچه که این پدر و پسر انجام داده اند به نوعی کلاهبرداری محسوب می شود؟

5 - تنظیم شکایت نامه و لایحه ی دفاعیه از طرف شما در این مورد چقدر هزینه داره ؟؟

با تشکر مجدد

پروفایل کاربر

سعید محمدی

2 روز پیش

دریافت دیه از صندوق خسارت بدنی

سلام یک 6 سال 1401 موتور بهم زد و برج 12 سال 1401 صندق 136 میلیون پرداخت الانکه قاضی با تکمیل پرونده پزشکی قانونی رای به 53.3 درصد دیه کامل داده دوتا سوال دیه من چجوری محاسبه میشه و دوم اینکه تصادف در ماه حرام بوده برای خسارت بدنی مبلغ اضافه میشه؟ سپاسگزارم

پروفایل کاربر

احسان عطار

2 روز پیش

تصادف و خسارت

سلام به موجب تصادف دو اتوموبیل طرف آسیب دیده می‌تواند بیشتر از رقم اعلامی کارشناس بیمه مطالبه خسارت کند؟ امکان طرح شکایت به دادگاه حل اختلاف برای طرف آسیب دیده تحت عنوان افت قیمت ماشین وجود داره؟

پروفایل کاربر

مهدی حیدری

2 روز پیش

پاس نشدن چک صیادی

سلام
سوال بنده این است که در قرارداد ذکر شده ((در صورت پاس نشدن چک ها در موعد مقرر قرارداد فسخ میشود))
بنده فروشنده هستم
ملک هم مغازه بود که انتقال مالکیت و سند در دفترخانه انجام شده
آیا خریدار هم میتواند با پاس نکردن چک ها قرارداد رو فسخ کند؟
یا این حق فقط برای فروشنده است؟

پروفایل کاربر

محمود کیانی

2 روز پیش

خرید واحد اپارتمان از تعاونی

سلام. من چندین سال پیش واحد اپارتمانی از یک تعاونی در منطقه چیتگر تهران خریداری کردم و واحد را هم تحویل گرفتم ولی خب مثل خیلی از تعاونی ها به دلیل معارضات همچنان سند تک برگ صادر نشده. حالا در سند و قرارداد انتقالی توسط تعاونی به بنده (که امضا کردم) ذکر شده که فروش واحد باید با رضایت تعاونی باشه. الان هم به این بند ارجاع میدن و میگن باید 5 درصد ثمن معامله رو در صورت فروش بدم بهشون. میخواستم بدونم این کارشون قانونی هستش ؟ آیا راهی برای شکایت ازشون وجود داره ؟

پروفایل کاربر

محمد یاسین احمدی

تخریب وسایل کشاورزی

باسلام و احترام
امروز در دادگاه وقت رسیدگی داشتم .
یکی از شرکا به استناد فیلم و شاهد علیه اینجانب به اتهام تخریب ( قطره‌های آبیاری ) شکایت کرده است.
اینجانب در دفاع گفتم : بنده در حضور برادر شاکی فقط مقداری از قطره‌های آبیاری را که در محدوده زمین کشاورزی ما پهن کرده بود را بلند کردم و گفتم به داخل زمین خودتان ببرید که برادرم آمد و قطره‌های آبیاری را جمع کرد و به داخل زمین خودشان گذاشت. و در فیلم و تصاویر مشاهد می شود که فقط قطره‌های آبیاری توسط برادر بنده جابجا می شود و هیچ تخریبی انجام نشده شاهد هم دارم و اینجانب حاضرم قسم بخورم تخریبی صورت نگرفته است.
فیلم مورد استناد خارج نویسی شده و چیزی علیه بنده وجود نداشت ولی شاهد که برادر شاکی است قسم خورده که قطره های آبیاری متعلق به برادرش است و بنده تخریب کرده ام.
نقطه جالب توجه این است که خود شاهد شاکی نیز علیه اینجانب و برادرم به اتهام سرقت همین قطره‌های آبیاری شکایت مطرح کرده است و از طرف دیگر اینجانب از شاهد شاکی فیلم دارم که به صراحت بیان میکند که قطره‌های آبیاری متعلق به خودش است.و شهادت دروغ داده..ضمنا قاضی از من کفیل نخواست.
شاکی تامین دلیل نکرده...
از دادگاه درخواست بازبینی میدانی محل اختلاف کردم بررسی نشد.. گفتم قسم میخورم گفتن نمیشه..
از شهود بنده تحقیق نشده..
فیلم مورد استناد بنده خارج نویسی نشده..
سوال..
۱.. بنظر شما بزرگواران قاضی چه رای صادر می‌کند؟
۲.. آیا این کار بنده تخریب است؟
۳.ایا قاضی بدون نظریه کارشناس می‌تواند حکم محکومیت بدهد؟
بسیار ممنون و سپاسگزارم. خداقوت.

پروفایل کاربر

رضا سالاری

ارتباط

به صورت ناخودآگاه به یک خانم برخورد کردم و برای اینکه اون به زمین نخوره او را نگاه داشتم اما ادعا کرد که شما با من تماس داشتید میخواستم
بدانم چه حکمی دارد

ممنون میشم پاسخ بدید

پروفایل کاربر

فاطمه معدنی

2 روز پیش

عدم توان پرداخت خسارت ادعای عدم تعهد

اگر کسی توان پرداخت خسارت ناشی از انجام عدم تعهد رو نداشته باشد حکمش!چیست

پروفایل کاربر

حجت رنجبر

رسیدگی به پرونده در شهر دیگر

سلام وقتتون بخیر
من یه پرونده مجازی داشتم که باعث مسدود شدن کارتم شده بود به اتهام پولشویی الان اصفهانم ولی یک دو ماهی میخوام بیام تهران میتونم اونجا پیگیری پروندمو کنم یا باید شهر خودمون باشم

پروفایل کاربر

حسن ملکی

ملکی حقوقی

باسلام درسال 81یک دهنه ازپنج دهنه مغازه پدرم خریداری کردم وثمن معامله پرداخت نمودم ومغازه راتصرف نمودم وپدربخاطراینکه مغازه رانفروشم ونگه دارم آخرقولنامه دستی قیدکرده تازنده هستم حق تصرف فروش ندارم بااصرارورثه پدررامجبورکردندکه مغازه هارابین شش ورثه تقسیم کندوتازه متوجه شدم که پدرم مغازه ای که بهم فروخته راجزئ اموال خودکرده وبین وارث تقسیم نموده وحالاپدرفوت کرده ومغازه ای که درسال 81بهم فروخته رابه دوتاازدخترهاش داده ودربنگاه به نامشان کرده .قولنامه سال 81من پدرم باخط خودش نوشته ویک خواهرم که بجزاین دوخواهرکه مغازه من رابه آنهاشاهدمنه وفقط یک شاهدمن توقولنامه سال 81منه. حالاپدرم فوت کرده حق بامنه یاباخواهرهایم قولنامه من سال 81باخط خودپدرم نوشته ولی مال خواهرهام سال 93دربنگاه نوشته شده وهیچ گونه خبروامضایی بعنوان شاهدداخل قولنامه انهانزدم حالابااینهاچکارکنم وحق باکیه؟ اگرپدرم زنده بودکه بعنوان فروش مال غیرمجرم شناخته میشد.شمابمن بگیدحق باکیه با من یاباخواهرام .ضمنامغازه های ماهیچکدام سندندارندوهمه بصورت قولنامه ای هست .حالامن درخواست زدن سندعلیه ورثه کنم یانه فعلاهیچ کاری نکنم بزارم آنهااقدام کنندملک که درتصرف منه بزارم آنهاشاکی بشن ومطالبه ملک شان بکنندچون ارزش ملک 6میلیاردوهزینه تمبرکارهای شکایت خیلی سرسام اوره

پروفایل کاربر

محمد قنواتی

صلاحیت قاضی

با سلام 

بنده طی یک مبایعه نامه عادی یک خودرو زانتیا مدل 85 خریداری کردم در قرار داد مشروط به یک درب رنگ و فنی به شرط سلامت اما بعد از انجایی که خودرو در منطقه ای خریدار شد که کارشناس این خودرو موجود نبود طبق توافق 3 روز مهلت تست گرفتم که در این سه روز یک قطعه رنگ و معایب فنی خودرو نیز مشخص شد بنده طی تماس تلفنی با ایشان که مکالمه هم موجود هست از ایشان کسب تکلیف کردم که میخواهید ارش بدهید یا فسخ معامله ایشان هم گفتند ارش ..به هر حال موعد پرداخت از پرداخت ارش استنکاف کردند و طی یک پرونده به دادگاه ارجاع شد و.در نهایت کارشناسی معرفی کرده اند که قاضی محترم از کارشناس مربوطه خواستند مقدار قیمت  خودرو با مشخصات فوق سالم و معیوب را بدهند حال سوال اینجاست که بنده به قیمت توافقی و قطعی 260میلیون خریداری کردم قاضی چگونه همچین چیزی از کارشناس خواسته و اینکه مگر قاضی میتواند بین توافق طرفین که هیچکدام اعتراضی ندارند همچین درخواستی از کارشناس داشته باشد؟

پروفایل کاربر

محمد قنواتی

صلاحیت قاضی

با سلام 

بنده طی یک مبایعه نامه عادی یک خودرو زانتیا مدل 85 خریداری کردم در قرار داد مشروط به یک درب رنگ و فنی به شرط سلامت اما بعد از انجایی که خودرو در منطقه ای خریدار شد که کارشناس این خودرو موجود نبود طبق توافق 3 روز مهلت تست گرفتم که در این سه روز یک قطعه رنگ و معایب فنی خودرو نیز مشخص شد بنده طی تماس تلفنی با ایشان که مکالمه هم موجود هست از ایشان کسب تکلیف کردم که میخواهید ارش بدهید یا فسخ معامله ایشان هم گفتند ارش ..به هر حال موعد پرداخت از پرداخت ارش استنکاف کردند و طی یک پرونده به دادگاه ارجاع شد و.در نهایت کارشناسی معرفی کرده اند که قاضی محترم از کارشناس مربوطه خواستند مقدار قیمت  خودرو با مشخصات فوق سالم و معیوب را بدهند حال سوال اینجاست که بنده به قیمت توافقی و قطعی 260میلیون خریداری کردم قاضی چگونه همچین چیزی از کارشناس خواسته و اینکه مگر قاضی میتواند بین توافق طرفین که هیچکدام اعتراضی ندارند همچین درخواستی از کارشناس داشته باشد؟


هر سوال حقوقی داشتید از ما بپرسید. متخصص‌های ما در سریع‌ترین زمان ممکن به سوال شما جواب تخصصی می‌دهند.

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به وینداد (عدل آفرینان وینا دادگر نوین) می‌باشد