پرسش و پاسخ حقوقی آنلاین

شما هر زمان می‌توانید سوال‌های حقوقی خود را بپرسید تا وکلا و کارشناسان حقوقی وینداد به سوالات شما به‌صورت کاملا رایگان، دقیق و در کمترین زمان ممکن پاسخ دهند.

5star-rating
امتیاز 4.7 بر اساس 11,000+ نظر
پرسش و پاسخ حقوقی آنلاین و رایگان
پروفایل کاربر

کاربر ویندادی

ارسال لایحه بجای حضور در جلسه نخست دادگاه حقوقی

بنده با شخصی معامله ای انجام دادم و پس از توافقات و پرداخت وجه جهت ثبت سند با چند نفر شاهد به دفتر ثبت اسناد رسمی مراجعه کردیم، در سند ارزش منطقه ای ملک به عنوان مبلغ درج شده و قید شده که نقدا و تماما پرداخت گردیده و کلیه خیارات خصوصا خیار غبن ساقط گردیده است. حال پس از ۱۰ سال و فوت آن شخص، یکی از ورثه ادعا نموده چون مبلغ بیع مشخص نیست، سند باید ابطال گردد. بنده نیز امکان اثبات پرداخت مبلغ ثمن واقعی را پس از این همه سال ندارم چون فقط خودم و فروشنده از آن مطلع بودیم و بنابراین بنا ندارم آن را افشا کنم.
حال جلسه اول دادگاه با جلسه دیگرم در شعبه دیگری از دادگاه دقیقا در یک زمان است و بنده به توصیه یکی از دوستان قصد ندارم در این جلسه دادگاه شرکت کنم تا مجبور به توضیح ثمن واقعی بیع نباشم. که ظاهرا الزامی جهت افشای آن نیز وجود ندارد، مگر این که قاضی بپرسد.

سوال اول اینکه آیا عدم حضور در جلسه اول رسیدگی و ارسال لایحه و رونوشت مدارک بجای حضور برای بنده مشکلی ایجاد می کند؟
سوال دوم اینکه با توجه به اینکه در پرونده ای دیگر ثمن واقعی این معامله را عنوان کرده ام و خواهان از آن اظهارات بنده مطلع است، آیا مشخص شدن یکسان نبودن ثمن واقعی و مبلغ درج شده در سند می تواند برای من مشکلی ایجاد نماید؟ دفتر ثبت اسناد آن موقع توضیح داد که بخاطر کمتر شدن مالیات پرداختی عرف بر این است که ارزش معاملاتی بجای مبلغ واقعی درج گردد.

ممنون خواهم شد اگر به هر دو سوال پاسخ دهید و بی نهایت ممنون بابت وقت گرانبهای شما

پروفایل کاربر

امید محمدی

4 ساعت پیش

پرداخت بدهی توسط وراث

سلام وقت خوش

مادر بنده فوت شده اند و مقداری بدهی بیش از اموال بجا مانده از ایشان وجود دارد که باید توسط وراث پرداخت شود... پرداخت بدهی مازاد باید بصورت پسر بر دختر بر باشد یا بصورت مساوی تقسیم گردد؟

با تشکر از شما

پروفایل کاربر

پوریا چگینی

شکایت از مامور کلانتری

سلام.حدودا ۲۲ روز از اتفاقی که برای من افتاد و به خاطرضرب و شتم شدید و عجیبی که در حیاط کلانتری توسط مامور انجام شده از نظر جسمی شدیدا نیاز به مراجعه به پزشک رو احساس میکنم و اینکه تا امروز به هیچ پزشکی مراجعه نکردم و این احساس دردهای شدیدی که الان دارم تحمل میکنم تقریبا ۲ روز بعد از اون حادثه شروع شد و من فکر میکردم شاید یه کوفتگی یا چیزی شبیه به این باشه که بعد از چند روز خوب می‌شه ولی هر روز حالم و اوضاع جسمانیم در حال بدتر شدنه و به همین خاطر میخواستم ببینم الان کاری از پیش میبرم یا خیر؟ در ضمن این اتفاق در حیاط کلانتری رخ داده و چند سرباز هم شاهد بودن و اینکه از دوربین های کلانتری به عنوان فیلم و صحت گفته های من در اون تاریخ می‌شه استفاده کرد یا اینا همش بی نتیجه اس؟!! خیلی ممنون از شما

پروفایل کاربر

رضا شیرزاد

9 ساعت پیش

کدام ادله زیر میتوان مورد تقاضا جهت نقض رای کمیسیون ماده ۱۰۰ در دیوان

با سلام
در صورت شکایت از شهرداری به دیوان عدالت کدام دلایل زیر منطقی و رأی ماده 100 رو که 5میلیاردو 200م تومان برای تخلف یک طبقه مازاد بر پروانه حدود 200متر مسکونی جریمه حداکثری(3برابری)رو اعمال کردن میتونه نقص کنه :
1.اینجانب ادعا میکنم با توجه به موافقت کمیسیون ماده پنج شورای عالی راه و شهرسازی مبنی بر ساخت 6طبقه برابر ضوابط طرح تفصیلی،بنده طبق رای خودسرانه تخلفی نکردم،این شهرداری بود که به ناحق پروانه ساختمانی 5طبقه را صادر کرد و از قبول رای ماده 5 استنکاف نمود.
2.با توجه به تعداد طبقات ساختمان های مجاور که همگی 7طبقه می‌باشند و همگی قانونی ساخته شده اند ،چرا حقوق برابری و شهروندی و تبعیض در ملک من ایجاد میشود
3.میتوانم ادعا کنم با توجه به ارزش واقعی طبقه مسکونی مورد تخلف مبلغ جریمه اش بیشتر از ارزش واقعی آپارتمان میباشد.(جریمه متری 25میلیون هزینه ساخت 15میلیون که جمعش 40میلیون ¿¿¿قیمت معاملاتی روز بازار آزاد 40میلیون الی 45)
4.اعلام میدارم که از کلیه مالکین مجاور رضایت محضری تا 9طبقه را دارم
5.وادعا آخر اینکه برگه اولیه دفاعیه و دلایل در سیستم ماده صد ثبت نشده و برگه مفقود شده
توضیحات اضافی:
گذر 10متری(من هم20متر مربع عقکشی کردم)
*قرارگیری در بافت فرسوده
*کوچه بن باز

پروفایل کاربر

قاسم آقازاده

1 روز پیش

وکالت زندانی

سلام
اگر فردی در زندان باشد چیه یکی از اقوام نزدیک مثل مادر وکالت در زمینه ساخت و ساز داده باشد،آیاپس از آزادی زندانی این وکالت نامه همچنان معتبر است؟

پروفایل کاربر

مریم کرمی زاده

5 روز پیش

شکایت از فروشنده بابت عقب نشینی زمین

من یک زمین مسکونی طبق سند تک برگ با مساحت 500 متر مربع خریداری کردم که پس از اقدام برای گرفتن پروانه جدید متوجه شدم زمین اصلاحیه خورده و حدود 100متر زمین عقب نشینی دارد یعنی متراژ واقعی زمین 400 متر است. ضمنا متراژ اصلاحیه خورده زمین (یعنی 400 متر ) در پروانه ساخت قید شده بود اما به بنده نشان ندادند و پس از اتمام معامله و یک روز بعد از نقل و انتقال ، پروانه ساخت به بنده داده شد. ضمنا توی مبایعه نامه هیچ صحبتی یا توافقی در مورد عقب نشینی نشده و فقط در قسمت توضیحات قرارداد نوشته شده یک پلاک زمین با متراژ 500 متر و اربعه و متراژ آن .

توی قرارداد مبایعه نامه کلیه خیارات از جمله خیار غبن ساقط شده و همینطور پروانه ساخت ملک هم بعد از پایان معامله به بنده داده شده یعنی اسناد و مدارک کامل رو به بنده نشان ندادند اما مالک کاملا مطلع بوده که متراژ واقعی ملک چقدر است.

سوال :
1-آیا میتونم بابت این موضوع از فروشنده شکایت کنم ؟
2-آیا میتونم جداگانه هم از دهیاری بابت عقب نشینی هزینه بگیرم ؟

پروفایل کاربر

مصطفی قهرمانی

ادعای مشکل فنی خودرو بعد از یک ماه از قرارداد

با سلام و احترام
حدودا بیش از یک ماه از معامله ماشین بنده با شخصی میگذرد. حالا بعد از یک ماه شخص مدعی است ماشین روغن کم میکند و تقاضای پول تعمیر از بنده را دارد
بنده که قبول نکردم ولی ایشان میخواهد شکایت کند بابت این قضیه
آیا قابل پیگیری خواهد بود؟
لازم به ذکر هست در متن مبایعه نامه ذکر شده است که این معامله طبق کارشناسی بدنه و فنی انجام گردید.
و در جمله ای دیگر در مبایعه‌نامه آمده خریدار خودرو را طبق کارشناسی فنی و بدنه که خود مراجعه کرده بود، خریداری نمود.

پروفایل کاربر

عبدالحسین میرزاده

1 هفته پیش

توافق نامه

باسلام وعرض ادب ایا اگر یک کاغذ عادی راننده نفر امضاکنند وقاحت قانونی دارد

پروفایل کاربر

محسن نکوهفرد

1 هفته پیش

اعسار در سفته و اعتراض به آن

با سلام و عرض خسته نباشید.من از شخصی سفته به مبلغ ۱۷۰میلیون داشتم شکایت کردم محکومش کردم رای هم قطعی شد بعد درخواست اعسار زد دادگاه اعسارشو قبول کرد بصورت ۷۰پیش ماهی ۷میلیون روزه ۲۷اسفند ۱۴۰۲رای اعسار به ما ابلاغ شد رای هم غیابی نبود و حضوری بود بعدش دقیقا تو تاریخ ۱۹فروردین ۱۴۰۳تو سامانه ثنا دیدم نوشته اعتراض نسبت به تصمیم نهایی از طرف آقای فلان که همون شخصه محکوم شدست ثبت شد حالا این اعتراض چیه و اینکه چقدر طول میکشه کلا قضیه تموم بشه و پیش قسطه منو واریز کنه.ممنون از سایته خوبتون

پروفایل کاربر

خانم میلانی

عدم انتقال سند ملک به دلیل قابل تفکیک نبودن سند ملک از پارکینگ

سلام و وقت بخیر، ما ملکی را بدون پارکینگ خریداری کردیم، زیرا صاحب ملک گفت که قصد تجاری سازی پارکینگ را دارد و ماده 100 آن را گرفته است. پول خانه را پرداخت کردیم(جز 200 میلیون که باید موقع سند زدن می پرداختیم) و خانه را به ما تحویل دادند و قرار شد که ماه بعد سند بزنند. اما صاحب ملک به بهانه های مختلف از سند زدن امتناع کرد و در نهایت گفت که قادر به سند زدن نیست زیرا سند ملک از پارکینگ تفکیک نشده است و کارهای تجاری سازی پارکینگ درست نشده، و گفتند که شکایت هم کنید نهایتا من هزینه خانه را با مقداری ضرر و زیان به شما برمیگردانم و خانه را دوباره پس می گیرم چون سند قابل تفکیک نیست.
ما شکایت ثبت کردیم و عدم حضور گرفتیم و... ولی هزینه این خانه در هنگام خرید 1 میلیارد و 900 بوده ولی الان دارد بالاتر می رود و فعلا ارزش آن بالغ بر 2 میلیارد و 500 هست، چه برسد به زمان تاریخ دادگاه که مهر1403 هست و تا آن موقع، ما خیلی ضرر می کنیم. چه راه حلی وجود دارد؟ آیا دادگاه رای به سند زدن می دهد؟

پروفایل کاربر

ابوالفضل رضایی

شاکی شدن بین شهری

سلام من از یکی از شهرستان های استانمون یک موتور خریداری کردم و یک سال هست که . کسی که ازش موتور خریدم گفته برو تا سند از شرکت بیاد و ب
یکسال که میگه باید وایسی تا سند موتور بیاد و سند نمیاد

سوالم اینه که ازش شاکی بشم دادگاه تو شهرستان ادامه پیدا میکنه یا استان خودمون

پروفایل کاربر

محمد محمدی

2 هفته پیش

واگذاری مالکیت زمین در مقابل قرض پول (قرض الحسنه)

سلام و درود . 20 سال پیش مبلغی پول قرض دادم به رفیقم که ما باهم هم روستایی هم بودیم . بعد از 4 سال به دلیل عدم استطاعت مالی ، رفیقم در عوض قرض که از من گرفته بود زمین به صورت ثبتی و رسمی به نام من انتقال داد.(زمین سند رسمی داشت و دارد) .هیچ قولنامه ایی هم ننوشتیم .من رسیدی را که بابت قرض از رفیقم گرفته بودم به ایشان برگرداندم و رفیق من هم رسید را موچاله کرد و به سطل زباله انداخت . رفیق من سال 1395 فوت کرد . در حال حاضر شخصی آمده از همین روستا با قولنامه عادی به تاریخ قبل از تاریخ سند من به آدرس و مشخصات زمین که رفیق من به من واگذار کرده بود.(قولنامه فسخ شده بوده اما فسخ نامه نوشته نشده است و این قولنامه در دست این شخص 30 سال باقی مانده است بدون هیچ گونه تصرف )من تصرف به زمین دارم و از این زمین به دیگران به صورت رسمی و ثبتی فروخته ام و دیوار کشی هم انجام شده است و در معرض دید همه اهالی روستا قرار داشته و دارد خود این شخص هم در فاصله 1 کیلومتری این زمین منزل دارد. هیچ مدرکی غیر از سند رسمی برای ارائه به دادگاه ندارم . آیا ایشان می تواند با این قولنامه عادی که تاریخش قبل از تاریخ سند رسمی من هست مالکیت زمین را از من بگیرد؟ با تشکر فراوان

پروفایل کاربر

لیلا شجاعی

2 هفته پیش

در مورد حق و حقوق مستاجر

با سلام و احترام
من واحد آپارتمانی رو اجاره کرده ام؛ بخاطر تعریف زیاد املاکی اعتماد کردم و این واحد را اجاره کرده ام. چون واحد ۱۱ساخت هست و رسیدگی به آن نشده یکبار شوفاژخونه با مشکل مواجه شده یا منبع پکیج سوراخ شده و موارد دیگر ولی صاحبخانه اصلا حاضر به پرداخت این خسارات نمی شود و می گوید به من ربطی ندارد من منزل را یکساله با شما قرداد بستم مشکلاتش با خودتان هست و هیچ هزینه ای پرداخت نمیکند. میشه راهنمایی بفرمایید حق با ایشان هست؟
با تشکر

پروفایل کاربر

محمد جواد توحیدی

فروش خودرو

سلام و احترام
من پرایدی دارم که بدلیل نیاز مالی مبرم به قیمت 92 تومن آگهی کردم شخصی خودرو را خواست و 20 تومان از مبلغ را به عنوان بیعانه به بنده داد و قولنامه ای نوشتیم که روز بعد بریم محضر و مقرر شد که مابقی مبلغ در محضر پس از تحویل گیری خودرو پرداخت شود. اما چند روز هست که هیچ خبری از ایشان نیست. می خواستم بدونم از نظر قانونی من خودرو را به شخص دیگری بفروشم و مبلغ 20 تومان هم به نفر قبلی برگردونم مشکل دارد یا خیر؟

پروفایل کاربر

یاسر علی بخشی

تعداد مجاز ثبت برند برای هر شرکت یا شخص

چه تعداد ثبت برند می توان برای هر شخص یا شرکت در ایران انجام داد؟
هزینه هر ثبت و مدت زمان انجام آن؟
آیا اگر شخص یا شرکتی در کنوانسیون مادرید ثبتی داشته باشد آن را در ایران می تواند استفاده کند؟ در صورت مثبت بودن جوا به چه صورت؟


هر سوال حقوقی داشتید از ما بپرسید. متخصص‌های ما در سریع‌ترین زمان ممکن به سوال شما جواب تخصصی می‌دهند.

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به وینداد (عدل آفرینان وینا دادگر نوین) می‌باشد