'4 زمان خواندن

افزایش سرمایه استارتاپ یا جذب آن از دغدغه‌های اصلی موسس استارتاپ است. شاید یک استارتاپ با سرمایه نه چندان زیاد بتواند ایجاد شود و به حیات خود ادامه دهد اما همیشه مدیران و موسسان استارتاپ به دنبال رشد و پیشرفت هستند. برای بهبود عملکرد استارتاپ گزینه‌هایی وجود دارند که همه نیاز به سرمایه جدید دارند، استخدام افراد خبره، استفاده از مشاور، بهبود تکنولوژی و غیره از جمله روش‌های بهبود عملکرد استارتاپ است که برای هر یک از آن ها نیاز به منابع مالی ست.

زمانی که صحبت از جذب و افزایش سرمایه می­‌شود یکی از مهم‌ترین مباحث داشتن افراد مطلع و متخصص در کنارتان است. در ادامه مقاله به سه تن از این افراد اشاره خواهیم کرد.

چه زمانی یک استارتاپ نیاز به افزایش سرمایه دارد ؟

پس از تاسیس یک استارتاپ برای جذب و افزایش سرمایه استارتاپ آن از هنگامی که تنها یک کسب و کار کوچک به حساب می­‌آید تا زمانی که به بازار هدف خود می‌­رسد باید مراحل مختلفی را طی کند که معمولا به سرمایه‌­گذاری سریالی معروف است.

یکی از انواع سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها، سرمایه‌گذاری سریالی ست که شامل مراحل A,B,C,D,E است که از زمان کاشتن بذر استارتاپ آغاز می‌­شود و تا زمان رشد و ثمردهی آن ادامه می یابد.

در سری A استارتاپ به موفقیت‌های کوچکی دست یافته و حال برای رسیدن به اهداف اصلی نیاز به افزایش سرمایه دارد در این مرحله موسسان معمولا از روش افزایش سرمایه VC یا وام‌های بانکی استفاده می­‌کنند.

سری B هنگامی است که استارتاپ مشتریان خود را پیدا کرده و می‌تواند محصول خود را به سرمایه­‌گذاران ارائه کند و از این طریق سرمایه خود را برای دستیابی به بازارهای بزرگ‌تر افزایش دهد.

سری C مرحله‌ای است که استارتاپ می­‌تواند ادعا کند موفق شده و حال برای اعمال ایده‌ها و فناوری‌های جدید نیاز به کمک دارد.

بخوانید
قرارداد وستینگ چگونه یک استارتاپ و بنیانگذاران آن را حفظ و حمایت می‌کند؟

سری D و E زمانی است که استارتاپ تبدیل به کسب و کاری شده که به راحتی می‌­تواند اعتماد صندوق‌های سرمایه­‌گذاری و سرمایه‌گذاران کلان را جلب کند.

همان­طور که مشخص است یک استارتاپ در هر مرحله ممکن است نیاز به افزایش سرمایه داشته باشد اما موضوعی که اهمیت دارد این است که صرفا با افزایش سرمایه و پول ریختن در حساب استارتاپ نمی‌توان باعث موفقیت آن شد بلکه باید برنامه ای جامع و درست برای این کار در نظر گرفت. شما در هر سری از افزایش سرمایه باشید نباید فراموش کنید که سرمایه‌­گذاران معمولا برای اعتماد به شما به چند مورد توجه می­‌کنند:

 • محصولی که ارائه می­‌دهید و تناسب آن با بازار موجود،
 • مدل و ایده تجاری قوی (business plan
 • سود و بازده مناسب،
 • داشتن مشتری‌های ثابت و جذب مشتریان جدید.

این اهداف محقق نمی‌­شوند مگر اینکه تیمی متخصص در کنار شما باشد.

چه کسانی می‌توانند در برنامه ریزی افزایش سرمایه به موسس استارتاپ کمک کنند؟

 1. حسابدار (استارتاپی): فردی که تجربه کار با استارتاپ ها را در سوابقش باشد یا حداقل درک کلی از مدیریت مالی و سرمایه گذاری استارتاپی داشته باشد. وظایف این فرد، آشنایی کامل به صنعت استارتاپ مورد نظر و شناخت بازار است. یک حسابدار استارتاپی خوب در حقیقت مدیر مالی ای ست که از بازار و مخاطبان مطلع است و استراتژی های مناسب سرمایه‌­گذاری را پیدا می­‌کند، میزان مالیات‌ها، شناخت انواع وام‌ها، ارائه گزارش‌ها برای درک میزان ارزش استارتاپ و نهایتا ایجاد الگوهای مالی برای میزان و نحوه افزایش سرمایه. قطعا مدیریت مالی درست بخش بزرگی از رسیدن به سرمایه بیشتر در استارتاپ است.
 2. مربی یا مشاور: احتمالا نام منتور یا مشاور به گوشتان خورده. معمولا منتور کسی ست که اطلاعات و تجربه کافی در زمینه برنام‌ های تجاری و استارتاپی دارد و می­‌تواند مسیر را برای شما روشن کند. البته نباید توقع فراگرفتن مهارت خاصی از مربی داشته باشید او در کنار شماست که راه حل های تجاری و ایده‌های حل مشکلات را در اختیار شما گذارد و تجربه اش در این زمینه را به شما منتقل کند. سرمایه‌گذاران فرشته، مدیران شرکت‌ها و کارآفرینان می‌­توانند مربیان خوبی برای شما باشند آن ها با درک ارزش سرمایه، بازار و استارتاپ شما می‌­توانند شما را برای افزایش سرمایه یاری دهند.
 3. وکیل: تمام مراحل تاسیس و راه اندازی استارتاپ با قانون گره خورده است و هیچکس به اندازه یک وکیل نمی‌­تواند برای انجام مراحل قانونی و اداری و دوری از اختلاف بی مورد کمک کننده باشد. یک وکیل برایافزایش سرمایه استارتاپ شما می­‌تواند این اقدامات را انجام دهد:
 • اخذ اطلاعات در مورد سرمایه‌­گذاران و صندوق‌های سرمایه­‌گذاری
 • تهیه شرایط مذاکرات و توافقات
 • نوشتن قرارداد استاندارد با سرمایه‌­گذاران
 • مشاوره دادن برای اعطای سهام و میزان آن‌ها
 • پیگیری مالیات‌ها و چگونگی کم کردن از آن‌ها
 • و غیره.
بخوانید
۴ سندی که نباید بدون آن دست به راه‌اندازی استارتاپ بزنید!

وینداد در کنار استارتاپ ها

در ایران برای استارتاپ‌ها به دلیل نوپا بودن فعالیت‌های استارتاپی و کمک شایانی که به چرخه اقتصاد کشور و جذب سرمایه گذار خارجی (مانند دیجی کالا) می­کنند تسهیلاتی در نظر گرفته شده، از کم کردن فرایندهای اداری تا دادن وام های مختلف و کم کردن یا حذف مالیات؛ به همین دلیل اگر تیم و ایده خوبی داشته باشید می­‌توانید استارتاپتان را راه‌اندازی کرده و به تدریج برای آن سرمایه جمع آوری کنید، حضور افرادی که در بالا گفته شده برای پیشبرد اهدافتان و افزایش سرمایه­‌تان در مراحل مختلف تاسیس استارتاپ ضروری ست.

استارتاپ و موضوعات حاشیه آن تقریبا جدید هستند و افراد متخصص زیادی در این حوزه وجود ندارد. وینداد با در اختیار داشتن وکلا و مشاوران حقوقی مجرب در زمینه کسب و کارهای نوپا و استارتاپ می‌­تواند به شما در هر مرحله از راه اندازی کسب و کارتان کمک کند پس با ما تماس بگیرید.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

close-link