آگهی ثبت تغییرات شرکت

آگهی ثبت تغییرات شرکت + ثبت آگهی شرکت در روزنامه رسمی

یکی از مراحل مهم و نهایی ثبت شرکت و ثبت تغییرات شرکت تجاری، درج آگهی ثبت یا تغییرات شرکت در روزنامه رسمی کشور است. اما ممکن است برخی افراد، با مفهوم و کارکرد روزنامه رسمی کشور آشنایی نداشته باشند. به همین خاطر، در این مطلب قصد داریم تا به موضوع ثبت آگهی شرکت در روزنامه […]

یکی از مراحل مهم و نهایی ثبت شرکت و ثبت تغییرات شرکت تجاری، درج آگهی ثبت یا تغییرات شرکت در روزنامه رسمی کشور است. اما ممکن است برخی افراد، با مفهوم و کارکرد روزنامه رسمی کشور آشنایی نداشته باشند. به همین خاطر، در این مطلب قصد داریم تا به موضوع ثبت آگهی شرکت در روزنامه رسمی و روند و نکات مهم و روند آگهی ثبت تغییرات شرکت اشاره کنیم.

منظور از روزنامه رسمی کشور چیست؟

روزنامه رسمی کشور یکی از سازمان‌ها و شرکت‌های زیر نظر قوه قضایییه است که وظیفه اصلی چاپ و انتشار منظم قوانین و مصوبات مجلس، اساسنامه‌ها، مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیین‌نامه‌ها و مصوبات قوه مجریه، آرای وحدت رویه و دیوان عدالت اداری، آگهی‌های ثبت شرکت ها و ثبت تغییرات شرکت‌ها و علائم تجاری و غیره را بر عهده دارد.

مطابق قانون، ۱۵ روز پس از از انتشار قوانین و مقررات و آگهی‌ها در روزنامه رسمی کشور، قوانین لازم‌الاجرا می‌شوند.

در حال حاضر و از سال ۱۳۹۲، روزنامه رسمی کشور به صورت الکترونیکی منتشر می‌شود اما همچنان می‌توان اشتراک نسخه‌های کاغذی روزنامه رسمی را تهیه کرد.

بنابراین یکی از کارکردها و وظایف روزنامه رسمی کشور، چاپ آگهی‌های مرتبط با شرکت‌های تجاری است. این آگهی‌ها غالبا در حوزه ثبت شرکت تجاری و ثبت تغییرات شرکت تجاری منتشر می‌شوند.

در ادامه به طریقه ثبت آگهی شرکت در روزنامه رسمی می‌پردازیم و فرآیند انتشار آگهی ثبت تغییرات شرکت را بررسی می‌کنیم.

آیا همه تغییرات شرکت نیاز به ثبت آ‌گهی در روزنامه رسمی دارد؟

تردیدی نیست که ثبت آ‌گهی شرکت در روزنامه رسمی، یک مرحله مهم و ضروری برای شروع فعالیت شرکت تجاری است. با این حال در خصوص ثبت آگهی تغییرات شرکت در روزنامه رسمی باید به نکاتی توجه داشت.

پیش از ورود به بحث طریقه ثبت آ‌گهی شرکت در روزنامه رسمی، به بخشی از مهم‌ترین تغییرات شرکت های تجاری که نیاز به انتشار آگهی ثبت تغییرات شرکت در روزنامه رسمی دارند، اشاره می‌کنیم. هر گونه تغییر در:

–  اقامتگاه و محل شرکت

– نام شرکت تجاری

– موضوع و کاربری شرکت

– قالب و نوع شرکت

– هیات مدیره

– شرکای شرکت

– تغییر دارندگان حق امضا مجاز

– افزایش سرمایه

– کاهش سرمایه

– ورود شریک جدید بدون افزایش سرمایه

– ورود شریک جدید با افزایش سرمایه

– خروج شریک بدون کاهش سرمایه

– خروج شریک با افزایش سرمایه

– نقل و انتقال سهام

انحلال شرکت

و…

در نتیجه تغییراتی که سبب تغییر اطلاعات مندرج در اساسنامه و شرکت‌نامه شرکت تجاری می‌شوند نیازمند انتشار آگهی ثبت تغییرات شرکت هستند.

در ادامه طریقه ثبت آگهی شرکت در روزنامه رسمی را بررسی می‌کنیم.

فرآیند آگهی ثبت تغییرات شرکت در روزنامه رسمی

در حال حاضر و با گسترش خدمات الکترونیکی در حوزه ثبت شرکت‌ها، ثبت آگهی شرکت در روزنامه رسمی و انتشار آگهی ثبت تغییرات شرکت نیز به شکل اینترنتی و الکترونیکی دنبال می‌شود.

به همین خاطر، متقاضیان ثبت آ‌گهی شرکت در روزنامه رسمی و انتشار آگهی تغییرات شرکت بایستی مراحل درج آگهی را از طریق سامانه روزنامه رسمی کشور پیگیری کنند.

فرآیند فوق‌الذکر به شرح زیر است:

۱) مراجعه به سامانه روزنامه رسمی کشور

۲) انتخاب نوع عضویت در سامانه (شخص حقیقی یا حقوقی)

۳) تکمیل فرم عضویت در سایت و ورود اطلاعات مرتبط با شخصیت حقیقی یا حقوقی مانند نام شرکت، شماره ثبت و…

۴) ورود به پنل کاربری شخصی

۵) انتخاب گزینه هزینه ثبت آگهی

۶) ورود متن و اطلاعات مرتبط با آگهی شرکت تجاری (ثبت شرکت یا اعمال تغییرات شرکت)

۷) اخذ شماره پیگیری ثبت آگهی شرکت در روزنامه رسمی

پس از تکمیل فرم و دریافت شماره پیگیری، وضعیت کاربر و متقاضی ممکن است حالات مختلفی به خود بگیرد.

نحوه پیگیری آگهی ثبت تغییرات شرکت در روزنامه رسمی

پس از تکمیل مراحل ثبت آ‌گهی در روزنامه رسمی کشور، این سامانه موقعیت و وضعیت درخواست کاربر را با جملات مختلفی توصیف می‌کند و متقاضیان بایستی با توجه به وضعیت درخواست خود، اقداماتی انجام دهند.

دریافت شده از ثبت

این حالت به این معناست که عضویت کاربر کامل شده است اما هزینه ثبت آگهی در روزنامه رسمی کشور پرداخت نشده است یا پرداخت آن ناموفق بوده است.

آماده ارسال برای چاپ آگهی

در این وضعیت، هزینه چاپ آگهی پرداخت شده است و متن آگهی ثبت تغییرات شرکت یا ثبت شرکت برای چاپ دیجیتال و کاغذی ارسال شده است.

در حال انتشار / امضا نشده

این عبارات به این معناست که آگهی در مرحله چاپ و انتشار است اما هنوز نسخه‌ای از آن امضا نشده است.

انتشار یافته / امضا نشده

در این مرحله آگهی چاپ شده است اما هنوز مرحله درج امضا بر آن انجام نشده است.

انتشار یافته / امضا شده

این مرحله به معنای پایان یافتن فرآیند ثبت آگهی شرکت در روزنامه رسمی و انتشار رسمی آگهی است.

جمع‌بندی

در این مطلب به لزوم ثبت آ‌گهی در روزنامه رسمی و همینطور فرآیند انتشارآگهی ثبت تغییرات شرکت پرداختیم.

شما مخاطبان وینداد، می‌توانید برای دریافت راهنمایی و مشاوره حقوقی در زمینه فرآیند ثبت شرکت، اقدامات اساسی پس از ثبت شرکت مانند چاپ آگهی در روزنامه رسمی کشور و مراحل ثبت تغییرات شرکت، به تیم حقوقی ما، متشکل از وکلای دادگستری باتجربه و کارشناسان حقوقی بروز و آگاه، کاملا اعتماد کنید.

سوالات متداول

آیا همه تغییرات نیاز به انتشار در روزنامه رسمی دارند؟

خیر، فقط آن دسته از تغییراتی که نیاز به ثبت صورتجلسه در اداره ثبت شرکت‌ها دارند باید آگهی آن‌ها در روزنامه رسمی منتشر شود.

آیا روزنامه رسمی را می‌توان از طریق دکه روزنامه فروشی خریداری کرد؟

خیر این روزنامه فقط از سایت روزنامه رسمی قابل دریافت خواهد بود.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک‌گذاری

مشاوره رایگان امور ثبتی

برای دریافت مشاوره کاملا رایگان و تخصصی خدمات ثبتی (ثبت شرکت، تغییرات شرکت، انحلال شرکت، پلمپ دفاتر، ثبت برند و ثبت اختراع در ایران و بین المللی) با ما تماس بگیرید.

نظرات
ثبت نام
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات
هومن گل‌محمد

هومن گل‌محمد

هومن گل محمد از نویسندگان خلاق و حرفه‌ای وینداد است که دارای کارشناسی حقوق از دانشگاه علم و فرهنگ، کارشناسی ارشد حقوق بین‌الملل از دانشگاه شهید بهشتی و همچنین کارشناسی ارشد حقوق مهاجرت از کانادا است. هومن اطلاعات تخصصی در بخش‌های مختلف حقوق دارد و محتواهای کاربردی در زمینه امور ثبتی، حقوقی و مالکیت فکری را به زبان کاملا ساده در مجله وینداد نوشته که در ادامه می‌توانید تعدادی از این محتواها را بخوانید.
آنچه در این مطلب خواهید خواند

ارائه صفر تا صد خدمات تاسیس شرکت، تاییدیه نام، ثبت در اداره ثبت شرکت‌ها و دریافت روزنامه رسمی، کاملا آنلاین و با قیمت ثابت

خدمات ثبتی وینداد

ارائه صفر تا صد خدمات تاسیس شرکت، تاییدیه نام، ثبت در اداره ثبت شرکت‌ها و دریافت روزنامه رسمی، کاملا آنلاین و با قیمت ثابت

مقالات مرتبط

تنظیم صورتجلسه تغییر موضوع شرکت
مقالات ثبت و تغییرات شرکت

چگونه صورتجلسه تغییر موضوع شرکت را تنظیم کنیم؟

صورتجلسه تغییر موضوع شرکت یکی از رایج‌ترین صورتجلسات در انواع شرکت‌های تجاری است که به منظور تغییر کلی موضوع و حوزه فعالیت انجام می‌شود و پس از طی تشریفات قانونی در شرکت باید در اداره ثبت شرکت‌هابه ثبت برسد.

نمونه موضوع ثبت شرکت
مقالات ثبت و تغییرات شرکت

نحوه انتخاب موضوع + معرفی نمونه موضوع ثبت شرکت

انتخاب موضوع شرکت یک گام اساسی قبل از تاسیس آن است که یکی از بندهای اساسنامه نیز به‌شمار می‌رود و حوزه و حدود فعالیت شرکا و سهامداران را مشخص می‌کند. موضوع شرکت‌ها از نوع تجاری و موضوع موسسات، از نوع غیرتجاری است که در قانون تجارت انواع موضوعات تجاری و غیرتجاری مشخص شده‌اند و قبل از ثبت شرکت یا موسسه باید بررسی کنید که فعالیت شما در چه زمینه‌ای‌ست و اگر نیاز به اخذ مجوز دارید، آن را دریافت کنید.

تنظیم صورتجلسه انتخاب مدیران شرکت
مقالات ثبت و تغییرات شرکت

نحوه تنظیم صورتجلسه انتخاب مدیران شرکت

صورتجلسه انتخاب مدیران شرکت یکی از مهم‌ترین تغییراتی است که در مجمع عمومی عادی پس از تصمیم‌گیری و اعلام مدیران جدید تنظیم می‌شود. این صورتجلسه نیز مانند سایر صورتجلسات شرکت باید طی تشریفات قانونی به ثبت برسد.