ثبت شرکت حسابداری + شرایط ، مدارک و هزینه‌های ثبت شرکت حسابرسی

ثبت شرکت حسابداری + شرایط ، مدارک و هزینه‌های ثبت شرکت حسابرسی

برخی از فارغ‌التحصیلان رشته حسابداری که سرمایه کافی برای راه‌اندازی شرکت دارند، به سمت ثبت شرکت حسابداری گام برمی‌دارند تا از راه تجاری‌سازی تخصص خود به درآمد دست پیدا کنند، چرا که شرکت‌های حسابداری می‌توانند در زمینه‌های متنوعی اقدام به فعالیت و کسب سود کنند. ثبت شرکت حسابداری، نیازمند داشتن

برخی از فارغ‌التحصیلان رشته حسابداری که سرمایه کافی برای راه‌اندازی شرکت دارند، به سمت ثبت شرکت حسابداری گام برمی‌دارند تا از راه تجاری‌سازی تخصص خود به درآمد دست پیدا کنند، چرا که شرکت‌های حسابداری می‌توانند در زمینه‌های متنوعی اقدام به فعالیت و کسب سود کنند.

ثبت شرکت حسابداری، نیازمند داشتن شرایط و مدارک خاص و پرداخت هزینه‌های مختلفی است که  در این مطلب به آن می‌پردازیم.

حوزه فعالیت شرکت حسابد‌اری چیست؟

موسسه یا شرکت‌ حسابداری یا شرکت حسابرسی، شرکتی است که در زمینه‌های زیر امکان فعالیت تجاری و حرفه‌ای دارد:

– انواع حسابرسی و حسابداری شرکت‌ها و موسسات

– نظارت بر تصفیه شرکت‌ها

– ارزیابی سهام شرکت‌ها

– مشاوره مالی و مالیاتی

– داوری اختلافات مالی مرتبط با حسابرسی

– بازرسی قانونی از شرکت‌ها

و…

همانطور که گفته شد، به دلیل طیف گسترده خدمات شرکت حسابداری، بسیاری از افراد جوان و دانشگاهی، مایل به ثبت انواع شرکت حسابرسی و فعالیت‌ حسابداری هستند. در ادامه فرآیند ثبت شرکت حسابداری را مرور می‌کنیم. فراموش نکنید برای همکاری با شرکت ها و افراد دیگر حتما از قرارداد پیمانکاری حسابداری استفاده کنید.

ثبت شرکت حسابد‌اری چه مراحلی دارد؟

برای ثبت برخی شرکت‌ها و شروع بعضی فعالیت‌ها، نیاز است تا شرکا، مجوزهای خاصی را دریافت کنند. شرکت حسابداری نیز از آن دسته شرکت‌هایی است که برای ثبت آن برخی مراحل اختصاصی نیز پیش‌بینی شده است.

‌بنابراین برای ثبت شرکت حسابداری، علاوه بر سپری شدن فرآیند ثبت شرکت‌ها، نیاز است تا مجوزهای خاصی از جامعه حسابداران رسمی نیز دریافت شود.

اخذ مجوز از جامعه حسابداران رسمی

جامعه حسابداران رسمی ایران، نهادی است که به منظور تنظیم و نظارت بر امور و ارتقای سطح حرفه حسابداری و حسابرسی تشکیل شده است.

هر متقاضی ثبت شرکت یا موسسه حسابداری بایستی شرایط ارائه شده توسط جامعه حسابداران رسمی را رعایت کند. به طور مثال توجه به اساسنامه نمونه ارائه شده توسط این نهاد و یا شرکت در آزمون حسابداری رسمی می‌تواند از مجوزهایی باشد که نیاز است متقاضیان ثبت شرکت حسابداری به آن توجه کنند.

پس از اخذ مجوز از جامعه حسابداران رسمی، متقاضیان باید نوع شرکت تجاری خود را انتخاب کنند. اگر برای انجام امور شرکت نیاز به راهنمایی دارید سری به مطلب مشاوره حسابرسی مالی بزنید و سعی کنید با تمام مشاوران مالی قرارداد حسابرسی امضا کنید.

انتخاب نوع شرکت تجاری حسابداری

برای ثبت شرکت حسابرسی، نیاز است تا نوع شرکت تجاری توسط موسسین انتخاب شود.

به طور کلی، دو شرکت سهامی خاص و با مسئولیت محدود، قالب‌های متداول و کاربردی تاسیس شرکت حسابداری هستند.

ثبت شرکت در سامانه اداره ثبت شرکت‌ها

پس از اخذ مجوزها و انتخاب نوع شرکت، شرکا باید اقدام به طی کردن مراحل ثبت شرکت در سامانه اینترنتی اداره ثبت شرکت‌ها کنند.

مراحل ثبت شرکت در این سامانه با تکمیل فرم‌های مربوطه و ارائه اطلاعات و اسناد و مدارک مرتبط با شرکت حسابداری انجام می‌شود. در ادامه به این مراحل اشاره می‌کنیم:

۱) تکمیل فرم اطلاعات عمومی شرکت

۲) تکمیل فرم اطلاعات متقاضی (مشخصات، نشانی و…)

۳) ارائه نام‌های درخواستی و پیشنهادی برای شرکت (انتخاب ۵ نام پیشنهادی)

۴) تشریح موضوع فعالیت (حسابداری و حسابرسی و…)

۵) ذکر میزان سرمایه (بسته به نوع شرکت تجاری)

۶) ذکر نام اعضا و مدیران شرکت (نام و نشانی و سمت و…)

۷) ذکر نام شعب در صورت وجود

۸) انتخاب روزنامه کثیر‌الانتشار شرکت برای چاپ آگهی‌های شرکت

۹) درج اظهارنامه ثبت شرکت

۱۰) ثبت اساسنامه و شرکت‌نامه شرکت (مطابق با اساسنامه نمونه جامعه حسابداران رسمی)

۱۱) بارگذاری مدارک و اسناد مرتبط

۱۲) ارسال فیزیکی مدارک به اداره ثبت شرکت‌ها (اسناد هویتی موسسین، اقرارنامه موسسین، گواهی عدم سوءپیشینه شرکا، تقاضانامه‌ و اساسنامه امضا شده توسط مدیران)

۱۳) دریافت تاییدیه اداره ثبت شرکت‌ها

۱۴) انتشار آگهی ثبت شرکت در روزنامه رسمی و آغاز فعالیت رسمی شرکت

پس از اتمام آخرین مرحله، شرکا می‌توانند فعالیت رسمی خود را کلید بزنند و به عنوان شرکت حسابداری فعالیت خود را آغاز کنند.

هزینه‌های ثبت شرکت حسابد‌اری چیست؟

به طور کلی هزینه‌های ثبت شرکت در همه انواع شرکت‌ها تا حد زیادی یکسان است. برای ثبت شرکت حسابرسی نیز می‌توان موارد زیر را به عنوان عمده هزینه‌های ثبت شرکت در نظر گرفت.

لازم به ذکر است، برخی از این هزینه‌ها به اقدامات اساسی پس از ثبت شرکت حسابداری اختصاص دارند.

۱) پرداخت هزینه‌های اداری دریافت مجوز از جامعه حسابداران رسمی و یا شرکت در آزمون تخصصی

۲) پرداخت هزینه ارسال مدارک امضا شده به اداره ثبت شرکت‌ها توسط اداره پست (حدود ۳۰ هزار تومان)

۳) پرداخت هزینه حق‌الثبت شرکت به اداره ثبت شرکت‌ها (حدود ۵ درصد از سرمایه اولیه شرکت)

۴) پرداخت هزینه مالیاتی ابطال تمبر (مبلغ کمی در حدود نیم درهزار از ارزش سهام شرکت)

۵) پرداخت هزینه ثبت آگهی در روزنامه رسمی (مبلغی متغیر که بستگی به تعداد حروف آگهی دارد، در حدود ۳۰۰ هزار تومان)

۶) پرداخت هزینه چاپ آگهی تاسیس شرکت در روزنامه کثیرالانتشار منتخب توسط شرکت برای اطلاع‌رسانی عمومی تاسیس شرکت حسابرسی (مبلغی متغیر که بستگی به ابعاد کادر آگهی دارد، در حدود ۳۰۰ هزار تومان)

۷) پرداخت هزینه پلمب دفاتر شرکت برای امور مالیاتی و تشکیل پرونده مالیاتی در اداره دارایی (حدود ۳۰۰ هزار تومان)

درباره ثبت شرکت حسابر‌سی نیاز به مشاوره دارید؟

ثبت شرکت حسابداری یا شرکت حسابرسی، اقدامی است که بسیاری از اشخاص مرتبط با حرفه حسابداری از آن استقبال می‌کنند چرا که ارائه خدمات حسابرسی و حسابداری برای شرکای یک شرکت، عواید مالی زیادی به همراه دارد.

در این مطلب سعی شد تا راهنمای کاملی از ثبت شرکت حسابداری به شما مخاطبان مجله حقوقی وینداد ارائه شود و تا حد ممکن نکات مرتبط با شرایط و مدارک و هزینه‌های ثبت شرکت حسابرسی پوشش داده شود.

با این وصف، ممکن است برخی نکات پراکنده در این زمینه، توسط این مطلب پوشش داده نشده باشد. به همین خاطر تیم حقوقی وینداد، متشکل از حقوقدانان باتجربه، آماده ارائه انواع خدمات مشاوره‌ای و حقوقی در زمینه ثبت شرکت حسابداری است.

به این مطلب امتیاز دهید!
اشتراک‌گذاری

مشاوره رایگان امور ثبتی

برای دریافت مشاوره کاملا رایگان و تخصصی خدمات ثبتی (ثبت شرکت، تغییرات شرکت، انحلال شرکت، پلمپ دفاتر، ثبت برند و ثبت اختراع در ایران و بین المللی) با ما تماس بگیرید.

نظرات
ثبت نام
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات
تصویر هومن گل‌محمد

هومن گل‌محمد

هومن گل محمد از نویسندگان خلاق و حرفه‌ای وینداد است که دارای کارشناسی حقوق از دانشگاه علم و فرهنگ، کارشناسی ارشد حقوق بین‌الملل از دانشگاه شهید بهشتی و همچنین کارشناسی ارشد حقوق مهاجرت از کانادا است. هومن اطلاعات تخصصی در بخش‌های مختلف حقوق دارد و محتواهای کاربردی در زمینه امور ثبتی، حقوقی و مالکیت فکری را به زبان کاملا ساده در مجله وینداد نوشته که در ادامه می‌توانید تعدادی از این محتواها را بخوانید.
آنچه در این مطلب خواهید خواند

ارائه صفر تا صد خدمات تاسیس شرکت، تاییدیه نام، ثبت در اداره ثبت شرکت‌ها و دریافت روزنامه رسمی، کاملا آنلاین و با قیمت ثابت

خدمات ثبتی وینداد

ارائه صفر تا صد خدمات تاسیس شرکت، تاییدیه نام، ثبت در اداره ثبت شرکت‌ها و دریافت روزنامه رسمی، کاملا آنلاین و با قیمت ثابت

مقالات مرتبط

موضوعات مجوزی شرکت‌ها
مقالات ثبت و تغییرات شرکت

لیست کامل موضوعات نیازمند اخذ مجوز برای ثبت شرکت

ثبت شرکت نیازمند طی مراحل متعددی است که یکی از مهم‌ترین آن‌ها انتخاب و تعیین موضوع فعالیت است. این موضوع نه‌تنها بخشی از اساسنامه شرکت را تشکیل می‌دهد، بلکه باید به دقت و با توجه به قوانین و مقررات تعیین شود. در بسیاری از موارد، موضوعات فعالیت شرکت‌ها نیازمند اخذ مجوزهای خاصی از مراجع ذی‌ربط هستند. برخی از حوزه‌های فعالیتی که معمولاً نیاز به اخذ مجوز دارند شامل پیمانکاری، خدماتی، تولیدی، بازرگانی و غیره هستند.

انواع مجامع عمومی در شرکت‌ها
مقالات ثبت و تغییرات شرکت

انواع مجامع عمومی شرکت‌ها چیست؟ | وظایف و صلاحیت‌ها

در تمامی شرکت‌های تجاری برای تصمیم‌گیری در امور مختلف، مجامعی تشکیل می‌شود که انواع آن‌ها، نحوه تشکیل، صلاحیت‌ تصمیم‌گیری و وظایف و اختیارات هر یک به‌طور کامل مشخص شده است. مجامع شرکت‌ها شامل مجمع عمومی موسس، مجمع عمومی عادی و مجمع عمومی فوق‌العاده هستند.

صورتجلسه افزایش سرمایه شرکت
مقالات ثبت و تغییرات شرکت

نحوه تنظیم صورتجلسه افزایش سرمایه در شرکت

افزایش سرمایه در شرکت‌های تجاری به منظور توسعه فعالیت‌های شرکت انجام می‌شود که باید به عنوان یکی از تغییرات شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت برسد چرا که سرمایه ثبتی در ابتدای تاسیس در اساسنامه درج شده و این مورد باعث تغییر اساسنامه خواهد شد.

ثبت موسسه حسابرسی
مقالات ثبت موسسه غیرتجاری

شرایط و مراحل ثبت موسسه حسابرسی

موسسه حسابرسی یکی از رایج ترین انواع موضوعات برای ثبت موسسه است که نیاز به دریافت مجوز از جامعه حسابرسان رسمی ایران دارد. ضمن اینکه موسسین باید شرایطی مثل سابقه تحصیلی و سابقه کار مرتبط را برای دریافت مجوز و ثبت موسسه احراز کنند.