ثبت شرکت دانشگاهی چه مراحلی دارد؟ + نکات مهم

ثبت شرکت دانشگاهی چه مراحلی دارد؟ + نکات مهم

ثبت شرکت دانشگاهی، به عنوان گام مهمی در آغاز یا توسعه فعالیت بسیاری از استادان دانشگاه و محققان و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها به حساب می‌آید. با این حال ابعاد متنوع و متعدد فرآیند ثبت شرکت دانشگاهی ممکن است برای این دسته افراد سوالات و ابهامات زیادی را به وجود

ثبت شرکت دانشگاهی، به عنوان گام مهمی در آغاز یا توسعه فعالیت بسیاری از استادان دانشگاه و محققان و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها به حساب می‌آید. با این حال ابعاد متنوع و متعدد فرآیند ثبت شرکت دانشگاهی ممکن است برای این دسته افراد سوالات و ابهامات زیادی را به وجود بیاورد.

در این مطلب از مجله حقوقی وینداد به سراغ پاسخگویی به سوالات رایج درباره ثبت شرکت‌ها رفته‌ایم و این فرآیند را به شکلی جامع بررسی کرده‌ایم.

با ما همراه باشید.

منظور از شرکت دانشگاهی چیست؟

شرکت دانشگاهی شرکتی است که برای توسعه و استفاده از توانایی‌های علمی و فنی دانشگاه‌ یا دانشگاه‌های خاصی تاسیس می‌شود. به بیان دیگر، شرکت دانشگاهی با استفاده از ظرفیت علمی اساتید و محققان یک دانشگاه، پروژه‌های علمی و فنی مختلفی را پی می‌گیرد.

این امکان وجود دارد که از ۱ تا ۱۰۰ درصد سهام یک شرکت دانشگاهی به یک دانشگاه یا موسسه پژوهشی و تحقیقاتی خصوصی یا دولتی باشد. اگر تا ۵۰ درصد سهام شرکت دانشگاهی متعلق به یک دانشگاه باشد، شرکت دانشگاهی خصوصی است، در غیر این صورت، شرکت دولتی به حساب می‌آید.

معمولا اعضا و موسسان و شرکای شرکت دانشگاهی، اعضای هیات علمی و اساتید دانشگاهی و پژوهشگران آکادمیک هستند.

مزایای ثبت شرکت دانشگاهی چیست؟

یک شرکت دانشگاهی می‌تواند در امور مختلفی اعم از انجام تحقیقات و پژوهش‌های کاربردی و توسعه‌ای، ارائه خدمات مشاوره‌ای علمی و پژوهشی و فنی، انجام خدمات اجرایی، توسعه فناوری، نظارت بر تحقیقات و… فعالیت تجاری داشته باشد.

مهم‌ترین ضرورت ثبت شرکت دانشگاهی این است که فعالیت شرکت به شکل قانونی و رسمی دنبال می‌شود و از این جهت، اعتبار شرکت بیشتر می‌شود.

هرچه اعتبار یک کسب‌وکار افزایش یابد، جذب سرمایه، گسترش تجارت و تنظیم قراردادهای کلان نیز آسان‌تر صورت می‌گیرد.

همچنین یک شرکت ثبت شده می‌تواند در مناقصات و مزایده‌ها هم به طور رسمی شرکت کند و از این جهت برخی امتیازات تجاری را دریافت کند.

شرکای تجارت نیز با ثبت شرکت می‌توانند زیر چتر قانون تجارت، از حقوق خود دفاع کنند و اختلافات حقوقی خود را از مجرای قانونی دنبال کنند.

در واقع ثبت شرکت دانشگاهی برای یک کسب‌وکار علاوه بر افزایش سود تجاری، امنیت حقوقی زیادی نیز به دنبال می‌آورد.

آیا ثبت شر‌کت دانشگاهی نیاز به اخذ مجوز دارد؟

در فرآیند ثبت شرکت تجاری، ممکن است با توجه به موضوع فعالیت شرکت، نیاز باشد تا متقاضیان پیش از ثبت شرکت، اقدام به اخذ مجوزها و پروانه‌های خاصی کنند.

در ادامه به دسته‌بندی خاص شرکت‌هایی که نیاز به اخذ مجوز برای فعالیت دارند، اشاره می‌کنیم.

۱) شرکت‌های مرتبط با خدمات بیمه‌ای مانند دریافت نمایندگی شرکت بیمه (دریافت مجوز از بیمه مرکزی ایران)

۲) شرکت‌های مرتبط با بورس و فعالیت‌های اعتباری مانند کارگزاری‌‌ها (دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار)

۳) شرکت‌های تعاونی (دریافت مجوز از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی)

۴) شرکت‌های مرتبط با امور فرهنگی، هنری، خبری، تبلیغاتی مانند خبرگزاری‌ها و نشریات (دریافت مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد)

۵) شرکت‌های مرتبط با امور بانکی و پولی مانند بانک‌ها و صرافی‌ها (دریافت مجوز از بانک مرکزی)

۶) شرکت‌های دولتی واگذار شده به بخش خصوصی (دریافت مجوز از سازمان خصوصی‌سازی)

۷) شرکت‌های مرتبط با امور مذهبی مانند موسسات اعزام مبلغ دینی (دریافت مجوز از سازمان تبلیغات اسلامی)

۸) شرکت‌های مرتبط با امور زیارتی مانند کاروان‌های زیارتی حج (دریافت مجوز از سازمان حج و زیارت)

۹) شرکت‌های مرتبط با امور علمی و آموزشی مانند آموزشگاه‌های عالی آزاد و شرکت‌‌های دانش بنیان (دریافت مجوز از وزارت علوم و تحقیقات و فناوری)

۱۰) شرکت‌های مرتبط با بهزیستی مانند مهدکودک‌ها و مراکز توانبخشی (دریافت مجوز از سازمان بهزیستی)

۱۱) شرکت‌های مرتبط با خدمات حسابرسی (دریافت مجوز از جامعه حسابداران رسمی)

۱۲) شرکت‌های مرتبط با نیروهای مسلح (دریافت مجوز از وزارت دفاع)

۱۳) شرکت‌های مرتبط با امور ترجمه مانند دفاتر ترجمه رسمی (دریافت مجوز از بخش مترجمی قوه قضاییه)

۱۴) شرکت‌های مرتبط با نفت و گاز و پتروشیمی (دریافت مجوز از وزارت نفت)

۱۵) شرکت‌های مرتبط با تاسیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و کشورهای جهان (دریافت مجوز از اتاق بازرگانی ایران)

۱۶) شرکت‌های مرتبط با خدمات حفاظتی مانند حفاظت از اماکن (دریافت مجوز از نیروی انتظامی)

۱۷) شرکت‌های مرتبط با شهرداری‌ها (دریافت مجوز از شورای شهر)

۱۸) شرکت‌های مرتبط با گردشگری مانند تورهای مسافرتی (دریافت مجوز از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری)

۱۹) شرکت‌های حمل‌ونقل زمینی مانند شرکت‌های حمل مسافر (دریافت مجوز از وزارت راه و شهرسازی)

۲۰) شرکت‌های حمل‌‌ونقل (دریافت مجوز از سازمان هواپیمایی)

۲۱) شرکت‌های لوازم آرایشی (دریافت مجوز از سازمان غذا و دارو)

۲۲) شرکت‌های تجهیزات پزشکی (دریافت مجوز از وزارت بهداشت)

۲۳) و…

همانطور که در بند ۹ بیان شد، برای ثبت شرکت‌های پژوهشی و آموزشی و دانشگاهی، نیازز به اخذ مجوز از وزارت علوم است. به همین خاطر، شرکا باید پیش از اقدام به ثبت، نسبت به اخذ مجوز از مرجع مذکور اقدام کنند.

ثبت چه نوع شرکتی برای شرکت دانشگاهی بهتر است؟

شاید برای برخی مخاطبان این پرسش به وجود آمده باشد که ثبت کدام نوع شرکت، برای شرکت‌های دانشگاهی مزایای بیشتری دارد و در واقع از نظر حقوقی، ثبت کدام نوع شرکت تجاری اقدام بهتری است؟

در پاسخ باید ابتدا انواع شرکت تجاری در قوانین ایران را دانست. مطابق ماده ۲۰ قانون تجارت، شرکت‌های تجاری به ۷ دسته تقسیم می‌شوند:

۱) شرکت سهامی

۲) شرکت با مسئولیت محدود

۳) شرکت تضامنی

۴) شرکت مختلط غیر سهامی

۵) شرکت مختلط سهامی

۶) شرکت نسبی

۷) شرکت تعاونی تولید و مصرف

هر یک از این انواع شرکت‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند که ممکن است در مواردی به کار گرفته شوند. ثبت هر یک از این شرکت‌ها نیز نیازمند داشتن تعداد اعضای اولیه خاص و سرمایه‌ مشخصی است.

اما نکته مهم این است که برخی از این شرکت‌ها مانند شرکت سهامی عام، تعاونی و یا تضامنی دارای تشریفات بیشتر تاسیس هستند و از این جهت برای بسیاری از کسب‌وکارها مناسب نیستند.

از منظری حقوقی، برای افرادی که نیازمند ثبت شرکت دانشگاهی برای شروع یا گسترش تجارت خود هستند، دو نوع شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود، امتیازات بیشتری به دنبال دارند.

این دو شرکت از نوع شرکت‌های سرمایه‌ای هستند و در آنها هر شریک به میزان سهم خود مسئولیت مالی دارد، به همین خاطر اگر شرکت موفق نشود و یا به ورطه ورشکستگی بیافتد، بار مسئولیت مالی شرکا به میزان مشارکت آنها بوده و سرمایه شخصی هر شریک مصون خواهد ماند.

در نهایت باید گفت پاسخ به پرسش «ثبت کدام شرکت بهتر است؟» تا حد زیادی بستگی به نوع تجارت و هدف شرکا دارد اما در خصوص ثبت شرکت دانشگاهی، قالب‌های شرکت‌های سهامی خاص و با مسئولیت محدود، شرکت‌های رایج و مناسب برای شروع کسب‌وکار و ورود به امور تجاری به حساب می‌آیند.

ثبت شرکت دا‌نشگاهی چگونه انجام می‌شود؟

فرآیند ثبت شرکت در ایران، از مسیر اداره ثبت شرکت‌ها عبور می‌کند. به این معنا که متقاضیان ثبت شرکت دانشگاهی باید از طریق سامانه اداره ثبت شرکت‌ها، مسیر قانونی ثبت شرکت خود را آغاز کنند.

در مرحله اول متقاضی ثبت شرکت دانشگاهی باید وارد سامانه اداره ثبت شرکت‌ها شده و اطلاعات فرم اولیه که شامل اطلاعات هویتی متقاضی است را تکمیل کند.

در مرحله بعد، متقاضی باید ۵ نام پیشنهادی خود برای اسم شرکت دانشگاهی را به ترتیب اولویت در فرم وارد کند. این نام‌ها باید دارای ویژگی‌هایی نظیر تکراری نبودن، خارجی نبودن، با معنا و عرفی بودن، باشند.

پس از این مرحله، متقاضی باید اطلاعات مربوط به شرکت دانشگاهی را وارد کند. موضوعاتی مانند تعیین موضوع فعالیت شرکت (پژوهش، مشاوره، نظارت و…)، مدت فعالیت (محدود یا نامحدود)، مقدار سرمایه، تعداد و ارزش هر سهم (در صورت لزوم)، نشانی، کد پستی و شماره تلفن شرکت از مهم‌ترین اطلاعاتی هستند که باید در فرم‌های موجود وارد شوند.

همچنین نیاز است تا اطلاعات هویتی اعضای شرکت هم در این سامانه به ثبت برسد. اطلاعاتی مانند نام و نشانی و شماره ملی، سمت در شرکت، مدت تصدی سمت مذکور و… اهمیتی اساسی دارند.

در صورتی که متقاضی نیاز به داشتن شعبه یا شعباتی برای شرکت خود داشته باشد باید در سامانه اطلاعات پیشنهادی شعب را نیز ثبت و ضبط کند.

در نهایت هم متقاضی بایستی اسنادی مانند اظهارنامه شرکت، اساسنامه مصوب شرکت و… سایر اسناد مرتبط را در سامانه آپلود کرده و ثبت کند تا کد رهگیری ثبت نام اینترنتی را دریافت کند.

پس از تایید این اسناد توسط سامانه، متقاضی باید تمامی اسناد و مدارک تایید شده را پرینت گرفته و به امضای خود و اعضای شرکت در بیاورد و به همراه نسخه‌های اصلی هر مدرک، آن را از طریق پست، به نشانی اداره ثبت شرکت‌ها ارسال کند.

در صورت تایید شرکت توسط اداره ثبت شرکت‌ها، متقاضی باید به اداره ثبت مراجعه کرده و یک نسخه از مدارک ارسال شده را از متصدی اداره ثبت تحویل بگیرد.

در گام پایانی، متقاضی باید آگهی ثبت شرکت خود را به همراه اطلاعات اساسی مانند متن شرکت‌نامه در روزنامه رسمی به چاپ برساند.

ثبت شرکت دانشگا‌هی چقدر هزینه دارد؟

هزینه‌های ثبت شرکت تجاری ممکن است در موارد مختلف تفاوت‌های کمی داشته باشد اما عمده هزینه‌ها غالبا ثابت هستند. در ادامه به مهم‌ترین هزینه‌ها و مخارج ثبت شرکت دانشگاهی در حقوق ایران می‌پردازیم.

لازم به ذکر است که هزینه‌های ثبت شرکت در این مطلب به شکل تقریبی بیان شده است و امکان تغییر تعرفه‌ها در هر زمانی وجود دارد.

همچنین در این مطلب سعی شده است تا هزینه‌های ثبت شرکت در حالتی تخمین زده شود که خود شرکا اقدام به ثبت شرکت می‌کنند. در صورتی که ثبت شرکت به واسطه‌های ثبت شرکت سپرده شود، مبلغ کارمزد شرکت‌های واسطه نیز به این هزینه‌ها افزوده می‌شود.

۱) پرداخت هزینه پست مدارک امضا شده به اداره ثبت شرکت‌ها (حدود ۳۰ هزار تومان)

۲) پرداخت هزینه حق‌الثبت شرکت به اداره ثبت شرکت‌ها (حدود ۵ درصد از سرمایه اولیه شرکت)

۳) پرداخت هزینه مالیاتی ابطال تمبر (مبلغ کمی در حدود نیم درهزار از ارزش سهام شرکت)

۴) پرداخت هزینه ثبت آگهی در روزنامه رسمی در مرحله آخر (مبلغی متغیر که بستگی به تعداد حروف آگهی دارد، در حدود ۳۰۰ هزار تومان)

۵) پرداخت هزینه چاپ آگهی تاسیس شرکت در روزنامه کثیرالانتشار منتخب توسط شرکت (مبلغی متغیر که بستگی به ابعاد کادر آگهی دارد، در حدود ۳۰۰ هزار تومان)

۶) پرداخت هزینه پلمب دفاتر شرکت برای امور مالیاتی (حدود ۳۰۰ هزار تومان)

فرآیند ثبت شرکت دا‌نشگاهی چقدر طول می‌کشد؟

ابهام رایج دیگر در خصوص مدت زمان طی شدن فرآیند ثبت شرکت است. در پاسخ باید گفت که اینکه ثبت شرکت چقدر زمان می‌برد به عوامل متعددی بستگی دارد. مثلا ممکن است مدارک آپلود شده متقاضی در سامانه اداره ثبت شرکت‌ها، نواقصی داشته باشد و پروسه تکمیل مجدد مدارک به وجود بیاید.

همچنین ممکن است شرکا در انتخاب نام شرکت، اسامی نامناسبی را پیشنهاد کرده باشند که بررسی و تایید نهایی نام شرکت را طولانی می‌کند.

تاخیرهای به وجود آمده از سوی خود شرکا در ارسال مدارک فیزیکی به اداره ثبت شرکت‌ها یا ثبت آگهی در روزنامه رسمی نیز مواردی هستند که می‌توانند زمان‌بندی فرآیند ثبت شرکت را مختل کنند.

با این حال فرآیند ثبت شرکت، فارغ از نوع آن، از زمان آپلود مدارک، بررسی و کارشناسی مدارک، ارسال اسناد امضا شده به اداره ثبت شرکت‌ها و پاسخ نهایی این اداره، بین ۳۰ تا ۴۵ روز طول می‌کشد.

البته نباید فراموش کرد که کلیه مهلت‌های اداری در حال حاضر و به دلیل شیوع ویروس کرونا، دستخوش تغییراتی شده‌اند. به همین خاطر ذکر یک مدت زمان قاطع و دقیق در این شرایط بسیار دشوار خواهد بود.

درباره ثبت شرکت و موضوعات مرتبط با آن نیاز به مشاوره دارید؟

در این مطلب کوشش شد تا راهنمای جامعی از ثبت شرکت‌های دانشگاهی در اختیار شما مخاطبان قرار بگیرد. میل به ثبت شرکت در میان بسیاری از کسب‌وکارها وجود دارد و به این جهت تحلیل دقیق ابعاد ثبت شرکت اقدام مهمی به حساب می‌آید.

مزایای ثبت شرکت دانشگاهی، فرآیند رسمی ثبت شرکت، انواع مناسب شرکت‌های تجاری، هزینه‌های ثبت شرکت، مدت زمان اتمام فرآیند ثبت شرکت و در نهایت مجوزهای لازم برای برخی شرکت‌ها، در این مطلب تا حد ممکن بررسی شد.

با این حال اگر در هر قسمت از فرآیند ثبت شرکت دانشگاهی ابهامی دارید می‌توانید به راحتی با کارشناسان و مشاوران حقوقی وینداد در ارتباط باشید. ما در تلاش هستیم تا بهترین خدمات مشاوره‌ای ثبت شرکت را در اختیار شما بگذاریم.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک‌گذاری

مشاوره رایگان امور ثبتی

برای دریافت مشاوره کاملا رایگان و تخصصی خدمات ثبتی (ثبت شرکت، تغییرات شرکت، انحلال شرکت، پلمپ دفاتر، ثبت برند و ثبت اختراع در ایران و بین المللی) با ما تماس بگیرید.

نظرات
ثبت نام
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات
تصویر هومن گل‌محمد

هومن گل‌محمد

هومن گل محمد از نویسندگان خلاق و حرفه‌ای وینداد است که دارای کارشناسی حقوق از دانشگاه علم و فرهنگ، کارشناسی ارشد حقوق بین‌الملل از دانشگاه شهید بهشتی و همچنین کارشناسی ارشد حقوق مهاجرت از کانادا است. هومن اطلاعات تخصصی در بخش‌های مختلف حقوق دارد و محتواهای کاربردی در زمینه امور ثبتی، حقوقی و مالکیت فکری را به زبان کاملا ساده در مجله وینداد نوشته که در ادامه می‌توانید تعدادی از این محتواها را بخوانید.
آنچه در این مطلب خواهید خواند

ارائه صفر تا صد خدمات تاسیس شرکت، تاییدیه نام، ثبت در اداره ثبت شرکت‌ها و دریافت روزنامه رسمی، کاملا آنلاین و با قیمت ثابت

خدمات ثبتی وینداد

ارائه صفر تا صد خدمات تاسیس شرکت، تاییدیه نام، ثبت در اداره ثبت شرکت‌ها و دریافت روزنامه رسمی، کاملا آنلاین و با قیمت ثابت

مقالات مرتبط

موضوعات مجوزی شرکت‌ها
مقالات ثبت و تغییرات شرکت

لیست کامل موضوعات نیازمند اخذ مجوز برای ثبت شرکت

ثبت شرکت نیازمند طی مراحل متعددی است که یکی از مهم‌ترین آن‌ها انتخاب و تعیین موضوع فعالیت است. این موضوع نه‌تنها بخشی از اساسنامه شرکت را تشکیل می‌دهد، بلکه باید به دقت و با توجه به قوانین و مقررات تعیین شود. در بسیاری از موارد، موضوعات فعالیت شرکت‌ها نیازمند اخذ مجوزهای خاصی از مراجع ذی‌ربط هستند. برخی از حوزه‌های فعالیتی که معمولاً نیاز به اخذ مجوز دارند شامل پیمانکاری، خدماتی، تولیدی، بازرگانی و غیره هستند.

انواع مجامع عمومی در شرکت‌ها
مقالات ثبت و تغییرات شرکت

انواع مجامع عمومی شرکت‌ها چیست؟ | وظایف و صلاحیت‌ها

در تمامی شرکت‌های تجاری برای تصمیم‌گیری در امور مختلف، مجامعی تشکیل می‌شود که انواع آن‌ها، نحوه تشکیل، صلاحیت‌ تصمیم‌گیری و وظایف و اختیارات هر یک به‌طور کامل مشخص شده است. مجامع شرکت‌ها شامل مجمع عمومی موسس، مجمع عمومی عادی و مجمع عمومی فوق‌العاده هستند.

صورتجلسه افزایش سرمایه شرکت
مقالات ثبت و تغییرات شرکت

نحوه تنظیم صورتجلسه افزایش سرمایه در شرکت

افزایش سرمایه در شرکت‌های تجاری به منظور توسعه فعالیت‌های شرکت انجام می‌شود که باید به عنوان یکی از تغییرات شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت برسد چرا که سرمایه ثبتی در ابتدای تاسیس در اساسنامه درج شده و این مورد باعث تغییر اساسنامه خواهد شد.

ثبت موسسه حسابرسی
مقالات ثبت موسسه غیرتجاری

شرایط و مراحل ثبت موسسه حسابرسی

موسسه حسابرسی یکی از رایج ترین انواع موضوعات برای ثبت موسسه است که نیاز به دریافت مجوز از جامعه حسابرسان رسمی ایران دارد. ضمن اینکه موسسین باید شرایطی مثل سابقه تحصیلی و سابقه کار مرتبط را برای دریافت مجوز و ثبت موسسه احراز کنند.