ثبت شرکت سبدگردانی و شرایط اعطای مجوز ثبت شرکت سبدگردان

ثبت شرکت سبدگردانی و شرایط اعطای مجوز ثبت شرکت سبدگردان

امروزه با داغ ترشدن بازار بورس و سرمایه، تمایل افراد جهت سرمایه گذاری بسیار افزایش یافته است و از این رو بسیاری از سهامداران به جهت عدم تخصص، عدم وقت کافی و … تمایل دارند امر سبدگردانی سهام‌هایشان را به افراد متخصص در بازار سرمایه بسپارند. از طرفی شرکت سبدگردانی

امروزه با داغ ترشدن بازار بورس و سرمایه، تمایل افراد جهت سرمایه گذاری بسیار افزایش یافته است و از این رو بسیاری از سهامداران به جهت عدم تخصص، عدم وقت کافی و … تمایل دارند امر سبدگردانی سهام‌هایشان را به افراد متخصص در بازار سرمایه بسپارند. از طرفی شرکت سبدگردانی یکی از حرفه‌ای‌ترین و تخصصی‌ترین شرکت‌هایی است که به ثبت می‌رسد و برای به ثبت رسیدن به مجوزهای متعددی نیاز دارد. ما در این مطلب برانیم تا به بیان مفهوم سبدگردانی، ثبت شرکت سبدگردانی و مجوزهای مربوطه بپردازیم. پس همراه ما باشید.

سبدگردانی چیست؟

سبدگردانی وفق قانون بازار اوراق بهادار ایران عبارت است از: تصمیم به خرید، فروش یا نگهداری اوراق بهادار به نام سرمایه گذار معـین توسـط سـبدگردان در قالـب قراردادی مشخص، به منظور کسب انتفاع برای سرمایه گذار است. به عبارت دیگر، در سبدگردانی چنین است که شخصی سرمایه‌اش را به فردی به نام سبدگردان که او مسئولیت مدیریت سهام سرمایه گذار را بر عهده می‌گیرد، می‌سپارد. همچنین در ادامه سبدگردان با استفاده از دانش و تجربه‌اش سهام متعددی را خرید و فروش می‌کند.

نحوه ثبت شرکت سبدگردان

در ابتدا شما برای ثبت شرکت سبدگردانی به ۲ نوع مجوز نیاز دارید:

۱– مجوز تأسیس یا تبدیل

مجوزی است که توسط سازمان بازار اوراق بهادار صـادر شده و به متقاضی اعطا می‌شود.

این مجوز اعلامیه مبنی بر موافقت با ثبت شرکت سبدگردان یا تبدیل یـک شرکت موجود به شرکت سبدگردان، شرایط تأسیس یا تبدیل می‌باشد.

۲– مجوز فعالیت

مجوزی است که توسط سازمان بازار اوراق بهادار صـادر شده و به متقاضی اعطا می‌شود. در مجوز مذکور، آن با فعالیت در زمینه سبدگردان موافقت می‌گردد.

شرایط اعطای مجوز ثبت شرکت سبدگردان چیست؟

۲ راه برای داشتن شرکت سبدگردانی وجود دارد:

۱-ثبت شرکت سبدگردانی

۲-تبدیل شرکت موجود به شرکت سبدگردانی

برای دریافت مجوز ثبت شرکت سبدگردان یا تبدیل شرکت موجود به شرکت سبدگردان، متقاضی باید حسـب مـورد مدارک ذیل را جهت بررسی به سازمان تسلیم نماید:

۱-فرم تکمیل شده تقاضای صدور مجوز ثبت شرکت سبدگردان

۲ -طرح اساسنامه که تمامی صفحات آن به امضای متقاضی رسیده است.

۳ -طرح تجاری شامل اهداف، استراتژی‌ها و برنامه‌های شرکت برای سه سال پس از تأسـیس، و ترازنامـه و صـورت سود و زیان پیشبینی شده برای یکسال کامل شمسی پس از تأسیس که تمامی صفحات آن به امضای متقاضی رسیده است؛.

۴ -پرسشنامه تکمیـل شـده مشخصـات داوطلـب سـمت مـدیرعاملی یـا عضـویت در هیـأت مـدیره شـرکت سبدگردان، مطابق دستورالعمل تائید صلاحیت حرفهای مدیران نهادهای مالی.

متقاضی مجوزهای ثبت شرکت سبدگردانی چه ویزگی هایی باید داشته باشد؟

شخصی است که درخواست دریافت مجوز تأسیس یا تبدیل یا مجـوز فعالیـت را بـه سـازمان ارائـه داده است، یکی از اشخاص زیر می‌باشد:

الف) درخصوص درخواست مجوز تأسیس جهت ثبت شرکت سـبدگردان، منظـور نماینـده مؤسسین شرکت سبدگردان در شرف تأسیس است.

ب) درخصوص درخواست مجوز تبدیل یک شـرکت موجـود بـه شـرکت سـبدگردان، شـرکت مـورد نظـر تقاضا دهنده می‌باشد

ج) درخصوص درخواست مجوز فعالیت سبدگردانی، منظور شـخص حقـوقی درخواسـت کننـده دریافـت مجوز فعالیت سبدگردانی است.

نکته:

تأسیس هر نوع شخص حقوقی که در نام خود از یک یا هر دو کلمه “سبدگردانی” و “سبدگردان” استفاده نمایـد یـا تغییر نام یک شخص حقوقی تأسیس شده به نامی که در آن از یک یا دو کلمه مذکور استفاده شود، منوط به دریافت مجوز تأسیس از سازمان است.

مدارک لازم برای مجوزهای ثبت شرکت سبدگردانی کدامند؟

۱- اساسنامه شرکت

۲- تصویر آگهی مشخصات مدیران و صاحبان امضای مجاز شرکت و حدود اختیارات آنها در روزنامه رسمی کشور

۳- نام ثبت شده، تاریخ ثبت، محل ثبت و شماره ثبت نزد مرجع ثبت شرکت‌ها

۴- تصویر آگهی تأسیس یا تغییرات شرکت مندرج در روزنامه رسمی کشور

۵- مبلغ سرمایه ثبت شده، فهرست شرکاء و میزان سرمایه پرداخت شده و تعهد شده

۶- سایر مدارکی که نشان دهنده احراز شرایط تعیین شده در مجوز مربوطه باشد.

سخن آخر

در نهایت باید بیان نمود که  تصمیم به خرید، فروش یا نگهداری اوراق بهادار به نام سرمایه گذار معـین توسـط سـبدگردان در قالـب قراردادی مشخص، به منظور کسب انتفاع برای سرمایه گذار است را سبدگردانی گویند.

امروزه به جهت سودهای کلان بازار بورس و سرمایه، افراد زیادی تمایل به فعالیت در این بخش داشته، لکن به دلایل مختلفی اعم از عدم تبحر کافی، نداشتن وقت کافی و … این امر را در اختیار شرکت‌های سبدگردانی قرار داده و از این رو ثبت شرکت سبدگردانی براساس تقاضای سهامداران بسیار بحث برانگیز و با اهمیت می‌باشد.

درصورتی که نسبت به ثبت شرکت فوق طبق قانون تجارت ، مجوزهای مربوطه و مراحل آن سؤال و یا ابهامی دارید، می‌توانید با بخش مشاوره تلفنی وینداد ارتباط برقرار نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک‌گذاری

مشاوره رایگان امور ثبتی

برای دریافت مشاوره کاملا رایگان و تخصصی خدمات ثبتی (ثبت شرکت، تغییرات شرکت، انحلال شرکت، پلمپ دفاتر، ثبت برند و ثبت اختراع در ایران و بین المللی) با ما تماس بگیرید.

نظرات
ثبت نام
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات
تصویر فاطمه محمدی

فاطمه محمدی

فاطمه محمدی یکی از نویسندگان خوب وینداد است که کارشناسی حقوق از دانشگاه ISU ترکیه و کارشناسی ارشد حقوق تجارت بین‌الملل خود را از دانشگاه بروکسل اخذ کرده و محتواهای کاربردی در امور ثبتی، حقوقی و مالکیت فکری به زبان ساده و کاربردی برای مجله وینداد نوشته که در ادامه می‌توانید تعدادی از این محتواها را بخوانید.
آنچه در این مطلب خواهید خواند

ارائه صفر تا صد خدمات تاسیس شرکت، تاییدیه نام، ثبت در اداره ثبت شرکت‌ها و دریافت روزنامه رسمی، کاملا آنلاین و با قیمت ثابت

خدمات ثبتی وینداد

ارائه صفر تا صد خدمات تاسیس شرکت، تاییدیه نام، ثبت در اداره ثبت شرکت‌ها و دریافت روزنامه رسمی، کاملا آنلاین و با قیمت ثابت

مقالات مرتبط

موضوعات مجوزی شرکت‌ها
مقالات ثبت و تغییرات شرکت

لیست کامل موضوعات نیازمند اخذ مجوز برای ثبت شرکت

ثبت شرکت نیازمند طی مراحل متعددی است که یکی از مهم‌ترین آن‌ها انتخاب و تعیین موضوع فعالیت است. این موضوع نه‌تنها بخشی از اساسنامه شرکت را تشکیل می‌دهد، بلکه باید به دقت و با توجه به قوانین و مقررات تعیین شود. در بسیاری از موارد، موضوعات فعالیت شرکت‌ها نیازمند اخذ مجوزهای خاصی از مراجع ذی‌ربط هستند. برخی از حوزه‌های فعالیتی که معمولاً نیاز به اخذ مجوز دارند شامل پیمانکاری، خدماتی، تولیدی، بازرگانی و غیره هستند.

انواع مجامع عمومی در شرکت‌ها
مقالات ثبت و تغییرات شرکت

انواع مجامع عمومی شرکت‌ها چیست؟ | وظایف و صلاحیت‌ها

در تمامی شرکت‌های تجاری برای تصمیم‌گیری در امور مختلف، مجامعی تشکیل می‌شود که انواع آن‌ها، نحوه تشکیل، صلاحیت‌ تصمیم‌گیری و وظایف و اختیارات هر یک به‌طور کامل مشخص شده است. مجامع شرکت‌ها شامل مجمع عمومی موسس، مجمع عمومی عادی و مجمع عمومی فوق‌العاده هستند.

صورتجلسه افزایش سرمایه شرکت
مقالات ثبت و تغییرات شرکت

نحوه تنظیم صورتجلسه افزایش سرمایه در شرکت

افزایش سرمایه در شرکت‌های تجاری به منظور توسعه فعالیت‌های شرکت انجام می‌شود که باید به عنوان یکی از تغییرات شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت برسد چرا که سرمایه ثبتی در ابتدای تاسیس در اساسنامه درج شده و این مورد باعث تغییر اساسنامه خواهد شد.

ثبت موسسه حسابرسی
مقالات ثبت موسسه غیرتجاری

شرایط و مراحل ثبت موسسه حسابرسی

موسسه حسابرسی یکی از رایج ترین انواع موضوعات برای ثبت موسسه است که نیاز به دریافت مجوز از جامعه حسابرسان رسمی ایران دارد. ضمن اینکه موسسین باید شرایطی مثل سابقه تحصیلی و سابقه کار مرتبط را برای دریافت مجوز و ثبت موسسه احراز کنند.