ثبت شرکت مهندسی چگونه صورت می‌گیرد؟ + مراحل و مجوزها

ثبت شرکت مهندسی چگونه صورت می‌گیرد؟ + مراحل و مجوزها

تاسیس شرکت‌های تجاری با اهداف کسب سود، موضوعی است که میان قشر زیادی از صاحبان دانش و سرمایه مرسوم است. یکی از شرکت‌هایی که تاسیس آن در ایران طرفداران خاص خود را دارد، شرکت‌های مهندسی است. در این مطلب از مجله حقوقی وینداد به ثبت شرکت مهندسی و مراحل، مدارک،

تاسیس شرکت‌های تجاری با اهداف کسب سود، موضوعی است که میان قشر زیادی از صاحبان دانش و سرمایه مرسوم است. یکی از شرکت‌هایی که تاسیس آن در ایران طرفداران خاص خود را دارد، شرکت‌های مهندسی است.
در این مطلب از مجله حقوقی وینداد به ثبت شرکت مهندسی و مراحل، مدارک، شرایط و مجوزهای لازم برای آن می‌پردازیم.

با ما همراه باشید.

زمینه‌های فعالیت شرکت مهندسی چیست؟

یک شرکت مهندسی می‌تواند در زمینه‌های متنوعی اقدام به فعالیت کند و از مزایای ثبت شرکت بهره‌مند شود.

امور فنی و مهندسی، اجرایی و ارائه خدمات مشاوره در حوزه ساختمان‌سازی، تاسیسات مکانیکی، برق صنعتی، بناهای سنگین بتنی، نقشه‌کشی و طراحی، نظارت (مهندسی ناظر)، خطوط انتقال آب و گاز و نفت و… مهم‌ترین حیطه‌هایی هستند که یک شرکت مهندسی می‌تواند در آن فعالیت تجاری انجام دهد.

در ادامه به موضوع ثبت شرکت مهندسی می‌پردازیم.

قالب مناسب شرکت برای شرکت‌های مهندسی کدام است؟

به طور کلی در قانون تجارت ایران، ۷ نوع شرکت سهامی (عام و خاص)، با مسئولیت محدود، تعاونی، تضامنی، مختلط سهامی، مختلط غیرسهامی و نسبی به رسمیت شناخته شده است.

اگر چه محدودیت زیادی برای فعالیت تجاری در هر یک از قالب‌های شرکت‌های تجاری وجود ندارد، اما به لحاظ حقوقی و فنی، برخی از انواع شرکت‌ها، قالب‌های مطلوب‌تری برای کسب‌وکار محسوب می‌شوند.

با توجه به قوانین و مقررات موجود در حوزه حقوق تجارت و شرکت‌های تجاری در ایران، دو قالب شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود، قالب‌های مناسب‌تر و کاربردی‌تری برای ثبت شرکت مهندسی به حساب می‌آیند.

در ادامه به مدارک و شرایط مورد نیاز برای ثبت شرکت مهندسی سهامی خاص و با مسئولیت محدود اشاره می‌کنیم و در نهایت نیز فرآیند ثبت شرکت مهندسی را بررسی می‌کنیم.

چه شرایط و مدارکی برای ثبت شر‌کت مهند‌سی سهامی خاص لازم است؟

مطابق مقررات لایحه اصلاحی قانون تجارت برای ثبت شرکت سهامی خاص، فارغ از موضوع آن، بایستی شرایط و مدارک زیر وجود داشته باشد:

۱) وجود حداقل سه عضو موسس

۲) تامین حداقل سرمایه صد هزار تومان

۳) پرداخت حداقل ۳۵ درصد از مبلغ سرمایه

۴) تهیه تمام مدارک هویتی شرکا مانند کارت ملی و شناسنامه

۵) تهیه اقرارنامه‌های مبنی بر عدم اشتغال مدیران شرکت در شرکت‌های تجاری دیگر

۶) تهیه گواهی عدم سوءپیشینه کیفری برای مدیران و اعضای شرکت

۷) تهیه اساسنامه‌ و شرکت‌نامه

چه شرایط و مدارکی برای ثبت شر‌کت مهند‌سی با مسئولیت محدود لازم است؟

شرکت مهندسی با مسئولیت محدود نیز مطابق قانون برای ثبت، نیاز دارد تا شرایط و مدارک زیر را فراهم کند:

۱) وجود حداقل دو عضو موسس

۲) تامین حداقل سرمایه صد هزار تومان

۳) تعهد به پرداخت تمام سرمایه شرکت

۴) تهیه مدارک هویتی شرکا مانند شناسنامه و کارت ملی

۵) تهیه اقرارنامه‌های امضا شده مبنی بر عدم اشتغال مدیران شرکت در شرکت‌های تجاری دیگر

۶) تهیه گواهی عدم سوءپیشینه کیفری برای مدیران و اعضای شرکت

۷) تهیه اساسنامه و شرکت‌نامه

لازم به ذکر است که متقاضیان ثبت شرکت مهندسی از هر نوع که باشد، اگر بخواهند در نام شرکت، واژه «مهندسی» را به کار ببرند، بایستی حداقل یکی از موسسین شرکت دارای مدرک مهندسی و پروانه نظام مهندسی باشد.

همچنین اگر مایل باشند از واژه «مهندسین» یا «مهندسان» استفاده کنند، تعداد شرکای با مدرک نظام مهندسی باید بیش از یک نفر باشد.

فرآیند ثبت شر‌کت مهند‌سی چه مراحلی دارد؟

در حال حاضر، ثبت شرکت تجاری صرفا از طریق سامانه اینترنتی اداره ثبت شرکت‌ها صورت می‌گیرد. در ادامه به مراحل ثبت شرکت در سامانه مذکور می‌پردازیم و مهم‌ترین نکات این فرآیند را مرور می‌کنیم.

گفتنی است که این مراحل در انواع شرکت مهندسی، مانند سهامی خاص یا با مسئولیت محدود و… تا حد بسیار زیادی مشابه و مشترک دنبال می‌شود:

۱) تکمیل فرم اطلاعات عمومی شرکت (به طور مثال انتخاب نوع شرکت سهامی خاص یا با مسئولیت محدود)

۲) تکمیل فرم اطلاعات متقاضی ثبت شرکت مهندسی (مشخصات، نشانی و…)

۳) ارائه ۵ نام پیشنهادی برای شرکت مهندسی با لحاظ مقررات مربوط به انتخاب نام شرکت (نکته به کار بردن واژه «مهندسی» در نام شرکت را فراموش نکنید)

۴) تشریح موضوع فعالیت (فعالیت در زمینه خطوط انتقال آب، ساخت‌وساز و عمران، مشاوره مهندسی، برق و…)

۵) ذکر میزان سرمایه (حداقل صد هزار تومان در شرکت سهامی خاص و با مسئولیت محدود)

۶) ذکر نام موسسین شرکت (نام، کد ملی و نشانی و سمت هر یک و…)

۷) ذکر نام شعب در صورت وجود (این بخش غالبا در ابتدای فعالیت تجاری، کاربردی ندارد)

۸) انتخاب روزنامه کثیر‌الانتشار شرکت برای چاپ آگهی‌های شرکت (مثلا انتخاب روزنامه ایران)

۹) درج اظهارنامه ثبت شرکت مهندسی

۱۰) ثبت اساسنامه و شرکت‌نامه شرکت مهندسی

۱۱) بارگذاری مدارک و اسناد خواسته شده توسط سامانه اداره ثبت شرکت‌ها

۱۲) ارسال مدارک به اداره ثبت شرکت‌ها از طریق اداره پست

۱۳) دریافت تاییدیه نهایی اداره ثبت شرکت‌ها

۱۴) انتشار آگهی ثبت شرکت در روزنامه رسمی و شروع فعالیت شرکت مهندسی

در نهایت اکیداتوصیه می‌شود که شرکا پیش از شروع فعالیت خود، اقدامات اساسی پس از ثبت شرکت را جدی بگیرند.

درباره ثبت شر‌کت مهندسی نیاز به راهنمایی دارید؟

هدف از این مطلب مجله حقوقی وینداد پوشش حداکثری نکات مرتبط با ثبت شرکت مهندسی بود. هر چند کوشش شد تا به طور کامل، مراحل ثبت شرکت در سامانه اداره ثبت شرکت‌ها پوشش داده شود، اما نباید فراموش کرد که امور ثبتی جزئیات خاص خود را دارند که ممکن است در هر مورد، از نظر حقوقی اهمیت زیادی داشته باشند.

به همین خاطر پیشنهاد می‌شود اگر در آغاز یا حین فرآیند ثبت شرکت مهندسی هستید، با استفاده از خدمات مشاوره‌ای وینداد، از توصیه‌ها و نکات حقوقی کارشناسان حقوقی ما بهره‌مند شوید.ثب

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک‌گذاری

مشاوره رایگان امور ثبتی

برای دریافت مشاوره کاملا رایگان و تخصصی خدمات ثبتی (ثبت شرکت، تغییرات شرکت، انحلال شرکت، پلمپ دفاتر، ثبت برند و ثبت اختراع در ایران و بین المللی) با ما تماس بگیرید.

نظرات
ثبت نام
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات
تصویر هومن گل‌محمد

هومن گل‌محمد

هومن گل محمد از نویسندگان خلاق و حرفه‌ای وینداد است که دارای کارشناسی حقوق از دانشگاه علم و فرهنگ، کارشناسی ارشد حقوق بین‌الملل از دانشگاه شهید بهشتی و همچنین کارشناسی ارشد حقوق مهاجرت از کانادا است. هومن اطلاعات تخصصی در بخش‌های مختلف حقوق دارد و محتواهای کاربردی در زمینه امور ثبتی، حقوقی و مالکیت فکری را به زبان کاملا ساده در مجله وینداد نوشته که در ادامه می‌توانید تعدادی از این محتواها را بخوانید.
آنچه در این مطلب خواهید خواند

ارائه صفر تا صد خدمات تاسیس شرکت، تاییدیه نام، ثبت در اداره ثبت شرکت‌ها و دریافت روزنامه رسمی، کاملا آنلاین و با قیمت ثابت

خدمات ثبتی وینداد

ارائه صفر تا صد خدمات تاسیس شرکت، تاییدیه نام، ثبت در اداره ثبت شرکت‌ها و دریافت روزنامه رسمی، کاملا آنلاین و با قیمت ثابت

مقالات مرتبط

موضوعات مجوزی شرکت‌ها
مقالات ثبت و تغییرات شرکت

لیست کامل موضوعات نیازمند اخذ مجوز برای ثبت شرکت

ثبت شرکت نیازمند طی مراحل متعددی است که یکی از مهم‌ترین آن‌ها انتخاب و تعیین موضوع فعالیت است. این موضوع نه‌تنها بخشی از اساسنامه شرکت را تشکیل می‌دهد، بلکه باید به دقت و با توجه به قوانین و مقررات تعیین شود. در بسیاری از موارد، موضوعات فعالیت شرکت‌ها نیازمند اخذ مجوزهای خاصی از مراجع ذی‌ربط هستند. برخی از حوزه‌های فعالیتی که معمولاً نیاز به اخذ مجوز دارند شامل پیمانکاری، خدماتی، تولیدی، بازرگانی و غیره هستند.

انواع مجامع عمومی در شرکت‌ها
مقالات ثبت و تغییرات شرکت

انواع مجامع عمومی شرکت‌ها چیست؟ | وظایف و صلاحیت‌ها

در تمامی شرکت‌های تجاری برای تصمیم‌گیری در امور مختلف، مجامعی تشکیل می‌شود که انواع آن‌ها، نحوه تشکیل، صلاحیت‌ تصمیم‌گیری و وظایف و اختیارات هر یک به‌طور کامل مشخص شده است. مجامع شرکت‌ها شامل مجمع عمومی موسس، مجمع عمومی عادی و مجمع عمومی فوق‌العاده هستند.

صورتجلسه افزایش سرمایه شرکت
مقالات ثبت و تغییرات شرکت

نحوه تنظیم صورتجلسه افزایش سرمایه در شرکت

افزایش سرمایه در شرکت‌های تجاری به منظور توسعه فعالیت‌های شرکت انجام می‌شود که باید به عنوان یکی از تغییرات شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت برسد چرا که سرمایه ثبتی در ابتدای تاسیس در اساسنامه درج شده و این مورد باعث تغییر اساسنامه خواهد شد.

ثبت موسسه حسابرسی
مقالات ثبت موسسه غیرتجاری

شرایط و مراحل ثبت موسسه حسابرسی

موسسه حسابرسی یکی از رایج ترین انواع موضوعات برای ثبت موسسه است که نیاز به دریافت مجوز از جامعه حسابرسان رسمی ایران دارد. ضمن اینکه موسسین باید شرایطی مثل سابقه تحصیلی و سابقه کار مرتبط را برای دریافت مجوز و ثبت موسسه احراز کنند.