ثبت شرکت گردشگری سلامت چه مراحلی دارد؟ + نکات مهم

زمان مطالعه: 6 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
ثبت شرکت گردشگری سلامت چه مراحلی دارد؟ + نکات مهم
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

گردشگری سلامت به عنوان صنعتی رو به رشد و نسبتا جوان، دارای ظرفیت‌های سودآور زیادی است. با ثبت شرکت گردشگری سلامت می‌توان خدمات این حوزه را به شکل رسمی ارائه داد. با این حال برخی افراد از موضوع فعالیت این شرکت و فرآیند ثبت آن باخبر نیستند.

در این مطلب از مجله حقوقی وینداد به سراغ، صفر تا صد مقررات، مراحل، مدارک لازم برای ثبت شرکت گردشگری سلامت رفته‌ایم.

با ما همراه باشید.

منظور از شرکت گردشگری سلامت چیست؟

شرکت گردشگری سلامت، عموما به آن دسته شرکت‌های اطلاق می‌شود که تورهای مسافرتی به کشورهای مختلف با اهداف درمانی و پیشگیری و پزشکی انجام می‌دهند.

به طور مثال برای درمان سریع و موثر برخی بیماری‌ها می‌توان به کشورهای پیشرو در آن زمینه مراجعه کرد و پس از طی شدن فرآیند درمان، به کشور مبدا بازگشت.

این شرکت‌ها می‌توانند با هماهنگ کردن سفرهای درمانی با بیمارستان‌ها و پزشکان خاص، اشخاص را به شکل فردی یا گروهی به کشورهای مرتبط اعزام کنند و از این راه نیز سود مالی به دست آورند.

مزایای ثبت شر‌کت گردشگری سلامت چیست؟

ثبت شرکت گردشگری سلامت، برای فعالان این حوزه می‌تواند مزایای زیادی به همراه داشته باشد:

– امکان توسعه تجارت و افزایش مشتریان و دستیابی به کشورهای بیشتر

– کسب اعتبار تجاری ملی و جهانی

– امکان تنظیم قراردادهای بزرگ‌تر و پرسودتر

– جذب سرمایه آسان‌تر از راه جلب اعتماد سرمایه‌گذاران

– دریافت حمایت‌های قانونی مانند وام‌های بزرگ‌تر، حفاظت از مالکیت فکری برند و…

– دریافت برخی معافیت‌های مالیاتی

و…

آیا ثبت شرکت گرد‌شگری سلامت نیاز به اخذ مجوز دارد؟

در فرآیند ثبت شرکت گردشگری سلامت، ممکن است با توجه به موضوع فعالیت شرکت، نیاز باشد تا متقاضیان پیش از ثبت شرکت، اقدام به اخذ مجوزها و پروانه‌های خاصی کنند.

در ادامه به دسته‌بندی خاص شرکت‌هایی که نیاز به اخذ مجوز برای فعالیت دارند، اشاره می‌کنیم:

– شرکت‌های مرتبط با خدمات بیمه‌ای مانند دریافت نمایندگی شرکت بیمه (دریافت مجوز از بیمه مرکزی ایران)

– شرکت‌های مرتبط با بورس و فعالیت‌های اعتباری مانند کارگزاری‌‌ها (دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار)

– شرکت‌های مرتبط با امور بانکی و پولی مانند بانک‌ها و صرافی‌ها (دریافت مجوز از بانک مرکزی)

– شرکت‌های مرتبط با امور زیارتی مانند کاروان‌های زیارتی حج (دریافت مجوز از سازمان حج و زیارت)

– شرکت‌های مرتبط با امور علمی و آموزشی مانند آموزشگاه‌های عالی آزاد و شرکت‌‌های دانش بنیان (دریافت مجوز از وزارت علوم و تحقیقات و فناوری)

– شرکت‌های مرتبط با امور ترجمه مانند دفاتر ترجمه رسمی (دریافت مجوز از بخش مترجمی قوه قضاییه)

– شرکت‌های مرتبط با نفت و گاز و پتروشیمی (دریافت مجوز از وزارت نفت)

– شرکت‌های مرتبط با تاسیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و کشورهای جهان (دریافت مجوز از اتاق بازرگانی ایران)

– شرکت‌های مرتبط با خدمات حفاظتی مانند حفاظت از اماکن (دریافت مجوز از نیروی انتظامی)

– شرکت‌های مرتبط با گردشگری مانند تورهای مسافرتی (دریافت مجوز از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری)

– شرکت‌های حمل‌ونقل زمینی مانند شرکت‌های حمل مسافر (دریافت مجوز از وزارت راه و شهرسازی)

– شرکت‌های حمل‌‌ونقل (دریافت مجوز از سازمان هواپیمایی)

– شرکت‌های لوازم آرایشی (دریافت مجوز از سازمان غذا و دارو)

– شرکت‌های تجهیزات پزشکی (دریافت مجوز از وزارت بهداشت)

در نتیجه برای ثبت شرکت گردشگری سلامت نیاز به اخذ مجوز از وزارت بهداشت (بخش سلامت) و سازمان میراث فرهنگی (بخش گردشگری) وجود دارد. به همین خاطر حتما پیش از اقدام به ثبت شرکت گردشگری سلامت بایستی جست‌وجوی جامعی در خصوص مجوزها و پروانه‌های مرتبط با موضع شرکت انجام داد و سپس وارد فرآیند ثبت شرکت شد.

کدام قالب برای ثبت شر‌کت گردشگری سلامت بهتر است؟

شاید برای برخی مخاطبان این پرسش به وجود آمده باشد که ثبت کدام شرکت برای شرکت‌های گردشگری سلامت، سهولت و فواید بیشتری دارد و در واقع از نظر حقوقی، ثبت کدام نوع شرکت تجاری برای فعالیت در عرصه‌های گردشگری اقدام بهتری است؟

در پاسخ باید ابتدا انواع شرکت تجاری در قوانین ایران را مرور کرد. مطابق ماده ۲۰ قانون تجارت، شرکت‌های تجاری به ۷ دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

۱) شرکت سهامی (عام و خاص)

۲) شرکت با مسئولیت محدود

۳) شرکت تضامنی

۴) شرکت مختلط غیر سهامی

۵) شرکت مختلط سهامی

۶) شرکت نسبی

۷) شرکت تعاونی تولید و مصرف

هر یک از انواع شرکت‌های فوق، ویژگی‌های خاص خود را دارند که ممکن است در مواردی به کار گرفته شوند. با این حال ثبت شرکت گردشگری سلامت بهتر است در دو نوع خاص از شرکت‌های تجاری انجام شود.

این دو نوع شرکت، شرکت‌های سهامی خاص و شرکت‌های با مسئولیت محدود هستند که تشریفات ثبت آسانتری دارند و مسئولیت حقوقی را بر دوش موسسین و شرکا می‌گذارند.

به همین خاطر همواره در پاسخ به سوال بهترین قالب شرکت تجاری برای فعالیت‌های گردشگری، دو نوع شرکت مذکور از سوی حقوقدانان پیشنهاد می‌شوند.

فرآیند ثبت شرکت‌های گردشگری سلامت چگونه انجام می‌شود؟

پیش از ورود به فرآیند ثبت شرکت گردشگری سلامت، لازم است به نکات و مدارک زیر توجه داشت:

– گذراندن دوره‌های آموزشی گردشگری سلامت توسط موسسان

– بازدید کارشناسان اداره گردشگری سلامت از اقامتگاه شرکت

– تاسیس سایت دوزبانه

– دریافت مجوز بند ب (مجوز سازمان‌دهی و اخذ ویزا و قیمت گذاری تورهای مسافرتی و امکان تبلیغات در فضای مجازی و جذب مسافر)

فرآیند ثبت شرکت در ایران، فارغ از موضوع آن، از مسیر اداره ثبت شرکت‌ها عبور می‌کند. به این معنا که متقاضیان ثبت شرکت باید از طریق سامانه اداره ثبت شرکت‌ها، مسیر قانونی ثبت شرکت خود را آغاز کنند.

در مرحله اول متقاضی ثبت شرکت باید وارد سامانه اداره ثبت شرکت‌ها شده و اطلاعات فرم اولیه که شامل اطلاعات هویتی متقاضی است را تکمیل کند.

در مرحله بعد، متقاضی باید ۵ نام پیشنهادی خود برای اسم شرکت را به ترتیب اولویت در فرم وارد کند. این نام‌ها باید دارای ویژگی‌هایی نظیر تکراری نبودن، خارجی نبودن، با معنا و عرفی بودن، باشند. همچنین مقررات مربوط به انتخاب نام شرکت گردشگری سلامت که پیشتر ذکر شد، بایستی رعایت شود.

پس از این مرحله، متقاضی باید اطلاعات مربوط به شرکت مورد نظر را وارد کند. موضوعاتی مانند تعیین موضوع فعالیت شرکت، مدت فعالیت (محدود یا نامحدود)، مقدار سرمایه، تعداد و ارزش هر سهم (در صورت لزوم)، نشانی، کد پستی و شماره تلفن شرکت از مهم‌ترین اطلاعاتی هستند که باید در فرم‌های موجود وارد شوند.

همچنین نیاز است تا اطلاعات هویتی اعضای شرکت هم در این سامانه به ثبت برسد. اطلاعاتی مانند نام و نشانی و شماره ملی، سمت در شرکت، مدت تصدی سمت مذکور و… اهمیتی اساسی دارند.

در صورتی که متقاضی نیاز به داشتن شعبه یا شعباتی برای شرکت خود داشته باشد باید در سامانه اطلاعات پیشنهادی شعب را نیز ثبت و ضبط کند. لازم به ذکر است که معمولا شرکت‌های گردشگری سلامت به دلیل فعالیت وسیع خود اقدام به تاسیس شعبه نیز می‌کنند.

در نهایت هم متقاضی بایستی اسنادی مانند اظهارنامه شرکت، اساسنامه مصوب شرکت (با لحاظ درج موضوع در اساسنامه) و… سایر اسناد مرتبط را در سامانه آپلود کرده و ثبت کند تا کد رهگیری ثبت نام اینترنتی را دریافت کند.

پس از تایید این اسناد توسط سامانه، متقاضی باید تمامی اسناد و مدارک تایید شده را پرینت گرفته و به امضای خود و اعضای شرکت در بیاورد و به همراه نسخه‌های اصلی هر مدرک، آن را از طریق پست، به نشانی اداره ثبت شرکت‌ها ارسال کند.

در گام پایانی و در صورت تایید، متقاضی باید آگهی ثبت شرکت خود را به همراه اطلاعات اساسی مانند متن شرکت‌نامه در روزنامه رسمی به چاپ برساند.

ثبت شرکت‌های گردشگری سلامت چقدر هزینه دارد؟

هزینه‌های ثبت شرکت گردشگری سلامت، مانند سایر شرکت‌های تجاری، ممکن است در موارد مختلف تفاوت‌های کمی داشته باشد اما عمده هزینه‌ها غالبا ثابت هستند. در ادامه به مهم‌ترین هزینه‌ها و مخارج ثبت شرکت تجاری در حقوق ایران می‌پردازیم.

۱) پرداخت هزینه پست مدارک امضا شده به اداره ثبت شرکت‌ها (حدود ۳۰ هزار تومان)

۲) پرداخت هزینه حق‌الثبت شرکت به اداره ثبت شرکت‌ها (حدود ۵ درصد از سرمایه اولیه شرکت)

۳) پرداخت هزینه مالیاتی ابطال تمبر (مبلغ کمی در حدود نیم درهزار از ارزش سهام شرکت)

۴) پرداخت هزینه ثبت آگهی در روزنامه رسمی در مرحله آخر (مبلغی متغیر که بستگی به تعداد حروف آگهی دارد، در حدود ۳۰۰ هزار تومان)

۵) پرداخت هزینه چاپ آگهی تاسیس شرکت در روزنامه کثیرالانتشار منتخب توسط شرکت (مبلغی متغیر که بستگی به ابعاد کادر آگهی دارد، در حدود ۳۰۰ هزار تومان)

۶) پرداخت هزینه پلمب دفاتر شرکت برای امور مالیاتی (حدود ۳۰۰ هزار تومان)

نکته مهم آن که هزینه‌های گفته شده به طور خالص و به غیر از هزینه دریافت مجوزهای لازم و یا استفاده از خدمات مشاوران و شرکت‌های ثبتی محاسبه شده است.

فرآیند ثبت شرکت گرد‌شگری سلامت چقدر است؟

به طور کلی اینکه ثبت شرکت گردشگری سلامت چقدر زمان می‌برد به عوامل مختلفی بستگی دارد.

مثلا ممکن است مدارک آپلود شده متقاضی در سامانه اداره ثبت شرکت‌ها، نواقصی داشته باشد و پروسه تکمیل مجدد مدارک به وجود بیاید.

همچنین ممکن است شرکا در انتخاب نام شرکت، به نکته استفاده از کلمات مجاز در فعالیت شرکت بی‌توجهی کرده باشند.

برای ثبت شرکت گردشگری سلامت نیاز است مجوزهایی از قبل از مراجع صالح اخذ شده باشد که اگر این اتفاق نیفتاده باشد، تاخیر زیادی در سیر ثبت شرکت گردشگری سلامت به وجود می‌آید.

با این حال فرآیند ثبت شرکت، فارغ از نوع آن و به شکل صحیح، از زمان آپلود مدارک، بررسی و کارشناسی مدارک، ارسال اسناد امضا شده به اداره ثبت شرکت‌ها و پاسخ نهایی این اداره، بین ۳۰ تا ۴۵ روز طول می‌کشد که البته این مدت زمان در برهه کنونی (ویروس کرونا) غیرقطعی است.

درباره ثبت شرکت‌های گردشگری سلامت نیاز به مشاوره دارید؟

ثبت شرکت گردشگری سلامت یک دغدغه مهم برای بسیاری از متخصصان و سرمایه‌داران است. فعالیت در زمینه توریسم و گردشگری داخلی و خارجی و… همواره مورد استقبال بخش بزرگی از کارآفرینان و شهروندان بوده است

مزایای ثبت شرکت، فرآیند رسمی ثبت شرکت، نکات خاص ثبت شرکت گردشگری سلامت، انواع قالب‌های شرکت‌های تجاری، هزینه‌های ثبت شرکت گردشگری سلامت، مدت زمان اتمام فرآیند ثبت شرکت و در نهایت مجوزهای لازم برای برخی شرکت‌های گردشگری، در این مطلب تا حد ممکن بررسی شد.

فعالیت شرکت خود را با اقدام به ثبت آن آغاز کنید. متخصصان وینداد در تمام مراحل ثبت شرکت و نیازهای حقوقی بعدی کسب‌وکار شما در کنار شما خواهد بود.

با این حال اگر در هر قسمت از فرآیند ثبت شرکت‌های گردشگری سلامت، مانند اخذ مجوز، تدوین اساسنامه و… ابهامی دارید می‌توانید به راحتی با کارشناسان و مشاوران حقوقی وینداد و خدمات مشاوره‌ای ما در ارتباط باشید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک‌گذاری:

مشاوره رایگان امور ثبتی

برای دریافت مشاوره کاملا رایگان و تخصصی خدمات ثبتی (ثبت شرکت، تغییرات شرکت، انحلال شرکت، پلمپ دفاتر، ثبت برند و ثبت اختراع در ایران و بین المللی) با ما تماس بگیرید.

ثبت نام
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط

مراحل ثبت شرکت تولیدی در ایران
مقالات ثبت شرکت تولیدی

مراحل ثبت شرکت تولیدی در ایران

تولیدگران زیادی در ایران قصد ثبت فعالیت اقتصادی خود را به عنوان یک شرکت تولیدی دارند اما این کار به‌نظرشان دشوار است. اگر شما هم

نحوه استعلام ثبت شرکت تولیدی
مقالات ثبت شرکت تولیدی

قدم به قدم استعلام ثبت شرکت تولیدی

چطور می‌توان با شرکتی فعالیت اقتصادی مشترک انجام داد اما از ثبت آن مطمئن نبود؟ استعلام ثبت شرکت تولیدی دلیلی است که اعتماد شما به