دعوای ابطال ثبت طرح صنعتی به چه صورت است؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
دعوای ابطال ثبت طرح صنعتی به چه صورت است؟

دعوای ابطال ثبت طرح صنعتی به چه صورت است؟ امروزه با افزایش چشم‌گیر بازارهای رقابتی، تقاضاها و نیاز‌های جدید، طرح‌‌های صنعتی اهمیت و جدیت ویژه‌ای یافته‌اند.کسب‌وکارها تمام تلاششان را می‌کنند که در این زمینه از رقبای خود جلو بزنند تا محصولات و کالاهایشان به چشم مخاطبان جلوه بیشتری داشته باشد. طرح‌ صنعتی در زمینه‌ی شکل ظاهری یا بسته‌بندی محصولات مطرح است،این طرح‌ها بنابر قانون، تحت حمایت حقوق مالکیت فکری قرار دارند و از آن قوانین پیروی می‌کنند.

از آن جایی که تقاضا و رقابت در خصوص این طرح‌ها بالاست احتمال بروز اختلافاتی در این زمینه وجود دارد،که بنابر قانون، قابل تعقیب در دادگاه است. یکی از نمونه‌های این دعاوی، دعوای ابطال ثبت طرح صنعتی است. دعوای ابطال ثبت طرح صنعتی در قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری ،نیز در راستای حمایت از طرح‌های صنعتی‌ پیش‌بینی شده‌است.

با این حال اعتراض و ابطال ثبت طرح صنعتی برای اشخاص با مشکلات و چالش‌هایی همراه است به همین دلیل در این نوشته ما این فرآیند را به‌طور ساده و دقیق برای شما شرح می‌دهیم تا از این پس در این دعاوی مشکلی نداشته‌باشید. البته توصیه می‌کنیم برای پیشبرد بهتر روند دادرسی از وکلای متخصص در این حوزه استفاده کنید ما در وینداد برای شما بهترین وکلا را فراهم کرده‌ایم تا شما را در این زمینه همراهی کنند.

طرح صنعتی چیست؟

طرح صنعتی فقط به طرح کلی و ظاهر اشیا مربوط می‌شود. بنابر قانون ثبت اختراعات،طرح های صنعتی و علائم تجاری:« هر گونه ترکیب خطوط یا رنگ ها و هرگونه شکل سه بعدی با خطوط،رنگ ها و یا بدون آن،به گونه ای که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد، طرح صنعتی است.در یک طرح صنعتی تنها دسترسی به یک نتیجه فنی بدون تغییر ظاهری مشمول حمایت از این قانون نمی باشد».

بنابراین اگر در یک ماشین ویژگی فنی تغییر کند ولی همچنان ظاهر آن به همان شکل باشد، این تغییر فنی مورد حمایت قانون فوق‌الذکر نمی‌باشد. مدت اعتبار طرح صنعتی پنج سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه ثبت آن خواهد بود و پس از آن هم می‌توان با پرداخت هزینه این دوره را تمدید کرد و چنانچه طرح صنعتی به ثبت نرسد نمی‌توان به‌طور کامل از آن حمایت کرد.

طرح صنعتی زمانی قابل ثبت است که جدید و یا اصیل باشد. جدید بودن به این معنی که از طریق انتشار به طور محسوس و یا از طریق استفاده یا به هر نحو دیگر قبل از تاریخ تسلیم اظهارنامه برای ثبت در هیچ نقطه ای از جهان برای عموم افشاء نشده باشد.

در صورتی اصیل محسوب می شود که به طور مستقل توسط طراح پدید آمده و کپی طرح های موجود نباشد.همچنین طرح صنعتی نباید با موازین شرعی و نظم عمومی و اخلاق حسنه مخالف باشد. در چنین شرایطی می‌توان طرح صنعتی را ثبت کرد و از حمایت‌های کامل قانونی بهره‌مند شد.

می‌توانید درخواست ثبت طرح صنعتی‌تان را ثبت کنید تا تمامی شرایط و ماهیت آن متناسب با این امر رعایت شود و در آینده از دردسر‌های دعوای ابطال ثبت طرح صنعتی در امان باشید.

نحوه‌ی طرح دعوای ابطال ثبت طرح صنعتی چگونه است؟

در صورتی‌که طرح صنعتی ویژگی‌هایی که ذکر شد،را نداشته‌باشد یا مغایرت با نظم عمومی یا اخلاق حسنه و موازین شرعی داشته باشد یا با حقوق اشخاص دیگر در تعارض باشد، حسب درخواست ذینفع که می تواند رقبای تجاری طراح باشد،ممکن است مورد دعوای ابطال ثبت طرح صنعتی قرار ‌گیرد و درنهایت دادگاه گواهینامه طرح صنعتی ثبت شده را مورد ابطال قرار می دهد.

با قطعی شدن حکم دادگاه مبنی بر ابطال طرح صنعتی ثبت شده، رای دادگاه به مرجع ثبت ابلاغ مي‌گردد و مرجع مذكور آن را ثبت و به هزينه شخصی که طرح صنعتی‌اش باطل شده، آگهي کرده و آن را در اولين فرصت ممكن در روزنامه رسمي منتشر مي‌كند.

همانطور که گفته‌شد، بر طبق ماده ۱۰۳ آئین نامه اجرایی ثبت طرح صنعتی برای دعوای ابطال ثبت طرح صنعتی، هر ذينفع مي‌تواند از دادگاه صالح مقرر در ماده ۵۹ قانون، ابطال ثبت طرح صنعتي را درخواست نمايد.

در اين صورت بايد طي دادخواستي ثابت كند كه يكي از شرايط مندرج در مواد 20و 21  قانون ثبت اختراعات،طرح های صنعتی و علائم تجاری، با این مضمون که طرح ثبت شده، مطابق با تعریف قانونی طرح صنعتی نیست و ویژگی‌های طرح صنعتی در آن رعایت نشده‌است يا كسي كه طرح صنعتي به نام وي ثبت شده، پديدآورنده واقعي آن طرح يا قائم مقام قانوني او نيست.

چنانچه برای اقامه‌ی دعوا نیاز به راهنمایی دارید. کارشناسان و مشاوران وینداد آماده کمک به شما دراین زمینه هستند.

در دادخواست دعوای ابطال ثبت طرح صنعتی چه مواردی باید باشد؟

با توجه به دادخواست یاد شده در ماده‌ی 103 آئین نامه اجرایی ثبت طرح صنعتی، این دادخواست باید دارای ضمائم زیر باشد:

1- اصل یا رونوشت مصدق کلیه اسناد و مدارک مثبت ادعای ابطال

2- رسید مربوط به پرداخت ودیعه تسلیم دادخواست ابطال به دادگاه به شرح مذکور در جدول هزینه ها

3- وکالت نامه ، در صورتی که دادخواست توسط وکیل تسلیم شود .

علاوه بر اینها، دادخواست حاوی جزئیات و نکات حقوقی است که باید توسط وکلای مجرب تنظیم شود کارشناسان و وکلای ما در وینداد آماده‌ی راهنمایی شما هستند.

بنابراین اگر شرکتی طرح فرشی را از  روی طرح فرشی دیگر به ثبت رسانید، شرکت متضرر می‌تواند با این شرایط دادخواست را در دادگاه صالح مطرح کند. در صورت رسیدگی و رای نهایی طرح صنعتی ثبت شده، از زمان ثبت آن باطل تلقی می‌شود و این رای دادگاه نسبت به موارد قبلی موثر است و طرح صنعتی را از ابتدا باطل می‌کند پس از آن این فرایند باید گواهی شود تا دیگران از آن اطلاع یابند.

برای اقامه‌ی دعوای ابطال ثبت طرح صنعتی نیاز به وکیل دارید؟

طرح صنعتی از موارد پرکاربرد و حساس حقوق مالکیت فکری است، هرروزه بر اقسام این طرح‌ها و نمونه‌های آنها افزوده می‌شود. طرح‌های صنعتی از چند منظر قابل بررسی است و در کل جزئیات و نکات فنی زیادی دارد و اگر در این راستا کسب‌وکاری مراقب طرح خود نباشد، به سرعت مالکیت آن را از دست می‌دهد.

توصیه‌ی ما به شما این است که در ابتدای ثبت طرح صنعتی با وکیل یا مشاور متخصص در این زمینه مشورت کنید و بعد آن را با خیال راحت به ثبت برسانید تا از دردسرهای ناشی از دعاوی آینده در امان باشید اما چنانچه شما درگیر دعوای ابطال ثبت طرح صنعتی شده‌اید جای نگرانی نیست ما در وینداد وکلای متخصصی داریم که می‌توانند شما را در این زمینه یاری کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

مشاوره تلفنی حقوقی آنلاین

برای دریافت مشاوره تخصصی خدمات حقوقی کسب‌وکارها ( تنظیم قراردادهای دو زبانه، تنظیم اوراق قضایی، دعاوی تخصصی کسب‌وکارها، مالکیت فکری، کپی‌رایت و غیره) درخواست خود را ثبت نمایید. کارشناسان ما، با شما تماس خواهند گرفت.

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط

تفاوت-بین-دعاوی-حقوقی-و-کیفری
مقالات دعاوی حقوقی

تفاوت بین دعاوی حقوقی و کیفری چیست؟

در مفاهیم حقوقی دعاوی به دو نوع دعوا حقوقی و دعوا کیفری تقسیم می‌شوند. قوانین برای رسیدگی به هرکدام از این قوانین متفاوتند و باید

انواع ورشکستگی
مقالات دعاوی حقوقی

انواع ورشکستگی از دید قانون چیست؟

هنگامی که یک تاجر مشغول انجام فعالیت‌های تجاری است ممکن است به علل مختلفی از تأدیه وجوهی که بر عهده دارد ناتوان شود، در این