آنالیز و مشاوره رایگان راه حل مشکلات حقوقی

اگر نگران سلامت حقوقی کسب‌وکار خود هستید، فقط با یک جلسه آنالیز رایگان راه حل مشکلات حقوقیتان را از ما بخواهید.

دعوای ابطال گواهینامه اختراع + نقض حقوق ثبت اختراع + وکیل باطل کردن

زمان مطالعه: 4 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
دعوای ابطال گواهینامه ثبت اختراع چگونه است؟

چگونه دعوای ابطال گواهینامه ثبت اختراع مطرح می‌شود؟ این سوال ذهن بسیاری از کسانی که اختراع خود را ثبت کرده‌اند مشغول کرده، اینکه چطور می‌شود با وجود اینکه یک اختراع به صورت قانونی ثبت شده، گواهینامه آن باطل شود. در پاسخ مختصرا باید گفت، ثبت یک اختراع و صدور گواهینامه حق اختراع به معنی اعتبار تام و مالکیت مطلق نیست و حتی پس از ثبت اختراع هم امکان دعوای ابطال گواهینامه ثبت اختراع وجود دارد. اما در مورد اینکه در چه مواردی و چگونه این امر رخ می‌دهد، بهتر است ادامه متن را با دقت بخوانید.

افراد زیادی امروزه درگیر ثبت اختراعشان و گرفتن گواهینامه ثبت آن هستند ولی از قوانین جدید و مرتبط با این موضوع بی‌اطلاع اند و همین موضوع باعث بروز مشکلاتی در آینده برای آنها می‌شود. یکی از آنها درگیر شدن با دعوای ابطال گواهینامه ثبت اختراع است که در ادامه به طور مفصل به مفهوم آن و نکات قانونی مرتبط با آن می‌پردازیم.

حق ثبت اختراع چیست؟

پتنت (Patent) یا حق اختراع، حقی انحصاری است که در قبال اختراع انجام شده به مخترع یا نمایندة قانونی او اعطا می‌شود. در واقع پتنت سندی‌‌ست که توصیف کننده‌ اختراع بوده و توسط یک سازمان یا اداره‌ی دولتی براساس درخواست متقاضی صادر می‌شود. این حق که در واقع مجوز بهره‌برداری قانونی از اختراع است در زمان محدودی عمدتا بین ۱۶-۲۰ سال به شخص داده ‌می‌شود.

در ماده ۱ قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری، اختراع به این صورت تعریف شده: «اختراع نتیجه فکر فرد یا افراد است که برای اولین بار فرآیند یا فرآورده ای خاص را ارائه می‌کند و مشکلی را در یک حرفه ، فن ، فناوری ، صنعت و مانند آن ها حل می نماید.»

بنابراین آنچه جدید تولید می‌شود باید  دارای سه ویژگی باشد تا بتوان عنوان اختراع را به آنها داد؛ به این صورت که: جدید باشند، دربردارنده گام ابتکاری باشند و کاربرد صنعتی داشته باشند. پس از اینکه اختراع با این شرایط ثبت شد می‌توان نسبت به آن اعتراض یا دعوای ابطال گواهینامه ثبت اختراع اقامه نمود. ما در ادامه شما را با جزئیات این دعوا آشنا می‌کنیم اما برای اقدام حقوقی توصیه می‌کنیم که از وکلای مجرب برای این کار استفاده کنید. ما در وینداد برای شما این امکان را فراهم نمودیم که از راهنمایی وکلای متخصص استفاده کنید.

دعوای ابطال گواهینامه ثبت اختراع چگونه است؟

بعد از ثبت اختراع ممکن است شخص یا اشخاصی قصد داشته باشند تا با استناد به دلایل قانونی همچون؛عدم قابليت ثبت اختراع، عدم كفايت افشاء، تحصيل به ناحق گواهينامه و گسترش نارواي محدوده حمايت و… ، گواهینامه ثبت اختراع را باطل کنند و حقوق مادی و معنوی انحصاری مالک اختراع را از بین ببرند.

در حقوق ايران ماده ۱۸ قانون ثبت اختراعات، طرح هاي صنعتي و علائم تجاري، امكان اقامه دعوا براي ابطال گواهينامه ثبت اختراع را با اثبات دلایل مقرر در ماده مذكور پيش بيني نموده است.اگر مرجع صالح به رسیدگی دلایل این اشخاص را متناسب با قانون تشخیص دهد، حکم به ابطال گواهی‌نامه ثبت اختراع را خواهد داد.

سوال خود را از مشاور حقوقی متخصص در زمینه ثبت اختراع بپرسید تا شما را در این راه همراهی کنیم.

چه شرایط قانونی برای دعوای ابطال گواهینامه ثبت اختراع لازم است؟

همانطور که گفته شد، در حقوق ایران برای دعوای ابطال گواهینامه ثبت اختراع، ماده 18 قانون ثبت اختراعات، طرح هاي صنعتي و علائم تجاري، پیش‌بینی شده که در صورتی که شرایط ذیل وجود داشته باشد و اثبات شود دادگاه گواهینامه ثبت اختراع را از موقع ثبت باطل می‌کند. طبق این ماده،ذی‌نفع و خواهانِ دعوای ابطال گواهینامه ثبت اختراع برای رسیدن به خواسته خود باید یکی از موارد گفته‌شده در این ماده را ثابت کند. مهم‌ترین این موارد عبارتند از:

  • جدیدنبودن و یا ابتکاری نبودن اختراع و یا کاربرد صنعتی نداشتن یا اینکه سابقا مشابه آن در صنعت استفاده شده باشد.
  • عدم تطابق اظهارنامه ثبت اختراع با تشریفات گفته‌شده در قانون. برای مثال، به فارسی تنظیم نشده باشد و یا دارای امضا نباشد و یا موضوع آن مبهم باشد.
  • اختراع ثبت‌شده جزء مواردی باشد که طبق قانون از دایره‌ی حمایت از اختراعات خارج است. (این موارد در ماده 4 قانون فوق‌الذکر پیش‌بینی شده‌است)
  • اختراع ثبت شده، محصول فکر و یا نبوغ و خلاقیت شخص نبوده باشد.

چه مدارکی که باید ضمیمه دادخواست دعوای ابطال گواهینامه ثبت اختراع شود؟

دعوای ابطال گواهینامه ثبت اختراع آثار و نتایج بسیار مهمی با خود به همراه دارد که مهم‌ترین آن از‌ بین‌رفتن حقوق انحصاری صاحب حق اختراع می‌باشد. به همین دلیل در هنگام اقامه‌ی دعوای آن باید دقت کرد که دادخواست بدون مشکل وارد مراحل دادرسی شود. در ماده۶۱ آیین‌نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات، طرحهای صنعتی و علائم تجاری دادخواست ابطال باید همراه با مدارک ذیل باشد:

  • اصل یا رونوشت مصدق کلیه اسناد و مدارک مثبت ادعای ابطال.
  • رسید مربوط به پرداخت ودیعه تسلیم دادخواست ابطال به دادگاه، به شرح مذکور در جدول هزینه‌ها.
  • وکالتنامه، در صورتی که دادخواست توسط وکیل تسلیم شود.

بهتر است این دادخواست و مشابه آن توسط وکیل تنظیم شود تا دردسرهای ناشی از ناقص بودن دادخواست را به دنبال نداشته باشد. وکلای وینداد آماده ارائه خدمت به شما در این زمینه هستند.

ابطال گواهینامه ثبت اختراع چه آثاری دارد؟

این ابطال موجب باطل کردن گواهینامه‌ ثبت اختراع از زمان ثبت آن و نه از مان صدور حکم دادگاه می‌گردد. از آنجایی که این گواهینامه آثار حقوقی بسیاری دارد بنابراین زمان ابطال آن مهم است. ابطال گواهينامه و از بین رفتن حقوق ناشي از آن، ممكن است بر حقوق و مسوليت اشخاص ثالث از جمله طرفين قراردادهاي انتقال حقوق ناشي از اختراع و اشخاص نقض كننده این حقوق تاثيرات زیادی بگذارد.

وکیل دعوای ابطال گواهینامه ثبت اختراع

همانطور که گفته شد دعوای ابطال گواهینامه ثبت اختراع، نتایج مهمی به همراه دارد و دادخواست آن باید با دقت و عبارات آن به صورت حقوقی و روشن درج شود. همچنین شرایط قانونی لازم جهت درخواست ابطال و مدارک لازم برای رسیدگی، پیچیدگی‌های زیادی دارد که لازم است اشخاص اطلاعات جامعی نسبت به قوانین داشته باشند تا در این دعاوی موفق باشند.ما به شما توصیه می‌کنیم برای اقدام در خصوص این دعاوی از وکلای مجرب وینداد استفاده کنید تا بهترین نتیجه برای شما رقم بخورد.
به‌علاوه وینداد، خدمات دعاوی تخصصی را آماده کرده است تا به راحتی بتوانید وکیل متخصص برای مشکل ‌حقوقی خود در سه حوزه دعاوی مالکیت فکری، اسناد تجاری و جرائم رایانه‌ای انتخاب کنید. برای این کار کافی است که مسائل حقوقی خود را ثبت کنید تا ما پس از بررسی دعوای مطرح شده، وکیل متخصص برای دعوا را به شما معرفی کنیم تا با هزینه‌ای معقول دفاع از پرونده‌ شما را در کلیه مراحل دادرسی در دادگاه‌ها و سایر مراجع ذی صلاح برعهده بگیرد.

5/5 - (2 امتیاز)
دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط