آنالیز و مشاوره رایگان راه حل مشکلات حقوقی

اگر نگران سلامت حقوقی کسب‌وکار خود هستید، فقط با یک جلسه آنالیز رایگان راه حل مشکلات حقوقیتان را از ما بخواهید.

راهکارهایی برای زمان نقض مالکیت فکری و معنوی

زمان مطالعه: 3 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
راهکارهایی برای زمان نقض مالکیت فکری و معنوی

راهکارهایی برای زمان نقض مالکیت فکری وجود دارند که می‌توانند بهتر و مطمئن‌تر از کسب‌و‌کارتان حفاظت کنند. بهترین راه مبارزه با نقض حق مالکیت فکری ، پیشگیری و مقابله‌ی اولیه و از ابتدا با آن است.

بسته به نوع مالکیت فکری و یا اسرار تجاری، روش‌های گوناگونی برای تامین امنیت آن وجود دارد از جمله:

  • نگهداری در بایگانی امن و محدوده حفاظت شده؛
  • استفاده از روش‌های تامین امنیت مناسب در شبکه و قرارداد رمز عبور برای اطلاعات؛
  • محدود کردن دسترسی کارمندان به این اطلاعات و قرار دادن اطلاعات در اختیار اشخاصی که به آن نیاز دارند؛
  • امضای قرارداد محرمانگی و عدم رقابت با پرسنل مرتبط با این اطلاعات؛ 

پس پیش از هرچیز، باید از ابتدا داده‌ها، ایده‌ها و اسرار تجاری خود را ایمن کنید. اگر می‌خواهید کسب‌و‌کاری را راه‌اندازی کنید و یا در حال توسعه‌ی ایده‌ی استارتاپی خود هستید، برای پیشگیری از هرگونه نقض کپی‌رایت، سوال‌های خود را از طریق مشاوره‌ی تلفنی، با ما درمیان بگذارید.

برخوردهای غیر حقوقی در زمان نقض مالکیت فکری

برخوردهای غیر حقوقی در زمان نقض مالکیت فکری بسیار رایج است. وقتی مالکیت فکری و معنویتان نقض می‌شود، راهکارهایی برای زمان نقض مالکیت فکری در پیش روی خود دارید. مسلما اولین راهکاری که باید در پیش بگیرید راه‌حل‌های حقوقی نیست و می‌توانید اگر هنوز خسارتی متحمل نشده‌‌‌اید، با کپی‌کننده و انتشار دهنده و ناقض حق کپی‌رایتتان، تماس بگیرید و یا مکاتبه کنید. این راهکار مخصوصا در زمانی که حق مالکیت معنویتان در فضای مجازی نقض شده باشد، بسیار موثر است. این روش ساده یکی از کارآمدترین روش‌هاست. بسیاری از نویسندگان و تولیدکنندهای محتوا تصور می‌کنند که پیگری و تذکر به کپی کننده بی‌فایده است اما دقیقا آمارها عکس این مطلب را نشان می‌دهد. اگر مطالب منتشر شده‌ی بعدی شخص ناقض را تا مدتی پیگیری کنید، کارایی این روش بسیار زیاد می‌شود چرا که گاهی عدم وجود عامل نظارتی باعث نادیده گرفتن اصول اخلاقی و کاری می‌شود. گفت‌و‌گو از جمله برخوردهای غیر حقوقی در زمان نقض مالکیت فکری است.

استفاده از ابزار “وب مستر” گوگل نیز بسیار کاربردی است. البته فقط در حالیکه نقض حق مالکیت فکری‌تان در فضای مجازی رخ داده باشد (مثلا انتشار بدون اجازه‌ی محتوای شما در وب‌سایت دیگری). گوگل با معرفی ابزارهای پیشرفته‌ای مثل گوگل‌پاندا با سایت‌هایی که محتوای نامناسب و کپی‌شده استفاده می‌کنند، مقابله خواهد کرد، اگرچه بسیاری از کپی‌کننده‌ها سعی در دور زدن الگورتیم گوگل داردند به همین دلیل گوگل یک ابزار اختصاصی در وب‌مستر تولز یا گوگل کنسول قرار داده است تا اگر شخصی محتوای شما را کپی کرد بتوانید آن را گزارش کنید تا گوگل با این تخلف مقابله کند. پس استفاده از وب مستر هم یکی از راهکارهایی برای زمان نقض مالکیت فکری است.

اگر پیش از به مشکل برخوردن در زمینه‌ی نقض حق مالکیت فکری، از قوانین کپی‌رایت و نحوه برخورد قانونی، مرجع قابل رسیدگی و شرایط قانونی کپی‌رایت در کشور مطلع باشید، این اطلاعات می‌تواند به بهترین تصمیم‌ در زمان پیگیری منجر شود. قوانین ترجمه و نشر آثار ،  قانون تجارت الکترونیک ایران و همچنین قانون حمایت از حقوق مولفین و مصنفین مجلس شورای اسلامی، از قوانین مربوط به ان حوزه هستند و مرجع اجرایی این قوانین هم پلیس فتا است. از برخوردهای غیر حقوقی در زمان نقض حق مالکیت فکری که بگذریم، با راه‌حل حقوقی آشنا می‌شویم. پس در راستای معرفی راهکارهایی برای زمان نقض مالکیت فکری ، شناختن مسیر حقوقی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

ضمانت‌اجرای حقوقی نقض مالکیت فکری

ضمانت‌اجرای حقوقی نقض مالکیت فکری از مهم‌ترین راهکارهایی برای زمان نقض مالکیت فکری و معنوی است. خواهان بدون شک پدیدآورنده یا ورثه‌ی وی در صورتی كه حقوق اثر واگذار نشده باشد، برای طرح دعوای نقض ذی‌حق هستند. خواهان در دعوای خود از دو فاکتور عمده و اساسي بهره ميبرد. فاکتور مؤلف بودن: بدین معنا كه هر كس كه نامش بر روی اثر درج شده باشد، پدیدآورنده و ذی‌نفع در دعوا محسوب می‌شود. فاکتور دوم اصالت اثر است. چه نقض حقوق مالکیت ادبی و هنری باشد و چه حقوق مالکیت صنعتی، در هر دو مورد هرگونه نقض حقوق شناخته شده از سوی قانون از طریق مراجع قضایی امکان‌پذیز است. ضمانت‌اجرای حقوقی نقض مالکیت فکری، در ماده‌ی 23 فصل 4 قانون حمایت حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان، مطرح شده است: “هر کس تمام یا قسمتی از اثر دیگری را که مورد حمایت این قانون است به نام خود یا به نام پدیدآورنده بدون اجازه او و یا عالماً عامداً به‌نام شخص دیگری غیر از پدیدآورنده نشر یا پخش یا عرضه کند به حبس تأدیبی از شش ماه تا 3 سال محکوم خواهد شد”.

پیرامون بحث ضمانت‌اجرای حقوقی نقض مالکیت فکری در فضای مجازی نیز در حقوق ایران قانون تجارت الکترونیکی برای نقض حق در محیط مجازی مسئولیت مدنی و کیفری مقرر کرده‌ است. در ماده ۷۴ این قانون برای نقض حق مؤلف در بستر مبادلات الکترونیکی ضمانت اجرای کیفری پیش‌بینی شده‌ است. مطابق این ماده: «هرکس در بستر مبادلات الکترونیکی با تکثیر، اجرا و توزیع (عرضه و نشر) مواردی که در قانون حمایت حقوق مؤلفان، مصنفان و هنرمندان مصوب ۳/۹/۱۳۴۸ و قانون ترجمه و تکثیر کتب و نشریات و آثار صوتی مصوب ۲۶/۹/۱۳۵۲ و قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم‌افزارهای رایانه‌ای مصوب ۴/۱۰/۱۳۷۹، منوط بر آنکه امور مذکور طبق مصوبات مجلس شورای اسلامی مجاز شمرده شود، در صورتی‌که حق تصریح شده مؤلفان را نقض نماید به مجازات سه ماه تا یک سال حبس و جزای نقدی به میزان پنجاه میلیون ریال (۵۰۰۰۰۰۰۰) ریال محکوم خواهد شد».

پیشنهاد ما درخصوص راهکارهایی برای زمان نقض مالکیت فکری

تیم حقوقی وینداد در خصوص حمایت از حق مالکیت فکری و معنوی شما، پیش از هر اتفاق ناخوشایندی، ثبت ایده، مالکیت فکری و اسرار تجاری را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای ایمن‌سازی مالکیت فکریتان به بانک نمونه قراردادهای ما مراجعه کنید. همچنین می‌توانید از مشاوره‌ی وکلای وینداد به عنوان یکی از راهکارهایی برای زمان نقض مالکیت فکری ، بهره ببرید.

5/5 - (1 امتیاز)
دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط