شکایت از مراکز زیبایی + مراحل شکایت از تخلفات پزشکی و بهداشتی '4 زمان خواندن

به‌روزرسانی مطلب توسط‌
شکایت از مراکز زیبایی

همه روزه، مراکز زیبایی در سراسر ایران مشتریان زیادی را به خود جذب می‌کنند. ارائه خدمات متنوع زیبایی و پوست و مو، از قبیل آرایش، اصلاح مو و ابرو، رنگ مو و… از مهم‌ترین خدماتی است که می‌توان در مراکز زیبایی یافت. اما استفاده از خدمات زیبایی همیشه هم بی‌دردسر و کم‌خطر نیست. همواره مواردی وجود داشته است که افراد پس از دریافت خدمات زیبایی، با مشکلاتی نظیر سوختگی پوست یا سایر بیماری‌های ناشی از عدم رعایت نکات بهداشتی در محیط مرکز زیبایی، مواجه شوند.
به همین خاطر در این مطلب مجله حقوقی وینداد، به سراغ موضوع مراحل شکایت از مراکز زیبایی رفته‌ایم تا نکات حقوقی این مسیر را بررسی کنیم.

با ما همراه باشید.

شکایت از تخلفات صنفی مراکز زیبایی

منظور از تخلفات صنفی مراکز زیبایی مواردی مانند دریافت مبلغ بیشتر از تعرفه صنفی و یا تبلیغات واهی و غیرواقعی در خصوص خدمات زیبایی است. اصولا بازرسان صنفی از سوی سازمان تعزیرات حکومتی به طور منظم برای جلوگیری از این تخلفات، به مراکز زیبایی مراجعه می‌کنند. با این وجود، اگر شما شاهد یک تخلف صنفی در مراکز زیبایی بوده‌اید، می‌تواند برای شکایت از مراکز ‌زیبایی‌ به اتحادیه آرایشگران شهر مورد نظر مراجعه کنید و از واحد صنفی متخلف شکایت کنید.

دریافت اخطار، جریمه‌های نقدی، تعطیلی موقت و حتی در موارد حاد، پلمب واحد صنفی در انتظار متخلفین صنفی مراکز زیبایی خواهد بود.

پیشنهاد می‌شود پیش از استفاده از خدمات مراکز زیبایی، با استفاده از سامانه نظارت بر سازمان‌های صنفی کشور، شناسه صنفی مرکز مورد نظر را استعلام کنید و در واقع از رسمی بودن و تحت نظارت بودن واحد صنفی مورد نظر اطمینان حاصل کنید.

همچنین می‌توانید تعرفه مجاز خدمات مراکز زیبایی را از وبسایت اتحادیه آرایشگران شهر خود مشاهده کنید و با آگاهی کامل خدمات مورد نیاز را دریافت کنید.

شکایت از تخلفات بهداشتی و پزشکی مراکز زیبایی

دیگر زمینه شکایت از کلینیک زیبایی، در خصوص تخلفات بهداشتی و پزشکی است.

بخوانید
از کسب‌وکارم برای استفاده از علائم تجاری یکسان در خدمات متفاوت شکایت شده، چکار کنم؟

نباید فراموش کرد که بسیاری از خدمات مانند لیزر پوست، سولاریوم، تزریق ژل، عمل زیبایی و… نیازمند داشتن مجوزهای پزشکی و انجام توسط پزشک متخصص و یا نظارت پزشک متخصص است و اصولا مراکز زیبایی نباید این‌گونه خدمات را ارائه کنند چرا که ممکن است لطمات بدنی جبران‌ناپذیری مانند سوختگی پوست، ایجاد عفونت، صدمه به چشم هنگام انجام خدمات مرتبط با ابرو و… به وجود بیاید.

موارد بسیاری در پرونده‌های کیفری مرتبط با شکایت از مراکز زیبایی به چشم می‌خورد که این مراکز به دلیل عدم داشتن ابزارهای لازم و استاندارد، استفاده از مواد فاسد یا بی‌کیفیت و استخدام متصدیان بدون مجوز و تخصص، سبب ایراد خسارت بدنی به مشتریان خود شده‌اند.

اگر مراکز زیبایی اقدامات پزشکی مذکور را بدون مجوزهای پزشکی انجام دهند، به مداخله غیرمجاز در امور پزشکی متهم می‌شوند و شکایت از مراکز زیبایی به دادسرای ویژه جرایم پزشکی، مسیر قانونی برای رسیدگی به تخلفات پزشکی و در نتیجه دریافت خسارت و یا تعطیلی واحد صنفی متخلف محسوب می‌شود.

اصولا ورود خسارت بدنی به مشتریان مراکز زیبایی، از جمله مواردی است که می‌توان طرح شکایت کیفری انجام داد و با مراجعه به پزشکی قانونی و طی کردن مراحل دادرسی در دادسرای ویژه جرایم پزشکی، اقدام به دریافت دیه کرد.

بنابراین، به صورت کلی شکایت از کلینیک‌های زیبایی از سه طریق ممکن است، اولا شکایت در دادگاه عمومی در همه موارد تخلف، دوما شکایت در دادسرای پزشکی در مواردی که تخلف به موارد پزشکی مربوط است و نهایتا شکایت در شورای حل اختلاف.

شکایت از نقض حریم خصوصی در مراکز زیبایی

بسیاری از مراکز زیبایی هنگام انجام خدمات زیبایی و آرایشی و یا پس از آن، اقدام به عکسبرداری و یا فیلم‌برداری از مشتریان خود می‌کنند تا به نوعی نتیجه کار خود را ثبت و ضبط کنند و در فضای مجازی (مثلا صفحه اینستاگرام آرایشگاه)، آن را به عنوان نمونه کار موفق خود و جذب مشتریان بیشتر منتشر کنند. تردیدی نیست که اگر چنین اقدامی بدون جلب رضایت مشتری انجام شده باشد، نقض حریم خصوصی صورت گرفته است و مشتری می‌تواند از طریق دادسرای ویژه جرایم رایانه‌ای، تخلف مذکور را پیگیری کند.

البته استفاده از تصاویر به نحوی که چهره شخص به هیچ عنوان مشخص نباشد و در ژورنال‌های داخلی مراکز زیبایی (به عنوان نمونه کار) مورد استفاده قرار بگیرد، ظاهرا مانع قانونی ندارد.

بخوانید
دستور موقت از مصادیق اعتراض شخص ثالث نیست!

مواد قانونی مهم در رابطه با شکایت از کلینیک ‌های زیبایی

ماده ۴۹۵ قانون مجازات اسلامی در مورد تخلفات پزشکی می‌گوید که: “هرگاه پزشک در معالجاتی که انجام می دهد موجب تلف یا صدمه بدنی گردد، ضامن دیه است مگر آنکه عمل او مطابق مقررات پزشکی و موازین فنی باشد یا این که قبل از معالجه برائت گرفته باشد و مرتکب تقصیری هم نشود و چنانچه أخذ برائت از مریض به دلیل نابالغ یا مجنون بودن او، معتبر نباشد و یا تحصیل برائت از او به دلیل بیهوشی و مانند آن ممکن نگردد، برائت از ولی مریض تحصیل می شود.”

ماده ۴۹۶ قانون مجازات اسلامی:”پزشک در معالجاتی که دستور انجام آن را به مریض یا پرستار و مانند آن صادر می نماید، در صورت تلف یا صدمه بدنی ضامن است مگر آنکه مطابق ماده (۴۹۵) این قانون عمل نماید.”

در ادامه نیز تبصره و موادی در مورد این موضوع آورده شده که ممکن است کمی شما را گیج کند پس در صورتی که نیاز به دریافت مشاوره در این رابطه دارید، می‌توانید از مشاوره‌های تخصصی وینداد بهره‌مند شوید.

دریافت راهنمایی برای شکایت‌ از مراکز زیبایی

همانطور که ذکر شده سه حوزه عمده شکایت از مراکز زیبایی مربوط به تخلفات صنفی، پزشکی و نقض حریم خصوصی مشتریان است و افرادی که به نحوی با این موارد درگیر هستند می‌تواند از طریق مراجع صالح در این زمینه احقاق حق کنند.

شکایت از مراکز زیبایی، هرچند به لحاظ قانونی ممکن است اما به دلیل برخی پیچیدگی‌ها نظیر حفظ اسناد وقوع تخلف، اقدام به موقع، تشخیص درست کارشناس پزشکی قانونی و… ممکن است مسیر دشواری را برای شکایت قربانیان این تخلفات و جرایم به وجود بیاورد. به همین دلیل، استفاده از وکلای دادگستری متخصص در پرونده‌های جرایم پزشکی، سهم زیادی در موفقیت این پرونده‌ها دارد.

وینداد با دارا بودن تیمی از کارشناسان حقوقی باتجربه و مطلع از امور حقوقی شکایت از مراکز زیبایی‌ و همچنین وکلای پایه یک دادگستری حوزه جرایم فضای مجازی، می‌تواند در تمام مسیر احقاق حقوق افرادی که به نوعی از قصور یا تقصیر مراکز زیبایی متضرر شده‌اند، همراه شما باشد.

۵/۵ - (۳ امتیاز)

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

guest
28 Comments
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین امتیاز
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات
علیزاده
علیزاده
1 سال پیش

با سلام
چطور میتونم از کلینیکی که مجوز قانونی و تخصص کافی ندارد شکایت کنم در حد اینکه زهر چشمی بگیرم نمیخوام مسیر قانونی را طی کنم یا وکیل بگیرم .

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  علیزاده
11 ماه پیش

با سلام
به جهت آنکه شکایت قضایی نیازمند تخصص و تجربه کافی میباشد به شما توصیه مینماییم در ابتدا با یک وکیل متخصص آن حوزه مشورت نمایید.
در صورت نیاز میتوانید از طریق ثبت درخواست در قسمت دعاوی تخصصی با وکلای وینداد در ارتباط باشید.

بااحترام
تیم حقوقی وینداد

عسل
عسل
10 ماه پیش

سلام وقت بخیر ، چند روز پیش ما به ارایشگاه زنانه رفتیم و در انجا متوجه شدیم در یکی از اتاق ها چند مرد هسستند و رفت و امد داشتن وقتی به صاحب سالن گفتیم ایشون اعتراض کردن و گفتن شوهرش هستن و کار مارو نصفه انجام دادن و مارو بیرون کردن
من میخواستم ببینم به کُجا باید گفت این مسئلع رو ک رسیدگی کنن

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  عسل
8 ماه پیش

با سلام
شما می تواند اعتراض خود را با صنف اتحادیه آرایشگران زنانه و یا سازمان تعزیرات حکومتی مطرح کنید.
با احترام
تیم حقوقی وینداد

آناهیتا
آناهیتا
9 ماه پیش

سلام
چطور میتونم از سالن آرایشگاه زنانه شکایت کنم که یکسال است خلاصه آموزش داده ومدرک نمیدهد و
امروز و فردا میکنه

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  آناهیتا
8 ماه پیش

با سلام
در صورتی که آرایشگاه جواز آموزش فنی حرفه ای داشته باشد، شما می توانید برای دریافت مدرک خود مستقیما به سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور مراجعه کنید. در غیر این صورت می توانید شکایت خود را به صنف آرایشگران زنانه مطرح کنید.
با احترام
تیم حقوقی وینداد

مریم متقی زاده
مریم متقی زاده
8 ماه پیش

سلام خسته نباشید من دستم بعد از لیزر موهای زائد سوخته ایا میتونم از مرکز شکایت کنم؟ اصلا اشتباه اوپراتور خودشون رو قبول نمیکنند

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  مریم متقی زاده
8 ماه پیش

با سلام
بله شما میتواند از مرکز مربوطه شکایت کنید و در صورت داشتن ادله اثبات قوی و مناسب رای به نفع شما صادر می شود.
با احترام
تیم حقوقی وینداد

مژده اصغرپور
مژده اصغرپور
7 ماه پیش

سلام من برای تاتو به یک سالن زیبایی رفتم . تو پیج اینستاگرامشون ادعا کرده بودن که تاتو با ماندگاری دائمی هست حتی ازشون چند بار قبل از انجام کار پرسیدم نتیجه دائمی هست گفتن بله بعد از اینکه کار رو انجام دادن گفتن یک تا سه سال ماندگاری داره . و دروغ گفته بودن به من آیا میتونم ازشون بخاطر تبلیغات دروغ شکایت کنم

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  مژده اصغرپور
3 ماه پیش

سلام،

در صورتی که آرایشگاه مذکور پروانه کسب از اتحادیه را داشته باشد، شما می توانید به اتحادیه آرایشگران زنانه تهران، به عنوان مرجع رسیدگی به تخلفات صنفی، شکایت کنید.

با احترام،
تیم حقوقی وینداد

مریم
مریم
7 ماه پیش

سلام من از یک خانمی که فروشگاه ارایشی بهداشتی داشتن دوتا پک برای جوشهام گرفتم اما صورتم به شدت بدتر شده میتونم شکایت کنم؟؟تمام عکس ها و صحبت هاشون هم ک ضمانت کردن هم موجوده .

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  مریم
3 ماه پیش

سلام،

در صورتی که فروشگاه مذکور پروانه کسب از اتحادیه مذکور تحادیه فروشندگان لوازم آرایشی و بهداشتی را داشته باشد، شما می توانید با مراجعه به اتحادیه مذکور، به عنوان مرجع رسیدگی به تخلفات صنفی، شکایت کنید.

تیم حقوقی وینداد

نازگل شاکری
نازگل شاکری
7 ماه پیش

من امروز آرایشگاهی رفتن برای یه سه شوار ونوک گیری موهام که هیچ کاری نکرد سیصدهزارتومن گرفت این یعنی چی ،یه قیچی وسه شوار که توخونم هست چه وضعشه

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  نازگل شاکری
3 ماه پیش

سلام،

در صورتی که آرایشگاه مذکور پروانه کسب از اتحادیه مذکور را داشته باشد، شما می توانید به اتحادیه آرایشگران زنانه تهران، به عنوان مرجع رسیدگی به تخلفات صنفی، شکایت کنید.

با احترام،
تیم حقوقی وینداد

حضوري
حضوري
6 ماه پیش

سلام وقت بخیر
ابروهای من در کلینیک زیباى کاشت شده و نامتقارن أست از ناحیه تاج ابرو و تمام پرسنل هماهنگ میگن نه اوکی هستش و کسانىکه تعلقى به مجموعه نداره گفته من رو تایید میکند باید به کجا شکایت کنم و چطوری ؟؟؟

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  حضوري
4 ماه پیش

سلام،

در صورتی که کلینیک مذکور پروانه کسب از اتحادیه را داشته باشد، شما می توانید به اتحادیه آرایشگران زنانه تهران، به عنوان مرجع رسیدگی به تخلفات صنفی، شکایت کنید.

با احترام،
تیم حقوقی وینداد.

پریسا
پریسا
5 ماه پیش

با سلام میخاستم از یک مرکز لیزر موهای زائد شکایت کنم که دستگاهشان و اپراتورشان ناکارآمد است و نور خالی را به جای لیزر می‌زنند با وجود گرفتن هزینه گزاف کوچکترین نتیجه ای نداشته و هیچ مسئولیتی قبول نمیکنن و پولمو هم پس نمیدن

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  پریسا
4 ماه پیش

سلام،

در صورتی که آرایشگاه مذکور پروانه کسب از اتحادیه را داشته باشد، شما می توانید به اتحادیه آرایشگران زنانه تهران، به عنوان مرجع رسیدگی به تخلفات صنفی، شکایت کنید.

با احترام،
تیم حقوقی وینداد.

fatemehz
fatemehz
5 ماه پیش

سلام من لیزر 7 جلسه انجام دادم با دستگاه الکساندر کندلا ولی کل موهام برگشته و حتی بیشتر شده هم اینکه پزشک نبود هم اینکه فوقالعاده اپراتور های بی نظم و نابلد داشتن میخواستم ازشون شکایت کنم میتونم ؟؟

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  fatemehz
4 ماه پیش

سلام،

در صورتی که آرایشگاه مذکور پروانه کسب از اتحادیه را داشته باشد، شما می توانید به اتحادیه آرایشگران زنانه تهران، به عنوان مرجع رسیدگی به تخلفات صنفی، شکایت کنید.

با احترام،
تیم حقوقی وینداد.

سحر
سحر
4 ماه پیش

سلام، من در یک کلینیک زیبایی تزریق چربی انجام دادم، کسی ک برام تزریق رو انجام داد پزشک نبود، و الان خیلی کارشون از لحاظ ظاهری ایراد داره یک گونه کوچیک و یکی خیلی بزرگتر شده و خیلی تو ذوق میزنه، موقع تزریق بی دلیل یکی از گونه هارو دو سی سی بیشتر تزریق کرد
آیا میتونم ازشون شکایت کنم؟

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  سحر
4 ماه پیش

سلام،

بله، شما می توانید از شخص مورد نظر با عنوان “مداخله غیرمجاز در امور پزشکی” به دادسرای ویژه جرایم پزشکی شکایت کنید.

با احترام،
تیم حقوقی وینداد.

نگار
نگار
4 ماه پیش

سلام من جایی واسه آموزش پول دادم که برای من جزو از گوگل فرستاده و آموزش درستی نداده میتونم بابت این موضوع شکایت کنم

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  نگار
4 ماه پیش

سلام،

اگر موسسه آموزشی مورد نظر دارای مجوز باشد، شما می توانید به مرجع صادر کننده مجوز آن موسسه شکایت کنید.
ضمناً، در صورتی که قصد شکایت از فروشگاه اینترنتی را دارید می توانید از طریق سایت پلیس فتا به نشانی زیر و یا با مراجه به دادسرای جرائم رایانه‌ای شهر خود، شکایت خود را ثبت نمایید.: https://csirc.cyberpolice.ir/

با احترام،
تیم حقوقی وینداد.

نوشته های مرتبط

قرارداد گل‌آرایی چگونه تنظیم می‌شود؟
انواع قرارداد پیمانکاری

قرارداد گل‌آرایی چگونه تنظیم می‌شود؟

قرارداد گل‌آرایی امروزه به یکی از اجزای اساسی و جدایی‌ناپذیر مراسم‌ها، جشن‌ها و همایش‌ها تبدیل شده‌است. زیباسازی و صحنه‌ آرایی در همه‌ی مراسم‌ها جزء عناصر

ادامه مطلب ...
نحوه بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار
قرارداد کار

نحوه بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار

بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار، از مسائل جدیدی‌ است که بسیاری از شرکت‌ها، به خصوص شرکت‌های خصوصی با آن مواجه‌اند. دغدغه

ادامه مطلب ...
نامحدود از خدمات وینداد استفاده کن!