آنالیز و مشاوره رایگان راه حل مشکلات حقوقی

اگر نگران سلامت حقوقی کسب‌وکار خود هستید، فقط با یک جلسه آنالیز رایگان راه حل مشکلات حقوقیتان را از ما بخواهید.

شکایت از مراکز زیبایی برای تخلفات صنفی و پزشکی

زمان مطالعه: 4 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
شکایت از مراکز زیبایی

همه روزه، مراکز زیبایی در سراسر ایران مشتریان زیادی را به خود جذب می‌کنند. ارائه خدمات متنوع زیبایی و پوست و مو، از قبیل آرایش، اصلاح مو و ابرو، رنگ مو و… از مهم‌ترین خدماتی است که می‌توان در مراکز زیبایی یافت. اما استفاده از خدمات زیبایی همیشه هم بی‌دردسر و کم‌خطر نیست. همواره مواردی وجود داشته است که افراد پس از دریافت خدمات زیبایی، با مشکلاتی نظیر سوختگی پوست یا سایر بیماری‌های ناشی از عدم رعایت نکات بهداشتی در محیط مرکز زیبایی، مواجه شوند. به همین خاطر در این مطلب مجله حقوقی وینداد، به سراغ موضوع مراحل شکایت از مراکز زیبایی رفته‌ایم تا نکات حقوقی این مسیر را بررسی کنیم.

پیش از انواع تخلفات نظیر تخلفات صنفی یا پزشکی را بررسی می‌کنیم.

شکایت از تخلفات صنفی مراکز زیبایی

منظور از تخلفات صنفی مراکز زیبایی مواردی مانند دریافت مبلغ بیشتر از تعرفه صنفی و یا تبلیغات واهی و غیرواقعی در خصوص خدمات زیبایی است.

اصولا بازرسان صنفی از سوی سازمان تعزیرات حکومتی به طور منظم برای جلوگیری از این تخلفات، به مراکز زیبایی مراجعه می‌کنند. با این وجود، اگر شما شاهد یک تخلف صنفی در مراکز زیبایی بوده‌اید، می‌توانید برای شکایت از آرایشگاه زنانه به اتحادیه آرایشگران شهر مورد نظر مراجعه کنید و از واحد صنفی متخلف شکایت کنید.

دریافت اخطار، جریمه‌های نقدی، تعطیلی موقت و حتی در موارد حاد، پلمب واحد صنفی در انتظار متخلفین صنفی مراکز زیبایی خواهد بود.

نحوه شکایت به سازمان تعزیرات حکومتی پیش از این در مجله حقوقی وینداد توضیح داده شد.

پیش از مراجعه به آرایشگاه استعلام بگیرید

پیشنهاد می‌شود پیش از استفاده از خدمات مراکز زیبایی، با استفاده از سامانه نظارت بر سازمان‌های صنفی کشور، شناسه صنفی مرکز مورد نظر را استعلام کنید و در واقع از رسمی بودن و تحت نظارت بودن واحد صنفی مورد نظر اطمینان حاصل کنید.

همچنین می‌توانید تعرفه مجاز خدمات مراکز زیبایی را از وبسایت اتحادیه آرایشگران شهر خود مشاهده کنید و با آگاهی کامل خدمات مورد نیاز را دریافت کنید.

شکایت از تخلفات بهداشتی و پزشکی مراکز زیبایی

دیگر زمینه شکایت از کلینیک زیبایی، در خصوص تخلفات بهداشتی و پزشکی است.

نباید فراموش کرد که بسیاری از خدمات مانند لیزر پوست، سولاریوم، تزریق ژل، عمل زیبایی و… نیازمند داشتن مجوزهای پزشکی و انجام توسط پزشک متخصص و یا نظارت پزشک متخصص است. اصولا مراکز زیبایی نباید این‌گونه خدمات را ارائه کنند؛ چرا که ممکن است لطمات بدنی جبران‌ناپذیری مانند سوختگی پوست، ایجاد عفونت، صدمه به چشم هنگام انجام خدمات مرتبط با ابرو و… به وجود بیاید.

موارد بسیاری در پرونده‌های کیفری مرتبط با شکایت از مراکز زیبایی به چشم می‌خورد که این مراکز به دلیل عدم داشتن ابزارهای لازم و استاندارد، استفاده از مواد فاسد یا بی‌کیفیت و استخدام متصدیان بدون مجوز و تخصص، سبب ایراد خسارت بدنی به مشتریان خود شده‌اند. در این موارد مشاوره حقوقی پزشکی کارساز است.

نحوه شکایت از کلینیک زیبایی

اگر مراکز زیبایی اقدامات پزشکی مذکور را بدون مجوزهای پزشکی انجام دهند، به مداخله غیرمجاز در امور پزشکی متهم می‌شوند و شکایت از مراکز زیبایی به دادسرای ویژه جرایم پزشکی، مسیر قانونی برای رسیدگی به تخلفات پزشکی و در نتیجه دریافت خسارت و یا تعطیلی واحد صنفی متخلف محسوب می‌شود.

اصولا ورود خسارت بدنی به مشتریان مراکز زیبایی، از جمله مواردی است که می‌توان با انواع دادگاه کیفری مطرح نمود و با مراجعه به پزشکی قانونی و طی کردن مراحل دادرسی در دادسرای ویژه جرایم پزشکی، اقدام به دریافت دیه کرد.

بنابراین، به صورت کلی شکایت از کلینیک‌های زیبایی از سه طریق ممکن است:

۱- شکایت در دادگاه عمومی در همه موارد تخلف

۲- شکایت در دادسرای پزشکی در مواردی که تخلف به موارد پزشکی مربوط است

۳- شکایت در شورای حل اختلاف.

شکایت از نقض حریم خصوصی در مراکز زیبایی

بسیاری از مراکز زیبایی هنگام انجام خدمات زیبایی و آرایشی و یا پس از آن، اقدام به عکسبرداری و یا فیلم‌برداری از مشتریان خود می‌کنند تا به نوعی نتیجه کار خود را ثبت و ضبط کنند و در فضای مجازی (مثلا صفحه اینستاگرام آرایشگاه)، آن را به عنوان نمونه کار موفق خود و جذب مشتریان بیشتر منتشر کنند. تردیدی نیست که اگر چنین اقدامی بدون جلب رضایت مشتری انجام شده باشد، نقض حریم خصوصی صورت گرفته است و مشتری می‌تواند از طریق دادسرای ویژه جرایم رایانه‌ای، تخلف مذکور را پیگیری کند.

البته استفاده از تصاویر به نحوی که چهره شخص به هیچ عنوان مشخص نباشد و در ژورنال‌های داخلی مراکز زیبایی (به عنوان نمونه کار) مورد استفاده قرار بگیرد، مانع قانونی ندارد.

مواد قانونی مهم در رابطه با شکایت از کلینیک ‌های زیبایی

ماده ۴۵۶ قانون مجازات اسلامی در مورد تخلفات پزشکی می‌گوید که: “هرگاه پزشک در معالجاتی که انجام می دهد موجب تلف یا صدمه بدنی گردد، ضامن دیه است مگر آنکه عمل او مطابق مقررات پزشکی و موازین فنی باشد یا این که قبل از معالجه برائت گرفته باشد و مرتکب تقصیری هم نشود و چنانچه أخذ برائت از مریض به دلیل نابالغ یا مجنون بودن او، معتبر نباشد و یا تحصیل برائت از او به دلیل بیهوشی و مانند آن ممکن نگردد، برائت از ولی مریض تحصیل می شود.”

“پزشک در معالجاتی که دستور انجام آن را به مریض یا پرستار و مانند آن صادر می نماید، در صورت تلف یا صدمه بدنی ضامن است مگر آنکه مطابق ماده (495) این قانون عمل نماید.”

در ادامه نیز تبصره و موادی در مورد این موضوع آورده شده که ممکن است کمی شما را گیج کند پس در صورتی که نیاز به دریافت مشاوره در این رابطه دارید، می‌توانید از مشاوره‌های تخصصی وینداد بهره‌مند شوید.

سخن پایانی

سه حوزه عمده شکایت از مراکز زیبایی مربوط به تخلفات صنفی، پزشکی و نقض حریم خصوصی مشتریان است و افرادی که به نحوی با این موارد درگیر هستند می‌تواند از طریق مراجع صالح در این زمینه احقاق حق کنند.

شکایت از مراکز زیبایی، هرچند به لحاظ قانونی ممکن است اما به دلیل برخی پیچیدگی‌ها نظیر حفظ اسناد وقوع تخلف، اقدام به موقع، تشخیص درست کارشناس پزشکی قانونی و… ممکن است مسیر دشواری را برای شکایت قربانیان این تخلفات و جرایم به وجود بیاورد. به همین دلیل، استفاده از وکلای دادگستری متخصص در پرونده‌های جرایم پزشکی، سهم زیادی در موفقیت این پرونده‌ها دارد.

دریافت راهنمایی برای شکایت‌ از مراکز زیبایی

وینداد با دارا بودن تیمی از کارشناسان حقوقی باتجربه و مطلع از امور حقوقی شکایت از مراکز زیبایی‌ و همچنین وکلای پایه یک دادگستری حوزه جرایم فضای مجازی، می‌تواند در تمام مسیر احقاق حقوق افرادی که به نوعی از قصور یا تقصیر مراکز زیبایی متضرر شده‌اند، همراه شما باشد. برای طرح دعاوی تخصصی خود می‌توانید به وکلای وینداد اعتماد کنید.

 

سوالات متداول

در مواردی مانند دریافت مبلغ بیشتر از تعرفه و یا تبلیغات غیرواقعی چگونه باید شکایت کرد؟

می‌توانید برای شکایت از آرایشگاه زنانه به اتحادیه آرایشگران شهر مورد نظر مراجعه کنید و از واحد صنفی متخلف شکایت کنید.

آیا نقض حریم خصوصی در آرایشگاه‌ها قابل پیگیری است؟

مشتری می‌تواند از طریق دادسرای ویژه جرایم رایانه‌ای، تخلف مذکور را پیگیری کند.

3.7/5 - (6 امتیاز)
دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

guest

63 Comments
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین امتیاز
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات
Sanaz
Sanaz
1 ماه پیش

سلام من یه دوره آموزشی کراتین داشتم که سر فصل های آموزشی که گفتن آموزش ندادن و مدرک هم نمیدن میشه ازشون شکایت کرد ؟

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  Sanaz
1 ماه پیش

با سلام و احترام
با توجه به حساسیت و پیچیدگی پرسش مورد نظر شما، خواهشمند است به سایت وینداد مراجعه نموده و درخواست مشاوره تلفنی ثبت نمایید تا کارشناسان متخصص ما در اسرع وقت نسبت به ارائه مشاوره و راهنمایی کامل در این خصوص اقدام نمایند.
با تشکر
مجموعه حقوقی وینداد

بهاره علی پور
بهاره علی پور
2 ماه پیش

سلام وقت بخیر.من به سالن زیبایی مراجعه کردم و ژل لب تزریق کردم اما ژل لب یک‌روزه از بین رفت یک‌ سمت لبم فقط برامدگی داره.امروز بهشون مراجعه کردم و با من دعوا کردن.به پلیس هم زنگ زدیم اومد اما فقط نامه نوشتن که برن دادگاه.بهشون گفتم شما کارت غیر قانونیه که توی سالن ارایشگاه ژل تزریق میکنی.بنظر شما اگه مدرک داشته باشه و پزشک نباشه میتونه به کارش ادامه بده یا اینکه سالن کلا پلمپ میشه؟؟

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  بهاره علی پور
2 ماه پیش

با سلام و احترام
این کار باید فقط توسط پزشک انجام شود در غیر این صورت غیر قانونی است و منجر به پلمپ یا جریمه سالن خواهد شد.
مجموعه حقوقی وینداد

یگانه مددجو
یگانه مددجو
3 ماه پیش

سلام متاسفانه سالنی در تهران بدون داشتن مجوز مشغول به کار هستن و زمانی که به اتحادیه مربوطه اطلاع میدیم بنا به دلایلی پیگیری نمیکنن لطفا میشه راهنمایی کنید من باید چیکار کنم

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  یگانه مددجو
3 ماه پیش

با سلام و احترام
لطفا از طریق سامانه سازمان تعزیرات حکومتی نسبت به ارائه گزارش تخلف و یا ثبت شکایت پیگیری نمایید.
مجموعه حقوقی وینداد

کارولین
کارولین
3 ماه پیش

سلام.پیش آرایشگاهی رفتم که ۴ ساله مبرفم.ولی یه ناخن کار جدید آروده بود که بعد ۲ما همه ناخن های دستم قارچی شده‌.چطوری میتونم شکایت کنم‌..اصلا آرایشگاه تابلو نداره

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  کارولین
3 ماه پیش

با سلام و احترام
شما می توانید از طریق اتحادیه آرایشگران شهر خود و همچنین بازرسی وزارت بهداشت این موضوع را پیگیری نمایید.
مجموعه حقوقی وینداد

ساناز
ساناز
4 ماه پیش

سلام تاتو خط چشم انجام دادم اصلادیده نمیشه ۲میلیون هزینه کردم جوابگو نیست چجوری باید شکایت کنم مشهد هستم

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  ساناز
4 ماه پیش

با سلام و احترام
لطفا به اتحادیه آرایشگران شهر خود مراجعه کنید در غیر این صورت برای مشکل شما راه حل حقوقی وجود ندارد.
مجموعه حقوقی وینداد

Lady
Lady
5 ماه پیش

سلام من ۷ ماه پیش به سالن زیبایی زرنوش مراجعه کردم چون معرف داشتم قیمت تخفیفی برای انجام لیزر دادم بعد از ۴ ماه قیمتشونو بردن بالا و بعد از ۷ ماه دوباره قیمت دوبرابر شد اعتراض کردم که شما ۷ ماه پیش با من با این قیمت شروع کردید و حالا هر ماه قیمت لیزر را میبرید بالا چون روز اول گفتن دوره لیزر بین ۸ تا ۱۲ ماهه میخواستم ازشون شکایت کنم باید به کجا مراجعه کنم

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  Lady
5 ماه پیش

با سلام و احترام
در مورد گرانفروشی باید به سایت یا سامانه سازمان تعیزات حکومتی مراجعه کرده و گزارش ثبت نمایید.
مجموعه حقوقی وینداد

علایی
علایی
5 ماه پیش

سلام خسته نباشید من کراتین کار درصدی هستم کاری به در خواست خود سالن انجام دادم با موادی که خودشون خواستن حالا دو ماه میگذره ولی هزینه پرداخت نمیکنن امکان شکایت و گرفتن پولم رو دارم؟

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  علایی
5 ماه پیش

با سلام و احترام
بله می توانید در ابتدا اظهارنامه رسمی به ایشان داده و سپس دادخواست حقوقی تقدیم دادگاه نمایید به شر آن که برای ادعای خود ادله محکمه پسند داشته باشید.
مجموعه حقوقی وینداد

انتظار
انتظار
7 ماه پیش

با سلام من درخواست شکایت ازآرایشگر تاتو کار دارم که سالن اسما هست در اهواز خدمات کلینکی انجام میده بدون رعایت بهداشت و با هزینه بالا برام تاتو انجام داد با درخواست هزینه بالا که هزینه اون کاری که انجام داد نیست با رضایت مشتری کار نمیکنه وابروموهام روزخم عمدی انداخته بخاطر کار بلد نبودنش اسمش هم فاطمه موسوی هست.

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  انتظار
7 ماه پیش

با سلام و احترام
لطفا با سامانه 135 تماس گرفته و گزارش یا درخواست شکایت ثبت نمایید.
با تشکر
تیم حقوقی وینداد

mkm
mkm
7 ماه پیش

با سلام من درخواست شکایت از آرایشگر تاتو کار دارم که هزینه بالایی میگیرد وکار درست وتمیزی انجام نمی دهد اصلا با رضایت مشتری کار نمیکنه و فقط درخواست پول داره سالن اسما هست در اهواز خدمات کلینکی انجام میده بدون رعایت بهداشت و با هزینه بالا

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  mkm
7 ماه پیش

با سلام و احترام
با سامانه 135 تماس گرفته و درخواست شکایت ثبت نمایید.
با تشکر
کارشناس حقوقی وینداد

فهیمه
فهیمه
10 ماه پیش

با سلام من در موسسه ترمیم مو برام کار ترمیم انجام دادن که با نخ موها رو به موهای خودم دوختن بعد از انجام کار متوجه شدم این مرکز مجوزی ندارند .به من قول خط رویش طبیعی دادند که اصلا اینجوری نیست علاوه بر اون سر درد و کشیدگی زیادی روی سرم دارم و به خاطر این کشیدگی فولیکول های موی خودم داره کنده میشه و روزی که رفتم ازم امضای رضایت نامه گرفتن ایا من میتونم ازشون شکایت کنم و هزینه و غرامت رو بگیرم با توجه به اینکه ازم امضا و اثر انگشت گرفتن برای رضایت و ممنون میشم راهنمایی کنید از چه طریقی ازشون شکایت کنم

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  فهیمه
7 ماه پیش

با سلام و احترام
بله به برای شکایت در این مورد باید دادسرا و پزشکی قانونی مراجعه کنید.
کارشناس حقوقی وینداد

نوشته های مرتبط

تفاوت-بین-دعاوی-حقوقی-و-کیفری
مقالات دعاوی حقوقی

تفاوت بین دعاوی حقوقی و کیفری چیست؟

در مفاهیم حقوقی دعاوی به دو نوع دعوا حقوقی و دعوا کیفری تقسیم می‌شوند. قوانین برای رسیدگی به هرکدام از این قوانین متفاوتند و باید

انواع ورشکستگی
مقالات دعاوی حقوقی

انواع ورشکستگی از دید قانون چیست؟

هنگامی که یک تاجر مشغول انجام فعالیت‌های تجاری است ممکن است به علل مختلفی از تأدیه وجوهی که بر عهده دارد ناتوان شود، در این