'3 زمان خواندن

همه روزه، مراکز زیبایی در سراسر ایران مشتریان زیادی را به خود جذب می‌کنند. ارائه خدمات متنوع زیبایی و پوست و مو، از قبیل آرایش، اصلاح مو و ابرو، رنگ مو و… از مهم‌ترین خدماتی است که می‌توان در مراکز زیبایی یافت. اما استفاده از خدمات زیبایی همیشه هم بی‌دردسر و کم‌خطر نیست. همواره مواردی وجود داشته است که افراد پس از دریافت خدمات زیبایی، با مشکلاتی نظیر سوختگی پوست یا سایر بیماری‌های ناشی از عدم رعایت نکات بهداشتی در محیط مرکز زیبایی، مواجه شوند.
به همین خاطر در این مطلب مجله حقوقی وینداد، به سراغ موضوع مراحل شکایت از مراکز زیبایی رفته‌ایم تا نکات حقوقی این مسیر را بررسی کنیم.

با ما همراه باشید.

شکایت از تخلفات صنفی مراکز زیبایی

منظور از تخلفات صنفی مراکز زیبایی مواردی مانند دریافت مبلغ بیشتر از تعرفه صنفی و یا تبلیغات واهی و غیرواقعی در خصوص خدمات زیبایی است. اصولا بازرسان صنفی از سوی سازمان تعزیرات حکومتی به طور منظم برای جلوگیری از این تخلفات، به مراکز زیبایی مراجعه می‌کنند. با این وجود، اگر شما شاهد یک تخلف صنفی در مراکز زیبایی بوده‌اید، می‌تواند برای شکایت از مراکز ‌زیبایی‌ به اتحادیه آرایشگران شهر مورد نظر مراجعه کنید و از واحد صنفی متخلف شکایت کنید.

دریافت اخطار، جریمه‌های نقدی، تعطیلی موقت و حتی در موارد حاد، پلمب واحد صنفی در انتظار متخلفین صنفی مراکز زیبایی خواهد بود.

پیشنهاد می‌شود پیش از استفاده از خدمات مراکز زیبایی، با استفاده از سامانه نظارت بر سازمان‌های صنفی کشور، شناسه صنفی مرکز مورد نظر را استعلام کنید و در واقع از رسمی بودن و تحت نظارت بودن واحد صنفی مورد نظر اطمینان حاصل کنید.

همچنین می‌توانید تعرفه مجاز خدمات مراکز زیبایی را از وبسایت اتحادیه آرایشگران شهر خود مشاهده کنید و با آگاهی کامل خدمات مورد نیاز را دریافت کنید.

بخوانید
چگونه می‌توانم از یک شرکت تجاری شکایت کنم؟

شکایت از تخلفات بهداشتی و پزشکی مراکز زیبایی

دیگر زمینه شکایت از مراکز‌ زیبایی، در خصوص تخلفات بهداشتی و پزشکی است.

نباید فراموش کرد که بسیاری از خدمات مانند لیزر پوست، سولاریوم، تزریق ژل، عمل زیبایی و… نیازمند داشتن مجوزهای پزشکی و انجام توسط پزشک متخصص و یا نظارت پزشک متخصص است و اصولا مراکز زیبایی نباید این‌گونه خدمات را ارائه کنند چرا که ممکن است لطمات بدنی جبران‌ناپذیری مانند سوختگی پوست، ایجاد عفونت، صدمه به چشم هنگام انجام خدمات مرتبط با ابرو و… به وجود بیاید.

موارد بسیاری در پرونده‌های کیفری مرتبط با شکایت از مراکز زیبایی به چشم می‌خورد که این مراکز به دلیل عدم داشتن ابزارهای لازم و استاندارد، استفاده از مواد فاسد یا بی‌کیفیت و استخدام متصدیان بدون مجوز و تخصص، سبب ایراد خسارت بدنی به مشتریان خود شده‌اند.

اگر مراکز زیبایی اقدامات پزشکی مذکور را بدون مجوزهای پزشکی انجام دهند، به مداخله غیرمجاز در امور پزشکی متهم می‌شوند و شکایت از مراکز زیبایی به دادسرای ویژه جرایم پزشکی، مسیر قانونی برای رسیدگی به تخلفات پزشکی و در نتیجه دریافت خسارت و یا تعطیلی واحد صنفی متخلف محسوب می‌شود.

اصولا ورود خسارت بدنی به مشتریان مراکز زیبایی، از جمله مواردی است که می‌توان طرح شکایت کیفری انجام داد و با مراجعه به پزشکی قانونی و طی کردن مراحل دادرسی در دادسرای ویژه جرایم پزشکی، اقدام به دریافت دیه کرد.

شکایت از نقض حریم خصوصی در مراکز زیبایی

بسیاری از مراکز زیبایی هنگام انجام خدمات زیبایی و آرایشی و یا پس از آن، اقدام به عکسبرداری و یا فیلم‌برداری از مشتریان خود می‌کنند تا به نوعی نتیجه کار خود را ثبت و ضبط کنند و در فضای مجازی (مثلا صفحه اینستاگرام آرایشگاه)، آن را به عنوان نمونه کار موفق خود و جذب مشتریان بیشتر منتشر کنند. تردیدی نیست که اگر چنین اقدامی بدون جلب رضایت مشتری انجام شده باشد، نقض حریم خصوصی صورت گرفته است و مشتری می‌تواند از طریق دادسرای ویژه جرایم رایانه‌ای، تخلف مذکور را پیگیری کند.

بخوانید
چه راهکارهایی برای کاهش احتمال اقامه دعوی علیه شرکت وجود دارد؟

البته استفاده از تصاویر به نحوی که چهره شخص به هیچ عنوان مشخص نباشد و در ژورنال‌های داخلی مراکز زیبایی (به عنوان نمونه کار) مورد استفاده قرار بگیرد، ظاهرا مانع قانونی ندارد.

دریافت راهنمایی برای شکایت‌ از مراکز زیبایی

همانطور که ذکر شده سه حوزه عمده شکایت از مراکز زیبایی مربوط به تخلفات صنفی، پزشکی و نقض حریم خصوصی مشتریان است و افرادی که به نحوی با این موارد درگیر هستند می‌تواند از طریق مراجع صالح در این زمینه احقاق حق کنند.

شکایت از مراکز زیبایی، هرچند به لحاظ قانونی ممکن است اما به دلیل برخی پیچیدگی‌ها نظیر حفظ اسناد وقوع تخلف، اقدام به موقع، تشخیص درست کارشناس پزشکی قانونی و… ممکن است مسیر دشواری را برای شکایت قربانیان این تخلفات و جرایم به وجود بیاورد. به همین دلیل، استفاده از وکلای دادگستری متخصص در پرونده‌های جرایم پزشکی، سهم زیادی در موفقیت این پرونده‌ها دارد.

وینداد با دارا بودن تیمی از کارشناسان حقوقی باتجربه و مطلع از امور حقوقی شکایت از مراکز زیبایی‌ و همچنین وکلای پایه یک دادگستری حوزه جرایم فضای مجازی، می‌تواند در تمام مسیر احقاق حقوق افرادی که به نوعی از قصور یا تقصیر مراکز زیبایی متضرر شده‌اند، همراه شما باشد.

دسته‌ها: دعاوی حقوقی

2 دیدگاه

علیزاده · ۷ تیر ۱۴۰۰ در ۳:۵۶ ب٫ظ

با سلام
چطور میتونم از کلینیکی که مجوز قانونی و تخصص کافی ندارد شکایت کنم در حد اینکه زهر چشمی بگیرم نمیخوام مسیر قانونی را طی کنم یا وکیل بگیرم .

  کارشاس حقوقی وینداد · ۲۲ تیر ۱۴۰۰ در ۱۱:۵۲ ق٫ظ

  با سلام
  به جهت آنکه شکایت قضایی نیازمند تخصص و تجربه کافی میباشد به شما توصیه مینماییم در ابتدا با یک وکیل متخصص آن حوزه مشورت نمایید.
  در صورت نیاز میتوانید از طریق ثبت درخواست در قسمت دعاوی تخصصی با وکلای وینداد در ارتباط باشید.

  بااحترام
  تیم حقوقی وینداد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

close-link

همین حالا مشاوره حقوقی تلفنی دریافت کنید!

چرا با یک مشاوره حرفه‌ای، خیال راحت و بی دغدغه را تجربه نکنید؟ همین حالا درخواست مشاوره تلفنی خود را ثبت کنید.
ثبت درخواست مشاوره تلفنی
همراه با پشتیبانی و دسترسی همیشگی به دقایق باقی مانده مشاوره
close-link
Click Me