قانون مالکیت فکری ترکیه + ثبت برند در ترکیه

قانون مالکیت فکری ترکیه + ثبت برند در ترکیه

کشور ترکیه که در بخش شرقی اروپا و سمت غربی آسیا واقع شده در واقع پل ارتباط میان اسیا و اروپا بوده و به جهت چنین موقعیت استراتژیکی، محل مناسب و منحصر به فردی برای ایجاد، توسعه و گسترش کسب و کارتان محسوب می‌شود. در نتیجه اگر به دنبال آشنایی

کشور ترکیه که در بخش شرقی اروپا و سمت غربی آسیا واقع شده در واقع پل ارتباط میان اسیا و اروپا بوده و به جهت چنین موقعیت استراتژیکی، محل مناسب و منحصر به فردی برای ایجاد، توسعه و گسترش کسب و کارتان محسوب می‌شود. در نتیجه اگر به دنبال آشنایی با قانون مالکیت فکری ترکیه یا چگونگی ثبت برند در ترکیه هستید در این مطلب با ما همراه باشید.

ترکیه یکی از مهم‌ترین مقاصد برای توسعه کسب و کار و ثبت برند

کشور ترکیه در واقع نقطه تلاقی بازارهای خاورمیانه، روسیه، اسیای مرکزی و اروپا می‌باشد که موقعیتی منحصر به فرد برای افرادی است که به دنبال کسب سود و منفعت هستند. براساس گزارش مجله فوربز، اقتصاد ترکیه در رتبه شانزدهم جهان قرار گرفته و به سرعت در حال رشد و توسعه می‌باشد به صورتی که تولید ناخالص ترکیه در مقایسه با دهه گذشته حدوداً دو برابر شده است.

با این توضیح اگر شما نیز تمایل به گسترش کسب و کار خودتان در ترکیه یا ثبت برند در این کشور و آشنایی با قانون مالکیت فکری ترکیه هستید در ادامه با ما همراه باشید.

مزایای تجارت در ترکیه

اولین ویژگی کسب و کار در کشور ترکیه ان است که فضای تجاری و کسب و کاری دران به گونه‌ای پویا و فعال در زمینه کارآفرینی می‌باشد و روز به روز شاهد گسترش و توسعه این فضا وبستر هستیم. ضمناً خصوصی سازی و امتیازهای برابر برای افراد داخلی و خارجی شرایط مناسب برای کارآفرینی در ترکیه را فراهم آورده است. مزیت دیگر کسب و کار در ترکیه ان است که همانند نظام حقوقی ایران، شما می‌توانید بر حسب نیاز خود و ماهیت کسب و کارتان شرکت‌هایی با ماهیت حقوقی متفاوت ازجمله شرکت‌های با مسئولیت محدود (Limited Liability Company)، شرکت‌های تعاونی (Cooperative Company)، شرکت‌های سهامی (joint stock company) و شرکت‌های جمعی (Collective company) تأسیس نمایید.

علاوه بر موارد فوق، می‌توان به موارد ذیل جهت راه اندازی و گسترش کسب و کار اشاره نمود. این موارد عبارتند از رقابتی بودن محیط کار، اقتصاد موفق کشور ترکیه، موقعیت جغرافیایی مطلوب، وجود زیرساخت‌های مناسب برای کارآفرینی، مرکزیت منطقه آب، مالیات اندک، بازارهای داخلی گسترده، جمعیت جوان در حال رشد و مصرف کننده و سیستم بانکی قوی. همچنین مهم‌ترین ویژگی ساختار تجاری در کشور ترکیه ان است که حسب مقررات قانون ترکیه، امتیازات یکسانی به سرمایه گذار داخلی و خارجی برای سرمایه گذاری اعطا می‌شود.

سه بازار پر طرفدار این کشور

  1. کسب و کارهای مربوط به سنگ و جواهرات قیمتی

کشور ترکیه ترکیه در جایگاه چهارم فهرست بزرگترین تولید کنندگان سنگ قیمتی قرار دارد. از جمله ارزشمندترین سنگ‌ها و جواهرات موجود در ترکیه عبارتند از سنگ آهک، سنگ گرانیت، سنگ متورق، عقیق سلیمانی، ذغال سنگ نارس، و آندزیت و صدها سنگ دیگر. بنابراین تأسیس و توسعه کسب و کار مربوط به سنگ‌های طبیعی در ترکیهٔ ایدهٔ بی نظیر است و کشور ترکیه برای توسعه و گسترش این صنعت به کارافرینان بیشتری نیاز داشته است.

  1. کسب و کارهای حوزه IT، مخابرات و برق

در کشور ترکیه، موانع و چالش‌های بسیاری برای ورود سرمایه گذاران توسط مقررات دولتی در کشور ترکیه وجود دارد. با این وجود، اپراتورها و زیرساخت‌های مخابراتی و اینترنتی در این کشور به اندازهٔ کافی نبوده و فرصت‌های فراوانی وجود دارد زیرا صنایع برق و مخابرات ترکیه در حال خصوصی سازی بوده و فعالیت در زمینه برق و مخابرات بسیار گسترده است و شما می‌توانید با توجه به علایق و استعدادهای خود و همچنین مهارت‌هایی که دارید در این زمینه‌ها کسب و کار خود را رونق دهید.

  1. کسب و کار در حوزه پتروشیمی

به صورت کلی صنعت پتروشیمی در کشور ترکیه به دلیل وجود منابع و میادین گسترده نفتی در حال شکوفایی بوده و می‌توان برای شروع در مقیاس کوچک کاسبی پتروشیمی را تأسیس و سپس آن را با گذر زمان گسترش دهید. البته نکته قابل توجهان است که شایسته است فعالیت‌های تجاری خود را منحصر به کسب و کار مواد خام محدود نکرده و معامله با کالاهای تمام شده مانند چرم و شیشه را نیز شروع کنید. این یکی از بهترین ایده‌های کسب و کار کوچک در ترکیه است.

قانون مالکیت فکری و چگونگی ثبت برند در این کشور

همانطور که می دانید اقتصاد کشور ترکیه نوپا و رو به رشد بوده و همچنین این کشور از امنیت اقتصادی و سیاسی نسبتاً خوبی برخوردار است.

بر همین اساس مقررات خاصی در حوزه مالکیت فکری در ترکیه و ثبت برند در آن وجود دارد. توجه نمایید که در ترکیه نیز ثبت بین المللی علائم تجاری (سیستم مادرید) حاکم است.

در نتیجه بایستی برای ثبت بین المللی، مبادرت به تسلیم تقاضانامه ثبت علامت یا برند، خطاب به اداره ثبت علائم تجاری نمایید. در مواردی که تقاضانامه ثبت یک علامت به اداره یک طرف متعاهد تسلیم می‌شود یا علامتی در دفتر ثبت اداره یک طرف متعاهد ثبت می‌شود، شخصی که تقاضانامه (تقاضانامه اصلی) به نام اوست، می‌تواند با رعایت مقررات پروتکل مربوط به موافقتنامه مادرید، از طریق ثبت آن علامت در دفتر ثبت دفتر بین المللی سازمان جهانی مالکیت معنوی، حمایت از علامت خود را در قلمرو طرف‌های متعاهد تضمین کند. بر مبنای قانون مالکیت فکری ترکیه برای ثبت برند در ترکیه ارائه مدارکی لازم است ازجمله کپی پاسپورت به همراه ترجمه آن و کپی برند ثبت شده در ایران در صورت وجود.

چنانچه نیاز به قراردادهای بین المللی در خصوص ثبت برند در ترکیه داشتید می‌توانید به بانک قراردادهای وینداد مراجعه کنید و سوال خود را از کارشناسان حقوقی متخصص در این حوزه بپرسید.

سخن آخر

همانطور که بیان شد، کشور ترکیه به دلیل موقعیت جغرافیایی منحصر به فردی که دارد، پل تجاری میان اروپا و روسیه، خاورمیانه و اسیای مرکزی می‌باشد. در نتیجه با ثبت برند در ترکیه و آگاهی از مقررات مالکیت فکری آن ممکن است گام مهمی در راستای توسعه کسب و کارتان برداشته باشید و می‌توانید به سود و منافع قابل توجهی دست یابید.

در این راستا با توجه به چالش‌های مربوط به مقررات حقوقی مربوط به ثبت برند در ترکیه، تیم حقوقی وینداد، امادگی دارد تا در رابطه با قوانین و مقررات مالکیت فکری ترکیه مشاوره داده و تجارب خود را در اختیار کسب و کار شما قرار دهد. در این راستا به بخش مشاوره تلفنی مراجعه نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک‌گذاری

مشاوره تلفنی حقوقی آنلاین

برای دریافت مشاوره تخصصی خدمات حقوقی کسب‌وکارها ( تنظیم قراردادهای دو زبانه، تنظیم اوراق قضایی، دعاوی تخصصی کسب‌وکارها، مالکیت فکری، کپی‌رایت و غیره) درخواست خود را ثبت نمایید. کارشناسان ما، با شما تماس خواهند گرفت.

نظرات
ثبت نام
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات
تصویر فاطمه محمدی

فاطمه محمدی

فاطمه محمدی یکی از نویسندگان خوب وینداد است که کارشناسی حقوق از دانشگاه ISU ترکیه و کارشناسی ارشد حقوق تجارت بین‌الملل خود را از دانشگاه بروکسل اخذ کرده و محتواهای کاربردی در امور ثبتی، حقوقی و مالکیت فکری به زبان ساده و کاربردی برای مجله وینداد نوشته که در ادامه می‌توانید تعدادی از این محتواها را بخوانید.
آنچه در این مطلب خواهید خواند

برای محافظت از دارایی های فکری خود نظیر، برند، محتوای شبکه‌های اجتماعی، وب‌سایت و غیره درخواست خود را ثبت کنید.

خدمات پیشنهادی مناسب شما

برای محافظت از دارایی های فکری خود نظیر، برند، محتوای شبکه‌های اجتماعی، وب‌سایت و غیره درخواست خود را ثبت کنید.

مقالات مرتبط

مالکیت داده‌های هوش مصنوعی متعلق به چه کسی است؟
مقالات مالکیت فکری

مالکیت داده‌های هوش مصنوعی متعلق به چه کسی است؟

یکی از نگرانی همه مشاغل این روزها این است که هوش مصنوعی بتواند جای آن‌ها را پر کند و دیگر به حضور آن‌ها نیازی نباشد. اما خود این هوش مصنوعی چقدر می‌تواند مورد حمایت قانون قرار بگیرد؟