'4 زمان خواندن

قطعاً تا به حال قرارداد کار ساعتی به گوشتان خورده است. یکی از انواع قراردادهای کار، قرارداد کار ساعتی می‌باشد که اصولاً در مشاغلی کاربرد دارد که نیاز به حضور تمام وقت نیروی کار در محل کار نمی‌باشد. اما این قرارداد چه ویژگی‌هایی دارد؟ هنگام امضای آن باید به چه مواردی دقت کرد؟

ما در این نوشتار در صدد هستیم تا بعد از توضیح مختصری در خصوص تعاریف قانونی کارگر و کارفرما و قرارداد کار، به قرارداد کار ساعتی و ویژگی‌های آن بپردازیم.

کارگر و کارفرما چه کسانی هستند؟

مطابق تعریفی که در ماده ۲ قانون کار مقرر گردیده است، به افرادی که با هر عنوان در برابر کار برای کارفرما حق‌الزحمه، حقوق، دستمزد، سهم و سایر مزایا را دریافت می‌نماید کارگر می‌گویند. همانطور که از این ماده نیز برداشت می‌گردد، کارگر الزاماً یک شخص حقیقی است. رابطه میان کارگر و کارفرما اصولاً یک رابطه معوض می‌باشد که در آن کارگر در ازای انجام کار عوضی دریافت می‌نماید که البته عوض دریافتی می‌توابند وجه نقد نباشد.

براساس آن‌چه در ماده ۳ قانون کار پیش‌بینی گردیده است، کارفرما افراد حقیقی یا حقوقی هستند که کارگر بنا به درخواست و حساب وی به ازای دریافت مبلغی به عنوان حق‌السعی کار می‌کند. کارفرما برعکس کارگر می‌تواند شخص حقیقی یا حقوقی باشد. در این میان مدیران، مسئولان و کلیه کسانی که عهده‌دار اداره یک کارگاه باشند، نماینده قانونی کارفرما تلقی شده و کلیه تعهدات کارفرما در قبال کارگران نیز بر عهده آن‌ها می‌باشد.

تعریف قرارداد کار

فصل دوم از قانون کار به قرارداد کار و شرایط انعقاد آن اختصاص دارد. مطابق تعریفی که قانون کار از قرارداد کار ارائه می‌دهد، قرارداد کار یک قرارداد کتبی یا شفاهی است که طبق آن کارگر در ازای دریافت حق‌السعی کاری را برای کارفرما در مدت زمان موقت یا غیرموقت انجام می‌دهد.

مطابق قانون کار چنان‌چه مدت زمان کار بیش از یک ماه باشد، انعقاد قرارداد کتبی الزامی است. همچنین قرارداد کار یک قرارداد معین و غیرتشریفاتی و شامل قراردادهای دائم و موقت می‌باشد.

بخوانید
انواع قراردادهای استخدامی دولتی و شرکت‌های خصوصی کدامند؟

نکته اساسی در انواع قراردادهای کار این است که شروط مندرج در آن در صورتی نافذ خواهد بود که برای کارگر مزایایی کمتر از امتیازات مقرر در قانون کار منظور نگردیده باشد که این امر نشان از توجه حداکثری قانون کار به حقوق کارگر دارد.

لازم به ذکر است که در مواردی که قرارداد کتبی باشد، در ۴ نسخه تنظیم می‌گردد که یک نسخه از آن به اداره محل کار تحویل و یک نسخه نزد کارگر و یک نسخه نیز نزد کارفرما می‌ماند.

ویژگی‌های کلی قرارداد کار

مطابق آن‌چه در قانون کار مقرر گردیده است، شرایط صحت قرارداد کار عبارت است از:

  • مشروعیت مورد قرارداد کار
  • معین بودن موضوع قرارداد
  • عدم ممنوعیت شرعی و قانونی طرفین در تصرف اموال یا انجام کار مورد نظرکار ساعتی چه قراردادی است؟

قرارداد کار ساعتی

یکی از انواع قراردادهای کار، قرارداد کار ساعتی می باشد که اصولاً در مشاغلی کاربرد دارد که نیاز به حضور تمام وقت نیروی کار در محل کار نمی‌باشد.

در خصوص این موضوع که آیا تعریف قرارداد مندرج در قانون کار شامل قرارداد کار ساعتی نیز می‌شود یا خیر باید اشاره کنیم که با عنایت به تبصره ۱ ماده ۳۵، بند الف ماده ۳۷ و ماده ۳۹ قانون کار به ترتیب به آن‌ها اشاره خواهد شد، قرارداد کار ساعتی نیز از جمله قراردادهای ماده ۷ قانون کار (که فوقاً اشاره شد) می‌باشد.

در این خصوص تبصره ۱ ماده ۳۵ بیان می‌دارد: «چنان‌چه مزد با ساعات انجام کار مرتبط باشد، مزد ساعتی و چنان‌چه براساس میزان انجام کار یا محصول تولید شده باشد، کارمزد و چنانچه براساس میزان انجام کار یا محصول تولید شده در زمان معین باشد، کارمزد ساعتی نامیده می‌شود».

در واقع می‌توان گفت مزد ساعتی مزدی است که بابت ساعاتی که کارگر در اختیار کارفرما می‌باشد و به امور کارگاه می‌پردازد، محاسبه و پرداخت می‌شود. بنابراین در این فرض نوع کار و ساعات کار ملاک تعیین‌کننده وجه پرداختی به کارگر می‌باشد که ممکن است از ۴۴ ساعت در هفته نیز کمتر باشد.

بند الف ماده ۳۷ نیز مقرر می‌دارد: «چنانچه براساس قرارداد یا عرف کارگاه مبلغ مزد به صورت روزانه یا ساعتی تعیین شده باشد، پرداخت آن باید پس از محاسبه در پایان روز یا هفته یا پانزده روز یک‌بار به نسبت ساعات کار و یا روزهای کارکرد صورت بگیرد».

بخوانید
به چه قراردادی قرارداد کار سه ماهه می‌گویند؟ این قرارداد بیمه دارد؟

ماده ۳۹ قانون کار نیز اشاره می‌کند: «مزد و مزایای کارگرانی که به صورت نیمه‌وقت یا کمتر از ساعات قانونی تعیین شده به کار اشتغال دارند، به نسبت ساعات کار انجام یافته محاسبه و پرداخت می‌شود».

بنابراین ملاحظه می‌کنید که قرارداد کار ساعتی نیز در قانون کار مشخص و برای آن مقرراتی پیش‌بینی گردیده است و مطابق آن کلیه حقوق و مزایا براساس میزان ساعتی که کارگر به کار اشتغال دارد، پرداخت خواهد شد. در خصوص مزایای رفاهی نیز باید اشاره کنیم که در قرارداد کار ساعتی نیز علاوه بر مزد ثابت مزایای رفاهی نیز به نسبت ساعات کار محاسبه و پرداخت خواهد شد.

اگر شما هم نیاز به این قرارداد دارید می‌توانید درخواست تنظیم قرارداد کار ساعتی را ثبت کنید تا کارشناسان حقوقی ما قراردادی اصولی را برای شما تنظیم کنند.

آیا به قرارداد کار ساعتی حق بیمه تعلق می‌گیرد؟

ممکن این سوال دغدغه ذهنی شما نیز باشد. در این خصوص لازم است اشاره کنیم که مطابق قانون کار تمامی فعالیت‌هایی که در قبال آن‌ها مزد پرداخت می‌گردد، مشمول قانون کار می‌باشند و اصولاً نوع و میزان همکاری در این موضوع تاثیری ندارد. از آن‌جایی که قرارداد کار ساعتی نیز در شمول قانون کار قرار می‌گیرد، بنابراین مقررات قانون کار در خصوص پرداخت حق بیمه سازمان تامین اجتماعی در این نوع از قراردادها نیز قابل اعمال خواهد بود و بابت هر ۸ ساعت کار صورت گرفته یک روز حق بیمه محاسبه خواهد شد.

در مورد مقررات بیمه مربوط به قراردادهای کاری‌تان از مشاوره کارشناسان حقوقی بهره‌مند شوید.

نیاز به قرارداد کار ساعتی دارید؟

همانطور که در مقدمه نیز اشاره شد، بخش عمده‌ای از امنیت شغلی هر یک از ما در گرو تنظیم قرارداد دقیق و تسلط بر تمامی جزئیات آن می‌باشد. بنابراین بهتر است بر انواع قراردادها و جزئیات آن مسلط شویم تا در درجه اول امنیت خاطر و سپس امنیت شغلی خود را تضمین نماییم.

تیم وینداد با مشاورین و وکلای متخصص و مجرب و با ارائه مشاوره دقیق در خصوص انواع قراردادهای کاری از جمله قرارداد کار ساعتی و تنظیم این قراردادها در کنار شماست تا از قراردادهای کاری خود اطمینان کامل داشته باشید.

دسته‌ها: قرارداد کار

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

close-link