آنالیز و مشاوره رایگان راه حل مشکلات حقوقی

اگر نگران سلامت حقوقی کسب‌وکار خود هستید، فقط با یک جلسه آنالیز رایگان راه حل مشکلات حقوقیتان را از ما بخواهید.

قرارداد کار ۱۴۰۲ + محاسبه حداقل حقوق و مزایا سال ۱۴۰۲

زمان مطالعه: 3 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
ثبت شرکت نرم افزاری چه مراحلی دارد؟ + مدارک لازم

قرارداد کار یکی از مهم‌ترین سندهای کاری است که کارفرما و کارگر/ کارمند به آن نیاز خواهند داشت. بر اساس این قرارداد حقوق و مسئولیت‌های دو طرف به‌طور کامل تعیین می‌شود. قراردادهای کار معمولا به‌صورت موقت تنظیم می‌شوند و در نتیجه هر ساله نیاز به تمدید دارند، در این مطلب ضمن بیان اهمیت قرارداد کار ۱۴۰۲، به موارد مهم مندرج در قرارداد، نحوه محاسبه حقوق، مزایا، بیمه و مالیات ۱۴۰۲ اشاره کردیم و در نهایت روش ساده و مطمئنی را برای تنظیم قرارداد کار به شما معرفی خواهیم کرد.

تنظیم قرارداد کار ۱۴۰۲ چه اهمیتی دارد؟

قرارداد کار یک توافق کتبی است که بین کارگر و کارفرما تنظیم شده و حقوق و مسئولیت‌های طرفین را مشخص می‌کند. همچنین به‌عنوان سندی مکتوب است که می‌توان در صورت ایجاد اختلاف به آن استناد کرد. در نتیجه تنظیم قرارداد باید به‌درستی انجام شود و حاوی تمامی نکات و شرایط قانونی باشد.

این نکته را به‌خاطر داشته باشید که منظور از کارگر در قانون فقط کسی نیست که کار یدی انجام می‌دهد و شامل کارمندان نیز می‌شود. 

در قرارداد کار، کارفرما می‌تواند شخص حقیقی یا حقوقی باشد ولی کارگر یا کارمند حتما باید شخص حقیقی باشد. در تنظیم قرارداد کار باید الزامات قانون کار از جمله بیمه و پرداخت حداقل حقوق مورد توجه قرار گیرد. در نتیجه امکان تعیین مزایایی کمتر از قانون کار، برای کارگران وجود ندارد.

انواع قرارداد کار

با در نظر گرفتن مواد قانون کار می‌توان انواع قراردادهای کار را به‌صورت زیر طبقه‌بندی کرد:

قرارداد کار با ذکر مدت موقت:

شاخصه کلیدی این قرارداد ذکر زمان خاتمه قرارداد به‌صورت صریح است که پس از اتمام آن قرارداد خاتمه می‌یابد. اما طرفین می‌توانند در صورت تمایل طرفین به ادامه کار، قرارداد خود را تمدید کنند. بیشتر قراردادهای کار از این نوع هستند.

قرارداد کار با ذکر مدت غیرموقت:

این نوع قرارداد در واقع قرارداد دائمی کار است و مدت آن، محدود به زمان خاصی نمی‌شود و فقط عواملی مانند از کار افتادگی، بازنشستگی و غیره می‌تواند باعث اتمام آن شود.

قرارداد برای انجام کار معین:

این نوع قرارداد، به منظور انجام کار مشخصی تنظیم می‌شود و پس از اتمام کار، خاتمه پیدا می‌کند. برای مثال اگر شرکتی بخواهد برای تولید محتوای سایت، شخصی را استخدام کند، می‌تواند با استفاده از این قرارداد تولید محتوای سایت را به او بسپارد و پس از اتمام پروژه، قرارداد او به پایان می‌رسد. 

بندهای مهم قرارداد کار ۱۴۰۲ چیست؟

در قرارداد کار ۱۴۰۲ علاوه‌بر مشخصات طرفین، محل کار و سمت کارگر موارد مهم دیگری درج می‌شود که به‌صورت خلاصه می‌توان آن‌ها را شامل موارد زیر دانست:

 • عنوان و نوع کاری که کارگر/کارمند باید انجام دهد
 • مبلغ دستمزد/حقوق یا حق‌السعی توافق شده توسط طرفین 
 • نحوه پرداخت دستمزد (ماهانه، روزانه یا هفتگی)
 • ساعات و روزهای کاری (مجموعه تعداد روز و ساعت کار)
 • مشخصات محیط کاری و نشانی آن
 • تاریخ تنظیم قرارداد و امضای طرفین
 • زمان شروع و خاتمه قرارداد (در قراردادهای کاری که از نوع مدت معین باشند)
 • مسئولیت‌ها و وظایف هر یک از طرفین
 • شرایط بیمه کارگر 
 • سایر مزایای مالی کارگر مثل حق اولاد، حق مأموریت، اضافه‌کاری و سنوات

البته توجه داشته باشید که مندرجات قرارداد محدود به این موارد نمی‌شود بلکه نکات دیگری هم می‌تواند بنا به توافق کارگر و کارفرما در آن درج شود. برای مثال بسیاری از شرکت‌ها در مورد ضمانت‌ها نیز بندهایی را به قرارداد اضافه می‌کنند.

حداقل حقوق سال ۱۴۰۲ چقدر است؟

طبق اظهارات سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه، احتمالا حقوق کارمندان و کارگران در سال ۱۴۰۲ میزان ۲۰ درصد افزایش خواهد داشت.
بر اساس مصوبه‌ کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۲، حداقل حکم کارگزینی سال ۱۴۰۲ حقوق بگیران معادل ۱.۲ برابر حداقل حکم کارگزینی حقوق بگیران سال ۱۴۰۱ موضوع جزء ۱ بند الف تبصره ۱۲ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ با اعمال امتیازات جز یک قانون اصلاح قانون بودجه سال ۱۴۰۱ با ترمیم حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشکری خواهد بود.

 پس حداقل حقوق در سال ۱۴۰۲ هفت میلیون و ۹۲۰ هزار تومان خواهد بود.

 

عنوان سال ۱۴۰۲ درصد افزایش
حداقل دستمزد روزانه ۱۴۰۲ ۱,۶۷۱,۹۰۰ ۲۰
حداقل دستمزد ماهیانه ۱۴۰۲ ۵۰,۱۵۷,۰۰۰ ۲۰
حق مسکن ماهیانه ۱۴۰۲ ۷,۸۰۰,۰۰۰ ۲۰
حق بن نقدی ۱۴۰۲ (کمک هزینه اقلام مصرفی) ۱۰,۲۰۰,۰۰۰ ۲۰
حق اولاد برای فرزند ۵,۰۱۵,۷۰۰ ۲۰
حق سنوات ماهیانه ۱۴۰۲
(شرط: داشتن حداقل یک سال سابقه کار)
۲,۵۲۰,۰۰۰ ۲۰
حق اولاد ۳ فرزند (معادل ۹ روز حداقل مزد ۱۴۰۱) ۱۲,۵۳۹,۲۵۰ ۲۰
مجموعه دریافتی ۱۴۰۲ بدون فرزند و سابقه کار ۶۸,۱۵۷,۰۰۰ ۲۰
مجموعه دریافتی ۱۴۰۲ افراد متاهل با یک فرزند ۷۵,۶۹۲,۷۰۰ ۲۰
مجموعه دریافتی ۱۴۰۲ افراد متاهل با دو فرزند ۸۰,۷۰۸,۴۰۰ ۲۰
مجموعه دریافتی ۱۴۰۲ افراد متاهل ۳/۳ نفری ۷۷,۱۹۷,۴۱۰ ۲۰

 

مرخصی‌ها، تعطیلات و بیمه ۱۴۰۲ چگونه است؟

مرخصی کارگر/کارمند با تعطیلی‌های رسمی متفاوت است. بر اساس قانون کار هر یک از کارکنان می‌توانند تعداد روزهای مشخصی را برای امور شخصی درخواست مرخصی کنند و در محل کار خود حاضر نشوند. این روزها با احتساب حقوق و بیمه در قرارداد کار ۱۴۰۲ نظر گرفته می‌شود.

ضمن اینکه کارکنانی که بر اساس قانون کار فعالیت می‌کنند در تعطیلات رسمی مشخص شده در تقویم، تعطیل خواهند بود و در این روزها نیز حقوق و بیمه به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

افرادی که به صورت پاره وقت فعالیت می‌کنند، با توجه به تعداد روزهای فعالیت در ماه و با توجه به اینکه برای آن‌ها بیمه پرداخت می‌شود یا خیر، مرخصی‌ در نظر گرفته خواهد شد.

انواع مرخصی ۱۴۰۲

 • مرخصی ساعتی
 • مرخصی زایمان
 • مرخصی بدون حقوق
 • مرخصی بین تعطیلی
 • مرخصی استحقاقی
 • مرخصی استعلاجی؛ مرخصی ایام بیماری
 • مرخصی ازدواج و فوت
 • مرخصی پاس شیر
 • مرخصی حج

بیمه کارگران/کارمندان بر اساس قرارداد کار ۱۴۰۲ نیز ۳۰ درصد از حقوق آن‌ها خواهد بود که به‌صورت ماهانه پرداخت خواهد شد. این سهم بیمه به این صورت محاسبه می‌شود: ۲۳ درصد سهم پرداختی توسط کارفرما و ۷ درصد کسر از حقوق کارگر.

دریافت نمونه یا تنظیم قرارداد کار ۱۴۰۲ در وینداد

تیم حقوقی وینداد با حضور وکلا و کارشناسان حقوقی، علاوه‌بر تخصص در زمینه تنظیم انواع قراردادها، تجربه کافی در این زمینه دارد که به شما کمک می‌کند به‌عنوان کارفرما یا کارمند بهترین قرارداد با کم‌ترین ریسک را تنظیم کنید. به‌همین منظور می‌توانید درخواست دریافت نمونه یا تنظیم قرارداد خود را از طریق سایت یا تماس با مجموعه همراه با دریافت مشاوره با کارشناسان حقوقی ثبت کنید.

5/5 - (2 امتیاز)
دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط