قرارداد کار ۹۹ یک قرارداد حقوقی میان کارفرما (استخدام‌کننده) و کارگر یا کارمند (استخدام‌شونده) می‌باشد. این قرارداد بیان‌کننده مقررات و ضوابط موجود میان روابط دو طرف قرارداد می‌باشد. کسانی که این قرارداد را منعقد می‌کنند، در هر طرف قرارداد و در هر جایگاهی که باشند می‌بایست حقوق و تعهدات خود را در این قرارداد در ارتباط با یکدیگر در نظر بگیرند.

ما در این متن درصدد هستیم تا در مورد حقوق کارفرما و کارمندان و اصلی‌ترین نکات قرارداد کاری ۹۹ صحبت کنیم.

چرا قرارداد کار مهم است؟

زمانی که شما کسب و کاری را آغاز می‌کنید نکته حیاتی و مهم، استخدام نیرو و تنظیم قرارداد کار با آن‌ها می‌باشد. یکی از چالش‌های حقوقی هر کسب‌وکاری به ویژه کسب‌وکارهای جدید، آشنایی با حقوق جایگاه کارفرما و کارمند است که نقص اطلاعات در این زمینه می‌تواند صدمات زیادی از جمله از دست دادن زمان برای آن‌ها به همراه داشته باشد.

از مهم‌ترین و حرفه‌ای‌ترین اقداماتی که باید هنگام استخدام کارمند انجام دهید این است که نمونه قرارداد کار را حتما تهیه کنید.

قرارداد بین کارفرما و کارگر چیست؟

برای ورود به بحث قرارداد کار ۹۹ لازم است ابتدا کارفرما و کارگر را براساس قانون کار تعریف کنیم.

مطابق ماده ۲ قانون کار کارگر از لحاظ این قانون کسی است که به هر عنوان در مقابل دریافت حق‌السعی اعم از مزد، حقوق، سهم سود و سایر مزایا به درخواست کارفرما کار می‌کند.

مطابق ماده ۳ کارفرما شخصی است حقیقی یا حقوقی که کارگر به درخواست و حساب او در مقابل دریافت حق‌السعی کار می‌کند.

برای شفاف شدن حقوق و تعهدات طرفین میان کارگر و کارفرما قراردادی منعقد می‌شود که به قرارداد کار معروف است و طبق تعریف ماده ۷ عبارت است از قرارداد کتبی یا شفاهی که به موجب آن کارگر در قبال دریافت حق‌السعی کاری را برای مدت موقت یا مدت غیر موقت برای کارفرما انجام می‌دهد.

کارگران و کارفرمایان در هنگام تنظیم قرارداد کار سال ۹۹ ، معمولا اطلاعات جامع و کاملی در مورد حقوق و وظایف خود ندارند، به همین علت، بهتر است برای تنظیم قرارداد کار سال ۹۹ از کارشناسان حقوقی که در این حوزه تخصص دارند استفاده کنبد. وینداد امکانی را فراهم آورده است تا کارگران و کارفرمایان بتوانند در کمترین زمان با پرداخت هزینه مناسب، قرارداد کار سال ۹۹ را در کنار مشاوران حقوقی برجسته تنظیم کنند و از مشاوره آن‌ها بهره‌مند شوند.

قرارداد کار بین کارفرما و کارگر علاوه بر مشخصات دقیق طرفین باید حاوی موارد ذیل باشد:

  • نوع کار یا حرفه‌ای که کارگر باید به آن اشتغال یابد
  • حقوق یا مزد مبنا و لواحق آن
  • ساعات کار، تعطیلات و مرخصی‌ها
  • محل انجام کار
  • تاریخ انعقاد قرارداد
  • مدت قرارداد چنانچه کار برای مدت معین باشد
  • موارد دیگری که عرف و عادت شغل یا محل ایجاب نماید.

اگر به دنبال قرارداد کار ۹۹ حرفه‌ای هستید با خرید نمونه قراردادهای کاری و آموزش کامل آن یک قرارداد کاری حرفه‌ای را در دست داشته باشد.

دانلود نمونه قرارداد کاری ۹۹

نکات مهم قرارداد کار ۹۹ که باید هنگام تنظیم قراردادتان رعایت کنید

در صورتی‌که با مسائل حقوقی آشنا نیستید، حتماً قبل از امضای هر قراردادی، آن را به دقت مطالعه کنید و در صورت داشتن ابهام در بند و ماده‌ای، درباره آن سوال کنید. در اکثر قراردادهای شرکت‌ها و نهادهای حقوقی جملاتی است که ممکن است برای افراد عادی مبهم باشند، از این رو از پرسیدن معنی عبارات حقوقی داخل قرارداد هراس نداشته باشید. شما می‌توانید همین الان قراردادهای استخدامی را دریافت کنید تا در آینده با مشکلات حقوقی روبرو نشوید!
در ادامه با نکات مهم قرارداد کار ۹۹ همراه باشید.

موضوع قرارداد در قرارداد کار ۹۹

یکی از نکات مهم قرارداد کار‌ی موضوع قرارداد می‌باشد؛ در صورتی­که دچار مشکلات حقوقی شوید، دادگاه اولین قسمتی که به آن توجه خواهد کرد “موضوع قرارداد” است. پس باید در قسمت موضوع قرارداد، به صورت دقیق و کامل توضیح دهید که در مدت قرارداد چه کارهایی را باید انجام دهید و کار شما دقیقاً چیست؟

مدت زمان قرارداد در قرارداد کاری

یکی دیگر از مهمترین بندهای قرارداد استخدام “مدت زمان قرارداد” است. در صورتی­که قرارداد شما دائمی است، باید این مورد در قرارداد مشخص شود (قرارداد دائمی یا پیوسته به قراردادی می‌گویند که فقط زمانی فسخ می‌شود که کارمند استعفا دهد و یا از کار خود با دلایل قابل قبول و طبق قانون کار اخراج شود) و در صورتی‌­که قرارداد شما برای مدت خاصی حتی چند سال می‌باشد، باید تاریخ شروع کار و اتمام کار به دقت در قرارداد درج شود.
اگر نیاز به قرارداد کار با مدت موقت دارید همین الان این قرارداد را دریافت کنید.

بخوانید
تفاوت‌ استخدام رسمی و پیمانی و قراردادی

مبلغ و شرایط پرداختی

این امر در ابتدا ممکن است بسیار بدیهی به نظر برسد ولی در عین حال یکی از موارد بسیار مهمی که در قرارداد استخدام باید به آن اشاره شود مبلغ پرداختی و شرایط پرداخت این مبلغ است. عموما یک میزان حداقل دستمزدی وجود دارد که حقوق پرداختی از این میزان کمتر نمی‌تواند باشد. با این حال در هر کسب و کاری این مبالغ ممکن است متفاوت باشد. هم‌چنین شرایط پرداخت نیز متفاوت خواهد بود.

مورد مهم بعدی این است که در مورد زمان قرارداد استخدامی به شما چه مبلغی پرداخت خواهد شد و در چه تاریخی؟ باید تمام جزئیات پرداختی و دریافتی در قرارداد ذکر شود. حقوق شما در چه تاریخی به حساب شما واریز می‌شود؟ به چه شماره حسابی؟ و این­که پاداش، حق اولاد، حق مأموریت و… برای شما محاسبه خواهد شد یا خیر! این مورد باید به صورت دقیق و با جزئیات کامل در قرارداد درج شود.

نمونه قرارداد کار را از اینجا دریافت کنید تا تجربه ده‌ها قرارداد شکست‌خورده را تجربه نکنید!

چنانچه براساس قرارداد یا عرف کارگاه مبلغ مزد به صورت روزانه یا ساعتی تعیین شده باشد، پرداخت باید پس از محاسبه در پایان روز یا هفته یا پانزده روز یکبار به نسبت ساعات کار و یا روزهای کارکرد صورت گیرد. اگر پرداخت مزد به صورت ماهانه باشد، این پرداخت باید در آخر ماه صورت بگیرد. در این حالت مزد مذکور حقوق نامیده می‌شود.

تمدید قرارداد کار ۹۹

در برخی موارد پس از پایان مدت زمان قرارداد، کارفرما (حقیقی یا حقوقی) تمایل به ادامه همکاری و تمدید قرارداد دارد؛ این مورد می‌تواند در قرارداد ذکر شود که تمدید قرارداد می‌تواند کتبی یا شفاهی باشد و منع قانونی ندارد.

ذکر قوانین شرکت

هر شرکتی قوانین و مقررات داخلی خود را دارد، پس در قراردادهای کاری این بند نیز اضافه خواهد شد، بهتر است تمام قوانین را با دقت مطالعه کنید تا دچار مسائل داخلی شرکت نشوید.

اگر هدف شما هم از تنظیم قرارداد کار، استخدام اصولی کارمندانتان است همین الان نمونه قراردادهای کار ۹۹ را دریافت کنید.

شرایط و ضوابط عمومی قرارداد کار ۹۹ ( از جمله ساعت کاری، مرخصی‌ها و … )

این قبیل شرایط و ضوابط در قانون کار بیان شده است. این‌ها مقررات آمره محسوب می‌شوند که توافق و تراضی خلاف آن فاقد اثر است. برای کامل‌تر بودن موارد مندرج در قرارداد و شفافیت هر چه بیشتر آن بهتر است به این موارد اشاره شود تا برای طرفین سوتفاهمی باقی نماند و در عین حال طرفین به حقوق خود نیز آگاه باشند. نظیر ساعت کار، مرخصی‌ها

به عنوان مثال مطابق قانون کار ساعات کار کارگر در شبانه روز نباید از ۸ ساعت تجاوز نماید.

مرخصی استحقاقی سالانه کارگران با استفاده از مزد و احتساب ۴ روز جمعه جمعا یک ماه است.

چرا با تنظیم قرارداد کار با خیال راحت و بی‌دغدغه ، تنها به فکر رشد و پیشرفت کسب‌وکارتان نباشید؟ همین الان برای دریافت قرارداد کار اقدام کنید.

نکات مهم هنگام تسویه حساب و خروج

این مورد نیز می‌تواند به نفع شما تمام شود، البته در صورتی­‌که به آن دقت کنید! در قراردادهای کاری شما یک ماه فرصت خروج از شرکت را دارید و پس از خروج شما، شرکت نیز دو ماه فرصت دارد تا با شما تسویه حساب کند؛ اما برخی شرکت‌ها این مدت زمان را اضافه می‌کنند که به نفع خودشان است و باید هنگام امضای قرارداد به این بند نیز توجه داشته باشید.
با خرید نمونه قراردادهای کاری و آموزش کامل آن یک قرارداد کاری حرفه‌ای را در دست داشته باشد.

بند عدم رقابت

یکی از مواردی که کارآفرینان و صاحبان کسب و کار در مورد درج آن در قرارداد استخدامی و یا انعقاد قراردادی جداگانه با کارمندانشان غفلت می‌ورزند و از آن ضربه می‌خوردند بندعدم رقابتو یا قرارداد جداگانه‌ای با عنوان قرارداد عدم رقابت می‌باشد. صاحبان کسب و کار باید این اطمینان را حاصل کنند که کارمندان با اطلاعات و اسرار تجاری کسب و کار فعلی به طور هم زمان در کسب و کار رقیب فعالیت نخواهند کرد و یا اینکه خود آن‌ها بعدها رقیب آن ها در همان کسب و کار یا در کسب و کاری کاملا مشابه آن نخواهند شد به طوری که تمام مشتریان آن‌ها را از آن خود کنند. درج این بند در قرارداد استخدام و یا انعقاد قراردادی مجزا امکان اینکه کارمندان شما به طور هم زمان در تجارت رقیب فعالیت کنند و یا بلافاصله بعد از جدایی از کسب و کار فعلی کاری مشابه را دایر کنند از آن‌ها می‌گیرد و برای کارآفرین امنیت خاطر به همراه دارد.
اگر نیاز به قرارداد عدم رقابت دارید همین الان می‌توانید آن را دریافت کنید. 

بهترین نمونه قرارداد کار ۹۹

بند محرمانگی

این امر مهم و حیاتی است که اطلاعات، ایده‌ها و به طور کلی اسرار تجاری کسب و کار مورد حمایت قرار بگیرد. کارمندانی که با شما همکاری را آغاز می‌کنند، ممکن است به جهت جایگاه خود به اطلاعات مهم کسب و کار دسترسی پیدا کنند. برای اطمینان از محرمانه ماندن این اسرار و فاش نشدن آن‌ها بهتر است بند محرمانگی در قرارداد استخدام گنجانده شود و یا قراردادی با عنوانقرارداد محرمانگیبه صورت جداگانه منعقد شود.

بند حل و فصل اختلافات در قرارداد کار ۹۹

همه موارد تعیین شده و برنامه‌ریزی شده دقیقا مطابق با آن چه که تعیین شده‌اند پیش نمی‌روند و ممکن است در خلال یک رابطه حقوقی موارد اختلافی بروز پیدا کند. در این صورت بهتر است بند حل و فصل اختلافات در این قرارداد گنجانده شود تا این اطمینان حاصل شود که اختلافات به طور موثرتری حل و فصل می‌شوند. این امر چند مزیت دارد:

بخوانید
قرارداد کار و نکات مهم استخدامی براساس قانون کار

۱- طرفین را قبل از وقوع اختلاف مجهز می کند تا در صورت رویارویی با اختلافات بتوانند حل و فصل کنند

۲- قرار دادن بند حل و فصل اختلافات در قرارداد احتمال ورود به دادگاه و تحمل محاکمه را محدود می‌کند و این احتمال وجود دارد که طرفین راه حل قضایی را به عنوان آخرین مرحله در نظر بگیرند.

در واقع راه حل‌های جایگزینی که وجود دارند عبارتند از: مذاکره و داوری

۳- این راه حل ها عموما به حفظ رابطه میان کارفرما و کارمند کمک می‌کند.

۴- در این راه حل ها چون به صورت خصوصی حل و فصل دعوا صورت می‌گیرد در نتیجه اعتبار کسب و کار نسبت به حل و فصل قضایی کمتر خدشه دار می‌شود. زیرا در اختلافاتی که منجر به محاکمه قضایی می‌شوند افراد بیشتری در آن درگیر شده و ناخواسته اعتبار کسب و کار شما به واسطه دعوای مطرح شده ممکن است خدشه دار شود.

اگر به دنبال داشتن یک رابطه کاری حرفه‌ای و اصولی می‌باشید نمونه قراردادهای کاری و استخدامی را دریافت نمایید تا رابطه کاری بی‌دغدغه‌ را تجربه کنید.

نسخ قرارداد کاری

قراردادها باید در چهار نسخه تهیه شوند و تمام نسخه‌ها به همراه برگه‌ها و پیوست‌ها به مهر و امضای هر دو طرف و دو شاهد برسند؛ یک نسخه از قرارداد نزد طرف اول و یک نسخه نیز نزد طرف دوم می‌ماند. در صورتی‌­که کارفرمایی قصد نگهداری هر دو نسخه را نزد خود داشت، به هیچ عنوان قبول نکنید.

نکات مهم استخدامی در قرارداد کار ۹۹ طبق قانون کار

۱- دوره آزمایشی

مطابق ماده ۱۱ طرفین می‌توانند با توافق یک‌دیگر مدتی را به نام دوره آزمایشی کار تعیین نمایند. در خلال این دوره هر یک از طرفین حق دارد بدون اخطار قبلی و بدون آن‌که ملزم به پرداخت خسارت باشد رابطه کار را قطع نماید. در صورتی که قطع رابطه کار از طرف کارفرما باشد، وی ملزم به پرداخت حقوق تمام دوره آزمایشی خواهد بود و چنانچه کارگر رابطه کار را قطع نماید، کارگر فقط مستحق دریافت حقوق مدت انجام کار خواهد بود. مدت این دوره باید در قرارداد کار مشخص شود.

چرا با دریافت نمونه قرارداد کار ۹۹ و راهنمای کامل آن، خیال راحت و مشارکت بی‌دغدغه را تجربه نکنید؟ همین الان آن را دریافت کنید.

۲- ساعت کار

 مطابق ماده ۵۱ ساعت کار در این قانون مدت زمانی است که کارگر نیرو یا وقت خود را به منظور انجام کار در اختیار کارفرما قرار می‌دهد. به غیر از مواردی که در قانون استثنا شده است، ساعات کار کارگران در شبانه‌روز نباید از ۸ ساعت تجاوز نماید. مطابق تبصره ۱ همین ماده کارفرما با توافق کارگران می‌تواند ساعات کار را در بعضی از روزهای هفته کمتر از میزان مقرر و در دیگر روزها اضافه بر این میزان تعیین کند به شرط آن‌که مجموع ساعات کار هر هفته از ۴۴ ساعت تجاوز نکند.

۳- تعطیلات و مرخصی‌ها

مطابق ماده ۶۲ روز جمعه روز تعطیل هفتگی کارگران با استفاده از مزد می‌باشد. مطابق ماده ۶۴ مرخصی استحقاقی سالانه کارگران با استفاده از مزد و احتساب ۴ روز جمعه جمعا یک ماه است. برای کار کمتر از یک سال مرخصی مزبور به نسبت مدت کار انجام یافته محاسبه می‌شود.

مبلغ پاداش پایان سال ( عیدی ) در قرارداد کار ۹۹ معادل ۱۲۰۰۰۰۰۰ ریال می‌باشد.

نمونه قراردادهای کار ۹۹ را از بانک قراردادهای وینداد دریافت کنید تا با یک قرارداد کار حرفه‌ای کسب و کار خود را شروع کنید.

۴- مزد

مطابق ماده ۳۵ مزد عبارت است از وجوه نقدی و غیر نقدی و یا مجموع آن‌ها که در مقابل انجام کار به کارگر پرداخت می‌شود. مزد باید در فواصل زمانی مرتب و در روز غیر تعطیل و ضمن ساعات کار به وجه نقد رایج کشور پرداخت شود. چنانچه براساس قرارداد یا عرف کارگاه مبلغ مزد به صورت روزانه یا ساعتی تعیین شده باشد، پرداخت باید پس از محاسبه در پایان روز یا هفته یا پانزده روز یکبار به نسبت ساعات کار و یا روزهای کارکرد صورت گیرد. اگر پرداخت مزد به صورت ماهانه باشد، این پرداخت باید در آخر ماه صورت بگیرد. در این حالت مزد مذکور حقوق نامیده می‌شود.

 افزایش حقوق و دستمزد مشمولین قانون کار از ابتدای ۹۹ به میزان پانزده (۱۵) درصد تعیین می‌گردد.

۵- بیمه

مطابق ماده ۱۴۸ کارفرماهای کارگاه‌های مشمول این قانون مکلفند براساس قانون تامین اجتماعی نسبت به بیمه نمودن کارگران واحد خود اقدام نمایند.

نیاز به نمونه قرارداد کار سال ۹۹ دارید؟

قرارداد کار ۹۹ برای جذب نیرو یکی از مهم‌ترین قراردادهای حقوقی است که باید برای امضای آن دقت کافی داشت. نکات مهم قرارداد کار‌ی ذکر شده در این مطلب، به صورت کامل و کافی نیست؛ بلکه باید در هنگام نگارش و عقد قراردادهای حقوقی مسائلی دیگر را نیز مدنظر داشت. سامانه خدمات حقوقی وینداد به عنوان یک مرکز متخصص مسائل حقوقی کسب و کارها می‌تواند این خلأ را برای شما پر کند.

شاید در نگاه اول فرض کنید که نکات مهم قرارداد کار‌ی فوق فقط برای افرادی که در حال استخدام هستند، گفته شده است؛ اما نکات حقوقی بالا برای کارفرماها، شرکت‌ها و نهادها نیز صدق می‌کند و در صورت رعایت نکات بالا هر دو طرف سود خواهند کرد و دچار مشکلات حقوقی نخواهند شد.

دانلود نمومنه متن قرارداد کاری

telegram gif - قرارداد کار ۹۹ + حقوق + بیمه + مالیات/نمونه قرارداد کار
دسته‌ها: قرارداد کار

0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

هر یکشنبه صبح آخرین مطالب و نکات حقوقی را دریافت کنید!

close-link

همین حالا نمونه قرارداد کار را دانلود کنید!

چرا با یک قرارداد کار حرفه ای، کاری بی دغدغه را تجربه نکنید؟ همین حالا آن را دریافت کنید
دانلود نمونه قرارداد کار
همراه با آموزش ماده به ماده قرارداد و دسترسی همیشگی
close-link
Click Me