امروزه، راه‌اندازی کسب و کارهای جدید تحت عنوان استارتاپ، رواج زیادی یافته است و هر کدام از این شرکت­‌های نوپا، به دنبال دست­یابی به اهداف مشخص و متفاوتی هستند. اما افرادی که اقدام به راه­‌اندازی این استارتاپ­‌ها می­‌کنند، با مشکلات عدیده‌­ای روبروی می­‌شوند. لازم به ذکر است که بخشی از این مشکلات به مشکلات رایج حقوقی استارتاپ‌ها مربوط می­‌شود. مسائلی مثل ثبت شرکت، ثبت اختراع برای یک محصول جدید، تنظیم قرارداد بین مؤسسان استارتاپ، صدور سهام و … از جمله مسائل حقوقی‌­ای هستند که می­‌تواند برای صاحبان این استارتاپ‌­ها مشکل آفرین باشد. به همین خاطر آگاهی از یکسری مطالب، می­‌تواند مشکلات حقوقی را، برای این افراد کاهش داده و مسیر هدف آن­ها را هموارتر سازد.

در ادامه با برخی از مشکلات رایج حقوقی استارتاپ­ها و معرفی راه­‌حل­‌هایی برای آن‌ها، با وینداد همراه باشید؛

عدم تنظیم یک قرارداد مشخص مابین کسانی که استارتاپ را تأسیس کرده‌اند:

یکی از مشکلاتی که از لحاظ حقوق می‌­تواند برای بنیان‌گذاران استارتاپ‌های ایجاد دردسر نماید، عدم نوشتن و تنظیم یک قرارداد معین و واضح بین موسسان یک استارتاپ است. این مسئله در ابتدا، که کسب وکار رونق چندانی ندارد و افراد به صورت دوستانه با هم کار می‌­کنند، اهمیت ندارد. اما زمانی که استارتاپ رشد کرد، ما بین بنیان­گذاران آن، بر سر درصد سهم هر عضو، اختلاف ایجاد می‌شود.

راه‌حل: اعضای یک استارتاپ، باید در آغاز کسب وکار خود، ما بین خود به توافق کنند که معامله آن‌­ها بر سر چیست و حتماً تفاهم نامه بنیان‌گذاران را کامل نمایند. این فعالیت باید در زمان آغاز به کار استارتاپ انجام شود و به زمان‌های بعد موکول نگردد. توجه به این موضوع می­‌تواند از منظر حقوقی، موانع زیادی را از مقابل استارتاپ‌­ها بردارد.

بخوانید
قرارداد هم بنیانگذار چیست و چه ارکانی دارد؟

دانلود قرارداد هم بنیانگذارن

عدم انجام قراردادهای استاندارد، زمانی که صاحبان استارتاپ اقدام به صدور سهام برای دوستان و آشنایان می­‌کنند:

مؤسسان استارتاپ­‌ها، در آغاز کار خود، ممکن است اقدام به صدور سهام برای افراد نزدیک و خانواده خود کنند تا بتوانند مشکلات مالی خود را حل نمایند. اما در هنگام صدور این سهام، ممکن است از دید حقوقی دچار ابهام شده و با دوستان و اعضای خانواده خود به مشکل بربخورند.

راه‌حل: موسسان استارتاپ­‌ها، هنگام صدور این سهام، برای این­که از لحاظ حقوقی ابهام و پیچیدگی ایجاد نشود، باید از یک کارشناس آشنا به حوزه استارتاپی مشاوره حقوقی دریافت کنند تا سند فروش سهام، متناسب با ضوابط استاندارد ثبت شود.

 نبود قرارداد استخدام و اسناد کافی، هنگام جذب افراد جدید به تیم:

یکی از مسائلی که هنگام تداوم فعالیت استارتاپ­‌ها زیاد به چشم می­‌خورد این است که، بین افراد جدیدی که جذب شرکت می­‌شوند و استارتاپ­‌ها، قراردادی بسته نمی­‌شود. از نظر حقوقی، این مسئله هم می‌­تواند به زیان افراد استخدام شده باشد و هم برای استارتاپ­‌ها ایجاد اشکال کند.

راه­حل: راه­حلی مناسب و ساده‌­ای که در اینجا به ذهن می‌­رسد این است که قبل از استخدام این افراد، طبق یک قرارداد کار مشخص، وظایف آن‌ها تشریح کنید. این قرارداد هم می‌­تواند در هنگام دعاوی حقوقی، افراد تازه جذب شده را به حقوق خود برساند و هم به موسسان اجازه ­دهد، تا بر روی ظرفیت نیروهای خود، جهت رسیدن به اهداف تعریفی شده­، برنامه ریزی کنند.

دانلود قرارداد کار

نداشتن توجه کافی به موضوع مالکیت معنوی هنگام عرضه یک محصول جدید:

استارتاپ­‌ها، اصولاً زمانی که یک محصول یا تکنولوژی جدید و موثری عرضه می‌­کنند، به مسئله مالکیت معنوی آن توجه کافی نشان نمی­‌دهند. به همین خاطر از لحاظ حقوقی نمی­‌توانند از حق خود در برابر کسانی که کالای آن­ها را کپی می­‌کنند، دفاع نمایند.

راه­حل: برای جلوگیری از این مشکل و این­که بتوان از منظر حقوقی از این دستاورد استارتاپ، دفاع کرد، پیش از هر چیزی، باید با یک وکیل متخصص و با تجربه مشورت نمود. ثبت اختراع یک دستاورد جدید، می‌­تواند از سوءاستفاده افراد سودجو جلوگیری کند. البته گاهی داشتن ثبت اختراع کمک چندانی نمی­کند. اما مشورت با یک وکیل کارکشته می‌­تواند منجر به درک راه‌­­حل­‌های حقوقی مناسبی گردد.

بخوانید
4 عامل مهم در چگونگی تقسیم سهام در استارتاپ‌ها

ایجاد یک استارتاپ جدید با نام و برندی که از لحاظ حقوقی، مشکل ثبتی دارد:

گاهی اتفاق می­‌افتد که بعضی از استارتاپ‌­ها از نام و برندی استفاده می‌­کنند که از مسئله ثبت حقوقی رنج می‌­برد. به عنوان مثال یک استارتاپ ممکن است از نام و دامنه‌­ای استفاده کند که، قبلا مورد استفاده یک شرکت یا استارتاپ دیگری بوده است.

راه‌حل: قبل از انتخاب نام و برند، جهت نام­گذاری یک استارتاپ، انجام تحقیق و بررسی، می­‌تواند شما را از انجام این اشتباه مصون کند. نقض نام یا علامت تجاری در صورتی که شما تحقیق کافی انجام داده باشید، در اکثر مواقع اتفاق نمی‌­­افتد و مشکلات حقوقی ناشی از این عمل را مرتفع می­‌کند.

دیگر مشکلات رایج حقوقی استارتاپ‌ها عدم برخورداری از یک مشاور حقوقی:

بسیاری از مشکلات رایج حقوقی استارتاپ‌ها که امروزه برای آنها رخ می‌­دهد، در نتیجه عدم استفاده از یک مشاور حقوقی مجرب است. زمانی که بنیان­گذاران یک استارتاپ، اقدام به راه اندازی کسب وکار خود می­‌کنند، به خاطر نداشتن اطلاعات کافی در زمینه حقوقی و حتی فنی، با چالش­‌هایی مواجه می‌شوند که می­‌تواند، هزینه‌­های زیادی را به شرکت نوپای آن‌ها تحمیل کند.

راه­حل: استفاده از راهنمایی­‌های یک مشاور حقوقی می­‌تواند بسیاری از مشکلات استارتاپ­‌ها را حل و فصل کند. مسائلی از جمله مالیات، بیمه، حقوق پرسنل، سهم و درصد هر کدام از شرکاء و.. از جمله مسائلی هستند که در نتیجه حضور یک مشاور حقوقی، قابل‌حل است. البته در ابتدای کار، می‌­توان به صورت آنلاین از مشاوره­‌های یک مشاور حقوقی مجرب بهره برد، تا هزینه زیادی بر شرکت تحمل نشود.


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

هر یکشنبه صبح آخرین مطالب و نکات حقوقی را دریافت کنید!

close-link