مروری بر آخرین مصوبه هیات مقررات زدایی و بهبود کسب و کار

مروری بر آخرین مصوبه هیات مقررات زدایی و بهبود کسب و کار

مقررات زدایی و تسهیل انجام کسب‌وکار در نظام حقوقی هر کشوری، امری کاربردی و پراهمیت به حساب می‌آید. در ایران این وظیفه بر عهده هیات مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار زیر نظر وزارت امور اقتصادی و دارایی است. این هیات به طور مستمر، نسبت به تصویب مصوبات در

مقررات زدایی و تسهیل انجام کسب‌وکار در نظام حقوقی هر کشوری، امری کاربردی و پراهمیت به حساب می‌آید. در ایران این وظیفه بر عهده هیات مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار زیر نظر وزارت امور اقتصادی و دارایی است. این هیات به طور مستمر، نسبت به تصویب مصوبات در حوزه مذکور تلاش می‌کند. در این مطلب وینداد قصد داریم تا با نگاهی به هیات مقررات زدایی، محتوای آخرین مصوبه هیات مقررات زدایی و بهبود کسب و کار را به زبانی ساده تشریح کنیم.

با ما همراه باشید.

نگاهی به ماهیت هیات مقررات زدایی و وظایف آن

در سال ۱۳۹۸، نمایندگان مجلس مصوبه‌ای تصویب کردند که مطابق آن هیات مقررات زدایی و بهبود محیط کسب و کار در وزارت امور اقتصادی و دارایی تشکیل گردد.

هیات مقررات زدایی با نام کامل هیات مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار، اعضای متعددی زیادی دارد که برخی از اعضای مهم و برجسته این هیات شامل اشخاص زیر است:

– وزیر امور اقتصادی و دارایی

– رییس سازمان برنامه و بودجه

– معاون حقوقی رییس جمهور

– روسای اتاق بازرگانی

– رییس دیوان عدالت اداری

و…

همچنین، این هیات دارای یک دبیرخانه است که در وزارت امور اقتصادی و دارایی مستقر بوده و امور مربوط به دریافت گزارش‌ها و ارسال مصوبات را انجام می‌دهد.

وظایف و اختیارات هیات مقررات زدایی به طور خلاصه در ادامه قید شده است:

– تایید عناوین مجوزهای اعلامی و سقف زمانی صدور مجوزها

– تسهیل و تسریع شرایط صدور مجوزهای کسب‌وکار

– حذف یا اصلاح بخشنامه‌ها، آیین‌نامه‌ها و… در راستای بهبود فضای کسب‌وکار

– انتشار شرایط صدور مجوزهای کسب‌وکار

و…

هیات مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار به طور معمول هر یک ماه یکبار تشکیل جلسه داده و در راستای انجام وظایف خود، مصوباتی به تصویب می‌رساند.

در جلسه مورخ ۲۶/۸/۱۳۹۹ به استناد ماده ۷ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی موارد مهمی را در راستای مقررات‌زدایی تصویب کرد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

مروری بر محتوای آخرین مصوبه هیات مقررات زدایی و بهبود کسب و کار

آنچه در ادامه تشریح می‌شود، محتوای آخرین مصوبه هیات مقررات زدایی به شکل خلاصه و به زبانی ساده است:

۱) اصلاح فرآیند ثبت علایم تجاری

مطابق این تغییر، مرکز مالکیت معنوی که متصدی ثبت علامت تجاری برای شرکت‌ها است، موظف است بدون درخواست هیچ‌گونه مجوز تاسیس یا بهره‌برداری از متقاضیان، برای ثبت یک علامت تجاری در یک یا چند طبقه مرتبط کالا یا خدمات، ترتیب اثر دهد.

همچنین در صورتی که یک شرکت برای انتخاب نام محصولات خود، عبارات غیرفارسی و بیگانه را انتخاب کند و تعهد دهد که عرضه کالای مذکور صرفا در خارج از ایران صورت می‌گیرد، نیازی به داشتن و ارائه کارت بازرگانی نخواهد داشت.

تسریع فرآیند رسیدگی به ثبت علایم تجاری و طرح‌های صنعتی نیز از جمله تغییرات این حوزه محسوب می‌شود که در مصوبه مذکور تصریح شده است. همچنین تاکید شده است که فرآیند رسیدگی مدذکور توسط کارشناسان آموزش دیده مرکز مالکیت معنوی صورت بگیرد.

اتاق بازرگانی نیز موظف شد تا ظرف سه ماه، موتور جست‌وجوی تصویری، علایم تجاری و طرح‌های صنعتی را راه‌اندازی کند تا فرآیند تایید اظهارنامه‌ها با سرعت بیشتری انجام شود.

۲) اصلاح فرآیند ثبت اختراع نرم‌افزارهای رایانه‌ای

مطابق این مصوبه، مرکز مالکیت معنوی برای ثبت حق اختراع نرم‌افزارهای رایانه‌ای موظف است استعلام لازم را از وزارت ارتباطات انجام دهد و چنانچه این نهاد ظرف ۱۵ روز پاسخی نداد، استعلام را از مراجع دیگر پیگیری کند.

۳) اصلاح فرآیند اخذ پروانه استاندارد

مطابق این بند برای دریافت پروانه استاندارد، بایستی اظهارنامه علامت تجاری، یا تصویر آگهی تقاضای علامت تجاری و یا گواهی ثبت علامت تجاری را به سازمان ملی استاندارد ارائه کند.

۴) اصلاح سقف زمانی استعلامات مربوط به صدور مجوز ساخت و بهره‌برداری از سازه‌ها و تاسیسات ساحلی و دریایی

مطابق این بند، بسیاری از مواعد زمانی بررسی و استعلام برای صدور مجوز ساخت سازه‌های ساحلی، کوتاه‌تر شده‌اند.

موارد زیر مهم‌ترین تغییرات مهلت‌های استعلام و درخواست مجوز مطابق مصوبه هیات مقررات زدایی است:

– پاسخ استعلامات از سوی وزارت نیرو، حداکثر ۵ روز کاری

– پاسخ استعلامات از سوی سازمان حفاظت محیط زیست، حداکثر ۱۵ روز و در طرح‌های خاص، ۲ ماه

– تدوین شیوه نامه پاسخ به استعلامات از سوی سازمان حفاظت محیط زیست، حداکثر ۲ ماه

– ارائه گزارش مرتبط با پهنه‌های حساس زیست محیطی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست به دبیرخانه هیات مقررات زدایی، ۱ ماه

– پاسخ استعلامات از سوی سازمان جنگل‌ها، ۷ روز کاری

– پاسخ استعلامات از سوی نیروی انتظامی و دریابانی، ۷ روز کاری

– ارسال لیست بنادر خواهان صدور مجوز موقت از سوی سازمان شیلات به دبیرخانه هیات مقررات زدایی، ۲ هفته

– پاسخ استعلامات از سوی وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی، ۵ روز کاری

– ارسال گزارش تفصیلی درباره صدور مجوز تغییر کاربری شناورهای سنتی از سوی وزارت میراث فرهنگی به دبیرخانه هیات مقررات زدایی

– حذف استعلام از سازمان شیلات ایران از لیست استعلامات سازمان بنادر و دریانوردی

– حذف استعلام از گمرک از لیست استعلامات سازمان بنادر و دریانوردی

درباره مصوبه هیات مقررات زدایی و بهبود کسب و کار سوالی دارید؟

در این مطلب کوشیدیم تا آخرین مصوبه هیات مقررات زدایی و بهبود کسب و کار را بررسی کنیم.

شما مخاطبان مجله حقوقی وینداد می‌توانید برای پاسخ به ابهامات خود درباره مقررات مصوبات هیات مقررات زدایی، با کارشناسان حقوقی ما در ارتباط باشید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک‌گذاری

مشاوره رایگان امور ثبتی

برای دریافت مشاوره کاملا رایگان و تخصصی خدمات ثبتی (ثبت شرکت، تغییرات شرکت، انحلال شرکت، پلمپ دفاتر، ثبت برند و ثبت اختراع در ایران و بین المللی) با ما تماس بگیرید.

نظرات
ثبت نام
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات
تصویر هومن گل‌محمد

هومن گل‌محمد

هومن گل محمد از نویسندگان خلاق و حرفه‌ای وینداد است که دارای کارشناسی حقوق از دانشگاه علم و فرهنگ، کارشناسی ارشد حقوق بین‌الملل از دانشگاه شهید بهشتی و همچنین کارشناسی ارشد حقوق مهاجرت از کانادا است. هومن اطلاعات تخصصی در بخش‌های مختلف حقوق دارد و محتواهای کاربردی در زمینه امور ثبتی، حقوقی و مالکیت فکری را به زبان کاملا ساده در مجله وینداد نوشته که در ادامه می‌توانید تعدادی از این محتواها را بخوانید.
آنچه در این مطلب خواهید خواند

ارائه صفر تا صد خدمات تاسیس شرکت، تاییدیه نام، ثبت در اداره ثبت شرکت‌ها و دریافت روزنامه رسمی، کاملا آنلاین و با قیمت ثابت

خدمات ثبتی وینداد

ارائه صفر تا صد خدمات تاسیس شرکت، تاییدیه نام، ثبت در اداره ثبت شرکت‌ها و دریافت روزنامه رسمی، کاملا آنلاین و با قیمت ثابت

مقالات مرتبط

موضوعات مجوزی شرکت‌ها
مقالات ثبت و تغییرات شرکت

لیست کامل موضوعات نیازمند اخذ مجوز برای ثبت شرکت

ثبت شرکت نیازمند طی مراحل متعددی است که یکی از مهم‌ترین آن‌ها انتخاب و تعیین موضوع فعالیت است. این موضوع نه‌تنها بخشی از اساسنامه شرکت را تشکیل می‌دهد، بلکه باید به دقت و با توجه به قوانین و مقررات تعیین شود. در بسیاری از موارد، موضوعات فعالیت شرکت‌ها نیازمند اخذ مجوزهای خاصی از مراجع ذی‌ربط هستند. برخی از حوزه‌های فعالیتی که معمولاً نیاز به اخذ مجوز دارند شامل پیمانکاری، خدماتی، تولیدی، بازرگانی و غیره هستند.

انواع مجامع عمومی در شرکت‌ها
مقالات ثبت و تغییرات شرکت

انواع مجامع عمومی شرکت‌ها چیست؟ | وظایف و صلاحیت‌ها

در تمامی شرکت‌های تجاری برای تصمیم‌گیری در امور مختلف، مجامعی تشکیل می‌شود که انواع آن‌ها، نحوه تشکیل، صلاحیت‌ تصمیم‌گیری و وظایف و اختیارات هر یک به‌طور کامل مشخص شده است. مجامع شرکت‌ها شامل مجمع عمومی موسس، مجمع عمومی عادی و مجمع عمومی فوق‌العاده هستند.

صورتجلسه افزایش سرمایه شرکت
مقالات ثبت و تغییرات شرکت

نحوه تنظیم صورتجلسه افزایش سرمایه در شرکت

افزایش سرمایه در شرکت‌های تجاری به منظور توسعه فعالیت‌های شرکت انجام می‌شود که باید به عنوان یکی از تغییرات شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت برسد چرا که سرمایه ثبتی در ابتدای تاسیس در اساسنامه درج شده و این مورد باعث تغییر اساسنامه خواهد شد.

ثبت موسسه حسابرسی
مقالات ثبت موسسه غیرتجاری

شرایط و مراحل ثبت موسسه حسابرسی

موسسه حسابرسی یکی از رایج ترین انواع موضوعات برای ثبت موسسه است که نیاز به دریافت مجوز از جامعه حسابرسان رسمی ایران دارد. ضمن اینکه موسسین باید شرایطی مثل سابقه تحصیلی و سابقه کار مرتبط را برای دریافت مجوز و ثبت موسسه احراز کنند.