نحوه ثبت مالکیت فکری + راهنمای جامع متقاضیان ثبت مالکیت فکری

زمان مطالعه: 3 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
نحوه ثبت مالکیت فکری + راهنمای جامع متقاضیان ثبت مالکیت فکری

ثبت مالکیت فکری به چه صورت است؟ این سوالی‌ست که ذهن بسیاری از صاحبان اختراع، خالقان ایده‌ها، مالکان برندها و مبتکرین را به خود مشغول کرده‌است. اغلب این افراد وقتی می خواهند محصول فکری خود را به دیگران معرفی کنند، نگران این مسئله اند که مبادا دارایی فکری آنها از دست برود و دیگران آن را تصاحب کنند. به همین دلیل پیش از معرفی محصول فکری خود، شروع به تحقیق راجع به چگونگی محافظت از آن می‌‌کنند.

یکی از روش‌های معمول حفظ دارایی‌های فکری اشخاص ثبت آن است که اشخاص با اینکار اطمینان می‌یابند که محصول فکری آنها از دست نمی‌رود، اما اغلب اشخاص با نحوه ثبت مالکیت فکری دارایی‌های خود اشنا نیستند و اصلا نمی‌دانند چطور می‌توانند این دارایی‌ها را به ثبت رسانده و به دیگران معرفی کنند.اگر شما هم از سری اشخاصی هستنید که نگران محافظت از دارایی‌های فکری خود هستید پیشنهاد می‌کنم این متن را تا انتها بخوانید. ما شما را در حفظ حقوق مالکیت فکریتان یاری می‌کنیم، همچنین می‌توانید از  کارشناسان مجرب ما در این امر  راهنمایی بگیرید.

مالکیت فکری یا معنوی چیست؟

مالکیت فکری حقی‌ست که شخص نسبت به یافته‌ها، نتایج، ایده‌ها و آثار فکری خود دارد. مالکیت معنوی از جمله حقوقی ست که بعد از به وجود آمدن یک ابتکار منحصر به فرد یا ابزار جدید یا ایده به صاحب آن تعلق می‌گیرد. این حق قلمرو وسیعی دارد و شامل هرچیزی می‌شود که زاییده فکر و ذهن آدمی است. امروزه مالکیت معنوی ارز دنیای فناوری است چرا که نوآوری در تولید محصولات جدید و ارائه ایده‌های ناب از عوامل مهم سودآوری و حضور پرقدرت در بازارهای رقابتی ست.

یکی از مهم‌ترین الزامات در ورود این آثار به بازار، اطمینان از حفظ حقوق مالکیت فکری و معنوی آنهاست.از جمله روش‌هایی که اشخاص برای حفظ این حقوق مطرح می‌کنند، ثبت مالکیت فکری‌ست، چراکه دارایی‌های فکری، نامشهود اند و تعرض به آنها و نقض قوانین مربوط به آنها بعضاً ضررهای جبران‌ناپذیری به اشخاص وارد می کند.

چرا باید مالکیت فکری را ثبت کرد؟

همانطور که ذکر شد، مالکیت فکری نمونه‌های گوناگونی دارد اما مهم‌ترین جنبه‌ی آن در مورد انتساب اثر و مال فکری به صاحب آن است. به این صورت که شخص به عنوان صاحب اثر دارایی فکری‌اش رابه نام خود می‌کند و هیچکس نمی‌تواند این حق را از او بگیرد. در این حالت مال به نام شخص ثبت می‌شود، هرکس خواست از امتیازات اثر استفاده کند می‌تواند از او به صورت قانونی شکایت کند.

تصور کنید، یک مخترع یا یک نویسنده از حمایت قانونی برخوردار نباشد، در این صورت همه می‌توانند به راحتی از مال و اثر او که حاصل زحمت، هوش ، هنر و خلاقیت اوست بدون هیچ هزینه‌ای استفاده کنند بدون اینکه در ازای این استفاده چیزی به مخترع یا نویسنده بدهند.بنابراین قانون‌‌گذار در حمایت از صاحبان این دارایی‌ها، برای مدت محدودی به شخص حق انحصاری بهره‌برداری از مال فکری‌اش را می‌دهد تا به نشر و گسترش علم و دانش و تفکر در جامعه کمک کند.

در واقع حق مالکیت فکری، یک قرارداد بین شخص و دولت است که در ازای معرفی دارایی فکری شخص به جامعه،  دولت هم به او یک حق انحصاری می‌دهد. اگر هدف شما هم رسیدن به حقوق مالکیت فکری اثرتان است ، به دنبال یک قرارداد حرفه‌ای در این مورد هستید، همین الان درخواست تنظیم قرارداد خود را ثبت کنید.

ثبت مالکیت فکری به چه نحوی است؟

تا به اینجا با ضرورت ثبت اثر فکری آشنا شدیم و الان دیگر وقت آن رسیده که با چگونگی ثبت مالکیت فکری آشنا شوید. در ابتدا باید بدانید که حقوق مالکیت فکری خود به دو دسته‌ حقوق مالکیت صنعتی و حقوق مالکیت هنری و ادبی دسته بندی می‌شود.

نحوه ثبت مالکیت صنعتی

مالکیت صنعتی شامل حقوق مربوط به ابداعات و اختراعات در عرصه طرح های صنعتی و علایم تجاری و ویژگی‌های جغرافیایی است.

طرح صنعتی در ایران طبق ماده ۵۲ قانون” ثبت اختراعات ، طرح های صنعتی و علائم تجاری ” باید ثبت شود تا مورد حمایت قرار بگیرد و محل ثبت در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی در تهران است.

طبق ماده ۲۸ همین قانون، استفاده از هرگونه طرح ثبت شده توسط افراد دیگر با موافقت صاحب طرح امکان پذیر خواهد بود و مالک طرح می‌تواند علیه هر شخصی که بدون موافقت او، همان طرح را تولید کند در دادگاه اقامه دعوی و مطالبه خسارت نماید.

برای ثبت اختراع،مخترع باید تنها از طریق مراجعه به سایت به http://ipm.ssaa.ir صورت الکترونیکی و غیرحضوری اظهارنامه خود را تسلیم اداره اختراع نماید. اظهارنامه ثبت اختراع باید به زبان فارسی تنظیم شود. پس از ثبت اظهارنامه پیام کوتاهی دریافت خواهید کرد.

قبل از ثبت اظهارنامه اختراع بایستی تصویر مدارک هویتی (شناسنامه و کارت ملی برای اشخاص حقیقی ) و تصویر مدارک لازم برای اشخاص حقوقی (مثل وکالتنامه ، اگهی روزنامه رسمی …) و ضمائم اظهارنامه را تهیه کنید. ضمائم اظهارنامه اختراع شامل توصیف اختراع و خلاصه توصیف اختراع ، ادعانامه و نقشه های فنی اختراع می‌باشند که باید به صورت فایل های مجزا تهیه شده و ضمیمه اظهارنامه گردند.

نحوه ثبت مالکیت فکری

در اینجا شخص برای ثبت نام در پرتال مرکز مالکیت معنوي، لازم است با مراجعه به صفحه اصلی به آدرس http://iripo.ssaa.ir و سپس از طریق گزینه ” ثبت نام متقاضی / ورود اعضا “با طی نمودن مراحل ثبت نام، اقدام به ثبت نام در پرتال نمایند و با پر نمودن قسمت‌های مربوط به مشخصات صاحب اثر، براساس ضمائم خواسته شده، مدارک مورد نیاز را بارگزاري نماید. سپس با تایید اطلاعات ثبت نام، پیامک حاوي اطلاعات کاربري و گذرواژه براي شخص ارسال خواهد شد.

توجه کنید که همه‌ی اطلاعات ثبت‌نامی اعم از مشخصات شخصی،ایمیل و شماره تماس و … صحیح و واقعی باشد تا در این مورد بعدها دچار مشکل نشوید. اگر همچنان در مورد حفاظت از اثرتان توسط قانون سوال دارید؛ بهتر است از کارشناسان حقوقی وینداد کمک بگیرید.

در خصوص ثبت مالکیت فکری سوالی دارید؟

حقوق مالکیت فکری دارای ارزش بسیاری است اما اگر به درستی از آن محافظت نشود تمام تلاشی که صاحب اثر برای به وجود آوردن آن کرده از دست می‌رود. صاحبان این آثار اغلب نگران از دست دادن امتیازات مربوط به داراییشان هستند. بهترین راه پیشگیری از نقض این حقوق، ثبت مالکیت فکری این آثار است. بهتر است درخواست ثبت مالکیت فکری توسط کارشناسان مجرب تنظیم شود تا در موقع نقض حق پیگیری آن سریع تر و آسانتر باشد.

4.5/5 - (2 امتیاز)

مشاوره تلفنی حقوقی آنلاین

برای دریافت مشاوره تخصصی خدمات حقوقی کسب‌وکارها ( تنظیم قراردادهای دو زبانه، تنظیم اوراق قضایی، دعاوی تخصصی کسب‌وکارها، مالکیت فکری، کپی‌رایت و غیره) درخواست خود را ثبت نمایید. کارشناسان ما، با شما تماس خواهند گرفت.

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین امتیاز
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات
omid
omid
2 سال پیش

با سلام اینجانب نیز در این روند مشکل داوری اختراعات را دارم یعنی زمانی که طرح اینجانب نو و جدید و دارای گام ابتکاری است ولی مراجع دانشگاهی و داوران پس از گرفتن هزینه های بالا طرح را تایید نمی کنند و ضمن اعلام نظر شخصی در پاسخ می گویند دوست داریم طرح شما را رد کنیم برو پیش هرکسی که دوست داری بگو این مرجع را قبول ندارم اداره نیز می گوید ما طبق قانون مجبور هستیم طرح شما را رد کنیم . برخی از مراجع نیز می گویند داور متخصص ندارند !
مشكل اداره ثبت اختراعات از سال 92 الي 99 : ( به مدت 8 سال )

كارشناس محترم با سلام ، اينجانب به شخصه اعتقادي به روند ماركسيستي (سوسياليست دموكراسي ) و وارداتي اداره اختراعات كه با قانون اساسي كشور در تضاد مي باشد ندارم . بر فرض مثال متقاضي پرونده خود را به حداقل 50 مرجع ارسال كند و پرونده 3 ماه در هر مرجع توقف كند تا يكي از اين مراجع داور متخصص داشته باشند و طرح را درست مورد داوري قرار دهند ، اين يعني اتلاف وقت چيزي حدود 8 سال و پرداخت هزينه چيزي حدود 30 مليون تومان . در حال حاضر 11 مرجع در پرونده هاي قبلي اعلام كرده اند داور متخصص ندارند! . اولا بعد از 8 سال پرونده به چه درد متقاضي مي خورد ؟ ، دوم اينكه اگر متقاضيان بخواهند 30 اظهارنامه با اين روند ثبت كنند يه چيزي حدود 900 مليون بايد هزينه كند ( بنظر شما امكان ثبت اختراع به صورت غير مستقيم از اينجانب سلب نشده است ؟ ) ، ايا بعد از اينكه سند را دريافت كردم همين دولت اين هزينه را مي تواند طي فرآيندي به اينجانب برگرداند ( به قول دوستمون خود سند اختراع 5 كيلو روغن نباتي ارزش داره ؟ ) ، يا قرار است متقاضي در جامعه رها شود ؟ . در اداره شما مردم دو دسته هستند برخي با سرمايه هاي خود اختراع ثبت مي كنند برخي با دارايي هاي خود. اشخاصي كه با دارايي خود اختراع ثبت مي كنند مثل اعضا هيات علمي ، اشخاصي كه به بدنه آزمايشگاه و پژوهشگاه ها متصل هستند ، اين افراد هر هزينه اي بابت اختراع انجام مي دهند دولت طي فرآيندي اين هزينه را به آن ها برگشت ميدهد يا از طريق گرنت دانشگاهي يا از طريق پژوهش توليد . يعني اين وسط فقط پول جابجا مي شود و كسي ضرر نمي كند. دسته دوم كساني هستند كه با سرمايه هاي خود اختراع انجام ميدهند مثل افراد كه مدارك عاليه دانشگاهي دارند مشغول كار هستند اما به بدنه دولت وصل نيستند ، اين افراد تحت هر شرايطي اگر نتوانند اظهارنامه خود را به ثبت برسانند آن ها هم سرمايه خود را از دست داده اند و هم دارايي خود را كه همان اختراع مي باشد . چون اين افراد مجبور هستند نسبت به افراد اول يك مرحله بيشتر براي فرايند ثبت انرژي صرف كنند ، اين روند به صورتي طراحي شده كه به مرور زمان قشر متوسط جامعه كه ابزار توليد را در اختيار دارد منحل خواهد شد . و جامعه دو قطبي مي شود يعني دو قشر بالا و پايين كه در اين صورت كاپيتاليسم رخ مي دهد و …
https://www.farsnews.ir/news/13990415000143
https://www.lisna.ir/talk/item/1824

نوشته های مرتبط