تعریف نمایندگی انحصاری فروش و قرارداد نمایندگی انحصار فروش '9 زمان خواندن

به‌روزرسانی مطلب توسط‌
تعریف نمایندگی انحصاری فروش و قرارداد نمایندگی انحصار فروش

یکی از رایج­‌ترین انواع روابط تجاری بین افراد زمانی شکل می­‌گیرد که یک نفر که تولیدکننده یا وارد­کننده یک کالاست، تمایل دارد، آن کالا در منطقه دیگری (شهر یا کشور دیگر) نیز به فروش برسد. نمایندگی انحصاری فروش یکی از بهترین راه‌های رساندن کالا به مناطق مختلف است.

 در این یادداشت با بررسی مفهوم نمایندگی انحصاری فروش و شروط و تعهداتی که طرفین معمولاً در آن به عهده گرفته و بدان ملزم می‌‌شوند، خطوط و اصول کلی لازم برای انعقاد یک قرارداد نمایندگی انحصاری فروش مناسب را به شما نشان خواهیم داد.

برای خواندن سریع هر بخش، روی عنوان آن کلیک کنید پنهان کردن فهرست

قرارداد نمایندگی انحصاری فروش چیست؟

فروش به این صورت در دنیایی که روابط تجاری ساده و به سهولت انجام می‌­گرفت ممکن بود، اما در شرایط فعلی چندان معقول و ممکن به نظر نمی‌­رسد.

پس راه حل صحیح آن است که فرد صاحب کالا یا ارائه دهنده خدمات، با فردی دیگر که قابلیت و امکانات فروش این کالاها در منطقه مقصد را دارد (اعم از امکانات فیزیکی مانند محل کسب و کار و نیروی انسانی و یا دانش فنی مانند تبلیغات و بازاریابی)، توافق نموده و آن شخص از جانب وی و به نمایندگی از او، اقدام به فروش کالاها در محل مورد نظر نماید.

مفاد توافق فوق که چارچوب آن در بند بالا و به بیان ساده، طرح شد به همراه شروط فرعی و جزییاتی که به تناسب هر قرارداد ممکن است به آن منضم شود، تشکیل دهنده قراردادی­ است که در ادبیات حقوق تجارت از آن به عنوان “قرارداد نمایندگی فروش”، یاد و تعبیر می‌­شود.

زمانی که این فرد تنها نماینده فرد صاحب کالا که از این به بعد به عنوان “اصیل” از او یاد می­‌کنیم، باشد، این قرارداد با دریافت قید انحصار، به عنوان “قرارداد نمایندگی انحصاری فروش” شناخته خواهد شد.

 

تعریف نمایندگی انحصاری فروش و قرارداد نمایندگی انحصار فروش

نمایندگی چیست و به چه کسی اطلاق می‌شود؟

نمایندگی رابطه ای است میان دو شخص که بر اساس آن یک نفر که نماینده نامیده می‌شود، می‌تواند به جای طرف دیگر یعنی اصیل، عمل نماید؛ به نحوی که این توانایی را داشته باشد تا بر موقعیت حقوقی اصیل در خصوص دیگران اثر بگذارد، در حوزه‌های معین با اشخاص ثالث مذاکره کند یا از جانب اصیل قرارداد را با وی منعقد نماید.

نماینده متعهد است حسب درخواست و دستور اصیل عمل نماید و در کنترل وی باشد. او مالک اموال اصیل نیست؛ اگرچه ممکن است در این زمینه قدرت و اختیاری داشته باشد.

در کنار مفهوم عام نمایندگی، در مباحث تجاری نیز می­توان از نمایندگی صحبت به میان آورد. نمایندگی تجاری رابطه ای قراردادی است که به موجب آن نماینده تجاری (شخص حقیقی یا حقوقی) به طور مستقل تصدی مذاکره و انعقاد معاملات تجاری و یا سایر اعمال واجد آثار حقوقی را به نام و به حساب اصیل در برابر دریافت اجرت یا کمیسیون برعهده می‌گیرد.

نمایندگی انحصاری به چه معناست؟

یکی از مصادیق نمایندگی تجاری همانا نمایندگی انحصاری است. منظور از قید انحصار (exclusivity) در این قراردادها آن است که فردِ نماینده، تنها شخصی باشد که در منطقه مورد توافق طرفین، به فروش محصولات می‌­پردازد که در این صورت قرارداد جنبه انحصاری پیدا خواهد کرد.

چرا با یک قرارداد نمایندگی انحصاری فروش حرفه‌ای، خیال راحت و بی‌دغدغه را تجربه نکنید؟ همین الان این قرارداد را دریافت کنید.

نمونه قرارداد عاملیت فروش چیست؟

قرارداد عاملیت فروش در مقابل قرارداد نمایندگی انحصاری قرار می‌گیرد. به عبارتی دیگر قراردادهای فاقد قید انحصار است که اصطلاحاً از آن به قراردادهای “عاملیت فروش” تعبیر می­‌شود.

در نمونه قرارداد عاملیت فروش، عامل نماینده تجاری است که به استخدام اصیل در می‌آید و به امور مورد نظر تاجر از جمله فروش محصول او می‌پردازد، اما معمولآً فروش را به نام خود انجام می‌دهد و در مقابل کمیسیون یا حق عاملیت دریافت می‌کند. آمر یا اصیل موظف است اطلاعات لازم در مورد فروش، از جمله اقلام آن و قیمت را به عامل فروش ارائه دهد و عامل نیز موظف به فروش طبق آنچه اصیل تعیین می‌کند می‌باشد.

بخوانید
قرارداد همکاری بین شخص و شرکت چیست؟

درخواست تنظیم نمونه قرارداد عاملیت فروش را همین الان ثبت کنید تا با یک قرارداد حرفه‌ای تعهدات خود را شروع کنید.

به طور مثال ممکن است برای فروش محصولات برند الف در شهر اصفهان، ۱۰ عامل فروش جداگانه وجود داشته باشد که البته با ضوابط یکسان اما در عرض یکدیگر فعالیت خواهند داشت و در عین حال به دلیل عدم وجود قید انحصار به هر شکل آن، ممکن است در محل کسب و کار خود، به فروش محصولات مشابه سایر برندها نیز اشتغال داشته باشند.

فرق عاملیت فروش با نمایندگی فروش در چیست؟

تفاوت عامل فروش و نماینده فروش در این است که در قرارداد عاملیت فروش ، عامل برای امر فروش به استخدام اصیل در می‌آید و برخلاف قرارداد نمایندگی فروش ، عامل از خود سرمایه دارد به این ترتیب که عامل با حجم محدود اقدام به خرید می‌نماید و هر زمان که مشتری به آن مراجعه کرد و نیاز بیشتری داشت، به اصیل مراجعه و کالای موردنظر را تهیه می‌کند.

قرارداد اعطای نمایندگی فروش چیست؟

گفتیم که اغلب شرکت‌ها و مؤسسات تجاری ، پس از تأسیس و شناخته شدن، اقدام به جذب نمایندگی در مناطق مختلف می‌نمایند. به طور معمول، نمایندگی وظیفه شناسایی و انجام خدمات یا توزیع کالای شرکت مرجع را با شرایط معین بر عهده دارد.

اولین مرحله برای اخذ نمایندگی، عقد قرارداد نمایندگی می‌باشد. اغلب قراردادهای نمایندگی شکل ثابتی ندارند و در بسیاری از موارد با توجه به شرایط متقاضی تنظیم می‌شوند.

اهمیت قرارداد اعطای  نمایندگی به حدی است که بسیاری از شرکت‌ها با تنظیم و تدوین قراردادهای جامع و کامل برای اعطای نمایندگی ، اقدام به این کار می‌نمایند.

اگر شما هم نیاز به یک قرارداد اعطای نمایندگی فروش حرفه‌ای دارید می‌توانید درخواست تنظیم قرارداد اعطای نمایندگی فروش اختصاصی‌تان را ثبت کنید تا تمامی تعهدات و تکالیف، مناسب با شرایط و ماهیت قراردادتان برای شما تنظیم شود.

این قراردادها که اغلب پس از بررسی‌های اولیه شرکت مرجع از شخص حقیقی یا حقوقی متقاضی بسته می‌شوند، شامل مواردی دقیق و کامل درباره شرایط همکاری دو مؤسسه با یکدیگر است. از آنجایی که شخصیت نماینده، بیانگر اعتبار و آبروی شرکت مرجع است، بنابراین اغلب شرکت‌ها در اعطای قرارداد نمایندگی بسیار دقیق و سختگیرانه عمل می‌کنند.

شرایط اعطای نمایندگی انحصاری ، در قرارداد اعطای نمایندگی فروش ذکر می شود. این شروط بسته به موضوع قرارداد می‌تواند بر میزان سرمایه نماینده، مدرک تحصیلی، تعداد پرسنل فعال، رزومه کاری و تحصیلی پرسنل و … اعمال شود. در مقابل شرکت مرجع نیز متعهد می‌شود در ازای انجام صحیح مفاد قرارداد توسط نماینده و عمل به تعهدات مشخص، درصدی از سود شرکت را به عنوان سود نمایندگی به وی اختصاص دهد.

منظور از انحصار یک جانبه یا دو جانبه در نمایندگی چیست؟

در یک تقسیم‌­بندی، نمایندگی انحصاری فروش ممکن است به دو شکل یک جانبه و دو جانبه وجود داشته باشد. نمایندگی انحصاری فروش یک جانبه که در آن اصیل ملزم است مناطق بازاریابی و فعالیت نماینده تجاری را به طور انحصاری معین کند.

به بیان دیگر در این نوع نمایندگی، اصیل موظف است نماینده تجاری دیگری را در آن مناطق به کار نگیرد و گاه نمایندگی انحصاری فروش دو جانبه است که در آن علاوه بر تکلیف اصیل به بکار نگرفتن نماینده دیگر در مناطق مورد نظر، نماینده مکلف است کالاهای دیگری را از منابع دیگر تهیه نکند که در این صورت بدیهی است که یکی از آثار استقلال نمایندگی فروش یعنی اخذ نمایندگی از دیگران محدود می‌شود.

فلذا مهم‌­ترین و شاخص­‌ترین بند قراردادی در این­گونه قراردادها، تصریح به وجود قید انحصار (یک/ دو جانبه) می­‌باشد که باید به دقیق­‌ترین و گویاترین شکل ممکن در نمونه قرارداد نمایندگی فروش مکتوب شود.

 

قرارداد اعطای نمایندگی انحصاری فروش در تجارت بین الملل چگونه است؟

نمونه قرارداد نمایندگی انحصاری بین المللی ، یکی از متعارف‌­ترین و شناخته­‌ترین مدل­‌های حضور یک برند و محصول خارجی در کشورهای دیگر است. صادر کردن و فروش یک محصول در کشور دیگر ممکن است به روش­‌های دیگری مانند تاسیس شعبه یا راه‌­اندازی خط تولید در کشور مقصد نیز صورت گیرد که آثار حقوقی و اقتصادی متفاوتی خواهد داشت.

اما نمایندگی انحصاری فروش به نوعی کم­ دردسرترین و ساده‌­ترین روش این فعالیت به شمار می­‌رود که از طریق آن شخص اصیل با اعطای نمایندگی و امتیاز آن به شخصی که با شرایط اقتصادی، سیاسی و حقوقی حاکم بر بازار کشور مقصد آشناست، عملاً خود را از دردسرهای دخالت و حضور مستقیم در آن کشور، معاف خواهد نمود و در عین حال بازار فروش مخصوص به خود را خواهد داشت.

بخوانید
قرارداد حق‌العمل‌کاری چیست و چه نکات قانونی‌ای دارد؟

فلذا یکی از کابردهای مهم این قراردادها در تعامل با اشخاص و صاحبان محصولات خارجی­ است.

نمایندگی اعطا فروش

کمیسیون نماینده در نمونه قرارداد نمایندگی انحصاری فروش

یکی از مسائلی که حتما باید در این قراردادها مورد توافق قرار گیرد، حق العمل یا هرگونه ما به ازایی­‌ست که شخص نماینده بابت فعالیت­‌های خود دریافت خواهد کرد. یکی از معمول­‌ترین روش­‌ها حالتی­‌ است که نماینده از طریق دریافت “کمیسیون” به فعالیت می­‌پردازد. به طور مثال از محل درآمد حاصل از فروش هر محصول، n درصد به عنوان کمیسیون به وی پرداخت می­‌گردد.

نحوه تحویل محصولات به چه شکلی در قرارداد نمایندگی انحصاری فروش تعریف می‌شود؟

یکی دیگر از بندهای مهم این قراردادها، توافق بر سر شرایط و نحوه ارسال و تحویل کالاست. این مساله به جهت اتفاقات و نواقصی که ممکن است حین بارگیری و حمل محصولات، حادث شود و مسئولیت طرفین نسبت به این موارد، بسیار حائز اهمیت است. به طور مثال ممکن است در یک قرارداد، توافق شود، محصولات درب کارخانه تحویل شود و حمل و بارگیری آن به عهده نماینده باشد. این­جا مسئولیت وی با شرایطی که ارسال توسط خود اصیل انجام خواهد شد، بسیار متفاوت خواهد بود.

وجود تضامین در قرارداد نمایندگی فروش چه مزیتی دارد؟

 جهت جلوگیری از سو استفاده از نهاد نمایندگی فروش ، یکی از شروطی که اصیل معمولاً در این قراردادها آن را دنبال می­‌کند آن است که نماینده نسبت به فروش حجم یا مبلغ مشخصی از محصولات در یک بازه زمانی (مثلا یک ماهه) ملزم باشد. در صورت عدم وجود این شرط ممکن است رقبای یک برند با هدف تضعیف وی، با گرفتن نمایندگی صوری از او و عدم فروش محصولاتش، بازار آن برند را در یک منطقه به نابودی بکشانند. جهت تضمین این امر در نمایندگی فروش معمولاً از نماینده چک گرفته می‌­شود.

موفقیت در فروش، مهم‌ترین نتیجه داشتن یک قرارداد اصولی می‌باشد. با دریافت نمونه قرارداد نمایندگی انحصاری فروش و آموزش آن، یک کسب‌وکار حرفه‌ای و بی‌دغدغه داشته باشید.

بند تامین منظم کالا در قرارداد نمایندگی فروش به چه منظور است؟

در مقابل یکی از تعهداتی که نماینده­‌ها در قرارداد نمایندگی فروش دنبال می­‌کنند، معین بودن و دارای ضمانت اجرا بودن تعهد اصیل به تامین کالا به درخواست نماینده است. آن­ها به دنبال این هستند که با قراردادن تضامینی مانند جریمه تاخیر در تامین کالا به صورت روزانه، وی را نسبت به تامین منظم کالا جهت فروش ملزم نمایند.

بند قیمت محصولات در نمونه قرارداد نمایندگی انحصاری فروش چه مواردی را شامل می‌شود؟

 یکی از بندهایی­ است در نمایندگی فروش که همواره از ابتدا مورد توافق طرفین قرار می‌­گیرد. بر این اساس، فروشنده صرفاً بر اساس لیست قیمت توافقی که معمولا در سراسر کشور یکسان خواهد بود، محصولات را به فروش خواهد رساند. به علاوه میزان تخفیفی که وی می‌­تواند به مشتریان بدهد نیز معمولاً مورد توافق قرار می­‌گیرد تا از تخفیف­‌های صوری نمایندگان به برخی مشتریان جلوگیری به عمل آید.

حفظ ماهیت نمایندگی در نمایندگی فروش چیست و چرا مهم است؟

آخرین نکته در نمایندگی انحصاری آن است که اصیل بایستی قید نماید که نماینده از برند، اسم تجاری، لوگو و سایر علامت­‌ها و امکاناتی که در اختیارش قرار می­‌گیرد، صرفا در راستای قرارداد استفاده خواهد نمود و وی نمی‌­تواند ماهیت خود را مستقل از اصیل نمایش دهد و یا با مهندسی معکوس نسبت به حذف اصیل از بازار اقدام نماید. مسئولیت ناشی از فریب مشتریان در صورت انجام این کار با خود نماینده خواهد بود.

 

سخن آخر

نمونه قرارداد نمایندگی انحصاری فروش ، نکات حقوقی ریز و تعهدات مختلفی را شامل می‌شوند و داشتن یک قرارداد حرفه‌ای از وقوع بسیاری از مشکلات حقوقی در این خصوص پیشگیری می‌کند. اگر در رابطه با تنظیم قرارداد نمایندگی انحصاری فروش نیاز به راهنمایی دارید، می‌توانید از طریق مشاوره حقوقی با کارشناسان حقوقی وینداد در ارتباط باشید.

اگر در مورد قرارداد نمایندگی انحصاری فروش سوالی دارید، می‌توانید سوال خود را از مشاور حقوقی متخصص در زمینه قرارداد نمایندگی فروش پرسیده و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

قرارداد نمایندگی انحصاری فروش چیست؟

زمانی که یکی از طرفین قرارداد “اصیل” فروش کالا باشد و طرف دیگر نمایندگی انحصاری فروش را به او تقدیم کند. این قرارداد بین آن‌ها منعقد می‌شود.

قرارداد عاملیت فرو چه تفاوت با قرارداد نمایندگی انحصاری فروش دارد؟

قرارداد عاملیت فروش در مقابل قرارداد نمایندگی انحصاری قرار می‌گیرد. به عبارتی دیگر قراردادهای فاقد قید انحصار است که اصطلاحاً از آن به قراردادهای “عاملیت فروش” تعبیر می­‌شود.

۴.۱/۵ - (۸ امتیاز)

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

guest
48 Comments
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین امتیاز
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات
اتاق بم
اتاق بم
3 سال پیش

سلام
اگر محصولاتی که نمایندگی انحصاری ان در اختیار شخص است توسط شخص ثالث دیگر و از محل دیگری تامین و در محدوده انحصار توزیع گردد راهکار و مستند قانونی برای جلوگیری دارد ایا

وینداد
وینداد
ادمین
در پاسخ به  اتاق بم
3 سال پیش

با سلام
اگر شما نمایندگی انحصاری در فروش را از مالک و شرکت صاحب برند دریافت نموده باشید، با استناد به قرارداد می توانید از فردی که آن کالا را در منطقه فعالیت شما توزیع می‌نماید به دادسرا شکایت نمایید و تقاضای توقیف اموال و جمع آوری از بازار را داشته باشید.

مهران
مهران
3 سال پیش

با سلام،
نمایندگی فروش زمانی که میخواهد کالایی را به کارفرما ارائه دهد، خودش از طرف اصیل قرارداد فروش امضا میکند یا معرفی میکند تا کارفرما بطور مستقیم با اصیل قرارداد فروش میبندد؟

وینداد
وینداد
ادمین
در پاسخ به  مهران
3 سال پیش

با سلام
در پاسخ به سوال مطروحه چنانچه شخص بازاریاب باشد قرارداد با اصیل و کارفرما منعقد می گردد و بازاریاب فقط یک رابط جهت وصل کردن اصیل و کارفرما می‌باشد ولیکن چنانچه قرارداد نمایندگی انحصاری در فروش داشته باشد، خود قرارداد را با کارفرما منعقد می‌نماید و به اسم خود فروش را انجام می‌دهد.

با احترام تیم حقوقی وینداد

سجاد
سجاد
3 سال پیش

سلام نمایندگی انحصاری وعاملیت فروش چه تفاوتی دارند

وینداد
وینداد
ادمین
در پاسخ به  سجاد
3 سال پیش

با سلام
در قرارداد‌ها نمایندگی انحاصری فروش، فردِ نماینده، تنها شخصی باشد که در منطقه مورد توافق طرفین، به فروش محصولات می‌­پردازد، اما قرارداد‌های عاملیت فروش فاقد قید انحصار است.
به طور مثال ممکن است برای فروش محصولات برند الف در شهر اصفهان، 10 عامل فروش جداگانه وجود داشته باشد که البته با ضوابط یکسان اما در عرض یکدیگر فعالیت خواهند داشت و در عین حال به دلیل عدم وجود قید انحصار به هر شکل آن، ممکن است در محل کسب و کار خود، به فروش محصولات مشابه سایر برندها نیز اشتغال داشته باشند.

زهرا
زهرا
3 سال پیش

با سلام. اگر فردی به عنوان بازایاب کارفرما و اصیل را جهت عقد قرارداد به هم مرتبط کند آیا شرایط قانونی برای جلوگیری از موازی کاری کارفرما و اصیل برای فروش محصولات در آینده وجود دارد؟

وینداد
وینداد
ادمین
در پاسخ به  زهرا
3 سال پیش

با سلام
در پاسخ به سوال مطروحه لازم به ذکر است با قرارداد بازاریابی و همچنین اقدام به بازاریابی نمی‌توان جلوی مبادلات بعدی بین کارفرما و اصیل را گرفت لیکن چنانچه شما از کارفرما قرارداد نمایندگی انحصاری فروش در یک منطقه خاص را دریافت نموده باشید تنها شما می‌توانید در ان منطقه اقدام به فروش نمایید و کارفرما نمی‌تواند اقدام به انجام معامله و مبادله در آن منطقه نماید.

با احترام؛
تیم حقوقی وینداد

علی
علی
3 سال پیش

با سلام
اگر از یک نماینده فروش در شهرستان کالایی خریداری کنید و بعد از مدتی متوجه مشکل دار بودن آن کالا شوید آیا فقط نماینده فروش مسئول است؟ زیرا شرکت میگویید من شما را نمیشناسم و مشکل به من ربطی ندارد!
ممنون

وینداد
وینداد
ادمین
در پاسخ به  علی
3 سال پیش

با سلام

ابتدا باید دید کالای شما ضمانت نامه دارد یا خیر و بعد آن ضمانت نامه مربوط به کدام یک هست، نمایندگی یا خود شرکت.

با احترام،
تیم حقوقی وینداد

احسان
احسان
3 سال پیش

در صورت داشتن نمایندگی انحصاری یک شرکت،ایا شرکت باید از اطلاعات مشتری های نمایندگیش اطلاع داشته باشه. اونم از طریق انلاین؟( بنظر شما ایا منطقیه؟؟)
و اینکه اگر یک شرکت بعد از شناخت مشتری ها نمایندگیش در اون شهر رو منحل و خودش بطور مستقیم با مشتری ها رابطه برقرار و کار کنه ایا نماینده میتونه از شرکت شکایت کنه؟؟ در صورتی ک یکی از بند های قرار داد اینه ک شرکت هروقت ک بخواد نمایندگیشو میتونه منحل کنه.

وینداد
وینداد
ادمین
در پاسخ به  احسان
3 سال پیش

با سلام:
در پاسخ به سوال مطروحه لازم به ذکر است در قرارداد نمایندگی انحصاری لازم نیست که شرکت اطلاعات مشتریان را داشته باشد لیکن چنان چه در قرارداد نمایندگی در خصوص این امر توافق نموده باشید باید بر اساس توافق صورت گرفته اقدام نماید.
در پاسخ به قسمت دوم سوال مطروحه چنان چه یکی از بندهای قرارداد نمایندگی انحصاری فروش شرکت حق فسخ داشته باشد می تواند قرارداد را فسخ و نمایندگی را از شما سلب نماید و شما نمی توانید شکایتی در این خصوص داشته باشید و چنان چه به لیست مشتریان و مشخصات آنان دسترسی داشته باشد می تواند با آنها ارتباط برقرار نماید.

با احترام
تیم حقوقی وینداد

حامد
حامد
3 سال پیش

با سلام
قراداد عاملیت فروش آیا مشمول ماده 38 تامین اجتماعی میشود؟ و اینکه کارفرما متعهد به بیمه نمودن عامل فروش میباشد یا خیر ؟
متشکرم

وینداد
وینداد
ادمین
در پاسخ به  حامد
3 سال پیش

اگر رابطه استخدامی کارفرما و کارگری بین ایشان وجود داشته باشد بله.
اما اگر این رابطه وجود نداشته باشد، نمایندگی خود مسئول امور خود است.

با احترام تیم حقوقی وینداد

ابره دری
ابره دری
در پاسخ به  وینداد
2 سال پیش

با سلام، وقتی موسسه ای نمایندگی منطقه ای را در اختیار فردی قرار می دهد آیا موسسه به طور مستقیم می تواند با مرکزی جهت همکاری در همان منطقه قرارداد امضا کند؟

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  ابره دری
2 سال پیش

سلام
اعطای نمایندگی به شخصی در منطقه ای خاص، به طور کلی شما را از اعطای نمایندگی به دیگر اشخاص در آن منطقه ممنوع نمی نماید مگر آنکه در قرارداد شما با نمایندگان، اعطای نمایندگی به دیگران ممنوع شده باشد به عبارت دیگر نمایندگی انحصاری باشد.

با احترام
تیم حقوقی وینداد

هیوا صبوحی
هیوا صبوحی
در پاسخ به  ابره دری
1 سال پیش

برای گرفتن نمایندگی انحصاری محصولی از کارخانه ایا کارخانه ملزم به تامین مکان نمایندگی و ماین پخش و مایحتاج دیگر مربوط به نمایندکی به نماینده میباشید یا خیر و اینکه حقوق و بیمه بازتریابان و پرسنل فروش به عهده کارخانه است یا نماینده فروش انحصاری هر شهر

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  هیوا صبوحی
1 سال پیش

با سلام،

خیر همه چیز برحسب توافق طرفین قرارداد است .حقوق و بیمه پرسنل نیز بر عهده نماینده است مگر انکه خلاف ان توافق شده باشد.

با احترام
تیم حقوقی وینداد

الناز
الناز
3 سال پیش

آیا نمایندگی شامل مالیات میشه؟مثلا من قصد دارم نمایندگی محصولات ساختمانی شرکتی رو به عهده بگیرم. ِآیا برای شروع این شغل و درآمدزایی از اون برای من مالیات میاد؟

وینداد
وینداد
ادمین
در پاسخ به  الناز
3 سال پیش

باسلام
در پاسخ به سوال مطروحه لازم به ذکر است در ابتدای شروع کسب و کار مالیاتی وضع نمی گردد.
لیکن چنان چه موعد ارسال اظهارنامه مالیاتی فرا رسیده باشد و شما درآمدی کسب نموده باشید باید عملکرد سال خود را در اظهارنامه مالیاتی بیان نمایید تا بر اساس آن مالیات شما تعیین و اعلام گردد.

خلیل
خلیل
3 سال پیش

در صورتی که نمایندگی انحصاری مربوط به نرم افزار خارجی در ایران باشد و ما بر خلاف نمایندگی انحصاری، نرم افزار خارجی رو به صورت قفل شکسته در ایران بفروشیم یا حتی به رایگان توزیع کنیم آیا این عمل وصف مجرمانه داره و به چه استنادی قابل مجازاته؟

وینداد
وینداد
ادمین
در پاسخ به  خلیل
3 سال پیش

در پاسخ به سوال مطروحه لازم به ذکر است که ابتدا باید قرارداد نمایندگی انحصاری شما به صورت دقیق بررسی گردد تا تعهدات و ضمانت اجرای آن مشخص گردد
و بر اساس آن در خصوص جرم بودن عمل صورت پذیرفته اظهار نظر نمود.
در صورت تمایل برای بررسی قرارداد از صفحه درخواست بررسی قرارداد اقدام فرمایید.
با احترام
تیم حقوقی وینداد

حمید
حمید
3 سال پیش

با سلام
من نمایندگی انحصاری شرکتی هستم که اصیل در کنار محصولات اماده فروش از من تقاضا دارد به دنبال ایده های جدید برای وی باشم. بدین صورت که به انها ایده بدهم و پس از اینکه انرا تولید کردند به دفعات ان محصول جدید را در بازار تست کنم تا در نهایت اماده عرضه به بازار گردد و در سبد کالای خودم قرار گیرد. حال سوال من از جنابعالی اینست که این عملکرد من ( ارائه ایده و تست کنترل کیفی ) از نظر ریالی چگونه خواهد بود؟ ایا این امر در حیطه وظایف یک نمایندگی است یا باید برای ان یک قرارداد مجزا تنظیم گردد؟ در این صورت ارزش گذاری ان چگونه خواهد بود؟ ایا یک مرجع ویا نمونه قراردادی در این خصوص وجود دارد؟ لطفا بنده را راهنمایی فرمایید. سپاسگذارم

وینداد
وینداد
ادمین
در پاسخ به  حمید
3 سال پیش

با سلام
درپاسخ به سوال مطروحه لازم به ذکر است ارائه ایده برای تولید محصولات جدید جزو وظایف نماینده محسوب نمی گردد.
لیکن چنان چه در قرارداد نمایندگی قید گردیده باشد که آمار اطلاعاتی مشتریان به تولید کننده ارائه گردد باید لیست آن تهیه و به اصیل ارائه گردد.
هم چنین ارزش گذاری ریالی ارائه ایده و تست کنترل کیفی آنان بستگی به توافق طرفین و ارزش ایده و کار انجام پذیرفته در بازار دارد و این امور نیاز به قراردادی جداگانه دارد.
مضافاً این که ارزش گذاری بحثی تخصصی و در صلاحیت کارشناسان خبره این امور می باشد و باید به آنان مراجعه نمود.

با احترام؛
تیم حقوقی وینداد.

علی
علی
2 سال پیش

با سلام و احترام
برای کالای تولید داخلی که نیاز به اندکی خدمات پس از فروش داشته باشد، کدام روش برای فروش در خارج از کشور بهتر است؟ خرید در داخل و فروش با مسئولیت خود فرد در خارج، و یا اخذ نمایندگی؟
در صورت تائید مورد اول، قطعاً تبلیغات جزو لاینفک بازاریابی است، آیا این کار به سلیقه فروشنده، اخلاقی و مجاز است؟ممنون

وینداد
وینداد
ادمین
در پاسخ به  علی
2 سال پیش

با سلام
در پاسخ به سوال مطروحه لازم به ذکر است شما می توانید هم محصول و کالاهای تولیدی را با فروش به شخص ثالث و مسیولیت وی در خصوص صادرات و فروش در خارج از کشور اقدام نمایید و هم از طریق نمایندگی فروش اقدام به فروش کالاها و محصولات خود نمایید. و این امر با توجه به تعهدات متفاوت در هر قرارداد بستگی به سیاست فروش شما خواهد داشت.
با احترام
تیم حقوقی وینداد

الیزکیتا
الیزکیتا
در پاسخ به  وینداد
2 سال پیش

برندی را بصورت‌انحصاری چهار سال با شرکتی معتبر کار کردیم اکنون برند در اوج فروش خودش است در مدت چهار سال نه قراردادی داشتیم و نه یک کلمه اختلاف از حدود ۵ ماه پیش به دلایل مختلف تامین کالا ناقص صورت گرفته و از اول سال ۹۹ درخواست کردن بیخیال کالا بشیم درحالی که واقعا ما عمر خود رو برای راه اندازی این کالا گذاشتیم‌چیکار باید بکنم خواهان نماییندگی بعد زحمات گذشته زیاد شده و اینا میگن خب به کسایی بدیم که پول نقد بهمون بدن خلاصه خیلی درگیریم ؟؟؟؟

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  الیزکیتا
2 سال پیش

سلام
نخست اینکه برای انجام مروادات و امور تجاری و غیرتجاری خود همیشه بایستی نسبت به تنظیم قرارداد اقدام نمایید تا بتوانید به میزان بسیار زیادی از موقعیت و حقوق خود دفاع نمایید.
در مورد دریافت نمایندگی از برند مزبور، امکان الزام شخص حقیقی یا حقوقی مالک برند به اعطای نمایندگی وجود ندارد. شما تنها می توانید به جهت تلاشی که در فراهم آمدن حسن شهرت و افزایش سودی که برای برند مزبور داشته اید مبتنی بر مفهوم حقوقی استیفای ناروا اقامه ی دعوا نموده و وجوهی را مطالبه کنید.
از آنجایی که محدودیتی جهت انعقاد قرارداد از حیث کتبی یا شفاهی بودن موجود نیست، در صورتی که از اوضاع و احوال و فواصل تامین کالا بتوان وجود قرارداد و مدت آن را اثبات کرد، بابت امتناع از انجام تعهدات قراردادی طرف مقابل می توانید مطالبه خسارات قراردادی نمایید یا حتی ایشان را به انجام تعهدات خود ملزم نمایید.
به نتیجه رسدن تمامی دعاوی مذکور منوط به وجود اوضاع و احوال و تحقق شرایط زیادی است. توصیه می شود جهت هرگونه اقدام حقوقی از تخصص یک وکیل دادگستری استفاده نمایید.

امیرعلی
امیرعلی
2 سال پیش

سلام وقتتون بخیر. ما میخوایم برای فروش به صورت اعتباری (چک) این شرط رو بذاریم که نماینده با گذاشتن سند ملکی بتونه از ما به صورت چکی خرید کنه
خواستم بدونم همچین شرطی چجوری وارد قرارداد میشه؟

وینداد
وینداد
ادمین
در پاسخ به  امیرعلی
2 سال پیش

با سلام
در پاسخ به سوال مطروحه لازم به ذکر است علاوه بر اینکه در قرارداد نمایندگی یک ماده در خصوص در رهن قراردادن سند ملک بیان می‌گردد میبایست از طریق مراجعه به دفترخانه اسناد رسمی سند ملک بابت یک میزان مبلغ مشخصی در رهن اعطاکننده نمایندگی قرار گیرد.

بااحترام
تیم حقوقی وینداد

یدالهی
یدالهی
2 سال پیش

بنده قصد دارم نمایندگی فروش یک شرکت تولید و فروش بذر و محصولات کشاورزی را در یک استان بگیرم. شرکت تولید کننده هیچ نماینده فروشی در کشور ندارد. خواهشمند است بنده رو راهنمایی بفرمایید که چه نوع قردادی برای تعامل بین اینجانب به عنوان نماینده و شرکت تولیدی به عنوان کارفرما مناسب است. اگر هم ممکن است قراردادی. مناسب رو برای بنده در ازای هزینه آماده بفرمایید. با تشکر

وینداد
وینداد
ادمین
در پاسخ به  یدالهی
2 سال پیش

با سلام
قرارداد مورد نیاز شما، قرارداد اعطای نمایندگی فروش می‌باشد که با توجه به حساسیت موضوع از نظر حقوقی، توصیه می‌گردد به صورت خاص درخواست تنظیم قرارداد که توسط تیم حقوقی وینداد انجام می‌گردد، ثبت نمایید.

رضا قنبری
رضا قنبری
2 سال پیش

با سلام
بنده قصد دارم نمایندگی انحصاری یک شرکت را در منطقه ای بگیرم ولی از هم صنف های خود که سابقه آن شرکت را گرفتم گفتند ایشان بطور موازی در منطقه شما فروش انجام میدهد لذا خواهشمندم مرا راهنمایی کنید چه بندی را در قرارداد قرار دهیم که ایشان نتواند و مشمول جریمه شود.

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  رضا قنبری
1 سال پیش

سلام
نمایندگی انحصاری فروش در منطقه خاص عنوان قرارداد شما باشد. در یکی از بندهای قرارداد به انحصاری بودن فروش در یک منطقه و ضمانت اجرای آن اشاره نمایید.

با احترام
تیم حقوقی وینداد

مهدی
مهدی
2 سال پیش

سلام بنده میخام نمایندگی فروش درب و پنجره دوجداره از شرکتی بگیرم،خاستم درباره سهم من از،فروش واینکه خرید من به چه صورت باید باشه و تحویل کالا ( در کل اطلاعات قرارداد) چگونه باید باشه،خواهشمندم من راهنمایی کنید

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  مهدی
1 سال پیش

با سلام
پاسخگویی به سوالات مزبور بستگی زیادی به ویژگی های کسب و کار و توافق طرفین دارد و نمی توان به طور قاطع به آن پاسخ داد.

با احترام
تیم حقوقی وینداد

زهرا
زهرا
2 سال پیش

در نمایندگی فروش وعاملیت فروش بار مسئولیت به عهده کیست؟اگر به عهده اصیل هست آیا در بند قرارداد میتوان موردی را اضافه کرد که اصیل مسئول نباشد؟

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  زهرا
1 سال پیش

سلام
منظور از مسئولیت چیست؟ مسئول اجرای تعهدات ناشی از قرارداد نماینده با شخص ثالث برعهده ی اصیل است، اما می توان با اضافه کردن بندی به قرارداد این مسئولیت را برعهده ی نماینده قرار داد.

با احترام
تیم حقوقی وینداد

zahra
zahra
2 سال پیش

در نمایندگی فروش وعاملیت فروش بار مسئولیت به عهده کیست؟اگر به عهده اصیل هست آیا در بند قرارداد میتوان موردی را اضافه کرد که اصیل مسئول نباشد؟

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  zahra
2 سال پیش

سلام
لطفا مشخص نمایید منظور از مسئولیت چیست؟ مسئولیت تلف یا عیب و نقص کالا؟ مسئولیت پرداخت بدهی خریداران؟ و…
برای تعیین مسئولیت نماینده و میزان آن بایستی به مفاد قرارداد فی مابین توجه کرد.به طور کلی در صورتی که قرارداد فی مابین نمایندگی(واسطه گری) باشد، یعنی شخص نماینده کالا و خدمات را خریداری نکرده است و بنابراین مالک آن نشده است، جز در حالت تعدی و تفریط مسئولیت برعهده ی شرکت اصیل است. اما در حالتی که کالاها را خریداری کرده و مالک آن شده است به عبارت دیگر به عنوان عامل عمل می کند، مسئولیت با خود شخص است. در هردو حالت امکان پیش بینی شرط مسئولیت یا عدم آن در قرارداد وجود دارد. تنظیم یک قرارداد اصولی از اهمیت بالایی برخوردار است، توصیه می شود از راهنمایی یک مشاور حقوقی استفاده کنید.

کریمی
کریمی
2 سال پیش

سلام
در قرارداد نمایندگی که شخص نماینده با قیمتی کمتر از ابتدا محصولات را از شرکت (دارای برند خاصی) می خرد و در شهری که نمایندگی دارد به فروش می رساند،
اولا چه تضامینی (به نفع شرکت) میتوان پیش بینی کرد و عرفا مبلغ این تضامین به چه صورت در نظر گرفته میشود؟
ثانیا با توجه به اینکه محصولات به صورت امانی در اختیار نماینده نبوده بلکه نماینده از ابتدا ان را از شرکت خریداری نموده، ایا شرکت هنچنان در سود حاصل از فروش توسط نماینده سهم دارد یا تمامی عایدی فروش و سود ان متعلق به نماینده است؟

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  کریمی
2 سال پیش

سلام
اول – لطفا پرسش خود را روشنتر بیان نمایید. منظور از قیمت کمتر از ابتدا چیست؟
دوم- قرارداد نمایندگی در فروش قراردادی است که ظرافت های بسیاری دارد و بهتر است از راهنمایی یک مشاوره کمک بگیرید. به طور کلی جهت گرفتن تضمین از نماینده گزینه های مختلفی از جمله دریافت چک و سفته وجود دارد.
سوم- در صورتی که عامل محصولات را از شرکت خریداری نماید و خود به فروش برساند مبلغی به عنوان سود به شرکت تعلق نمی گیرد، مگر اینکه در قرارداد منعقده فی مابین در قبال فروش با قیمت کمتر، دریافت بخشی از سود را برای خود پیش بینی نمایید. به طور کلی اختیارات و تعهدات طرفین وابسته به پیش بینی ها و توافقات قراردادی است.

در صورت نیاز به قرارداد می توانید از نمونه قرارداد نمایندگی فروش موجود درسایت وینداد و یا از مشاوره اختصاصی قرارداد استفاده نمایید.

با احترام
تیم حقوقی وینداد

ناشناس
ناشناس
1 سال پیش

با سلام در صورتی که فردی به شرکتی در زمینه چاپ و نشر و … سفارش بدهد که طرحی را مطابق سلیقه اش طراحی کند و در قوانین آن شرکت قید شده باشد که تا یک سال یا بیشتر ( توافقی) حق انحصار آن طرح برای سفارش دهنده باشد ولی هنگام تحویل سفارش بر خلاف گفته ی خود عمل کند و قصد تولید انبوه طرح را توسط خود داشته باشد اینجا سفارش دهنده چه حقوقی خواهد داشت ؟

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  ناشناس
1 سال پیش

باسلام
در صورت وجود قرارداد میان شرکت و طراح و ذکر ماده حق انحصار، سفارش دهنده میتواند از طریق مراجع قضایی اقدام نموده و جبران خسارت نماید.
با احترام
تیم حقوقی وینداد

حمیدرضا
حمیدرضا
8 ماه پیش

سلام وقتتون بخیر تشکر بابت مطالب مفیدتون , در کل به نظر شما نمایندگی انحصاری که فقط حق فروش محصول اون شرکت رو داریم و در ابتدای کار نزدیک یک میلیارد خرید محصولشون رو از ما میخوان کار درستی هست یا عاملیت فروش بهتره؟ و ااینکار گرفتن پول و دادن محصولات در ازای اعطای نمایندگی انحصاری در ابتدای قرارداد کار مرسومی هست؟

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  حمیدرضا
8 ماه پیش

با سلام
این امر بستگی به توافق طرفین دارد و منع قانون وجود ندارد. از جهت عاملیت فروش یا نمایندگی انحصاری، در عاملیت فروش شما در منطقه خود ممکن است همکاران متعددی داشته باشید اما نمایندگی انحصاری از جهت انحصاری بودن امتیاز محسوب می شود.
با احترام
تیم حقوقی وینداد

مصدق
مصدق
7 ماه پیش

باسلام
امکانش هست در زمینه سئوالات مطروحه دوستان در مورد نماینده انحصاری، وظایف و نوع کاری که انجام میدهد، ضمانت های اجرای دخالت ثالث در امور مربوط به نماینده، کتابی معرفی بفرمایید

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  مصدق
7 ماه پیش

با سلام
کتاب حقوقی که منصحراً به این موضوع پرداخته باشد وجود ندارد. شما می توانید از مقالات حقوقی در این زمینه استفاده کنید.
با احترام
تیم حقوی وینداد

نوشته های مرتبط

نحوه بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار
قرارداد کار

نحوه بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار

بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار، از مسائل جدیدی‌ است که بسیاری از شرکت‌ها، به خصوص شرکت‌های خصوصی با آن مواجه‌اند. دغدغه

ادامه مطلب ...

همین حالا نمونه قرارداد نمایندگی انحصاری فروش را دریافت کنید!

چرا با یک قرارداد نمایندگی فروش حرفه ای، فروش بی دغدغه را تجربه نکنید؟ همین الان آن را دریافت کنید
دانلود نمونه قرارداد نمایندگی فروش
همراه با آموزش ماده به ماده قرارداد
close-link
Click Me
نامحدود از خدمات وینداد استفاده کن!