درصد تخفیف
300 هزار تومان تخفیف
|
تخفیف ویژه پاییز
تخفیف فصل پاییز

نمونه قرارداد شتاب‌دهنده، نکات مهم و کاربردی آن

زمان مطالعه: 4 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
قرارداد شتاب‌دهنده
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

تصور كنيد ايده‌اي در ذهن داريد كه مي‌خواهيد آن را به شكل يك كسب‌وكار نوپا درآوريد، بهتر نيست كه اين مسير را با راهنمايي  افراد متخصص و باتجربه شروع كنيد؟ این روزها كه دنیای استارتاپ‌ با سرعت بیشتري مسیر خودش را طی می‌کند، استارتاپ‌ها می‌توانند با کمک شتاب‌دهنده يا همان Startup Accelerator‌ این مسیر را مطمئن‌تر و با ریسک کمتری طی کنند اولین گام برای همکاری با یک شتاب‌دهنده انعقاد قرارداد شتاب‌دهنده است.

شتاب‌دهنده‌ شرکت یا موسسه‌ای است که با ارائه‌ي خدمات يا سرمايه‌ي اوليه به استارتاپ، به استارتاپ كمك مي‌كند تا كسب‌وكار خودش را شروع كند و گسترش دهد. درواقع شتابدهنده استارت‌آپ مستعد را در مراحل اولیه فعالیت و در طی زمان چند ماهه تحت حمایت قرار می‌دهد. از طرف ديگر، شتاب‌دهنده‌ها فرصت‌ سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌های مستعد را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کنند.

قرارداد شتاب‌دهنده چیست؟

قرارداد شتابدهي، قراردادي‌ست كه در آن شتاب‌دهنده درمقابل فراهم آوردن خدمات حمايتي يا مالي به كارآفرين استارتاپ، درصدي از سود یا سهام استارت‌آپ را براساس توافق بين طرفين دريافت مي‌كند. اين نوع از قرارداد طبق ماده 10 قانون مدنی به‌عنوان قرارداد خصوصی به حساب مي‌آيند و به شرط رعایت قانون، معتبر و صریح هستند..

ابتدا استارت‌آپ بايد شتاب‌دهنده‌ي خود را براساس اطلاعات، مشخصات و نوع خدماتي كه ارائه مي‌دهد انتخاب كند و در مرحله‌ي بعد اين شتاب‌دهنده است كه ايده‌ي استارت‌آپ را براساس معيارهاي مدنظر (شايد جذابیت ایده و پتانسیل بازار) بررسي مي‌كند.

زماني‌كه استارت‌آپ براي شروع دوره‌ي شتاب‌دهي توسط شتاب‌دهنده تاييد شد بين طرفين قرارداد شتاب‌دهي منعقد مي‌شود. در انعقاد قرارداد شتاب‌دهی باید تمام مراحل و فرآیند خدمات، معیارهای سنجش موفقیت استارت‌آپ، میزان سهام یا سود شتاب‌دهنده در استارت‌آپ به‌عنوان اجزا اصلی قرارداد به‌طور دقيق با جزئيات كامل اشاره شود.

در دوره‌ی شتاب‌دهی شتاب‌دهنده‌ خدمات يا سرمايه‌ي خود را به استارت‌آپ ارائه می‌دهند تا محصول يا مدل كسب‌وکار استارت‌آپ قابل توليد و ارائه به بازار و سرمايه‌گذار شود. استارت‌آپی که دوره‌ی شتاب‌دهي را طبق قرارداد با موفقيت گذرانده باشد (محصول یا خدمت آنها وارد بازار شده، مدل کسب و کار آنها اعتبارسنجی اولیه شده باشد، موفق به کسب درآمد حداقلی شده است) مي‌تواند طرح كسب‌وكار خود را به سرمايه‌گذاران و بازار ارائه دهد.

بعد از دوره‌ي شتاب‌دهی، استارت‌آپ باید به‌عنوان شرکتی تازه‌تاسیس به‌ازای خدمات ارائه‌شده از جانب شتاب‌دهنده درصدی از سهام یا سود خود را به شتاب‌دهنده بدهد.

ویژگی‌های مهم قرارداد شتاب‌دهنده

موضوع قرارداد:

قرارداد شتاب‌دهی براساس ارائه‌ي خدمات غيرمالي و مالي يا درواقع تمام مواردي كه پيشرفت استارت‌آپ را سرعت می‌بخشد و مسير را براي راه‌اندازي استارت‌آپ كوتاه‌تر مي‌كند، شکل می‌گیرد و استارت‌آپ طی یک دوره زمانی توافق شده در قرارداد از این خدمات استفاده می‌کند.

از جمله خدماتي كه شتاب‌دهنده‌ها به استارت‌‌آپ ارائه مي‌كنند: مشاوره عمومي و تخصصي، منتورينگ، ارتباط با شبکه‌ي سرمايه‌گذاران، خدمات زيرساختي مثل اينترنت، كارگاه‌هاي آموزشي، شبكه‌سازي براي توسعه بازار و جذب سرمايه، منابع مالي (سرمايه‌ي نقدي يا غيرنقدي، تجهيزات و امكانات و دستگاه‌ها و فضاي كار اشتراكي).

نکته‌ی مهمی که یک استارت‌آپ در رابطه‌اش با شتاب‌دهنده بهتر است درنظر داشته‌باشد اين است كه شركت‌هاي شتاب‌دهنده از لحاظ مالي سرمايه‌ي اندكي را در اختيار استارت‌آپ قرار مي‌دهند، معمولا به‌اندازه‌اي كه بتواند مراحل اوليه را پشت سر بگذراند. پس قرارداد شتاب‌دهي قرارداد سرمايه‌گذاري در ازاي سهام نيست. از طرف دیگر معمولا پرداخت سرمایه‌ی مالی از جانب شتاب‌دهنده مشروط به احراز شرایطي در استارت‌آپ می‌شود که این شرایط باید به‌طور کامل در قرارداد ذکر شود.

طرفين قرارداد:

در قرارداد شتاب‌دهنده یک طرف شرکت یا موسسه‌ی شتاب‌دهنده است كه وظيفه‌ي ارائه‌ي خدماتي را طبق قرارداد به‌عهده گرفته است و طرف ديگر كارآفرين استارت‌آپي است كه براي شروع كسب‌وكارش نياز به راهنمايي و سرمايه‌ي اوليه يك شتاب‌دهنده دارد. دقت كنيد كه اسامي تمامي كارآفرينان همكار در استارت‌آپ و همين‌طور نام و اطلاعات ثبتي شركت شتاب‌دهنده به‌طور دقيق در قرارداد ذكر شود.

 

مدت زمان قرارداد:

برای انجام موضوع هر قرارداد مدت زمان مشخصی در نظر گرفته می‌شود. قرارداد شتاب‌دهی از این قاعده مستثنی نیست. مدت زمان این قرارداد معمولا کوتاه‌مدت است و برای دوره‌ی چند ماهه منعقد می‌شود. به این نکته هم توجه کنید که بهتر است درکنار مدت زمان کلی قرارداد موعد هر مرحله از قرارداد یا پرداخت‌ها تعیین شود. پس به یک برنامه زمانی با شروع و پایان مشخص نیاز دارد.

مهم‌ترین تعهدات شتاب‌دهنده در قرارداد چیست؟

تهیه همه ی تجهیزات، وسائل و امکانات توافق شده در قرارداد براي شروع استارت‌آپ

الزام های قانونی و اجرای التزامات مورد قرارداد برای کارآفرین براساس عرف

پرداخت به‌موقع سرمايه‌ي مالي توافق‌شده به استارت‌آپ طبق ميزان توافق‌شده

مهم‌ترین تعهدات استارتاپ که در قرارداد شتاب‌دهنده به آن اشاره می‌شود:
 • انجام موضوع کار در مدت زمان توافق شده در قرارداد
 • حضور فیزیکی در شتابدهنده طبق ميزان زمان تعيين‌شده در قرارداد
 • حضور در جلسات کاری شتابدهنده در طول هر ماه ( فکرها/آموزش ها/سمینارها/جلسات استانی)
 • نكات مهمي كه بهتر است در قرارداد به آن اشاره كنيد:
 • نداشتن حق شرکت شتابدهنده بر اموال بنیان گذاران استارت‌آپ و اموال شرکت؛ مگر اینکه صریحا در قرارداد گفته شده باشد.
 • تعيين مسئول بيمه كردن اعضا استارت‌آپ، بيمه مسئوليت و حوادث شركت استارت‌آپ.
 • تعيين مسئول پرداخت كليه ماليات شركت استارت‌آپ.
 • مسئوليت استارت‌آپ در حفظ و نگهداری امکانات شتاب‌دهنده در امانت استارت‌آپ؛ درصورت خسارت رساندن به این امکانات و تجهیزات امانتی، استارت‌آپ طبق قرارداد جبران خسارت کند. شتاب دهنده مجاز است ضمن فسخ نمودن قرارداد همه خسارات های وارده را طلب کند.
 • مسئوليت شتاب‌دهنده در معرفي استارت‌آپ‌ها به سرمایه‌گذاران در مرحله‌ی شتاب‌دهی؛ بعد از اتمام دوره‌ي شتاب‌دهي شتاب‌دهنده ديگر مسئوليتي در اين مورد ندارد.
 • مسئوليت شتاب‌دهنده در تامين كليه تسهيلات اخذ مجوز دانش‌بنيان و معرفی تسهیلات بانکی به استارت‌آپ؛ در این موارد شتاب‌دهنده ضمانتی به عهده ندارد. به این نکته هم توجه کنید که ميزان تسهيلات بانكي اخذشده توسط استارت‌آپ نباید به گونه‌ای باشد که با عدم پرداخت آن از سمت کارآفرینان استارت‌آپ به سهم شتاب‌دهنده آسیبی برسد.
 • ذكر دقيق نوع خدمات ارائه‌شده توسط شتاب‌دهنده و حتی روش یا نحوه‌ی انجام آن.
 • تعیین ضمانت اجرای عدم اجراي تعهدات و خسارات وارد شده به شتاب‌دهنده به دليل عدم رعايت هر يكي از بندها يا الزامات قرارداد توسط استارت‌آپ؛ روش حل و فصل اختلافات ناشی از قرارداد می‌تواند داوري یا رجوع به مراجع قضایی باشد.
 • ذكر شرايط قطع همکاری، فسخ و اختتام همکاری شتاب‌دهنده و استارت‌آپ.
 • تعهد طرفين به رعایت کامل محرمانگی اطلاعات فني (اختراع، حق کپی رایت، نرم افزارهای خاص) و اطلاعات غيرفني باارزش تجاري (دادههای حسابداری و مالی، برنامه های مربوط به بازاریابی، طرح های تجاری)؛ سعي كنيد مفهموم محرمانگی به خوبی تفهیم شود و اطلاعاتي كه مشمول اين تعهد قراردارند به‌طور دقيق در قرارداد مشخص شده باشند.
 • توجه به اتمام نقش شتاب‌دهنده در شرکت استارت‌آپ پس از سپری شدن دوره‌ی شتاب‌دهی. بنابراین، در زمان انتقال سهام به شتاب‌دهنده لزومی به انتقال امتیازات دیگر مثل حق رای به شتاب‌دهنده وجود ندارد.
 • توجه كارآفرين استارت‌آپ به هزينه‌ و سود كسب‌وكار در زمان انتخاب شتاب‌دهنده و در مرحله‌ي توافق درمورد سهام استارت‌آپ؛ به محض شروع یک فعالیت شتاب‌دهی شرکت استارت‌آپ متعلق به بنیان‌گذاران و سرمایه‌گذاران است.
 • تعيين نحوه‌ي اعطاي سهام استارت‌آپ به شتاب‌دهنده با توجه به تعداد شركا، سهم هر يك از آنان و نحوه‌ي تصميم‌گيري در شركت استارت‌آپي؛ به دليل تاثير مستقيم درصد مالكيت سهام در ميزان اختيارات و تصميم‌گيري‌ها.
 • توجه داشتن به قالب تاسیسی و ثبت‌شده‌ي شتاب‌دهنده؛ شتاب‌دهنده به شكل شركت به ثبت رسيده يا موسسه غيرتجاري.
 • عدم ضرورت درج شرط حق تملک اموال استارت‌آپ توسط شتا‌ب‌دهنده درصورت قصور استارت‌آپ در اجرای وظیفه‌اش یا درج این شرط درقبال تعهد قابل قبول دیگر از سوی شتاب‌دهنده.

تنظیم قراردادهای خود را به وینداد بسپارید

تیم حقوقی وینداد قرارداد نویسان با تجربه‌ای را شامل می‌شود که در کوتاه‌ترین زمان و با هزینه مناسب قرارداد اختصاصی شما را به شکل قانونی و صاولی تنظیم می‌کنند پس همین حالا سری به صفحه تنظیم قرارداد ما بزنید و یا برای دانلود نمونه قراردادهای آماده وینداد به بانک نمونه قرارداد مراجعه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک‌گذاری:

مشاوره تلفنی حقوقی آنلاین

برای دریافت مشاوره تخصصی خدمات حقوقی کسب‌وکارها ( تنظیم قراردادهای دو زبانه، تنظیم اوراق قضایی، دعاوی تخصصی کسب‌وکارها، مالکیت فکری، کپی‌رایت و غیره) درخواست خود را ثبت نمایید. کارشناسان ما، با شما تماس خواهند گرفت.

ثبت نام
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط