یکی از بزرگترین اشتباهاتی که موسسین کسب و کارها و استارتاپ‌ها در ابتدای کار انجام می دهند این است که به افرادی در تیم سهام و ارزش می دهند، اما این افراد به اندازه این سهام فعالیت و تلاش نمی کنند و این افراد در آینده کسب و کار مشکلاتی را بوجود می آورند و خواستار سهام خود هستند در صورتی که به اندازه کافی در کسب و کار دخیل و فعال نبودند و در واقع سهام و ارزش اولیه که به آنها تخصیص داده شده حق آن ها نبوده است. تقسیم سهام بر پایه فعالیت های صورت گرفته در ابتدای کار استارتاپ، درست نیست!

برای جلوگیری از این اتفاق معمولا از برنامه زمانی رهن سهام یا وستینگ (Vesting Schedoul) استفاده می‌کنند، این برنامه زمانی به این صورت عمل می‌کند که هر فرد بنا به زمان و معیارهای مربوطه می‌تواند سهام خود را دریافت کند.

بخوانید
10 اشتباه حقوقی رایج در کسب و کارهای نوپا

در واقع سهام بنیانگذاران و افراد کلیدی سهامی است که طی چندین سال فعالیت و تلاش در شرکت به مالکیت قطعی آنها در می آید که در اصطلاح به آن وستینگ می‌گویند.

بنیانگذاران استارتاپ از شروع کار تمام سهم شرکت را بین خود تقسیم می‌کنند اما اگر بنیانگذاری بخواهد که از شرکت جدا شود، شرکت حق این را دارد که درصد معینی از سهم را از او بازخرید کند. این به این معنی است که اگر شریک شما بعد از چند ماه از کار روی استارتاپ کنار بکشد، نمی‌تواند بعد ها درخواست ۱۰۰ میلیارد تومان از درآمد داشته باشد، چون هنگام کنار کشیدن، شرکت درصدی از سهم او را خریده است.

vesting، بنیانگذاران را از هم محافظت می کند، ریسک را کمتر می‌کند و اجازه می‌دهد که تنها نگرانی شما پیشرفت استارتاپ و کسب و کارتان باشد.

ساز و کار اجرایی نمودن وستینگ در قوانین ایران

با توجه به چارچوب و ضوابط قانونی تعریف شده در حقوق ایران و محدودیت‌های موجود، امکان پیاده‌سازی این قرارداد به شکل مرسوم وجود ندارد. از این روی سازوکاری که کارشناسان حقوقی مجرب وینداد در نظر گرفته‌اند این است که همه شرکا در ابتدا به نسبت مورد توافق سهام‌دار شرکت شده ولی با این تفاوت که سهام بنیان‌گذاران در رهن شرکت قرار می‌گیرد. در صورتی که بنیان‌گذاران به تعهدات خود در بازه زمانی مشخص عمل نمودند، از سهام مذکور فک رهن صورت گرفته و آن‌ها تماماً مالک سهام می‌شوند، در غیر این صورت شرکت با توجه به حقی که در اختیار دارد اقدام به انتقال سهام به خود و یا سهام داران می‌نماید.

بخوانید
مشکلات رایج حقوقی استارتاپ‌ها چیست و چه راه حل‌هایی وجود دارد؟

شما می‌توایند نمونه قرارداد وستینگ که مطابق قانون تجارت ایران تنظیم شده است را دریافت کنید.

دانلود نمونه قرارداد وستینگ


0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

هر یکشنبه صبح آخرین مطالب و نکات حقوقی را دریافت کنید!

close-link