هزینه ثبت موسسه غیر تجاری چقدر است؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
هزینه ثبت موسسه غیر تجاری چقدر است؟
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

علاوه بر شرکت‌های تجاری، اشخاص حقوقی دیگری نیز به نام موسسات غیرتجاری وجود دارند. موسسات غیرتجاری همانطور که از نام آن‌‌ها مشخص است، به انجام امور غیرتجاری می‌پردازنند. این امور ممکن است امور ادبی، علمی، پژوهشی و یا برای مثال امور خیریه باشد. موسسات غیرتجاری نیز باید همانند شرکت‌ها در مرجع ثبت شرکت‌ها به ثبت برسد و مؤسسین این موسسات باید هزینه ثبت موسسه غیر تجاری را بپردازند. در این نوشتار قصد داریم تا ضمن توضیح موسسات غیرتجاری و انواع آن‌ها، به بررسی هزینه تأسیس موسسه غیر تجاری بپردازیم.

موسسه غیرتجاری چیست؟

آیین‌نامه اصلاحی ثبت شرکت‌ها و موسسات مصوب سال ۱۳۳۷، موسسات و شرکت‌های غیرتجاری را تعریف کرده است و بیان کرده است که این موسسات مجموعه‌هایی هستند که برای منافع و مقاصدی غیرتجاری مانند امور علمی یا ادبی و یا امور خیریه و مانند آن تشکیل و ثبت می‌شوند و این بدین معنی نیست که همه موسسین لزوماً قصد کسب منفعت نداشته باشند و این به تعریف و دسته‌بندی که در ابتدا برای موسسه تعریف شده است، بر می‌گردد. این مجموعه‌ها با عناوینی مانند انجمن، جمعیت و سایر اسامی شناخته می‌شوند و استفاده از اسامی دولتی برای این موسسات ممنوع می‌باشد.

انواع موسسه غیرتجاری از نظر قصد و هدف کسب منفعت و سود و یا عدم آن، به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ دسته اول از موسسات غیرتجاری که موسسات انتفاعی غیرتجاری نامیده می‌شوند، به قصد کسب منفعت تأسیس می‌شوند و در برخی از موارد کسب مجوز ضروری می‌باشد. موسسات دوم که موسسات غیرانتفاعی نامیده می‌شود، قصد کسب منفعت مالی ندارند و دریافت مجوز فعالیت این موسسات قبل از شروع مراحل ثبت، ضروری می‌باشد. لازم به ذکر است که این موسسات به‌صورت ذاتی غیرتجاری می‌باشند و به همین دلیل، موسسین اجازه انجام امور تجاری را ندارند.

موسسات غیرتجاری باید هر ساله دفاتر قانونی(دفتر روزنامه و دفتر كل) را تهیه و نسبت به پلمب این دفاتر اقدام نمایند و حساب‌های خود را در آن درج نمایند.

هزینه ثبت موسسه غیر تجاری

موسسات غیرتجاری نیز باید همچون انواع شرکت‌‌های تجاری ثبت شوند. مؤسسین این مجموعه‌ها باید در نظر داشته باشند که پس از تأسیس این موسسات، اقدام به ثبت این اشخاص حقوقی نمایند زیرا، موسسات تجاری پس از ثبت دارای شخصیت حقوقی می‌شوند و فعالیت قانونی این موسسات آغاز خواهد شد. علاوه بر این، ثبت موسسه غیرتجاری سبب می‌شود اشخاص ثالث به این موسسه اعتماد بیشتری داشته باشند. برای مثال، تصور کنید یک موسسه تجاری اقدام به انجام امور خیریه می‌نماید و در این شرایط، اگر این موسسه ثبت شده باشد، در این صورت اعتماد به این موسسه برای افراد بسیار راحت‌تر و ممکن‌تر خواهد بود.

ثبت موسسه غیرتجاری هزینه‌هایی دارد که متقاضیان ثبت، باید این هزینه‌ها را بپردازند. هزینه ثبت موسسه غیر تجاری ممکن است متغیر باشد اما، به‌صورت کلی مبلغ هزینه‌های ثبت موسسه غیرتجاری در مرجع ثبت شرکت‌ها به شرح زیر است:

1. هزینه تنظیم اساسنامه و اظهارنامه و اوراق ثبتی: ۱۲۵ هزار تومان

2. هزینه حق‌الدرج: ۱۳۰ هزار تومان

3. هزینه حق‌الثبت: ۱۲ هزار تومان(سرمایه یکصد هزار تومان)

4. هزینه روزنامه رسمی: ۱۴۰ هزار تومان

5. پوشه و گیره: ۱۵ هزار تومان

6. تعیین و انتخاب نام موسسه غیر تجاری: ۴۰ هزار تومان

علاوه بر هزینه‌های مذکور، متقاضیان ثبت موسسه غیرتجاری باید هزینه‌ای را نیز برای حق‌الوکاله وکیلی که مشاوره‌های حقوقی را در این زمینه ارائه می‌نماید، بپردازند. ضرورت این امر نیز این است که ثبت موسسه و تکمیل مدارک لازم برای ثبت موسسه غیرتجاری و انجام اقدامات لازم در این راستا ممکن است کمی دشوار و پیچیده باشد و به همین دلیل، بهتر است امر ثبت موسسه غیرتجاری به اشخاصی که در این زمینه فعال هستند واگذار شود.

در همین راستا، شما می‌توانید ثبت موسسه غیر تجاری خود را به همکاران ما در تیم وینداد بسپارید. در وینداد آنچه به‌عنوان هزینه دریافت می‌شود تا پایان فرایند ثبت ثابت می‌ماند و در فرایند ثبت شرکت به هزینه‌ها افزوده نمی‌شود. قیمت تمام ‌شده ثبت موسسه در وینداد ۳۵۰۰۰۰۰ تومان است. توجه داشته باشید که تمام فرایند ثبت موسسه غیرتجاری توسط تیم وینداد انجام می‌شود و در تهران برای امور حضوری وکیل نیز از طرف وینداد فرستاده می‌شود و نیاز به حضور فرد در هیچ مرحله‌ای نیست.

مجوز ثبت موسسه غیرتجاری

یکی از مدارکی که باید در ذیل مدارک ثبت موسسه غیرتجاری باشد، مجوز ثبت موسسه غیرتجاری است. همانطور که پیش‌تر نیز بیان شد، موسسات غیرتجاری برای انجام امور مختلفی تأسیس می‌شوند که این امور باید قانونی بوده و موضوع فعالیت موسسه غیرتجاری نباید مغایر با موازین شرعی و قانونی باشد. به همین دلیل، نیاز است تا متقاضیان ثبت موسسه غیرتجاری اقدام به أخذ مجوزهای لازم جهت ثبت اینگونه موسسات از نهادهای ذی‌صلاح نمایند. درصورتیکه اشخاص قصد داشته باشند موسسه غیرتجاری انتفاعی تأسیس و ثبت نمایند، باید پس از ثبت مجوز لازم را دریافت کرده و اگر قصد ثبت موسسه غیرتجاری غیرانتفاعی را داشته باشند، باید مجوز لازم را در هنگام درخواست ثبت موسسه أخذ نمایند.

در ایران معمولاً کارهای خدماتی قیمت مشخصی ندارند. بنابراین شما نمی‌توانید با مراجعه کردن به یک یا چند سایت هزینه‌ دقیق ثبت شرکت را محاسبه کنید. به همین دلیل تماس با کارشناسان ما در وینداد یکی از بهترین‌ کارهایی که شما می‌توانید انجام دهید.

جمع‌بندی هزینه ثبت موسسه غیر تجاری

اشخاصی که قصد دارند در قالب موسسات غیرتجاری فعالیت نمایند، باید موسسه غیرتجاری را در مرجع ثبت شرکت‌ها به ثبت رسانند. ثبت موسسه غیرتجاری نیاز به تنظیم مدارک و پرداخت هزینه ثبت موسسه غیر تجاری دارد. هزینه ثبت موسسات غیرتجاری شامل مواردی مانند حق‌الوکاله ثبت موسسه، هزینه حق‌الثبت، هزینه حق‌الدرج و غیره می‌شود که متقاضیان ثبت موسسه غیرتجاری باید این موارد را بپردازند و مراحل ثبت موسسه را طی نمایند تا موسسه به ثبت برسد و دارای شخصیت حقوقی بشود. در پایان، اگر پرسشی در ارتباط با ثبت شرکت در ذهن دارید، سؤال خود را با ما به اشتراک بگذارید تا همکاران ما به پرسش شما پاسخ دهند.
همچنین تیم پشتیبانی وینداد به صورت تخصصی در طول هفته پاسخگوی سوالات حقوقی و ثبتی شما هستند.

سؤالات متداول

1. مدارک لازم جهت پذیرش موسسات غیر تجاری چیست؟

تقاضانامه موسسات غیرتجاری، اساسنامه موسسات غیرتجاری، شناسنامه و کارت ملی اعضای هیئت‌مدیره، روزنامه رسمی تأسیس و یا آخرین تغییرات اشخاص حقوقی.

2. آیا دریافت مجوز ثبت موسسه غیرتجاری سبب افزایش هزینه ثبت می‌شود؟

خیر. دریافت مجوزهای لازم سبب افزایش هزینه ثبت موسسه غیرتجاری نمی‌شود.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک‌گذاری:

مشاوره رایگان امور ثبتی

برای دریافت مشاوره کاملا رایگان و تخصصی خدمات ثبتی (ثبت شرکت، تغییرات شرکت، انحلال شرکت، پلمپ دفاتر، ثبت برند و ثبت اختراع در ایران و بین المللی) با ما تماس بگیرید.

ثبت نام
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط

مراحل ثبت شرکت تولیدی در ایران
مقالات ثبت شرکت تولیدی

مراحل ثبت شرکت تولیدی در ایران

تولیدگران زیادی در ایران قصد ثبت فعالیت اقتصادی خود را به عنوان یک شرکت تولیدی دارند اما این کار به‌نظرشان دشوار است. اگر شما هم

نحوه استعلام ثبت شرکت تولیدی
مقالات ثبت شرکت تولیدی

قدم به قدم استعلام ثبت شرکت تولیدی

چطور می‌توان با شرکتی فعالیت اقتصادی مشترک انجام داد اما از ثبت آن مطمئن نبود؟ استعلام ثبت شرکت تولیدی دلیلی است که اعتماد شما به