نحوه بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار

زمان مطالعه: 4 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور

بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار، از مسائل جدیدی‌ است که بسیاری از شرکت‌ها، به خصوص شرکت‌های خصوصی با آن مواجه‌اند.
دغدغه مهم افراد بعد از بازنشستگی، حقوق پایین و کم شدن درآمدشان نسبت به زمان اشتغال است. با این‌که زمانی که فرد به بازنشستگی می‌رسد، یک حقوق مادام‌العمر برایش درنظر گرفته می‌شود اما این حقوق از مبلغ دریافتی در زمان اشتغال کمتر می‌باشد. این امر به‌مرور بر دوران بازنشستگی تاثیر گذاشته و آن را کاری دشوار و طاقت فرسا می‌کند. به همین دلیل، فرد بعد از مدتی به فکر یافتن شغلی برای گذران زندگی خود و خانواده‌اش می‌افتد. اما باید دید اشتغال به کار بازنشستگان و بیمه آنها در این دوره به چه صورت است؟

چه کسانی مشمول بازنشستگی طبق قانون تامین اجتماعی می‌باشند؟

سازمان تامین اجتماعی، کارکنان مجموعه‌های کاری را تحت پوشش قرار می‌دهد تا طبق قانون کار از آنها حمایت کرده و با ارائه بیمه و همچنین مستمری بازنشستگی، بیمه‌شده و افراد خانواده او را تحت پوشش قرار می‌دهد. اما احراز شرایط بازنشستگی به عوامل گوناگونی بستگی دارد از جمله: میزان سال‌های پرداخت حق بیمه، جنسیت بیمه‌شده، سختی کار، سن بیمه‌شده و شرایط بیمه‌شده.
به همین دلیل شرایط بازنشستگی را باید طبق موارد قانونی بررسی کرد:

ماده ۷۶ قانون بازنشستگی تامین اجتماعی

طبق ماده ۷۶ قانون بازنشستگی تامین اجتماعی، بیمه‌شدگانی که به سن قانونی برسند در صورتی که دارای حداقل ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه باشند، می‌توانند تقاضای بازنشستگی کنند. سن قانونی موردنظر ۶۰ سال سن تمام برای مردان و ۵۵ سال تمام برای زنان است.

قانون بازنشستگی تامین اجتماعی برای مشاغل سخت و زیان‌آور

طبق تبصره ٢ ماده ٧۶ این قانون، برخی مشاغل به عنوان مشاغل سخت و زیان‌آور تعریف شده‌اند زیرا فشار جسمی و روحی زیادی را به فرد وارد می‌کنند. کسانی که در این مشاغل فعالیت می‌کنند با داشتن سابقه ۲۰ سال متوالی در پرداخت حق بیمه بدون شرط سنی می‌توانند بازنشسته شوند. در صورتی که سوابق بیمه‌شده به صورت متناوب باشد باید ۲۵ سال حق بیمه پرداخت کرده باشد تا مشمول بازنشستگی شوند.

ماده ۷۸ قانون بازنشستگی تامین اجتماعی

درخواست بازنشستگی به‌عهده بیمه‌شده است و کارفرما نمی‌تواند بیمه‌شده را وادار به بازنشسته شدن کند و یا از بیمه تامین اجتماعی بخواهد که بیمه شده را بازنشسته کند. این امر تنها در یک صورت امکان‌پذیر است که طبق این ماده قانونی، کارفرما می‌تواند برای افرادی که حداقل ۵ سال بیشتر از سن بازنشستگی کار کرده‌اند درخواست بازنشستگی کند. حداکثر سن برای مردان ۶۵ سال و برای زنان ۶۰ سال است.

قانون بازنشستگی تامین اجتماعی برای دیگر اقشار

تمامی مشمولین سازمان تامین اجتماعی اعم از بیمه خویش فرما مانند بیمه کارگران ساختمانی، بیمه رانندگان، بیمه مشاغل آزاد، بیمه هنرمندان و … نیز مشمول موارد اعلام شده در بالا می‌باشند.

بیمه بازنشستگی چیست؟

گفتیم که یکی از مهم‌ترین اقدامات سازمان تأمین اجتماعی ، پرداخت مستمری به افراد تحت پوشش خود در دوران بازنشستگی و ارائه خدمات به آن‌هاست. بیمه بازنشستگی یک طرح مکمل صندوق‌های بازنشستگی، تامین‌ اجتماعی و یا حتی افرادی که فاقد هرگونه بیمه بازنشستگی می‌باشند هست. در این طرح افراد می‌توانند بوسیله پرداخت مبلغ مشخص و منظم یک بیمه‌نامه بازنشستگی تهیه‌کرده و در هنگام بازنشستگی مستمری دریافت نمایند.

بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی در بخش خصوصی

منع اشتغال مجدد بازنشستگان تامین‌ اجتماعی از لحاظ قانون کاملا محرز است، اما بیشتر بازنشسته‌ها به دلیل عدم تامین مخارج با حقوق مستمری بازنشستگی، عملاً به کار اشتغال دارند؛ حال باید دید که چه نوع کار و با چه ویژگی‌هایی به معنای اشتغال مجدد است و برای بازنشسته منع قانونی دارد؟
به لحاظ اجرای مقررات قانون کار، بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی در شرکت‌ها و واحدهای بخش خصوصی منع قانونی ندارد و در صورت بکارگیری آنان در واحدهای مشمول قانون کار، مانند سایر کارگران شاغل در آن واحد از کلیه مزایای قانون کار از جمله افزایش‌های مزدی ناشی از مصوبات شورایعالی کار و بُن کارگری نیز برخوردار خواهند شد.

انعقاد قرارداد مشاوره‌ای طبق رای شماره ۹۰ هیات عمومی دیوان عدالت اداری مانع قطع مستمری است و سازمان تامین اجتماعی نمی‌تواند مستمری بازنشستگانی که قرارداد مشاوره‌ای منعقد می‌نمایند قطع نماید.

بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور به چه صورت است؟

دیده شده است که بازنشستگان به‌منظور داشتن کمک‌خرجی و یافتن مکملی برای حقوق مستمری‌شان به‌صورت موقت، پاره‌وقت و یا مشاوره‌ای مشغول به‌کار مي‌شوند. باید بگوییم که در عقدهای مشاوره‌ای، عنوان قرارداد نمی‌تواند تغییری در ماهیت و نوع رابطه کاری ایجاد کند، پس عناوینی مانند مشاور، پیمانکار، مجری، کارپذیر، یا عناوین مشابه دیگر در قرارداد کار موجب تغییر مفاهیم کاری نخواهد شد و بازنشستگان می‌توانند تحت این عناوین مشغول به کار مشاوره شوند.

علاوه بر اینکه اشتغال بصورت مشاوره‌ای بر اساس رای وحدت رؤیه در بخش خصوصی بلامانع است اشتغال در دستگاه‌های دولتی نیز به‌صورت مشاوره‌ای بر اساس تبصره قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان برای متخصصین بازنشسته نیز با یک سوم ساعت کارکنان تمام وقت بلامانع است.

حداکثر ساعات مجاز برای استفاده از مشاوره و خدمات بازنشستگان در ادارات و نهادهای اجرایی (دولتی)، یک سوم ساعات اداره کارمندان رسمی است. و حقوق این افراد متناسب با ساعت کاری آنها و حداکثر یک سوم کارمندان رسمی در همان شغل تعیین و پرداخت خواهد شد.

سخن آخر

چنانچه می‌خواهید در دوران بازنشستگی خود تحت عنوان مشاور در کسب‌وکارها و شرکت‌های خصوصی مشغول به‌کار شوید، و یا به‌عنوان کارفرما قصد بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور را در شرکت خود دارید، بهتر است قبل از اشتغال، اقدام به انعقاد قرارداد مشاوره نمایید تا با رعایت نکات حقوقی و قوانین و مقررات خاص آن، قراردادی اصولی را تنظیم نمایید. خدمات تنظیم و بررسی قرارداد وینداد و بانک نمونه قرارداد ما آماده همراهی شما در این مرحله است.

همچنین فراموش نکنید که در حال حاضر مقررات بکارگیری بازنشستگان در شرکت‌های خصوصی از پیچیدگی و ابهام‌های نسبتا زیادی برخوردار است که انجام اقدام درست تنها با اخذ راهنمایی از مشاوران حقوقی متخصص کسب‌وکارها امکان‌پذیر است. به همین خاطر برای دریافت مشاوره حقوقی پیشنهاد می‌شود به تیم مشاوره ما اعتماد کنید.

کارشناسان حقوقی وینداد با مهارت و تجربه بالا در زمینه حقوق بیمه، حقوق کار و حقوق کسب‌وکارهای ایرانی قادر هستند در موارد مختلف بهترین راهکار را برای کارفرمایان و یا بازنشستگان محترم ارائه دهند.

سوالات متداول

آیا بازنشسته‌ها می‌توانند در بخش خصوصی مشغول به‌کار شوند؟

بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی در شرکت‌ها و واحدهای بخش خصوصی منع قانونی ندارد.

یک بازنشسته چند ساعت در ماه می‌تواند به‌عنوان مشاور کار کند؟

حداکثر ساعات مجاز برای استفاده از مشاوره و خدمات بازنشستگان در ادارات و نهادهای اجرایی (دولتی)، یک سوم ساعات اداره کارمندان رسمی است. و حقوق این افراد متناسب با ساعت کاری آنها و حداکثر یک سوم کارمندان رسمی در همان شغل تعیین و پرداخت خواهد شد.

4.2/5 - (12 امتیاز)

مشاوره تلفنی حقوقی آنلاین

برای دریافت مشاوره تخصصی خدمات حقوقی کسب‌وکارها ( تنظیم قراردادهای دو زبانه، تنظیم اوراق قضایی، دعاوی تخصصی کسب‌وکارها، مالکیت فکری، کپی‌رایت و غیره) درخواست خود را ثبت نمایید. کارشناسان ما، با شما تماس خواهند گرفت.

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

guest

113 Comments
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین امتیاز
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات
سید حجت الله اژدر
سید حجت الله اژدر
2 ماه پیش

با سلام آیا ضرورت دارد مشمولین تبصره 1 قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، ایثارگران(فرزندان شهدا ، جانبازان 50 درصد به بالا و آزادگان بیش از سه سال اسارت) که از قانون فوق مستثنی شده اند و هنوز بازنشسته نشده اند اول بازنشسته شوند و بعد دوباره بکارگیری شوند یا میتوانند در موعد بازنشستگی به خدمت خود بر اساس این قانون ادامه دهند؟ و اگر لازم است بازنشسته شوند چه ضرورتی دارد وقتی قرار است مجددا باشناسه کارمندی جدید همانند کارکنان شاغل مشغول بکار شوند؟

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
در پاسخ به  سید حجت الله اژدر
2 ماه پیش

خواهشمند است به سایت وینداد مراجعه نموده و درخواست مشاوره تلفنی ثبت نمایید تا کارشناسان متخصص ما در اسرع وقت نسبت به ارائه مشاوره و راهنمایی کامل در این خصوص اقدام نمایند.
با تشکر
مجموعه حقوقی وینداد

حیدری
حیدری
3 ماه پیش

سلام.رانندگان تاکسی که با بیمه تامین اجتماعی بازنشسته شده اند دوباره می‌توانند با تاکسی فعالیت کنند؟؟

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
در پاسخ به  حیدری
3 ماه پیش

با سلام و احترام
بله می توانند.
مجموعه حقوقی وینداد

حیدری
حیدری
در پاسخ به  کارشناس حقوقی وینداد
2 ماه پیش

سلام ممنون از پاسخ شما.معذرت می‌خوام همانند بند دیوان عدالت که گفته پاره وقت می‌توانند فعالیت کنند یا تمام روز؟تامین اجتماعی مصوبه ای دارد که میگوید اگر بازنشسته قصد بازگشت دوباره به فعالیت با تاکسی دارد باید مجددا حق بیمه واریز کند این درست است؟

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
در پاسخ به  حیدری
2 ماه پیش

با سلام و احترام
فقط به صورت پروژه ای و پاره وقت می توانند کار کنند.
مجموعه حقوقی وینداد

مسعود علمی
مسعود علمی
4 ماه پیش

سلام اشتغال بکار بازنشستگان تانمین اجتماعی در شرکتی که قبلا اشتغال داشته است مجدد به بهانه مشاور قراداد و مشغول بکار میباشد ( البته مفهوم مشاور قاعدتا این نیست که از اول وقت تا پایاتن وقت اداری حضور داشته باشد و کلیه اسناد اداری را نیز امضا نماید در واقغ همان شغل قبلی را دارد تازه هر کسی که بازنشسته میشود را تشویق به ماندن در همان شرکت مینماید تا وقتیکه این افراد در جامعه باشند وضعیت اشتغال جوانان بیکار ادامه خواهد داشت کاش بجای کمک و روشی که برای بازنشستگان درست کردید کمی به فکر راه کاری برای اشتغال این جوانان میکردید که از بیکاری و سردرگمی و به بیراه کشیده شدن اینها چاره ای میکردیدد ./

احمد کیانی
احمد کیانی
5 ماه پیش

سلام و خسته نباشید
من پرستار بازنشسته و از صندوق بازنشستگی کشوری حقوق می گیرم هم اکنون در یک بیمارستان خصوصی می خواهم شروع به کار کنم که پرستاران آنجا اغلب بیمه تامین اجتماعی هستند
1- چه قرارداد کاری بایستی نگاشته شود ؟
2- مزایای حقوقی بنده شامل چه اجزایی می باشد ؟
3- آیا مرخصی و عیدی تعلق می گیرد ؟

با تشکر فراوان

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
در پاسخ به  احمد کیانی
5 ماه پیش

با سلام و احترام
با توجه به مفصل بودن پاسخ پرسش های شما، از شما درخواست می شود از طریق سایت وینداد نسبت به ثبت مشاوره تلفنی اقدام نموده تا کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.
با تشکر
مجموعه حقوقی وینداد

سعیدشریفی
سعیدشریفی
6 ماه پیش

سلام آیا کارگری که بازنشته شده است میتواند پس از بازنشستگی با همان عنوان قرداد قبلی دوباره مشغول به کار شود و ایا منعی برای کارفرما هم وجود دارد؟

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
در پاسخ به  سعیدشریفی
6 ماه پیش

با سلام و احترام
خیر اگر با قرارداد قبلی به همکاری ادامه بدهد، مستمری وی قطع خواهد شد و نیاز به قرارداد مخصوص دارد.
مجموعه حقوقی وینداد

ایرج کریمی
ایرج کریمی
7 ماه پیش

سلام آیا بازنشسته تامین اجتماعی که مجددا با قرارداد مشاور مشغول به کار شده بایستی قرارداد خود را به تامین اجتماعی اعلام کند؟

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
در پاسخ به  ایرج کریمی
6 ماه پیش

با سلام و احترام
خیر لازم نیست اعلام نمایید.
مجموعه حقوقی وینداد

بیگدلی
بیگدلی
7 ماه پیش

سلام وقت بخیر من با ۲۸ سال و ۴ ماه پرداخت بیمه شاغل در ارگان دولتی درخواست بازنشستگی دادم و مردادماه ۱۴۰۱ بازنشسته شدم و دریافتی ام ۵۸۰۰ می باشد!! حتی ۳۸ درصد که به سایر بازنشستگان تامین اجتماعی تعلق گرفت به من تعلق نگرفت، آیا این کار تامین اجتماعی درسته؟! خواهش میکنم راهنمایی کنید الان آنهایی که سابقه کمتری دارند بازنشسته شدن خیلی بیشتر دریافت میکنند

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
در پاسخ به  بیگدلی
5 ماه پیش

با سلام و احترام
با توجه به پیچیدگی مسئله مورد نظر شما، خواهشمند است به سایت وینداد مراجعه نموده و نسبت به ثبت درخواست مشاوره تلفنی اقدام نمایید تا کارشناسان متخصص ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.
با تشکر
مجموعه حقوقی وینداد

ک ک
ک ک
7 ماه پیش

با سلام
آیا بازنشسته میتوان با قرارداد مشاوره در سمت مدیرعامل شرکت سهامی خاص کار کند>

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
در پاسخ به  ک ک
7 ماه پیش

با سلام و احترام
بله مانعی وجود ندارد همچنین مدیرعامل می تواند مشمول قانون کار نباشد.
مجموعه حقوقی وینداد

مونا
مونا
7 ماه پیش

سلام
من با ۲۰ سال سابقه که در مدرسه کار میکردم. میخواهم بازنشست بشم. آیا میتونم بعدش همونجا مشغول به کار بشم ؟

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
در پاسخ به  مونا
7 ماه پیش

با سلام و احترام
بله می توانید در صورت موافقت مدرسه به عنوان مشاور و با انعقاد قرارداد مشاوره با مدرسه،به فعالیت خود ادامه دهید.
مجموعه حقوقی وینداد

غلام صفرپور
غلام صفرپور
8 ماه پیش

با احترام بنده مدت بیست سال در یک شرکت خصوصی کار کرده ام وبا استفاده از قانون بازنشستگی پیش از موعد کارهای سخت وزیان اور بازنشته شده ام وبعد از بازنشتگی به مدت هفت ماه بدون قارداد مشاوره در انجا ادامه کار داده ام وحقوق دریافت کرده ام ومستمری هم دریافت کرده ام با توجه به اینکه پاداش اخر کارم را شرکت بطور کامل نداده قصد شکایت دارم لطفن راهنمایی کنید

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
در پاسخ به  غلام صفرپور
7 ماه پیش

با سلام و احترام
با توجه به اینکه شما بازنشسته بودید و این پاداش مربوط به دوره بعد از بازنشستگی باشد،فقط در صورتی به شما تعلق خواهد گرفت که در قرارداد کتبی مشاوره شما درج شده باشد در غیر این صورت راه حقوقی برای اخذ این پاداش از نظر قانون وجود ندارد.
مجموعه حقوقی وینداد

نوشته های مرتبط