آنالیز و مشاوره رایگان راه حل مشکلات حقوقی

اگر نگران سلامت حقوقی کسب‌وکار خود هستید، فقط با یک جلسه آنالیز رایگان راه حل مشکلات حقوقیتان را از ما بخواهید.

ثبت اختراع بازی فکری چه مراحلی دارد؟ + ثبت اختراع بازی جدید

زمان مطالعه: 3 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
ثبت اختراع بازی فکری

تا به حال فکر ابداع یک بازی فکری جدید به ذهنتان خطور کرده‌است؟ اگر شما از آن دسته افراد خلاقی باشید که در جمع‌های خانوادگی همیشه ایده‌ای برای یک بازی جدید و خودساخته در آستین دارید، شاید بد نباشد به فکر ثبت طرح بازی خود و ارائه‌ی آن به بازار باشید. این روزها با یک قدم زدن ساده می‌توان انبوهی از بازی‌های فکری جدید را در ویترین‌ها مشاهده کرد که اسمشان قبل از آن به گوشتان نخورده‌است. در این میان اگر به دنبال ثبت طرح خود نباشید ممکن است به زودی شاهد بازی‌هایی باشید که ایده‌ی شما را با نامی متفاوت کپی کرده‌اند و زودتر از شما آن را به ثبت رسانده‌اند. پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را تا انتها دنبال کنید تا از روند ثبت اختراع بازی فکری مطلع شده و درصورت لزوم با استفاده از مشاوره با متخصصان حقوقی وینداد از مشکلات احتمالی جلوگیری کنید.

بازی فکری اختراع محسوب می‌شود؟

پیش از آن که وارد توضیح مراحل ثبت بازی فکری شویم، لازم است این سوال را پاسخ دهیم که یک بازی فکری جدید اختراع محسوب میشود یا یک اثر هنری؟ پاسخ به این سوال از این جهت اهمیت دارد که درصورتی که بازی فکریِ ابداعی شما یک اختراع محسوب شود باید از طریق اداره مالکیت صنعتی اقدام کنید اما اگر یک اثر هنری به حساب‌ آید ثبت آن از طریق مراجعه به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان صورت می‌گیرد.
مطابق مواد 1 و 2 قانون ثبت اختراعات، طرحهای صنعتی و علائم تجاری اختراع دارای کاربرد صنعتی است و مشکلی را در یک حرفه‌، فن‌، فناوری‌، صنعت و مانند آن‌ها حل می‌نماید. مطابق این تعریف بازی فکری از شمول تعریف اختراع خارج شده و مطابق با قانون حمایت حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان یک اثر هنری محسوب می‌شود. البته بازی‌های رایانه‌ای ممکن است با شرایط سخت گیرانه‌ای به عنوان یک اختراع ثبت شوند که در مطلب دیگری در مجله وینداد قبلا به آن پرداخته شده‌است. اما درمورد بازی‌های فکری با قطعیت می‌توان گفت که ثبت آن به عنوان یک اختراع در ایران پیش بینی نشده‌است. هرچند در قوانین برخی کشورهای خارجی مانند آمریکا برخلاف حقوق ایران امکان تعلق گرفتن پتنت یا حق اختراع به بازی‌های فکری وجود دارد و همین موضوع باعث سردرگمی درخصوص وضعیت ثبت بازی‌های فکری در ایران شده‌است.

چرا باید بازی فکری را ثبت کرد؟

زمانی که شما وقت و زحمت زیادی را صرف طراحی و ساخت یک بازی فکری می‌کنید، با ثبت طرح خود از حمایت‌های حقوقی مختلفی برخوردار می‌شوید. می‌توانید حق مادیِ بازی خود را واگذار کرده یا بفروشید، یا با سرمایه‌گذاری شرکت‌ها آن را روانه بازار کنید. همچنین با ثبت بازی فکری، نام شما به عنوان ابداع‌کننده‌ی بازی همیشه محفوظ است و هیچکس حق ندارد نام مبدع بازی را تغییر داده یا به نام دیگری ارائه دهد. از همه مهمتر این‌که اگر کسی از طرح شما سوءاستفاده کرده یا از آن کپی‌برداری کند قانون به شما این امکان را می‌دهد تا علیه آن شخص شکایت کنید.
یک بازی فکری برای ثبت شدن چه شرایطی لازم دارد؟
بازی فکری ابداعی شما، برای این‌که قابلیت ثبت شدن را داشته باشد باید قواعدی را که شورای نظارت بر اسباب بازی تعیین کرده دارا باشد. برای این‌که تقاضای ثبت بازی فکری شما توسط این شورا رد نشود بهتر است از این‌که طرحتان واجد شرایط زیر است اطمینان حاصل کنید:
_عدم تشابه و نمونه‌برداری از طرح‌های داخلي و خارجي
-نداشتن تضاد با اصول آموزشي، تربيتي، فرهنگي، اخلاقي و ارزش‌های ديني و ملي
-استفاده از اسامي، حروف، اصطلاحات و نشانگان فارسي
_عدم استفاده از تصاویر کارتونی و غیر آن که متعلق به خود طراح نمی‌باشد
– رعايت استانداردهای بين‌المللي طراحي اسباب بازی و سرگرمي

ثبت بازی فکری چه مراحلی دارد؟

همان‌طور که بالاتر اشاره شد از آنجایی که طرح یک بازی فکریِ جدید اثر هنری محسوب می‌شود برای ثبت آن باید به شورای نظارت بر اسباب بازی در کانون پرورش فکری کودک و نوجوان مراجعه کنید. برای ثبت تقاضای خود لازم است که علاوه بر پر کردن فرم تقاضانامه، یک نمونه از طرح بازی فکری خود را به همراه مدارکی که در ادامه ذکر میشود به دبیرخانه شورا ارائه بدهید. در مرحله بعدی کارشناس ثبت طرح، طرح شما را بررسی می‌کند و اگر طرح شما هرگونه مغایرتی با شرایط ثبت بازی داشته باشد، یا مدارک تحویل داده شده ناقص باشد و یا این‌که طرحتان نیاز به اصلاح داشته باشد به شما اعلام می‌گردد تا این موارد را برطرف کنید. درصورتی که طرح داده شده تائید شود گواهی ثبت صادر می‌شود.
لازم است این نکته اشاره شود که با صدور این گواهی شما اجازه‌ی تولید بازی فکری ثبت شده را پیدا نمی‌کنید و صرفا حقوق شما در ابداع این بازی تحت حمایت قانون قرار می‌گیرد. پس برای دریافت مجوز تولید باید طبق مقررات مربوطه، مجوز جداگانه‌ای دریافت کنید.

چه مدارکی برای ثبت بازی فکری لازم است؟

_فرم تکمیل‌شده تقاضانامه ثبت طرح
_شناسنامه طرح (شامل ویژگی و خصوصیات بازی)
_مشخصات طراحان به علاوه مدارک شناسایی آنان
_نمونه اصلی بازی فکری ساخته شده یا ماکتی از آن
_پرينت رنگي از نمونه کار (اجزاء اسباب بازی و تصوير کلي)
_راهنمای استفاده از بازی و مقررات و قوانینی که در بازی باید رعایت شود
_توضیح کامل تغییرات ایجاد شده در طرح فعلی درمقایسه با طرح خارجی (درصورتی که طرح شما از یک نمونه خارجی الگوبرداری شده‌است)
درباره مورد آخر باید به این نکته اشاره شود که درصورتی‌که بخشی از طرح شما از نمونه‌ای خارجی برداشت شده باشد، شما نمی‌توانید درباره‌ی اصل طرح ادعایی داشته باشید و دیگران نیز این حق را دارند تا از طرح اصلی الهام گرفته و استفاده کنند. البته بازهم ترکیب بندی، شیوه ارائه و ویژگی‌هایی که خاص طرح شماست در حقوق معنوی اثر حفظ می‌شوند.

درمورد ثبت بازی فکری‌تان نیاز به مشاوره حقوقی دارید؟

ثبت بازی فکری مانند اکثر پروسه‌های ثبتیِ دیگر جزییات تخصصی زیادی دارد که عدم توجه به آنان می‌تواند روند ثبت بازی را پیچیده و زمان‌بر کند. درصورتی‌که هرگونه ابهام یا سوالی درباره‌ی طرح بازی فکری خود دارید بهتر است پیش از اقدام به ثبت، با مشورت حقوقی با متخصصان این حوزه، این ابهامات را برطرف کرده و با اطمینان وارد پروسه ثبت طرح خود شوید. در این زمینه متخصصان مالکیت فکری وینداد می‌توانند شما را در این راه یاری کنند.

 

4/5 - (2 امتیاز)
دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

guest

11 Comments
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین امتیاز
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات
داریوش کیا
داریوش کیا
11 روز پیش

درود . دختر من 10سالشه و یک بازی اختراع کرده .ما اصفهان هستیم برای ثبت از همین جا میتونیم اقدام کنیم ؟ واگه آدرسی هست که مراجعه کنیم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  داریوش کیا
11 روز پیش

با سلام و احترام
با توجه به اهمیت و پیچیدگی موضوع مورد نظر شما، لطفا به سایت وینداد مراجعه کرده و درخواست مشاوره تلفنی ثبت نمایید تا کارشناس متخصص در این امور، در اسرع وقت نسبت به پاسخگویی و راهنمایی اقدام نماید.
با تشکر
مجموعه حقوقی وینداد

محمد متین شریفی
محمد متین شریفی
17 روز پیش

سلام.
من به مدت یک سال هست که در حال تحقیق راجع به بازی های رومیزی، انواع آن، مکانیزم بازی‌ها و …
هستم و همچنین یک طرفدار پر و پاقرص بازی های رومیزی هستم و در بازی انجام بازی های رومیزی تجربه دارم.
بعد از مدتی علاقه به طراحی بازی رومیزی پیدا کردم و بعد از تحقیق و طراحی نمونه اولیه، آن را با اعضای خانواده و فامیل تست کردم و همه از بازی لذت بردند.
و الان نمونه کامل بازی را در دسترس دارم.
ولی من ۱۴ ساله هستم.
نمی‌دانم با این ویژگی هایی که گفتم ممکن هست بتوانم بازی خود را ثبت اختراع کنم و به چاپ برسانم یا نه.

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  محمد متین شریفی
15 روز پیش

با سلام و احترام
با توجه به پیچیدگی موضوع مورد پرسش شما، خواهشمند است به سایت وینداد مراجعه نموده و درخواست مشاوره تلفنی ثبت نمایید تا کارشناسان ما در اسرع وقت نسبت به پاسخگویی و راهنمایی کامل اقدام نمایند.
مجموعه حقوقی وینداد

سلیماندوست
سلیماندوست
8 ماه پیش

سلام اگر طرحی به ثبت برسد و چون قابلیت تغییر چه از لحاظ مهره و چه از لحاظ تاس و چه از لحاظ زمین بازی داشته باشد آیا کسی میتواند با تغییر شکل مهرها و یا تاسها و یا زمین بازی آن را به نام خود ثبت کند؟

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  سلیماندوست
5 ماه پیش

با سلام و احترام
خیر در صورتی که نمادی ثبت شود و نماد مشابه دیگری معرفی شود به طوری که باعث اشتباه گرفتن این دو با هم شود،
نماد دوم رد شده و ثبت نخواهد شد.
کارشناس حقوقی وینداد

رضا نیکبخت
رضا نیکبخت
در پاسخ به  سلیماندوست
2 ماه پیش

سلام
یک بازی فکری در نظر دارم برای تولیدش مشاور در این زمینه دارید

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  رضا نیکبخت
2 ماه پیش

با سلام و احترام
بله لطفا به سایت وینداد مراجعه نموده و درخواست مشاوره تلفنی ثبت نمایید.
با تشکر

محمدعلی دشتی
محمدعلی دشتی
9 ماه پیش

ثبت یک بازی

آسید مهدی
آسید مهدی
1 سال پیش

مطالب بسیار مفیدی بود. ممنون. فقط یک سوال: آیا میتوان یک رقابت ورزشی تازه ابداع شده را ثبت کرد. مثلا یک مدل شنای جدید یا یک حرکت جدید در تکواندو یا یک فن جدید در رشته بوکس

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  آسید مهدی
10 ماه پیش

سلام،

اختراع می بایست نوع آورانه، دارای گام ابتکاری و کاربرد صنعتی باشد. یک نوع خاص از ورزش در صورتی که صرفا در حد یک ایده باشد قابل ثبت اختراع نیست و می بایست شروط ذکر شده را دارا باشد.

با احترام،
تیم حقوقی وینداد.

نوشته های مرتبط