ثبت شرکت تجارت الکترونیک شامل چه مواردی می‌شود؟

ثبت شرکت تجارت الکترونیک شامل چه مواردی می‌شود؟

یکی از پدیده‌هایی که امروزه با سرعت درحال رشد و شکوفایی است عبارت است از: تجارت الکترونیک. اکثریت ما تجربهٔ خرید آنلاین را داشته‌ایم، به طوری که در خانه نشسته‌ایم و از منزل وسیله‌ای را سفارش می‌دهیم، گاها این وسیله یک نوع محصول است و گاه بلیط، و یا حتی

یکی از پدیده‌هایی که امروزه با سرعت درحال رشد و شکوفایی است عبارت است از: تجارت الکترونیک. اکثریت ما تجربهٔ خرید آنلاین را داشته‌ایم، به طوری که در خانه نشسته‌ایم و از منزل وسیله‌ای را سفارش می‌دهیم، گاها این وسیله یک نوع محصول است و گاه بلیط، و یا حتی پوشاک و خدمات. اما در حقیقت تجارت الکترونیک چیست؟ ما در این مطلب برانیم تا به بیان تعریف تجارت الکترونیک، کاربرد آن، شرایط ثبت شرکت تجارت الکترونیک و مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت تجارت الکترونیک بپردازیم. پس همراه ما باشید.

تجارت الکترونیک چیست؟

تجارت الکترونیک در حقیقت یک نوع روشی است که برای مبادلات اعم از کالا، محصول و خدمات جهت بهره برداری تجاری استفاده می‌شود.

این روش، روشی است که خریداران و فروشندگان، برای ارتباط با یکدیگر از اینترنت استفاده نموده و نهایتاً در بستری تجاری به مبادله با یکدیگر می‌پردازند.

در حقیقت استفاده از تجارت الکترونیک دلایل متعددی دارد مانند: دسترسی مشتریان به اطلاعات مربوط و مفصل در عرض چند ثانیه، امکان مقایسه سریع و به موقع قیمت محصولات توسط مشتریان، امکان خرید به صورت آنلاین و درهرساعت از شبانه روز، جهانی شدن فعالیت شرکت‌ها، قابلیت کاهش قیمت محصولات، حذف واسطه‌ها و کوتاه کردن کانال‌های بازاریابی و در نهایت تولید محصولات با قیمت نهایی کمتر و سود بیشتر، امکان تعامل و برقراری ارتباط میان مشتریان و مبادله نظرات و مقایسه تجربیات آنها، ایجاد انتخاب‌های گسترده برای مشتریان و در نتیجه رضایت مندی آن‌ها و….

با این توضیح کاربرد تجارت الکترونیک علی الخصوص در زمینه ثبت شرکت تجارت الکترونیک مورد توجه قرار می‌گیرد.

کاربرد تجارت الکترونیک در چه بخش‌هایی است؟

در حقیقت باید به خاطر داشت که تجارت الکترونیک نه تنها شامل خرید و فروش از طریق اینترنت می‌باشد؛ بلکه شامل سایر جنبه‌های فعالیت تجاری مانند موارد ذیل نیز می‌باشد:

۱- مدیریت تولید، تهیه، توزیع، جابه جایی کالاها

۲-خدمات پس از فروش

۳- تهیه لیست از کالاها

۴-ثبت شرکت تجارت الکترونیک و غیره

شرایط ثبت شرکت تجارت الکترونیک چیست؟

وفق ماده ۳ لایحه اصلاحی قانون تجارت باید که حد اقل تعداد سهامداران در شرکت سهامی خاص 3 نفرباشد که به عنوان عضو خواهند بود و ۲ نفر بازرس (که بازرسین نباید از اعضا باشند) وجود داشته باشد.

نکته حائز اهمیت آن است که میزان سرمایه شرکت براساس ماده ۵ لایحه اصلاحی قانون تجارت حداقل یک میلیون ریال معادل صد هزارتومن تومان می‌باشد.

همچنین ضروری است که ۳۵ درصد از سرمایه به صورت نقدی در ابتدا پرداخت شود.

یکی از شروط مهم در ثبت شرکت تجارت الکترونیک با مسئولیت محدود آن است که باید حداقل ۲ نفر عضو وجود داشته باشد و میزان سرمایه شرکت حداقل یک میلیون ریال باشد.

باید در این بخش توجه داشت که در شرکت تجارت الکترونیکی که به شکل شرکت با مسئولیت محدود به ثبت می‌رسند، باید نسبت به پرداخت کل سرمایه، تعهد لازم داده شود.

مدارک لازم جهت ثبت شرکت تجارت الکترونیک

مدارک لازم جهت ثبت شرکت تجارت الکترونیک بر مبنای اینکه شرکت از نوع سهامی خاص یا بامسئولیت محدود است، متفاوت می‌باشد:

الف) شرکت با مسئولیت محدود:

۱- کپی کارت ملی و شناسنامه کلیه اعضا

۲-تکمیل و ارائه فرم تقاضانامه (۲ نسخه)

۳-تکمیل و ارائه اساسنامه شرکت (۲ نسخه)

۴-اصل گواهی عدم سوء پیشینه کیفری

۵-تکمیل و ارائه شرکتنامه

۶-ارائه اقرارنامه امضا شده

۷-وفق موضوع، در صورت نیاز به مجوز، مجوز مربوطه اخذ و ارائه گردد.

ب) شرکت سهامی خاص:

۱- کپی کارت ملی و شناسنامه کلیه اعضا

۲-اصل گواهی عدم سوء پیشینه کیفری

۳-ارائه اقرارنامه امضا شده

۴-اخذ مجوز در صورت نیاز

سخن آخر

در نهایت باد بیان نمود که تجارت الکترونیک یک نوع روشی است که خریداران و فروشندگان، برای ارتباط با یکدیگر از اینترنت استفاده نموده و نهایتاً در بستری تجاری به مبادله با یکدیگر می‌پردازند.

در اصل استفاده از تجارت الکترونیک دلایل متعددی دارد مانند: دسترسی مشتریان به اطلاعات مربوط و مفصل در عرض چند ثانیه، قابلیت کاهش قیمت محصولات، امکان تعامل و برقراری ارتباط میان مشتریان و مبادله نظرات و مقایسه تجربیات آن‌ها.

باید در نظر داشت که جهت ثبت شرکت مذکور، باتوجه به موضوع فعالیت شرکت اخذ مجوز از وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی و سازمان تنظیم مقررات، بعضاً لازم و ضروری می‌باشد.

همچنین ثبت شرکت تجارت الکترونیک در دو قالب متداول، ۱-شرکت با مسئولیت محدود و ۲- شرکت سهامی خاص دراداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسیده می‌شود و برای ثبت هر یک از شرکت‌ها مدارک متفاوتی نیاز است که در مطلب فوق بیان گردید.

در این راستا در صورتی که سوال یا ابهامی دارید به بخش مشاوره تلفنی مراجعه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک‌گذاری

مشاوره رایگان امور ثبتی

برای دریافت مشاوره کاملا رایگان و تخصصی خدمات ثبتی (ثبت شرکت، تغییرات شرکت، انحلال شرکت، پلمپ دفاتر، ثبت برند و ثبت اختراع در ایران و بین المللی) با ما تماس بگیرید.

نظرات
ثبت نام
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات
Picture of فاطمه محمدی

فاطمه محمدی

فاطمه محمدی یکی از نویسندگان خوب وینداد است که کارشناسی حقوق از دانشگاه ISU ترکیه و کارشناسی ارشد حقوق تجارت بین‌الملل خود را از دانشگاه بروکسل اخذ کرده و محتواهای کاربردی در امور ثبتی، حقوقی و مالکیت فکری به زبان ساده و کاربردی برای مجله وینداد نوشته که در ادامه می‌توانید تعدادی از این محتواها را بخوانید.
آنچه در این مطلب خواهید خواند

ارائه صفر تا صد خدمات تاسیس شرکت، تاییدیه نام، ثبت در اداره ثبت شرکت‌ها و دریافت روزنامه رسمی، کاملا آنلاین و با قیمت ثابت

خدمات ثبتی وینداد

ارائه صفر تا صد خدمات تاسیس شرکت، تاییدیه نام، ثبت در اداره ثبت شرکت‌ها و دریافت روزنامه رسمی، کاملا آنلاین و با قیمت ثابت

مقالات مرتبط

موضوعات مجوزی شرکت‌ها
مقالات ثبت و تغییرات شرکت

لیست کامل موضوعات نیازمند اخذ مجوز برای ثبت شرکت

ثبت شرکت نیازمند طی مراحل متعددی است که یکی از مهم‌ترین آن‌ها انتخاب و تعیین موضوع فعالیت است. این موضوع نه‌تنها بخشی از اساسنامه شرکت را تشکیل می‌دهد، بلکه باید به دقت و با توجه به قوانین و مقررات تعیین شود. در بسیاری از موارد، موضوعات فعالیت شرکت‌ها نیازمند اخذ مجوزهای خاصی از مراجع ذی‌ربط هستند. برخی از حوزه‌های فعالیتی که معمولاً نیاز به اخذ مجوز دارند شامل پیمانکاری، خدماتی، تولیدی، بازرگانی و غیره هستند.

انواع مجامع عمومی در شرکت‌ها
مقالات ثبت و تغییرات شرکت

انواع مجامع عمومی شرکت‌ها چیست؟ | وظایف و صلاحیت‌ها

در تمامی شرکت‌های تجاری برای تصمیم‌گیری در امور مختلف، مجامعی تشکیل می‌شود که انواع آن‌ها، نحوه تشکیل، صلاحیت‌ تصمیم‌گیری و وظایف و اختیارات هر یک به‌طور کامل مشخص شده است. مجامع شرکت‌ها شامل مجمع عمومی موسس، مجمع عمومی عادی و مجمع عمومی فوق‌العاده هستند.

صورتجلسه افزایش سرمایه شرکت
مقالات ثبت و تغییرات شرکت

نحوه تنظیم صورتجلسه افزایش سرمایه در شرکت

افزایش سرمایه در شرکت‌های تجاری به منظور توسعه فعالیت‌های شرکت انجام می‌شود که باید به عنوان یکی از تغییرات شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت برسد چرا که سرمایه ثبتی در ابتدای تاسیس در اساسنامه درج شده و این مورد باعث تغییر اساسنامه خواهد شد.

ثبت موسسه حسابرسی
مقالات ثبت موسسه غیرتجاری

شرایط و مراحل ثبت موسسه حسابرسی

موسسه حسابرسی یکی از رایج ترین انواع موضوعات برای ثبت موسسه است که نیاز به دریافت مجوز از جامعه حسابرسان رسمی ایران دارد. ضمن اینکه موسسین باید شرایطی مثل سابقه تحصیلی و سابقه کار مرتبط را برای دریافت مجوز و ثبت موسسه احراز کنند.