درصد تخفیف
300 هزار تومان تخفیف
|
تخفیف ویژه پاییز
تخفیف فصل پاییز

ثبت شرکت تعاونی چه مراحلی دارد؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
مراحل ثبت شرکت تعاونی
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

تعریف شرکت تعاونی

شرکت تعاونی شرکتی است که عده‌ای از افرادی که هم‌صنف هستند یا تناسبی مشابه دارند مثلاً همسایه، دوست، خویشاوند یا همشهری هستند برای دستیابی به منافع مشترک، گردهم می‌آیند و در حقیقت با کمک هم برای تهیه مسکن یا خرید مایحتاج یا کسب اعتبار وام، تعاونی درست می‌کنند، سرمایه معینی را درمیان می‌گذارند و دسته‌جمعی مشکل را حل می‌نمایند.

 

در واقع اعضای شرکت در کنار یکدیگر، جمعیتی کوچک را پدید می‌آورند که به عنوان مثال در تهیه کالاهای مورد نیاز اعضا، با جمع‌آوری پول جزئی که هر عضو می‌پردازد کالای مورد احتیاج اعضا را از دست اول خریداری و به همان قیمت تمام‌شده یا با سود خیلی جزئی به اعضا می‌فروشد. به این طریق واسطه‌های غیرضروری در کسب و تجارت و صاحبان مشاغل کاذب حذف می‌گردند.در شرکت تعاونی ممکن است اعضای دارای سرمایه، سهم یکسان از سود نداشته باشند اما هرعضو بدون توجه به درصد سهامش، یک رای دارد و نسبت سهام به رای وجود ندارد. درواقع شرکت تعاونی، متکی به اعضاء است نه به سرمایه.

 

مطابق ماده‌ی ۲۶ قانون: تعاونی‌های تولیدی، شامل تعاونی‌هایی است که در امور مربوط به کشاورزی، دام‌داری، ‌دام‌پروری، پرورش و صید ماهی، شیلات، صنعت، معدن، ‌عمران شهری و روستایی و نظایر اینها فعالیت می‌نمایند و به موجب ماده‌ی ۲۷: ‌تعاونی‌های توزیع، عبارتند از: تعاونی‌هایی که نیاز مشاغل تولیدی و یا مصرف‌کنندگان عضو خود را در چهارچوب مصالح عمومی و به منظور کاهش هزینه‌ها و قیمت‌ها تأمین می‌نمایند. تبصره‌ی ماده‌ی ۲۸: ‌‌تعاونی‌های موضوع این قانون با رعایت قوانین و مقررات می‌توانند به امر صادرات و واردات در موضوع خود بپردازند.

 

ثبت شرکت تعاونی

شرکت تعاونی یکی از 9 شرکت ذکر شده در قانون تجارت است . شرکت تعاونی پس از شرکت با مسئولیت محدود و سهامی خاص ، از نظر شرکت‌های ثبت شده در ایران رتبه سوم را به خود اختصاص داده است. برای ثبت تعاونی با هر حرفه و شغلی ، لازم است مجوز را از دفتر اداره کل تعاون شهری که تصمیم دارید شرکت تعاونی خود را در آن شهر ثبت کنید، بگیرید. مقررات متعددی در قانون تعاون وجود دارد. شرکت تعاونی زمانی ایجاد می‌شود که اساسنامه آن توسط اولین مجمع عمومی عادی شرکت تصویب شود و ساختار هیئت مدیره با تعهد رسمی تعیین شود تا اینکه ابتدا اساسنامه را تصویب کند و سپس آن را برای تصویب نهایی به مجمع عمومی عادی ارائه کند.

 

 

 • سرمایه لازم برای ثبت شرکت تعاونی :

در شرکت های تعاونی حداقل ۵١% سرمایه توسط اعضای شرکت تامین می‌شود. البته اعضا می‌توانند به دلخواه خود تمام سرمایه شرکت را نیز متعهد شوند اما الزاماً تامین حداقل 51% سرمایه به عهده اعضا می‌باشد. برای تامین مابقی سرمایه یا افزایش آن می‌توانند از وزارتخانه‌ها ، سازمان‌ها ، شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی بدون اینکه عضو آن شرکت تعاونی باشند نیز وام بدون بهره بگیرند.

 • تعداد شرکا برای ثبت شرکت تعاونی :

برای تاسیس شرکت تعاونی وجود حداقل 7 نفر الزامی است ، که از 2 نفر به عنوان بازرس و 5 نفر به عنوان موسسین یا هیئت مدیره و سهامدار تشکیل شده است.

 • انتخاب نام شرکت تعاونی :

برای انتخاب نام شرکت تعاونی باید توجه داشته باشید که علاوه بر رعایت تمام قوانین مربوط به انتخاب نام شرکت‌ها بایستی از کلمه تعاونی نیز استفاده شود.

 

انواع شرکت تعاونی 

انواع شرکت تعاونی به لحاظ موضوع فعالیت:

با توجه به موضوع فعالیت‌های متفاوت، شرکت‌های تعاونی مختلفی داریم:

 • شرکت تعاونی توزیع: نوعی از شرکت‌های تعاونی است که فعالیت آن در زمینه‌هایی مانند تهیه و توزیع کالا، مسکن، خدمات و سایر نیازهای اعضای فعالیت است.
 • شرکت تعاونی مصرف: شرکتی است که به منظور فروش اجناس برای مصارف زندگی اعم از این که اجناس را شرکا ایجاد کرده یا خرید کرده باشند و نفع و ضرر بین شرکا به نسبت خرید هر یک از آنها تقسیم می‌شود.
 • شرکت تعاونی تولید: نوعی از شرکت‌های تعاونی است که برای اشتغال اعضا در امور کشاورزی، دام‌داری، دام‌پروری، پرورش و صید ماهی، شیلات، صنعت و معدن و در آخر عمران شهری و روستایی و … فعالیت دارند.

 

 

انواع شرکت تعاونی به لحاظ عضویت:

 • شرکت تعاونی عام: در این شرکت تعاونی ، عضویت برای همه آزاد بوده و موسسین می‌توانند بخشی از سرمایه شرکت را با فروش سهام به عموم مردم تأمین کنند. در طول فعالیت شرکت، سرمایه شرکت نباید از ۵ میلیارد ریال کمتر باشد.
 • شرکت تعاونی خاص: در این نوع شرکت، عضویت برای گروهی خاص از قبیل کارمندان، کارگران، دانشجویان ، کشاورزان، زنان، مشاغل خاص و … آزاد است. از این نوع شرکت‌های تعاونی در بسیاری از ادارات دیده می شود که توسط خود کارمندان تاسیس می‌شود.

 

شرایط ثبت شرکت تعاونی

شرکت تعاونی حداقل با ۷ نفر عضو می‌تواند تاسیس شود که شرایط قانونی را برای عضویت در شرکته‌ای تعاونی داشته باشند. از جمله: تابعیت ایرانی، نداشتن ممنوعیت قانونی و حجر، و دیگر اینکه در شرکت‌های تعاونی مشابه عضو نباشد.

شرکت تعاونی توسط هیئت موسس تاسیس می‌شود و پس از آن از کسانی که شرایط عضو شدن را دارند دعوت می‌کند.
هیات موسس پس از تهیه طرح و اساسنامه و دیگر مشخصات تعاونی اقدام به دریافت موافقت‌نامه تشکیل تعاونی از وزارت تعاون می‌نماید و پس از دریافت اجازه‌نامه ثبت شرکت تعاونی از وزارت تعاون، شرکت را ثبت می‌کند، پس از آن پروانه تاسیس شرکت تعاونی به وسیله وزارت تعاون صادر می‌شود.

اعضای شرکت در جلسه مجمع عمومی عادی، اعضای هیئت مدیره و بازرس‌های شرکت تعاونی را انتخاب می‌کنند.

 

مدارک لازم جهت ثبت شرکت تعاونی

 1. تصویر شناسنامه و کارت ملی هیئت موسس و اعضا
 2. مدارک تحصیلی اعضا و رزومه کار مرتبط با نوع تعاونی
 3. تصویر کارت پایان خدمت یا معافیت
 4. سه نسخه اساسنامه ممهور به مهر اداره تعاون مربوطه
 5. دو نسخه صورتجلسه اولين مجمع عمومی
 6. دو نسخه صورتجلسه هيأت مديره
 7. دو نسخه تقاضانامه تعاوني
 8. دو نسخه شرکت‌نامه تعاوني
 9. تکميل فرم تعيين نام به ترتيب اولويت نام‌هاي پيشنهادي
 10. اصل گواهي بانکي مبني بر پرداخت سرمايه تعهدي (حداقل 35% سرمايه)
 11. اصل مجوز از اداره تعاون مربوطه
 12. تصوير برابر با اصل مدارک احراز اعضا هيات مديره (شناسنامه و کارت ملي)

 

انتظار می‌رود که با خواندن این مقاله با شرکت تعاونی و شرایط آن، مراحل ثبت شرکت تعاونی و… آشنا شده باشید. در صورتی که برای ثبت شرکت یا مشاوره گرفتن در این مورد نیاز به کمک دارید می‌توانید همین حالا با پکیج‌های حقوقی وینداد و یا مشاوره تلفنی با ما ارتباط برقرار کنید.

 

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک‌گذاری:

مشاوره تلفنی حقوقی آنلاین

برای دریافت مشاوره تخصصی خدمات حقوقی کسب‌وکارها ( تنظیم قراردادهای دو زبانه، تنظیم اوراق قضایی، دعاوی تخصصی کسب‌وکارها، مالکیت فکری، کپی‌رایت و غیره) درخواست خود را ثبت نمایید. کارشناسان ما، با شما تماس خواهند گرفت.

ثبت نام
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط

مراحل ثبت شرکت تولیدی در ایران
مقالات ثبت شرکت تولیدی

مراحل ثبت شرکت تولیدی در ایران

تولیدگران زیادی در ایران قصد ثبت فعالیت اقتصادی خود را به عنوان یک شرکت تولیدی دارند اما این کار به‌نظرشان دشوار است. اگر شما هم

نحوه استعلام ثبت شرکت تولیدی
مقالات ثبت شرکت تولیدی

قدم به قدم استعلام ثبت شرکت تولیدی

چطور می‌توان با شرکتی فعالیت اقتصادی مشترک انجام داد اما از ثبت آن مطمئن نبود؟ استعلام ثبت شرکت تولیدی دلیلی است که اعتماد شما به