'4 زمان خواندن

با تخصصی شدن کارها در دنیای امروز یکی از مسائلی که بسیار به چشم می‌خورد رشد شرکت‌ها هستند. اغلب افرادی که به دنبال ایجاد کسب‌وکار هستند برای بهره‌مندی از افراد مختلف به سراغ ایجاد و ثبت شرکت تجاری می‌روند تا در قالب منسجمی که شرکت در اختیارشان قرار می‌دهد به فعالیت بپردازند و بتوانند در کنار نیروی متخصص از مزایای قانونی شخصیت حقوقی نیز استفاده نمایند.
یکی از انواع شرکت‌ها که در دوره‌ی کنونی با استقبال بالایی روبه‌رو شده است، اما در قوانین قدیمی از جمله قانون تجارت اسمی از این دسته از شرکت‌ها نیامده است، شرکت‌های دانش‌بنیان هستند. در حقیقت می‌توان گفت رشد دانش و فناوری در این دوران باعث روند رو به افزایش این شرکت‌ها شده است و در کنار این رشد، قانون‌گذار نیز حمایت‌های خاص و فراتر از شرکت‌های عادی برای این دسته از شرکت‌ها در نظر گرفته است؛ اما این نکته نیز در کنار این مزایا باید در نظر گرفته شود که ثبت شرکت دانش‌بنیان پروسه‌ی متفاوت‌تری از ثبت شرکت‌های هفت‌گانه قانون تجارت دارد و با پیچیدگی خاصی نیز همراه است. ما در این مطلب درصدد برآمدیم تا شمارا صفر تا صد ثبت شرکت دانش‌بنیان آشنا کنیم و تا حدودی مسیر راه را برای شما آسان ‌نماییم.

شرکت دانش‌بنیان چیست؟

یکی از انواع شرکت‌هایی که قابلیت ثبت در ایران را دارد اما نامی از آن در قانون تجارت و اسامی هفت‌گانه شرکت‌ها نیامده است شرکت دانش‌بنیان است. ثبت شرکت دانش‌بنیان مقررات خاصی دارد. شرکت‌ دانش‌بنیان شرکتی است که اصلی‌ترین دارایی آن دانش و فناوری است. به عبارت بهتر شرکتی است که در راستای گسترش نوآوری به فعالیت می‌پردازد.

موضوعات شرکت‌های دانش‌بنیان

اصلی‌ترین موضوعاتی که شرکت‌های دانش‌بنیان در آن می‌توانند به فعالیت بپردازند عبارت‌اند از:

 1. تجاری‌سازی یافته‌های پژوهشی
 2. افزایش درآمدهای اختصاصی دانشگاه‌ها
 3. افزایش درآمدهای اختصاصی واحدهای پژوهشی
 4. تولید فناوری‌های برتر
 5. تجاری‌سازی علم

انواع شرکت‌های دانش‌بنیان

یکی از مهم‌ترین مسائلی که برای ثبت شرکت دانش‌بنیان باید موردتوجه قرار گیرد انواع این شرکت‌هاست. در حقیقت شما برای اینکه این قالب را برای فعالیت خود انتخاب کنید باید به جزییات آن واقف باشید. در یک تقسیم‌بندی کلی شرکت‌های دانش‌بنیان به دو دسته تقسیم می‌شود:

 1. شرکت دانش‌بنیان خصوصی که به آن دسته از شرکت‌ها اطلاق می‌شود که کمتر از 50 درصد سهام آن‌ها متعلق به دانشگاه‌هاست.
 2. شرکت دانش‌بنیان دولتی که شرکت‌هایی هستند که سهم آن‌ها 50 یا بیشتر از 50 درصد به دانشگاه تعلق دارد.
بخوانید
ثبت تغییر نام شرکت +  نحوه تغییر نام شرکت پس از ثبت شرکت

ویژگی‌های شرکت دانش‌بنیان

مهم‌ترین ویژگی‌هایی که سبب تمایز شرکت دانش‌بنیان از سایر شرکت‌ها می‌شود عبارت است از:

 1. تولید کالا ندارد.
 2. محصول اصلی شرکت، اطلاعات افراد تحصیل‌کرده و باتجربه است.
 3. دغدغه اصلی شرکت، مالکیت معنوی است.
 4. دارایی شرکت قابل‌لمس و فیزیکی نیست.

معیارهای تشخیص شرکت دانش‌بنیان

برای تشخیص شرکت‌های دانش‌بنیان شما با دو دسته از شاخص‌ها یعنی شاخص عمومی و اختصاصی روبه‌رو هستید. در ادامه هر یک از این شاخص‌ها که برای ثبت شرکت دانش‌بنیان اهمیت دارد، بیان می‌شود:

 1. شاخص‌های عمومی:

برای کسب شاخص عمومی ثبت شرکت دانش‌بنیان، دو سوم اعضای هیئت‌مدیره شرکت باید حداقل دو مورد از موارد زیر را دارا باشند:

 • دارا بودن مدرک کارشناسی یا بالاتر
 • دارا بودن 3 سال سابقه کاری یا علمی در حوزه موضوع فعالیت شرکت
 • دارا بودن اختراع ثبت‌شده با موضوع کاری شرکت
 • نیمی از درامد شرکت در طول یک سال مالی ناشی از فروش محصولات دانش‌بنیان باشد.
 • پرداخت حق بیمه برای مدت 6 ماه و برای 3 نفر یا بیشتر
 1. شاخص‌های اختصاصی:

برای ثبت شرکت دانش‌بنیان، شرکت باید علاوه بر شاخص‌های عمومی دارای شرایط اختصاصی یکی از گروه‌های زیر باشد:

 • تولیدکننده کالا: شرکت باید تولیدکننده کالاهای دانش‌بنیانی باشد که در فهرست کالاهای دانش‌بنیان توسط کارگروه تصویب‌شده است و در طی دو سال آن کالاها را ارتقا داده و دانش فنی آن را از طریق توسعه و تحقیق بومی‌سازی کند. هم‌چنین در کنار کار تولیدی نیروی انسانی تمام‌وقت دارای مدرک کارشناسی و بالاتر شرکت 30 درصد از کل کارمندان باشد.
 • فعالیت شرکت تحقیق، توسعه یا خدمات طراحی مهندسی باشد: این دسته از فعالیت‌ها نیز باید در راستای فهرست کالاهای شرکت دانش‌بنیان باشد که توسط کارگروه تعیین‌شده است و حداقل خروجی آن در یک سال گذشته یک مورد و در دو سال گذشته باید دو مورد باشد.
بخوانید
ثبت شرکت ژئوتکنیک و شرایط و مدارک ثبت شرکت زمین شناسی

مدارک لازم برای ثبت شرکت دانش‌بنیان

در گام نخست پس از آشنایی با مفهوم شرکت دانش‌بنیان درصورتی‌که قصد ثبت شرکت دانش‌بنیان را دارید و شرایط مطرح‌شده در بالا را نیز دارا هستید باید مدارک زیر را فراهم کنید:

 1. کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی همه‌ی اعضا هیئت‌مدیره
 2. گواهی عدم سو پیشینه همه اعضا هیئت‌مدیره
 3. کپی برابر اصل مدارم تحصیلی همه اعضا شرکت
 4. دو نسخه اظهارنامه شرکت
 5. دو نسخه اساسنامه شرکت
 6. دو نسخه شرکت‌نامه
 7. کپی مجوزهای لازم برای فعالیت شرکت دانش‌بنیان
 8. کپی روزنامه رسمی شرکت
 9. آخرین لیست بیمه شرکت
 10. کپی آخرین اظهارنامه مالیاتی شرکت
 11. رزومه شرکت

ثبت شرکت دانش‌بنیان

برای ثبت شرکت دانش‌بنیان شما باید در گام نخست یک شرکت همانند سایر شرکت‌ها در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت برسانید. بعد از ثبت شرکت در قالب‌های قانون تجارت در اداره ثبت شرکت‌ها باید درصدد کسب مجوزهای لازم برای ثبت شرکت دانش‌بنیان در سامانه دانش بنیان اقدام نمایید. برای ثبت درخواست در این سامانه باید نخست اقدام به ثبت‌نام در سامانه با واردکردن اطلاعاتی چون نام شرکت، شناسه ملی و پست الکترونیک نمایند بعد از ثبت‌نام لینک فعال‌سازی به ایمیل شما ارسال می‌گردد. در مرحله بعد باید تصویر مدارک خود هم چون آگهی تأسیس، روزنامه تغییرات، لیست بیمه، خلاصه صورتحساب و مزایا و آخرین اظهارنامه مالیاتی زا بارگذاری کنید. بعد از بارگذاری مدارک عمومی باید متناسب با فعالیت شرکت خود قسمت‌های موردنظر را تکمیل و مدارک موردنیاز هر بخش را نیز تکمیل نمایید. پس از ثبت اطلاعات لازم، درخواست شما در این سامانه موردبررسی قرار می‌گیرد. در صورت تائید شرایط، برای مدت 2 سال می‌توانید از مزایای ثبت شرکت دانش‌بنیان استفاده نمایید.

نتیجه‌گیری

همان‌طور که بیان شد یکی از شرکت‌های بسیار پرکاربرد در دنیای امروز شرکت‌های دانش‌بنیان هستن که بر پایه دانش و فناوری به فعالیت می‌پردازند. ما در این مطلب مهم‌ترین نکات و مسائلی که در خصوص ثبت شرکت دانش‌بنیان احتیاج دارید را مطرح کردیم. شما می‌توانید برای کسب مشاوره در رابطه با ثبت شرکت دانش‌بنیان یا اقدامات اساسی پس از ثبت شرکت با مشاورین وینداد تماس حاصل نمایید.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

close-link