ثبت شرکت پیمانکاری + شرایط، مراحل و مدارک مورد نیاز

ثبت شرکت پیمانکاری + شرایط، مراحل و مدارک مورد نیاز

برای ثبت هر نوع شرکتی، فارغ از موضوع آن، نیاز است تا متقاضیان تاسیس شرکت مراحل قانونی مختلفی را طی کنند. تاسیس شرکت پیمانکاری، به عنوان یکی از رایج‌ترین نوع شرکت‌های کسب‌وکار، همواره مورد علاقه قشر زیادی از سرمایه‌گذاران بوده است. در این مطلب از مجله حقوقی وینداد قصد داریم

برای ثبت هر نوع شرکتی، فارغ از موضوع آن، نیاز است تا متقاضیان تاسیس شرکت مراحل قانونی مختلفی را طی کنند. تاسیس شرکت پیمانکاری، به عنوان یکی از رایج‌ترین نوع شرکت‌های کسب‌وکار، همواره مورد علاقه قشر زیادی از سرمایه‌گذاران بوده است.
در این مطلب از مجله حقوقی وینداد قصد داریم تا شرایط، مراحل و مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت پیمانکاری را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

با ما همراه باشید.

شرکت‌های پیمانکاری در چه زمینه‌هایی امکان فعالیت دارند؟

در حقوق ایران، قراردادهای پیمانکاری پاسخگوی طیف وسیعی از نیازهای حقوقی افراد هستند. به همین خاطر به ازای هر موضوع قرارداد پیمانکاری می‌توان شرکت مرتبط با آن را نیز تصور کرد.

به طور مثال شرکت‌های پیمانکاری می‌توانند در حوزه‌های ساختمان و ساخت‌وساز و عمرانی، پیمانکاری خدمات، حمل‌ونقل، کشاورزی، صنعتی، نفت و گاز، خدمات نظافتی، راه‌سازی، طبخ غذا و… تشکیل شوند.

همانطور که در مقدمه مطلب هم تاکید شد، تفاوتی ندارد موضوع فعالیت شرکت پیمانکاری چه باشد، به هر حل برای فعالیت قانونی، شرکا بایستی فرآیند ثبت شرکت پیمانکاری را عملی کنند.

در ادامه به مراحل به انواع رایج شرکت پیمانکاری اشاره کرده و سپس مراحل و هزینه‌های ثبت شرکت پیمانکاری را بررسی می‌کنیم.

کدام نوع شرکت تجاری، برای شرکت‌های پیمانکاری مناسب است؟

اصولا منع خاصی از جهت انتخاب نوع شرکت تجاری برای امور پیمانکاری وجود ندارد اما به لحاظ حقوقی، دو نوع شرکتی که تناسب بیشتری با فعالیت‌های پیمانکاری دارند، شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود است که امکانات بیشتری در اختیار موسسان برای انجام فعالیت می‌گذارد.

به همین خاطر در ادامه به طور جداگانه به شرایط و مدارک ثبت شرکت پیمانکاری از نوع سهامی خاص و مسئولیت محدود می‌پردازیم.

ثبت شر‌کت پیمانکا‌ر‌ی سهامی خاص چه شرایطی دارد؟

مطابق قوانین و مقررات حقوق شرکت‌های تجاری، برای ثبت شرکت پیمانکاری سهامی خاص نیاز است تا شرایط زیر محقق شود:

– حداقل سرمایه به مبلغ صد هزار تومان فراهم شود.

– شرکت پیمانکاری سهامی خاص حداقل دارای سه عضو هیئت مدیره و دو بازرس از خارج از شرکت باشد.

– ۳۵ درصد از سرمایه شرکت پیمانکاری در همان ابتدا در حساب بانکی مشخص سپرده شده و گواهی سپرده آن اخد شده باشد.

– موسسان از نظر حقوقی، به پرداخت سرمایه شرکت متعهد باشند.

چه مدارکی برای ثبت شر‌کت پیمانکاری سهامی خاص نیاز است؟

فرآیند ثبت شرکت پیمانکاری از هر نوع که باشد (تاسیس شخصیت حقوقی) در سامانه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور دنبال می‌شود. یعنی متقاضیان ثبت شرکت پیمانکاری باید اسناد و مدارک زیر برای ارائه به اداره ثبت شرکت‌ها که زیر نظر قوه قضاییه است، تهیه کنند.

– تکمیل فرم‌های اینترنتی سامانه ثبت شرکت، شامل فرم تعیین نام شرکت و مشخصات موسسان و بازرس‌ها

– ارائه اساسنامه مصوب شرکت پیمانکاری

– ارائه تقاضانامه و اظهارنامه اینترنتی

– ارائه مدارک هویتی موسسان و اعضای شرکت، شامل کارت ملی و شناسنامه

– ارائه گواهی عدم سوءپیشینه موسسان و اعضای شرکت

– سند اقرارنامه عدم وجود نسبت خانوادگی میان بازرسان و مدیران شرکت

– سند اقرارنامه عدم حضور همزمان مدیرعامل شرکت در سایر شرکت‌ها

– پست کردن مدارک نهایی امضا شده به اداره ثبت شرکت‌ها

ثبت شرکت پیمانکاری با مسئولیت محدود چه شرایطی دارد؟

اصولا ثبت شرکت با مسئولیت محدود به نسبت سهامی خاص، از تشریفات کمتری برخوردار است. سه شرط اصلی تشکیل شرکت پیمانکاری با مسئولیت محدود در زیر قید شده است:

– حداقل سرمایه به مبلغ صد هزار تومان فراهم شود.

– شرکت پیمانکاری با مسئولیت محدود، باید حداقل دارای دو عضو باشد.

– موسسان از نظر حقوقی، به پرداخت تمام سرمایه شرکت متعهد باشند.

چه مدارکی برای ثبت شر‌‌کت پیمانکاری با مسئولیت محدود نیاز است؟

مدارک مورد نظر برای آنکه بتوان شرکت پیمانکاری با مسئولیت محدود در اداره ثبت شرکت‌ها یا سامانه مخصوص به آن ثبت کرد به شرح زیر است:

– تکمیل فرم‌های اینترنتی سامانه ثبت شرکت، شامل فرم تعیین نام و نشانی شرکت، میزان سرمایه و سمت اعضای شرکت، موضوع فعالیت و…

– ارائه اساسنامه، تقاضانامه و شرکت‌نامه تکمیل شده

– ارائه مدارک شناسایی اعضای شرکت، مانند شناسنامه و کارت ملی

–  ارائه گواهی سوءپیشینه شرکای شرکت

– دو نسخه صورت‌جلسه مجمع عمومی موسسین شرکت و هیئت مدیره

– امضای اقرارنامه‌های لازم اعضا بنا به مجوزهای خاص تاسیس شرکت با مسئولیت محدود

– پرداخت هزینه‌های مرتبط و دریافت فیش واریزی

– پست کردن مدارک نهایی امضا شده به اداره ثبت شرکت‌ها

هزینه‌های ثبت شرکت پیمانکاری چقدر است؟

هزینه‌های ثبت شرکت پیمانکاری می‌تواند در حالات مختلف تفاوت‌های اندکی پیدا کند. به طور مثال اگر شرکا قصد داشته باشند ثبت شرکت را به موسسات ثبتی بسپارند، کارمزد بیشتری در قالب حق ثبت و حق‌الوکاله باید پرداخت کنند.

در ادامه سعی شده است تا انواع هزینه‌ها و مخارج ثبت شرکت پیمانکاری بدون در نظر گرفتن کارمزد شرکت‌های ثبتی محاسبه شود تا متقاضیان ثبت شرکت پیمانکاری بتوانند مستقلا و بدون نیاز به شرکت‌های واسطه، اقدام به ثبت شرکت خود کنند.

لازم به ذکر است که هزینه‌های زیر به شکل تقریبی بیان شده است و ممکن است تغییرات تعرفه‌ای در هر زمانی به وقوع پیوسته باشد.

– پرداخت هزینه پست مدارک به اداره ثبت شرکت‌ها (حدود ۳۰ هزار تومان)

– پرداخت هزینه حق‌الثبت شرکت به اداره ثبت شرکت‌ها (حدود ۵ درصد از سرمایه اولیه شرکت)

– پرداخت هزینه مالیاتی ابطال تمبر (مبلغ ناچیزی در حدود نیم درهزار از ارزش سهام شرکت)

– پرداخت هزینه ثبت آگهی در روزنامه رسمی (مبلغی متغیر که بستگی به تعداد حروف آگهی دارد، در حدود ۳۰۰ هزار تومان)

– پرداخت هزینه چاپ آگهی تاسیس شرکت در روزنامه کثیرالانتشار (مبلغی متغیر که بستگی به ابعاد کادر آگهی دارد، در حدود ۳۰۰ هزار تومان)

– پرداخت هزینه پلمب دفاتر شرکت برای امور مالیاتی (حدود ۳۰۰ هزار تومان)

درباره ثبت شر‌کت پیمانکاری نیاز به راهنمایی دارید؟

در این مطلب سعی شد تا فرآیند و مخارج ثبت شرکت پیمانکاری به زبانی ساده توصیف شود تا متقاضیان بتوانند فرآیند ثبت شرکت را به سادگی طی کنند. انواع شرکت‌ها مثل شرکت پیمانکاری فضای سبز، شرکت عمرانی و غیره در این زمینه ثبت می‌شوند که با توجه به موضوع فعالیت خود می‌توانید آن‌ها را ثبت کنید.

ثبت شرکت پیمانکاری در حال حاضر از طریق سامانه اینترنتی اداره ثبت شرکت‌ها میسر است و متقاضیان می‌توانند فرآیند ثبت شرکت را از آن طریق طی کنند.

با این حال اگر در میانه راه یا اقدامات پس از ثبت شرکت، نیاز به دریافت مشاوره حقوقی در زمینه ثبت شرکت پیمانکاری دارید می‌توانید به آسانی با تیم حقوقی وینداد در ارتباط باشید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک‌گذاری

مشاوره رایگان امور ثبتی

برای دریافت مشاوره کاملا رایگان و تخصصی خدمات ثبتی (ثبت شرکت، تغییرات شرکت، انحلال شرکت، پلمپ دفاتر، ثبت برند و ثبت اختراع در ایران و بین المللی) با ما تماس بگیرید.

نظرات
ثبت نام
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات
Picture of هومن گل‌محمد

هومن گل‌محمد

هومن گل محمد از نویسندگان خلاق و حرفه‌ای وینداد است که دارای کارشناسی حقوق از دانشگاه علم و فرهنگ، کارشناسی ارشد حقوق بین‌الملل از دانشگاه شهید بهشتی و همچنین کارشناسی ارشد حقوق مهاجرت از کانادا است. هومن اطلاعات تخصصی در بخش‌های مختلف حقوق دارد و محتواهای کاربردی در زمینه امور ثبتی، حقوقی و مالکیت فکری را به زبان کاملا ساده در مجله وینداد نوشته که در ادامه می‌توانید تعدادی از این محتواها را بخوانید.
آنچه در این مطلب خواهید خواند

ارائه صفر تا صد خدمات تاسیس شرکت، تاییدیه نام، ثبت در اداره ثبت شرکت‌ها و دریافت روزنامه رسمی، کاملا آنلاین و با قیمت ثابت

خدمات ثبتی وینداد

ارائه صفر تا صد خدمات تاسیس شرکت، تاییدیه نام، ثبت در اداره ثبت شرکت‌ها و دریافت روزنامه رسمی، کاملا آنلاین و با قیمت ثابت

مقالات مرتبط

موضوعات مجوزی شرکت‌ها
مقالات ثبت و تغییرات شرکت

لیست کامل موضوعات نیازمند اخذ مجوز برای ثبت شرکت

ثبت شرکت نیازمند طی مراحل متعددی است که یکی از مهم‌ترین آن‌ها انتخاب و تعیین موضوع فعالیت است. این موضوع نه‌تنها بخشی از اساسنامه شرکت را تشکیل می‌دهد، بلکه باید به دقت و با توجه به قوانین و مقررات تعیین شود. در بسیاری از موارد، موضوعات فعالیت شرکت‌ها نیازمند اخذ مجوزهای خاصی از مراجع ذی‌ربط هستند. برخی از حوزه‌های فعالیتی که معمولاً نیاز به اخذ مجوز دارند شامل پیمانکاری، خدماتی، تولیدی، بازرگانی و غیره هستند.

انواع مجامع عمومی در شرکت‌ها
مقالات ثبت و تغییرات شرکت

انواع مجامع عمومی شرکت‌ها چیست؟ | وظایف و صلاحیت‌ها

در تمامی شرکت‌های تجاری برای تصمیم‌گیری در امور مختلف، مجامعی تشکیل می‌شود که انواع آن‌ها، نحوه تشکیل، صلاحیت‌ تصمیم‌گیری و وظایف و اختیارات هر یک به‌طور کامل مشخص شده است. مجامع شرکت‌ها شامل مجمع عمومی موسس، مجمع عمومی عادی و مجمع عمومی فوق‌العاده هستند.

صورتجلسه افزایش سرمایه شرکت
مقالات ثبت و تغییرات شرکت

نحوه تنظیم صورتجلسه افزایش سرمایه در شرکت

افزایش سرمایه در شرکت‌های تجاری به منظور توسعه فعالیت‌های شرکت انجام می‌شود که باید به عنوان یکی از تغییرات شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت برسد چرا که سرمایه ثبتی در ابتدای تاسیس در اساسنامه درج شده و این مورد باعث تغییر اساسنامه خواهد شد.

ثبت موسسه حسابرسی
مقالات ثبت موسسه غیرتجاری

شرایط و مراحل ثبت موسسه حسابرسی

موسسه حسابرسی یکی از رایج ترین انواع موضوعات برای ثبت موسسه است که نیاز به دریافت مجوز از جامعه حسابرسان رسمی ایران دارد. ضمن اینکه موسسین باید شرایطی مثل سابقه تحصیلی و سابقه کار مرتبط را برای دریافت مجوز و ثبت موسسه احراز کنند.