شکایت از پلاک خودرو چیست؟ طریقه استعلام پلاک خودرو '5 زمان خواندن

به‌روزرسانی مطلب توسط‌
شکایت از پلاک خودرو

برای خرید و فروش خودرو در بازار ایران، نیاز است تا طرفین معاملات به نکات قانونی خاصی توجه داشته باشند. یکی از این نکات مهم حقوقی، موضوع شکایت از پلاک خودرو و نحوه استعلام از شکایت مذکور است چرا که عدم اشراف به آن سبب می‌شود خریدار با مشکلات حقوقی و قضایی متعددی روبرو شود. موضوع شکایت از پلاک خودرو دارای پیچیدگی‌های حقوقی نسبتا زیادی است که نیاز است برای عملکرد درست در این زمینه، به پیچیدگی نکات مذکور تسلط داشت.

در این مطلب از مجله حقوقی وینداد به موضوع شکایت از پلاک خودرو و طریقه استعلام شکایت از پلاک خودرو رفته‌ایم.

با ما همراه باشید.

 

شکا‌یت‌ از پلا‌ک خودرو به چه معناست؟

شکایت از پلاک خودرو، به معنای این است که خودروی مذکور مرتکب جرم یا تخلفی شده است و شخص یا اشخاصی خاص از خودروی مذکور شکایت کرده‌اند.

شکایت از پلاک خودرو زمانی معنا دارد که هویت اصلی راننده مشخص نباشد و تنها اطلاعاتی که از خودروی متخلف در دست است، شماره پلاک باشد.

مصادیق عمده تخلفات و جرایمی که ممکن است سبب شکایتشود در چند محور اصلی قرار می‌گیرند:

– خودروهای سرقتی که سارقان اقدام به نقل و انتقال آن می‌کنند.

– تصادفاتی که راننده مقصر از صحنه تصادف فرار کرده است.

– خودروهایی که برای عابران یا سایر رانندگان ایجاد مزاحمت کرده‌اند.

– خودروهای متخلفی که تخلفات رانندگی گسترده و خطرناک داشته‌اند.

– خودروهای که متهم به قاچاق هستند.

– خودروهایی که عوارض شهرداری بالا یا خلافی سنگین پرداخت نشده دارند.

در تمام این موارد اگر شاهدان در صحنه یا پلیس پلاک خودرو را یادداشت کند، امکان شکایت از پلاک خودرو و تعقیب قضایی راننده متخلف وجود خواهد داشت.

در ادامه به موضوع مهم اثرات شکایت از پلاک ماشین در انجام معاملات اشاره می‌کنیم و در نهایت نیز طریقه صحیح استعلام پلاک در ایران را بررسی می‌کنیم.

شکایت از پلا‌ک در معامله خودرو چه تاثیری دارد؟

حال که با مفهوم شکایت از پلاک خودرو آشنا شده‌ایم، به سراغ بررسی تاثیر این موضوع در نقل و انتقال خودرو می‌رویم.

بخوانید
حقوق مصرف کنندگان خودرو + نکات قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان

اصولا نقل و انتقال خودرو دارای سه مرحله اصلی است:

۱. تنظیم مبایعه نامه خودرو (قولنامه) و تعهد به انتقال سند رسمی در زمان و مکان خاص

۲. مراجعه به مراکز تعویض پلاک و فک پلاک قبلی و نصب پلاک جدید خودرو

۳. انتقال سند رسمی سند خودرو یا حواله خودرو در دفاتر اسناد رسمی

زمانی که شکایت از پلاک خودرو صورت گرفته باشد، خریدار هنگام تعویض پلاک خودرو با مشکل شکایت قضایی از پلاک خودرو مواجه می‌شود.

در این مرحله شکایت مذکور سبب می‌شود خودروی مورد معامله توقیف شده و به پارکینگ منتقل شود. چنین وضعیتی تا زمان رفع اثر شکایت قضایی ادامه پیدا می‌کند که ممکن است ماه‌ها به طول بیانجامد.

واضح است که در این موقعیت، خریدار به شدت از لحاظ مالی متضرر می‌شود. اما مضاف بر زیان مالی، اگر معامله خودرو وکالتی انجام شده باشد، مشکلات قضایی زیادی نیز ممکن است خریدار را درگیر کند.

به همین خاطر توصیه می‌شود که تا حد ممکن از معامله وکالتی خودرو پرهیز شود چرا که مسئولیت خودروی سرقتی یا متخلف بر دوش خریدار خواهد بود.

شکایت از پلاک خودرو

استعلام شکا‌‌یت از‌ پلاک خودرو چگونه انجام می‌شود؟

حال که با چالش‌ها و خطرات شکایت  از پلاک خودرو در معاملات خودرو آشنا شده‌ایم، تلاش می‌کنیم تا نکات مهمی را برای پیشگیری از مشکلات گفته شده ارائه کنیم.

برای آنکه شکایت از پلاک خودرو، خریدار را درگیر نکند لازم است تا پیش از امضای مبایعه نامه خریدار از آزاد بودن پلاک خودرو اطمینان حاصل کند. به این منظور، خریدار خودروی دست دوم باید فرآیند استعلام شکایت از پلاک خودرو را پشت سر بگذارد.

ساده‌ترین راه برای آنکه بتوان از سرقتی نبودن پلاک خودرو مطمئن شد، تماس با پلیس ۱۱۰ و اعلام شماره پلاک به اپراتورهای پلیس است. با این حال باید توجه کرد که تماس با پلیس ۱۱۰ تنها اطلاعات محدودی در اختیار خریدار می‌گذارد. برای اطلاعات بیشتر در خصوص عوارض شهرداری، خریدار باید به دفاتر خدمات الکترونیک شهر مراجعه کند.

همچنین برای دریافت اطلاعات در خصوص خلافی خودرو، خریدار باید به دفاتر پلیس به اضافه ده مراجعه کند.

اگرچه امکان استعلام پلاک خودرو به شکل آنلاین یا پیامکی نیز وجود دارد اما پیشنهاد می‌شود به مراکز مذکور به طور حضوری مراجعه شود تا آخرین و بروزترین تغییرات مرتبط با پلاک خودرو استعلام شود.

بخوانید
خلافی خودرو چیست؟ + نحوه استعلام و اعتراض به خلافی

پس از به دست آوردن اطلاعات گفته شده از مراجع مذکور‌، خریدار می‌تواند تا حد زیادی از آزاد بودن پلاک خودرو مطمئن شود.

با این حال استعلام پلاک خودرو در مراکز تعویض پلاک نیز به طور کامل انجام می‌شود. به همین خاطر اکیدا توصیه می‌شود در موعد تعویض پلاک خودرو، خریدار، فروشنده را ملزم به حضور در مرکز مذکور نماید و به طور وکالتی اقدام به تعویض پلاک نکند.

تجربه نشان داده است معامله‌های وکالتی خودرو، توام با مشکلات حقوقی فراوانی هستند که طرفین قرارداد، به ویژه خریدار را دچار خسارات مالی زیادی می‌کنند.

درباره استعلام پلاک خودرو نیاز به راهنمایی دارید؟

در این مطلب کوشش شد تا مهم‌ترین نکات موضوع شکایت از پلاک خودرو پوشش داده شود. با این حال نباید فراموش کرد که معاملات خودرو حاوی نکات متعددی هستند که نیاز است تا با استفاده از راهنمایی‌های حقوقدانان پای در مسیر آن گذاشت.

ما در وینداد با داشتن تیمی از وکلای دادگستری مجرب و مطلع و کارشناسان حقوقی آگاه، قادر هستیم تا خدمات مشاوره‌ای در حوزه معاملات خودرو در اختیار شما بگذاریم.

همچنین اگر به هر دلیلی در نقل و انتقال خودرو، با مشکلات حقوقی و کیفری مواجه شدید، می‌توانید از خدمات دعاوی تخصصی وینداد و تنظیم اوراق قضایی شامل دادخواست، شکواییه و… استفاده کنید.

لازم به ذکر است که برای شکایت از موارد مرتبط با پلاک خودرو، لازم است مرجع صالح رسیدگی مشخص شود که این موضوع یکی از پیچیدگی‌های حقوقی است. به همین خاطر لازم پیش از طرح دعوی و شکایت، از طریق دانش و تخصص حقوقدانان، مرجع صالح را بشناسید تا هم در زمان و هم در هزینه‌های خود تا حد ممکن صرفه جویی کنید.

فراموش نکنید که وکلای پایه یک دادگستری تیم حقوقی وینداد، با تجربه و تخصص بالا و مهارت و دانش حقوقی، می‌توانند همراه‌ مطمئنی در مسیر احقاق حقوق شما باشند.

سوالات متداول

شکایت از پلاک خودرو و استعلام پلاک خودرو از طریق چه سازمانی امکان پذیر است؟

شکایت از پلاک از طریق پلیس ۱۱۰ و استعلام پلاک از طریق دفاتر پلیس به علاوه ده، مراکز تعویض پلاک و پلیس ۱۱۰ امکان‌پذیر است.

آیا استعلام پلاک پیش از خرید خودرو ضروری است؟

بله؛ برای اطمینان از دزدی نبودن خودرو استعلام پلاک ضروری است.

۴.۴/۵ - (۵ امتیاز)

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

guest
2 Comments
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین امتیاز
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات
محمد خورسندی
محمد خورسندی
10 ماه پیش

آیا به صورت آنلاین هم میشود از اصالت خودرو پلاک اصل ویا شکایت بودن پلاک در ساعات غیر اداری. از طریق پیامک و یا سایتی متوجه شد

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  محمد خورسندی
8 ماه پیش

با سلام
در صورتی که منظور استعلام تخلف های خوردو است، می توانید به سایت زیر مراجعه کنید:
https://service.rahvar120.ir/page/infractions-police
با احترام
تیم حقوقی وینداد

نوشته های مرتبط

قرارداد گل‌آرایی چگونه تنظیم می‌شود؟
انواع قرارداد پیمانکاری

قرارداد گل‌آرایی چگونه تنظیم می‌شود؟

قرارداد گل‌آرایی امروزه به یکی از اجزای اساسی و جدایی‌ناپذیر مراسم‌ها، جشن‌ها و همایش‌ها تبدیل شده‌است. زیباسازی و صحنه‌ آرایی در همه‌ی مراسم‌ها جزء عناصر

ادامه مطلب ...
نحوه بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار
قرارداد کار

نحوه بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار

بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار، از مسائل جدیدی‌ است که بسیاری از شرکت‌ها، به خصوص شرکت‌های خصوصی با آن مواجه‌اند. دغدغه

ادامه مطلب ...
نامحدود از خدمات وینداد استفاده کن!