'3 زمان خواندن

اگر شما هم در سدد ساختن بنایی هستید بی شک به قرارداد استخدام سرپرست کارگاه ساختمانی که در زمره قرارداد‌های کار قرار می‌گیرد، نیاز دارید! اما این سرپرست کارگاه ساختمانی کیست؟ و چرا به او نیاز دارم؟ سرپرست کارگاه ساختمانی در اصل کسی است که برنامه ریزی‌های پروژه‌های را پیاده سازی می‌کند و در حقیقت سرپرست کارگاه همان مهندس کارگاه ساختمانی نیست و میان آن‌ها و حدود و وظایفشان تفاوت‌هایی وجود دارد. در این مطلب برانیم تا به بیان مفهوم سرپرست کارگاه ساختمانی و قرارداد استخدام سرپرست کارگاه ساختمانی بپردازیم.

سرپرست کارگاه ساختمانی کیست؟

سرپرست کارگاه ساختمانی یا Head of Construction Workshop، فردی است که وظیفه پیاده سازی تمام برنامه‌ریزی‌های لازم برای پروژه را برعهده دارد.

در اصل سرپرست کارگاه، شخصی حقیقی است که مدیریت ساخت و ساز را انجام میدهدو سرپرست کارگاه ساختمانی توسط پیمانکار پروژه انتخاب می‌شود.

باید در نظر داشت که سرپرست کارگاه ساختمانی وظایف متعددی دارد که نمونه‌های این وظایف عبارت است از:

۱-تهیه صورت مجلس کارگاهی درباره مصالح وارد شده به کارگاه

۲-ملاحظات توالی و ترتیب کار اجرایی و پایش اجرای واقعی در مقایسه با اجرای فعلی

۳-کنترل پیشرفت فیزیکی و مالی پروژه و انعکاس موارد متناقض در هر مورد

۴-تعیین صلاحیت پیمانکاران دسته دوم به لحاظ نیروی کار، ساعت کار و تعهدات اجرایی

۵-پیش‌بینی و تأمین مصالح مورد نیاز پروژه و کنترل میزان مصرف

۶-برآورد هزینه‌های اجرایی پیش‌بینی شده ساخت و انطباق آن با هزینه‌های فعلی

۷-اخذ دستور کار برای کارهای خارج از قرارداد

۸-انجام جرائم و اعمال هزینه‌های حساب پیمانکاران دسته دوم

۹-مسئول حافظت فیزیکی از کارگاه و اموال

۱۰-تهیه گزارش روزانه پیشرفت فیزیکی و حجم عملیات انجام شده و ثبت وقایع کارگاهی

۱۱-مستندسازی و ارائه گزارش توصیفی در خصوص شرایط اقلیم

۱۲- مسئول کنترل کیفیت عملیات اجرایی و مسئول برقراری ایمنی کارگاه

بخوانید
قرارداد کارآموزی چیست و حاوی چه نکاتی است؟

و…

نمونه قرارداد استخدام سرپرست کارگاه ساختمانی

ماده ۱-مشخصات طرفین

ماده ۲-موضوع قرارداد استخدام سرپرست کارگاه ساختمانی

ماده ۳-تاریخ شروع و خاتمه قرارداد

ماده ۴- مبلغ قرارداد

ماده ۵-وظایف و تعهدات سرپرست کارگاه

ماده ۶- حل اختلاف

ماده ۷- شرایط فسخ

ماده ۸-نسخ قرارداد

شما هم می‌توانید با ثبت درخواست تنظیم قرارداد استخدام سرپرست کارگاه ساختمانی، قراردادی مختص خودتان و با در نظر گرفتن شرایطتان داشته باشید.

مهم‌ترین نکات حقوقی قرارداد استخدام سرپرست کارگاه ساختمانی

۱- سرپرست کارگاه ساختمانی شخصی حقیقی است که باید دارای شرایط سازمان نظام مهندسی، تخصص و تجربه لازم باشد و مورد تایٔید مجری پروژه قرار گیرد.

۲- سرپرست کارگاه متعهد می‌گردد فقط دریک کارگاه قبول مسیٔولیت نماید و موظف است در تمام ساعات کاری پروژه در کارگاه حضور مستمر داشته باشد.

۳- کنترل موارد اجرایی و عوامل مربوط به کارگاه و ثبت زمان بتن ریزی‌های مختلف، شروع عملیات سازه فلزی در دفتر کارگاه و آزمایشات مورد لزوم با هزینه کارفرما است. همچنین حفظ مستندات و مدارک کارگاهی مورد لزوم و ابلاغ مواردی که لازم است از طرف مجری به مالک ارایٔه گردد.

۴- ارایٔه گزارش عملیات اجرایی و کارهای انجام شده و باقی مانده به مجری و تشکیل جلسه و تنظیم صورت جلسه هر دو هفته یک بار با حضور نماینده قانونی مالک و ناظر و مجری پروژه بر عهدهٔ سرپرست کارگاه ساختمانی می‌باشد.

۵- حفظ ونگهداری یک جلد نقشه‌های اجرایی، تصویر پروانه، کارت نظارت، تصویر قرارداد بیمه مسیٔولیت و دفتر ثبت کارهای اجرای روزانه در محل کارگاه توسط سرپرست کارگاه ساختمانی الزامی است.

۶-نماینده مجری موظف است گزارشات روزانه به همراه چند عکس که به تأیید مهندس مجری رسیده را هر دو هفته به دفتر انجمن صنفی سازندگان تحویل داده و رسید دریافت نماید.

بخوانید
نمونه قرارداد کار منطبق با طرح طبقه بندی مشاغل + نحوه تنظیم

۷- سرپرست کارگاه موظف است در کلاس‌های آموزش مربوطه که از طرف انجمن سازندگان مسکن وساختمان اعلام می‌گردد شرکت نموده و گواهینامه‌های آن را اخذ نماید.

۸-نمایده مجری به عنوان سرپرست کارگاه امین مجری بوده و بایستی تمام مکاتبات اعلامیه‌ها و دستور کارهای کتبی و شفاهی ارایٔه شده از طرف مجری و مهندسین ناظر پروژه را به کارفرما و عوامل اجرایی ذیربط ابلاغ نموده و رسیدان را در دفتر کارگاه حفظ و به مجری پروژه تحویل دهد.

۹- پاسخ گویی مناسب به عوامل کارگاه، عوامل اعزامی از دفاتر مجری و نظارت عالیه نظام مهند سی و شهرداری و سایر مأمورین از وظایف سرپرست کارگاه ساختمانی است.

سخن آخر:

در نهایت باید بیان نمود که سرپرست کارگاه ساختمانی، شخصی حقیقی است که مدیریت ساخت و ساز را انجام می‌دهد و یکی از کلیدی‌ترین نیروها در پروژه‌های ساختمانی است که نقش بسزایی در پیشبرد پروژه دارد.

سرپرست کارگاه ساختمانی وظایف متعددی همچون تهیه صورت مجلس کارگاهی درباره مصالح وارد شده به کارگاه، ملاحظات توالی و ترتیب کار اجرایی و پایش اجرای واقعی در مقایسه با اجرای فعلی، کنترل پیشرفت فیزیکی و مالی پروژه و انعکاس موارد متناقض در هر مورد، تعیین صلاحیت پیمانکاران دسته دوم به لحاظ نیروی کار، ساعت کار و تعهدات اجرایی، پیش‌بینی و تأمین مصالح مورد نیاز پروژه و کنترل میزان مصرف، برآورد هزینه‌های اجرایی پیش‌بینی شده ساخت و انطباق آن با هزینه‌های فعلی، اخذ دستور کار برای کارهای خارج از قرارداد و… دارد و وجود او برای انجام یک پروژه ساختمانی ضروری است و از این رو توصیه می‌گردد پیش از شروع فعالیت سرپرست کارگاه ساختمانی، قرارداد استخدام سرپرست کارگاه ساختمانی تنظیم گردد و تمامی جوانب حقوقی سنجیده و رعایت گردد تا در آینده مشکلات جبران ناپذیر ایجاد نگردد.

دسته‌ها: قرارداد کار

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

close-link