درصد تخفیف
300 هزار تومان تخفیف
|
تخفیف ویژه بهار
تخفیف فصل بهار

قرارداد استخدام مدیر مالی شرکت به چه صورت است؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
قرارداد استخدام مدیر مالی

 

قرارداد استخدام مدیر مالی، یکی از انواع قراردادهای پرکاربرد استخدام است. استخدام مدیر مالی مناسب و کاردان یکی از اقدامات مهم در توسعه و موفقیت کسب و کارها و شرکت‌های تجاری به شمار می‌رود. همه کسب‌وکارها با هدف درآمدزایی شروع به فعالیت می‌کنند و در این راستا تلاش می‌کنند حضور پررنگی در بازارهای مالی داشته‌باشند. بنابراین مسائل مالی کسب وکارها همیشه اهمیت و پیچیدگی خود را دارد. شرکت‌ها و کسب‌وکارها اغلب در جست‌وجوی مدیران مالی متخصص و با تجربه هستند.

در این مطلب از مجله حقوقی وینداد به سراغ تحلیل و بررسی بندهای مهم نمونه قرارداد استخدام مدیر مالی رفته‌ایم. با ما همراه باشید.

مدیر مالی چه کسی است؟

مدیر مالی برای رسیدگی به بخش مالی سازمان استخدام ‌می‌شود. واضح است که هر کسب‌وکاری به دنبال راهی مناسب برای درآمدزایی و مدیریت سرمایه‌های وارد به شرکت است. در این میان مدیر مالی با توجه به مهارت و تحصیلات و تجربه‌ای که در این زمینه دارد سعی در مدیریت هزینه‌های جاری کسب‌وکار دارد.

برای نمونه در شرکت‌ها و کسب‌وکارهایی که چندین پرسنل و زیر مجموعه دارد، پرداخت حقوق و مزایایی که به آن‌ها تعلق می‌گیرد، به عهده مدیر امور مالی خواهد بود. علاوه بر این یک مدیر مالی باید به خوبی بداند که شرکت در چه وضعیتی نسبت به سایرین قرار دارد و موقعیت نسبی شرکت در بازار چگونه است. میزان اندوخته‌های مالی آن در چه سطحی‌ست و هزینه‌های جاری شرکت چگونه پرداخت می‌شود. مدیر مالی بهتر از هرشخصی در شرکت میزان سوددهی و ضرر شرکت را ارزیابی می‌کند و در مواقع بحران مدیران را آگاه می‌کند تا از ضرر هرچه بیشتر جلوگیری شود.

قرارداد استخدام مدیر مالی چه نکاتی دارد؟

همانطور که می‌دانید قراردادهای استخدامی از هر نوع که باشند، تحت شمول قراردادهای کار و قانون کار قرار می‌گیرند. براساس این قانون، قرارداد استخدامی یا قرارداد کار، یک توافق است که به صورت مکتوب یا شفاهی میان کارگر و کارفرما تنظیم می‌شود. کارگر هر شخصی است که می‌پذیرد در ازای دریافت حقوق یا حق الزحمه، امور مشخصی را انجام دهد.

قرارداد استخدام مدیر مالی نیز از این قاعده مستثنی نیست و بندهای این قرارداد، در اکثر موارد شباهت زیادی به بندهای قراردادهای کار دارد. در ادامه برخی از نکات این قرارداد را مرور می‌کنیم.

مشخصات طرفین قرارداد

در این بند باید مشخصات طرفین قرارداد با جزئیات کامل تصریح شود. مواردی مانند نام و نام خانوادگی، کد ملی، شماره شناسنامه، نشانی و کد پستی، شماره تماس و… از مهم‌ترین اطلاعات مدیر مالی است. همچنین در خصوص شخص حقوقی، یعنی شرکت استخدام‌کننده نیز باید شماره ثبتی شرکت هم قید شود.

موضوع قرارداد

موضوع نمونه قرارداد استخدام مدیر مالی باید ناظر به اهداف استخدام او باشد. مثلا می‌توان در این بند قید کرد که موضوع قرارداد، استفاده از خدمات مدیر مالی در جهت کنترل سرمایه شرکت، بر طرف کردن بحران مالی شرکت، تنظیم امور مالی کارکنان، رساندن سود به میزان مشخص می‌تواند باشد.

مدت قرارداد

با توجه به انواع قراردادهای کار، می‌توان مدت قرارداد را تعیین کرد. مثلا اگر قرارداد کار موقت یا غیرموقت یا کار معین و… باشد، مدت قرارداد تحت تاثیر قرار می‌گیرد. اغلب برای استخدام مدیر مالی، قراردادهای یکساله منعقد می‌شود و در صورت رضایت تمدید صورت می‌گیرد. همچنین باید به یاد داشت که می‌توان در بند مدت قرارداد، مدت خاصی را تحت عنوان دوره آزمایشی قلمداد کرد.

مبلغ نمونه قرارداد استخدام مدیر مالی

مبلغ قراردادهای کار که تحت عنوان دستمزد یا حق‌السعی نیز شناخته می‌شود باید با حداقل حقوق وزارت کار هم‌خوانی داشته باشد. همچنین مبنای پرداخت به ازای هر ساعت باید مشخص باشد. همچنین نحوه پرداخت مبلغ قرارداد نیز باید معین شود.

تعهدات کارفرما

تعهدات کارفرما در نمونه قرارداد استخدام مدیر مالی شامل پرداخت به موقع دستمزد مدیر، تحت پوشش بیمه قرار دادن او، پرداخت پاداش و عیدی و اضافه کار و سنوات و… در مواعد خاص است.

همچنین می‌توان تصریح کرد که در صورت نارضایتی کارفرما از عملکرد مدیر مالی، کارفرما باید حداقل ۱۵روز قبل از اقدام به فسخ، به وی اطلاع بدهد.

تعهدات مدیر مالی

التزام به حضور در ساعات کاری شرکت، مدیریت و راهبری تیم مالی، تنظیم صورت‌جلسه‌های مالی به صورت ماهیانه و سالیانه، تجزیه و تحلیل وضعیت رقبای کارفرما و بازار موضوع فعالیت، تنظیم وضعیت حقوقی کارکنان، انجام تصمیم‌گیری‌های مالی اساسی در محل کار، تبیین استراتژی‌های مالی در راستای پیشرفت کسب‌وکار و… از وظایف مدیر مالی در نمونه قرارداد استخدام مدیرمالی است.

حل‌وفصل اختلافات

اصولا اختلافات قراردادهای کار در وهله اول به واسطه مذاکره و سازش قابلیت رفع دارند. اگر مذاکرات بین کارفرما و مدیر مالی اثرگذار نبود، می‌توان ارجاع اختلاف به هیئت‌های حل اختلافات کارگر و کارفرمای استان را در این بند تصریح کرد.

محرمانگی اطلاعات

یکی از موضوعات مهم در نمونه قرارداد استخدام مدیر مالی، حفظ اسرار تجاری شرکت توسط این مدیر است. از آنجایی که گستره وظایف مدیر مالی در شرکت‌های تجاری وسیع است، نیاز است تا با درج بند محرمانگی اطلاعات، این کارمند را ملزم کرد که اطلاعات مالی شرکت را تا مدتی معین یا به طور دائم افشا نکند.

احاله به قانون کار

از آنجایی که این قرارداد، از نوع قرارداد کار و تحت شمول قواعد قانون کار است، می‌توان بسیاری از موضوعات مانند مرخصی‌ها، بیمه و… را به مقررات قانون کار ارجاع داد و بندهای اضافی در این قرارداد را حذف کرد.

نیاز به تنظیم قرارداد استخدام مدیر مالی دارید؟

تنظیم قراردادهای کار معمولا کار دشواری است چرا که حیطه تعهدات کارگر و کارفرما گاهی کاملا واضح نیست. به همین خاطر استفاده از دانش حقوقدانان امور قراردادها می‌تواند نقش مهمی در این میان داشته باشد. نباید فراموش کرد که سهل‌انگاری در تنظیم قراردادهای کار می‌تواند برای طرفین، به ویژه کارفرما خسارات و زیان‌های مالی غیرقابل‌انتظاری به همراه داشته باشد.

برای تنظیم یا بررسی قرارداد استخدام مدیر مالی و یا هر نوع قرارداد دیگر می‌توانید از دانش و اطلاعات مشاوران و کارشناسان حقوقی ما نهایت استفاده را ببرید.

 

 

 

 

 

 

5/5 - (1 امتیاز)
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط