آنالیز و مشاوره رایگان راه حل مشکلات حقوقی

اگر نگران سلامت حقوقی کسب‌وکار خود هستید، فقط با یک جلسه آنالیز رایگان راه حل مشکلات حقوقیتان را از ما بخواهید.

قرارداد استخدام پاره وقت چگونه تنظیم می‌شود؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
قرارداد استخدام پاره وقت چگونه تنظیم می‌شود؟

یکی از موضوعاتی که این روزها به چشم می‌خورد ایجاد کارهای پاره وقت و به دنبال آن قرارداد استخدام پاره وقت است.
کارمندان پاره وقت در تمام کسب و‌ وکارها امروزه به کار گرفته می‌شوند. در این نوشتار قصد داریم مرور مباحثی در مورد تعریف و ماهیت استخدام پاره وقت، چگونگی تنظیم قرارداد آن و نکات مهم قرارداد استخدام پاره وقت را داشته باشیم. مطالعه مطالب پیش رو را از دست ندهید.

در مورد استخدام پاره وقت چه می‌دانید؟

امروزه دسته‌ای از کارمندان را می‌بینیم که علاقه دارند در بازه‌ای زمانی مشخص به طور دائم به استخدام موسسه‌ای وارد شوند و یکی از چالش‌ها در این مورد آن است که این روند استخدام پاره وقت مولفه و عنصری است که در کمترین زمان بر رشد موقعیت فعلی کسب و کارتان می‌تواند موثر باشد. در واقع در استخدام کارمندان پاره وقت با وجود آن که ممکن است مهارت‌های بالایی نداشته باشند اما مایل هستند که رزومه خود را کامل کنند و این خود بسیار پر اهمیت و ویژه است که شما به عنوان صاحب یک کسب و کار از این موقعیت خاص بهره مند شوید و به استخدام پاره وقت کارمندان فکر کنید. حتی شما می توانید کار پاره وقت کارمندان را به صورت دورکاری داشته باشید. در واقع هرچه بیشتر به مفهوم کار پاره وقت توجه کنیم می‌توانیم با جذب کارمندان علاقمند و پر انگیزه در طول زمان شاهد درگیر شدن کارمند در روند کار به طور تمام وقت باشیم.

کار پاره وقت به کاری گفته می‌شود ‌که به لحاظ ساعت کاری و حجم کاری که کارمندان انجام می‌دهند کمتر از کار تمام وقت بوده و به همین دلیل معمولا حقوق و مزایای که در کار پاره وقت در نظر گرفته می‌شود کمتر از کار تمام وقت است. در قانون کار در ماده ۳۹ به کار پاره وقت اشاره شده است به این ترتیب که کار پاره وقت برای آن دسته از کارگرانی که ساعت کارشان از ساعت کار قانونی کمتر باشد و به طور نیمه وقت مشغول به کار می‌شوند مزد و مزایای کمتر تعیین شده است.

وینداد نگرانی‌های شما در حوزه کسب و کارها درک می‌کند و همواره برای ارائه راهنمایی‌های تخصصی حقوقی در کنار شماست. همین الان می‌توانید درخواست تنظیم قرارداد استخدام پاره وقت را ثبت کنید.

قرارداد استخدام پاره وقت چگونه تنظیم می‌شود؟

۱_ نوع قرارداد را مشخص کنید:
اشاره به این که قرارداد از نوع قرارداد استخدام پاره وقت می‌باشد.

۲_ مدت قرارداد را تعیین کنید:
با توجه به پاره وقت بودن قرارداد مدت و زمان آن باید مشخص باشد.

۳_ موضوع قرارداد در چه مورد است.

۴_ ساعات کار را معلوم کنید.

۵_ حق السعی و چگونگی پرداخت آن را مشخص کنید.

۶_  به مجاز نبودن طرفین قرارداد در فسخ قرارداد اشاره کنید و طریقه فسخ قرارداد را پیش بینی کنید.

۷_ مرجع حل اختلافات را تعیین کنید.

۸_ به حق استفاده از تعطیلات رسمی و استحقاق مرخصی سالانه مطابق با مقررات قانون کار اشاره کنید.

۹_ به پرداخت حق سنوات به نسبت فعالیت انجام شده در هنگام فسخ یا خاتمه قرارداد کار تصریح کنید.

چنانچه نیاز به قرارداد استخدام پاره وقت دارید می‌توانید تنظیم این قرارداد را از کارشناسان حقوقی ما درخواست کنید.

حق بیمه در استخدام پاره وقت چگونه است؟

مطابق با قانون کار کلیه فعالیت‌هایی که در برابر انجام آن‌ها مزد پرداخت می‌شود مشمول قانون کار میشوند و نحوه و میزان همکاری تاثیری در این موضوع ندارد. در واقع قراردادهای ساعتی و پاره وقت شامل قانون کار و حق بیمه تامین اجتماعی می‌شوند.

مرخصی در کار پاره وقت چگونه است؟

معمولا افراد مشغول به کارهای پاره وقت مرخصی ندارند اما بر اساس توافق‌هایی که انجام می‌شود شخص شاغل می‌تواند بسته به میزان روزهای حضور و وضعیت بیمه خود تقاضای مرخصی داشته باشد.

 پرداخت عیدی، پاداش و سنوات در قرارداد استخدام پاره وقت چگونه است؟

مطابق با ماده ۳۹ قانون کار مزد و مزایای کارگرانی که به طور پاره وقت یا کم تر از ساعات قانونی مشغول کار هستند به نسبت ساعت‌های کاری انجام شده محاسبه شده و پرداخت می شود همچنین عیدی و پاداش به همین روال هستند.

کارشناسان حقوقی وینداد آماده ارائه خدمات حقوقی برتر به شما هستند.

انعقاد قرارداد استخدام پاره وقت چه مزایایی دارد؟

۱_ زمانی که مشغول به انجام کاری به طور پاره وقت هستید وقت آزاد بیشتری دارید:
یکی از دلایلی که شاید سبب جالب بودن این نوع از کار باشد وجود فراغتی بیشتر به منظور پرداختن به کارهای دیگرتان خواهد بود.

۲_ کار پاره وقت پتانسیل ایجاد موقعیت‌های کاری جدید را به ارمغان می آورد:
بعضا دیده شده است که یک کار پاره وقت قابلیت و پتانسیل ایجاد فرصت های شغلی دیگر را با خود به دنبال دارد.آن هم در موقعیتی که امکان یافتن کاری تمام وقت وجود ندارد بهره مندی از یک کار پاره وقت فرصتی مناسب جهت پر کردن توشه تجربیات کاری شما در زمینه تخصص مطلوب و مورد نظرتان خواهد بود.

۳_ عنصر انعطاف پذیر بودن زمان در کار پاره وقت بسیار جذاب است:
برای افرادی که تمایل ندارند ساعات طولانی و متمادی مشغول به کار باشند و از فرایند الزامی ساعات کاری بخواهند به نوعی امتناع کنند کار پاره وقت یکی از بهترین گزینه هاست.
شاید برای بانوان این شیوه از اشتغال محبوب ترین نوع باشد یا برای آن دسته از افرادی که مایل هستند زمان بیشتری را در کنار خانواده خود سپری کنند.

۴_ کار پاره وقت در‌ روند کاهش استرس کارمندان موثر است:
بیشتر شاهد بوده اید که بسیاری از کارمندان تمام وقت از کمبود زمان برای رسیدگی به امور دیگر خود رنج می برند و شاید هیچ فرصت کافی و لازم برای پرداختن به امور دیگر زندگی خود نداشته باشند.این موارد می توانند سبب افزایش استرس افراد و کاهش کیفیت زندگی شوند.بنابراین به نظر می رسد وجود یک کار پاره وقت فرصت بیشتری به شما برای رسیدگی به کارهای شخصی تان بدهد.

۵_ کار پاره وقت سبب جذب نوجوانان و جوانان بدون تجربه به بازار کار می‌شود:
دیگر مزایای کار پاره وقت این است که از جمله بهترین فرصت برای آن دسته از نوجوانان و جوانانی است که قصد اشتغال دارند اما بدون هر گونه تجربه سابق .این فرصت طلایی شاید در زمره برجسته ترین مزایای مهم کار پاره وقت باشد چرا که امروزه با سخت  تر شدن شرایط اقتصادی و کاهش اشتغال، بسیاری از جوانان خودکفا و مستقل حتی دانش آموزان تمایل دارند که شروع به انجام ‌کاری کنند که هم بتوانند مستقل باشند و هم بتوانند آینده کاری خود را صرف نظر از رشته تحصیلی شان تضمین کنند چرا که امروزه بسیاری از فارغ التحصیلان در پی یافتن شغل مناسب تحصیلات خود هستند و این اتفاق رخ نمی دهد چرا ما باید بتوانیم از کوچک ترین کارها شروع کنیم و گاهی به دنبال خیال پردازی هایی بی فرجام نباشیم و از آنچه که موجود است بهترین استفاده را داشته باشیم.

برای دریافت و تنظیم متن قرارداد استخدام پاره وقت در هر زمانی می‌توانید با وینداد در ارتباط باشید.

استخدام پاره وقت چه معایبی دارد؟

۱_  امنیت شغلی پایین‌تر در کار پاره وقت در مقایسه با کار تمام وقت وجود دارد.

۲_ در کار پاره وقت ترفیع و ارتقا شغلی کمتری وجود دارد.

۳_ کار پاره وقت فرصتی خوب شغلی را فراهم می کند اما دوام و ثبات آن شاید نیاز به تجدید نظر بیشتری داشته باشد چرا که کار پاره وقت راه خوبی برای ورود به بازار کار است اما باید با آینده نگری بیشتری به کار پاره وقت توجه کنیم.

هنوز در مورد قرارداد استخدام پاره وقت سوالی دارید؟

استخدام پاره وقت روشی مولد و خاص در رونق و رشد هر چه بیشتر قدرت و پیش روندگی کسب و کار ها می باشد و همچنین در فضای موجود کاری فرصت و امکان ایجاد موقعیت های شغلی بسیاری را دارد اما همیشه به خاطر داشته باشید مهم ترین قدم در امور قرارداد ها و آسودگی خاطر و جلوگیری از مشکلات حقوقی دردسر ساز در آینده کمک گرفتن از مشاوره حقوقی در امور قراردادهاست،مشاوره حقوقی تضمین امنیت حقوقی روابط کاری و کسب و کارتان می باشد.با وینداد همراه باشید.

 

5/5 - (1 امتیاز)
دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط