قرارداد استخدام کارمند و نحوه تنظیم قرارداد کار +نمونه قرارداد کار

زمان مطالعه: 3 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
قرارداد استخدام کارمند

یکی از مسائلی که مدیرعاملان و کارفرمایان دائما با آن دست و پنجه نرم می­کنند، بکارگیری نیرو و تنظیم قرارداد استخدام کارمند است. استخدام کارمند بیش از هر موضوعی در شرکت نیاز به توجه و دقت دارد، زیرا نه تنها قرار است یکی از کمبودهای شرکت یا سازمان را پوشش دهد و به بهره ­وری آن کمک کند بلکه سهمی از منابع مالی به پرداخت حقوق او اختصاص داده می­شود بنابراین اگر شرایط و جزئیات همکاری بین دو طرف از قبل مشخص نشود، ممکن است آسیب زیادی به شرکت و سازمان وارد کند. کارمند نیز ممکن است صرفا به دلیل کوتاهی مدیر در بررسی و ایجاد شرایط مناسب دچار ضرر و زیان شده و فرصت­های شغلی دیگر را از دست بدهد.

اولین و مهم­ترین رابط میان کارمند و کارفرما قرارداد است، کارفرما موظف است تمام جزئیات مورد نظر خود را در قرارداد ذکر کند و کارمند نیز باید با خواندن آن­ها موافقت و عدم موافقت خود را با بندهای مختلف آن بیان کند. حال بیایید بررسی کنیم که منظور از قرارداد کار استخدامی چیست و چه نکات مهمی دارد؟

قرارداد کار استخدام کارمند و جزئیات آن

منظور از استخدام در معنای عام به کارگرفتن شخص برای انجام کار در ازای دست­مزد است اما در معنای خاص کارگیری کارمند اگر در بخش دولتی و توسط نهادهای دولتیاتفاق بیافتد از قانون استخدام کشوری تبعیت می­کند و قرارداد آن نیز تحت حمایت همان قانون خواهد بود؛ اما اگر کارمند در بخش خصوصی و توسط شرکت­ها و سازمان­های خصوصی به کار گرفته شود از قانون کار تبعیت خواهد کرد.

در این جا نیز منظور از استخدام کارمند به کارگیری شخص در شرکت­ها و سازمان­های خصوصی­، نیمه دولتی یا قراردادهای شرکتی است که منجر به تنظیم قراردادی بر مبنای قانون کار خواهد شد. قرارداد در واقع توافق­نامه ای­ست که دو طرف تحت موضوع قرارداد با یکدیگر تنظیم می­کنند و جزئیات رابطه را در آن ذکر می­کنند.

مزایای تنظیم قرارداد عبارت­ست از:

 • روشن شدن مسیر همکاری طرفین
 • جلوگیری از ایجاد سوتفاهمات ناشی از عدم آگاهی یا ابهام
 • رجوع به قرارداد در صورت بروز اختلافات
 • ایجاد سند و مدرک همکاری در صورت نیاز اداره کار

همان طور که می­بینید نقش قرارداد در جلوگیری از بروز اختلاف و دادگاهی ­شدن مسائل بسیار مهم است و هر دو طرف باید به آن اهمیت دهند. اما قرارداد استخدامی شامل چه بندها و مفادی می­شود؟

بررسی بندهای قراردادهای استخدامی

مهم­ترین بندهای قرارداد استخدام کارمند شامل موارد زیر می­‌شود ( ناگفته نماند هر قرارداد با توجه به خواست و توافقات طرفین می­تواند شامل بندهای متفاوتی باشد اما ذکر مواد زیر در قرارداد استخدامی ضروری است.):

 1. مشخصات طرفین: شامل مشخصات کامل کارمند، کارفرما و شخص حقوقی.
 2. نوع قرارداد: که ممکن است آزمایشی، کارآموزی، موقت، کارمعین و غیره باشد.
 3. موضوع قرارداد: کاری که کارمند باید مشغول به آن باشد به همراه جزئیات کامل آن.
 4. مدت قرارداد: تاریخ شروع قرارداد، مدت آن، امکان تمدید و خاتمه قرارداد باید مشخص شود.
 5. ساعات کاری: ساعت کار عادی نباید بیش از مقدار تعیین شده در قانون باشد در غیر این­صورت ساعات اضافه، اضافه­ کاری محسوب خواهد شد.
 6. میزان دست­مزد و نحوه پرداخت آن: این بند باید مورد رضایت و توافق طرفین باشد و از حداقل دست­مزد تعیین شده توسط وزارت کار کمتر نباشد.
 7. بیمه: کارفرما باید مشخص کند آیا کارمند را بیمه می­کند یا خیر.
 8. تعلق مزایای پایان کار: پایان­ کار یا سنوات کارمند در صورتی که بیمه شده باشد باید به او پرداخت شود.
 9. شرایط خاتمه قرارداد

مدارک و سوابق کارمند باید به نسخه‌­ای از قرارداد که نزد کارفرماست ضمیمه شود و یک نسخه از قرارداد نیز نزد کارمند باشد.

قرارداد استخدام کارمند

برای استخدام کارمند به چه نکاتی توجه کنیم؟

حال که با قرارداد استخدام کارمند آشنا شدید بهتر است بدانید که کارمند باید ارزش سرمایه­‌ای برای او کنارگذاشته می­‌شود داشته باشد یعنی ابتدا شما کمبود را در سازمان حس کنید و متوجه شوید هیچ‌یک از افراد موجود در سازمان قادر به جبران آن کمبود نیستند و سپس اقدام به استخدام کارمند کنید برای بهینه‌سازی این موضوع به این نکات توجه کنید:

 1. موقعیتی که قرار است پر شود را ارزیابی کنید: یادتان باشد که صرفا قصد پر کردن یک میزکار را ندارید بلکه می­خواهید یک فقدان را پر کنید پس با مشورت گرفتن و بررسی موقعیت کاری از ضررهای احتمالی جلوگیری کنید.
 2. استراتژی جذب خود را مشخص کنید: آیا می­خواهید آگهی بزنید، از آژانس پ­های کاریابی کمک بگیرید یا توصیه­های کارمندانتان را گوش کنید. یادتان باشد شخصی که دقیقا مناسب موقعیت است را انتخاب کنید نه صرفا کسی که نزدیک­ترین ویژگی­ها را به موقعیت دارد.
 3. شرح کار را بنویسید: برای این که مطمئن شوید فرد مورد نظر مناسب شغل است فقط نام شغل را نیاورید به جای آن دقیقا انتظاراتتان را از فرد در ذهن داشته باشید.
 4. سابقه کاری نامزدها را چک کنید: اگر برای استخدام چند کاندید داشتید صرفا به مصاحبه اکتفا نکنید و سابقه شغلی آن­ها را نیز بررسی کنید.
 5. بهترین کاندیداها را انتخاب کنید: پیش از مصاحبه با درخواست ­آن هارا از یک فیلتر عبور دهید که مجبور نباشید با همه مصاحبه کنید مثلا داشتن یک مهارت خاص.
 6. مصاحبه را جدی بگیرید: در یک مصاحبه خوب که سوالات درست پرسیده شوند شما می­توانید جزئیات زیادی از فرد را بفهمید و فرد موردنظر را سریع­تر پیدا کنید برای این کار می­توانید از دیگران مشورت بگیرید.

برای تنظیم نمونه قرارداد استخدام کارمند از متخصص آن کمک بگیرید.

استخدام و به­کارگیری کارمند نقش مهمی در عملکرد سازمان دارد گاهی یک کارمند کلیدی و خوب می­تواند نقش چند کارمند را در سازمان ایفا کند وسرمایه­ی آن را هدر ندهد. یکی از بهترین راه­ها برای ذخیره سرمایه سازمان و جلوگیری از ایجاد دردسر برای آن تنظیم یک قرارداد اصولی و مناسب با کارمند است.

اما شما به عنوان یک کارفرما ممکن است دانش حقوقی کافی در این مورد را نداشته باشید بنابراین باید تنظیم قرارداد را به متخصص آن بسپارید. وینداد با در اختیار داشتن کارشناسان حقوقی مجرب در حوزه قراردادنویسی آماده است تا قراردادی کامل و جامع با هر موضوع و جزئیاتی برای شما تنظیم کند. برای استفاده از این خدمت با ما تماس بگیرید یا درخواست خود را در اینجا ثبت کنید.

3/5 - (2 امتیاز)

مشاوره تلفنی حقوقی آنلاین

برای دریافت مشاوره تخصصی خدمات حقوقی کسب‌وکارها ( تنظیم قراردادهای دو زبانه، تنظیم اوراق قضایی، دعاوی تخصصی کسب‌وکارها، مالکیت فکری، کپی‌رایت و غیره) درخواست خود را ثبت نمایید. کارشناسان ما، با شما تماس خواهند گرفت.

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط