مشاوره رایگان شناسایی ریسک‌های حقوقی کسب‌و‌کارها

مشاوره رایگان شناسایی ریسک‌های حقوقی کسب‌و‌کارها

قرارداد خدمات باربری چه بندها و شرایطی دارد؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
قرارداد خدمات باربری

در طول روز تعداد بالایی از افراد برای حمل بار و کالای خود از خدمات باربری استفاده می‌نمایند و امروزه با توجه به حجم بالای تجارت و مبادلات و یا حتی جابجایی اثاثیه،‌ قرارداد خدمات باربری به یکی از مهمترین مسائلی که افراد درگیر آن هستند، تبدیل شده است.

بطور کلی، عموماً در جامعه چنین است که مشتریان پس از اینکه شرکت باربری مدنظرشان را انتخاب نمودند، به دفتر شرکت مراجعه می‌نمایند و قراردادی مبنی بر حمل و نقل کالاهای مدنظر تنظیم می‌نمایند. اما نکته جایی است که اشخاص نسبت به این قرارداد آگاهی‌های لازم را ندارند و از این رو پس از انعقاد قرارداد و بروز مشکل متوجه نکات قرارداد منعقده می‌شوند.

این قرارداد جزو قراردادهای استخدام پیمانکار زیر مجموعه قرارداد پیمانکاری خدمات قرار می‌گیرند برخی از مطالب مشابه این موضوع می‌توان به این موارد اشاره کرد: قرارداد پیمانکاری استخدام عکاس، قرارداد نجاری، قرارداد دکوراسیون داخلی، قرارداد پیک موتوری،قرارداد انبار گردانی و مواردی از این دست.

از این رو به جهت اینکه در این قرارداد نکات بسیار مهمی وجود دارد که باید نسبت به آن‌ها آگاهی داشت، در این مطلب بر آنیم تا به مهمترین نکات قرارداد باربری بپردازیم تا از بروز مشکلات و اختلافات آینده جلوگیری نماییم.

پیمانکاری چیست؟

در دنیای امروز کسب‌وکارها نیاز به قرارداد پیمانکاری بیش از هر زمان دیگری ملموس‌تر شده است. با آنکه این قرارداد ممکن است بیشتر در زمینه‌های ساخت و ساز به کار گرفته شود، اما از آن می­‌توان در هر موضوعی که دارای نوع رابطه پیمانکاری است استفاده کرد. گاهی این سوال پیش می‌­آید که نیاز به قرارداد پیمانکاری خدمات در چه زمینه‌­ها و چه موقعیت‌­هایی به جز ساخت و ساز و امور ساختمانی احساس می‌شود؟ در پاسخ باید بین طبیعت امور کاری تفکیک قائل شد. برخی امور به دلیل دارا بودن ویژگی استمرار، نیازمند ادامه رابطه کاری بین طرفین قرارداد است.

به طور مثال ممکن است کارفرمایی برای توزیع کالایش نیازمند خدمات حمل و نقل جاده­‌ای باشد. در این مورد وی می‌­تواند از قرارداد حمل و نقل برای پروژه توزیع کالایش بهره­‌مند شود یا مثلا زمانی که یک کسب و کار کوچک یا بزرگ نیازمند نگهبان، کارمند خدماتی و یا انباردار باشد می­‌تواند با قرارداد انبار گردانی، قرارداد نگهبانی و قرارداد خدمات نظافتی بوسیله قرارداد پیمانکاری ارتباط برقرار کند.

نکات مهم در خصوص قرارداد خدمات باربری

نکته ۱: در قرارداد خدمات باربری باید مشخصات وسیله‌ای که قرار است با آن باربری صورت بگیرد درج شود.

نکته ۲: به یاد داشته باشید که مبدأ و مقصد باربری باید دقیق مشخص گردد.

نکته ۳: هزینه حمل و نقل بار به صورت واضح و به عدد و حروف بر اساس ریال با درنظر گرفتن وزن بار و همچنین طبق تعرفه وزارت راه و نرخ مصوب اتحادیه باید در قرارداد درج شود.

نکته ۴: مدت اجرای قرارداد با ذکر روز و تاریخ شمسی و رسمی کشور مشخص شود.

نکته ۵: نحوه پرداخت وجه نیز در قرارداد خدمات باربری می‌بایست معین گردد.

به طور نمونه درج شود که:

۴۰ درصد از مبلغ کل جابه‌جایی پیش از بارگیری باید پرداخت شود و بقیه مبلغ به صورت نقد یا چک وصول می‌گردد.

نکته ۶: کسورات قانونی قرارداد پیمانکاری  باید در قرارداد درج شود. در اصل مالیاتی که بابت حمل و نقل از سوی سازمان‌های مربوطه تعیین شده مطرح شود و ذکر گردد که لازم الاجراست.

نکته ۷: توجه گردد که حق تمبر بارنامه به عهده شرکت صادر کننده بارنامه است.

نکته ۸: در مورد هزینه ترمینال، عوارض شهرداری و باسکول نیز باید در نظر داشت که متصدی حمل و نقل مسئول است.

نکته ۹: شرایط حمل و نقل می‌بایست به صورت واضح و با شرحی کامل مطرح شوند. بدین معنا که هیچ نقطه ابهامی برای طرفین قرارداد وجود نداشته باشد.

به طور مثال مستقر شدن فردی از طرف ارسال کننده در مکان تخلیه بار و همچنین محل بارگیری در تمام مدت حمل و نقل یکی از شرایط جا به جایی است.

نکته ۱۰: در رابطه با مفقود شدن لوازم و یا خسارت وارد شده به اموال بایستی مشخص شود که بر عهده چه کسی خواهد بود.

به این معنا که آیا این موضوع بر عهده متصدی حمل و نقل است یا خیر؟

نکته ۱۱: اگر ماشین‌های حمل بار بیش از حد در محل بارگیری و یا تخلیه بار معطل شوند به ازای هر ساعت زمان صرف شده هزینه جداگانه‌ای در نظر گرفته می‌شود.

نکته ۱۲: متصدیان حمل و نقل حق دریافت مبالغی برای بارنامه، بارچینی، انعام، انبارداری و مواردی از این قبیل را ندارند و این موضوع بایستی در قرارداد ذکر شود.

نکته ۱۳: ارسال کننده بار، لوازم و اثاثیه بایستی آدرس دقیق مبدأ و مقصد، تعداد کالا، طرز بسته بندی آنها، وزن و محتویات بسته‌ها، همچنین مدت زمان تحویل کالا و آدرس را کاملاً شفاف در قرارداد باربری درج کند و شرکت را در جریان موارد ذکر شده قرار دهد در غیر این صورت مسئولیت هر نوع خسارت و دیرکردی بر عهده او خواهد بود.

نکته ۱۴: محل تخلیه بار باید به گونه‌ای تعیین شود که از نظر مقررات راهنمایی و رانندگی مشکلی برای شرکت حمل و نقل به وجود نیاورد.

نکته ۱۵: در قرارداد خدمات باربری باید که شرایط خاص و غیر منتظره مانند سیل، جنگ، زلزله، تحریم و… تحت عنوان فورس ماژور مطرح شوند.

به طور نمونه اگر که شرایط خاصی در حین کار برای متصدی جابه‌جایی پیش آید که منجر به تعویق و تأخیر در تحویل کالا شود و یا حادثه‌ای رخ دهد که باعث خسارات مالی برای مشتری شود می‌بایست نسبت به آگاه کردن وی اقدام کند و اگر آگاهی صورت نگیرد ضمانت اجرایی اعم از فسخ و… در بر خواهد داشت.

نکته ۱۶: به یاد داشته باشید که شرایطی که موجب فسخ قرارداد می‌شوند مانند تخلف در اجرای هر یک از موارد ذکر شده در قرارداد در این قرارداد باید مطرح شوند.

نکته ۱۷: به جهت اینکه امکان ایجاد اختلاف در این نوع قراردادها بسیار بالاست باید که در خصوص اختلافات نیز تدابیری اندیشیده شود.

به عنوان مثال می‌توان درج نمود که:

در مواردی که اختلاف میان کارفرما و پیمانکار با مذاکره حل نشود از طریق داور می‌بایست پیگیری شود، در صورت عدم قبول داوری نیز می‌بایست به مراجع صالح قضایی مراجعه نمود.

نیاز به قرارداد خدمات باربری دارید؟

در نهایت باید بیان داشت که شاید شما نیز مانند بسیاری از افراد نیاز باشد که قرارداد خدمات باربری تنظیم نمایید. از این رو برای عدم ایجاد مشکل و اختلافات در آینده، توصیه می‌شود که به نکات فوق که از مهمترین نکات قرارداد خدمات باربری است توجه نمایید.

پیش از انعقاد قرارداد نسبت به نکات آن آگاهی‌های لازم را کسب نمایید. ضمناً در این راستا اگر قصد انعقاد قرارداد خدمات باربری را دارید، می‌توانید با مشاوران ما در تیم حقوقی وینداد تماس حاصل نمایید. تیم حقوقی وینداد با تکیه بر دانش و تجارب موفق خود آمادگی ارائه مشاوره حقوقی و تنظیم قرارداد اختصاصی مورد نیاز شما را دارد.

5/5 - (1 امتیاز)
دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط