نمونه قرارداد کاری برای منشی + نکات قرارداد منشی شرکت و مطب

زمان مطالعه: 3 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
قرارداد منشی شرکت

یکی از مشاغلی که در کشور ما معمولا نادیده گرفته می­شود یا سطح پایین به نظر می‌­آید منشی‌­گری است. معمولا مدیرعاملان و کارفرمایان برای استخدام منشی دقت لازم را نمی­کنند و حقوق پایینی برای آن در نظر می­گیرند اما این موضوع کاملا اشتباه است، استخدام یک منشی حرفه‌­ای کمک زیادی به پیش برد اهداف شرکت،مطب یا سازمان می­کند، تصور کنید یک منشی نابلد در مطب دندان­پزشکی استخدام شود، قرارهای بیماران بهم می­ریزد، برخی بیماران ممکن است کلا از به مطب آمدن صرف نظر کنند و ضرر زیادی به پزشک وارد شود. البته دست­مزد پایین هم باعث می­شود منشی چندان تعهدی به کار نداشته باشد و پیشرفت کار برایش مهم نباشد.
بنابراین باید تمام تلاش­تان را بکنید تا توافقات درست و منطقی با منشی داشته باشید. بهترین راه برای این موضوع انعقاد قرارداد منشی شرکت است. قرارداد حاوی تمام جزئیات رابطه طرفین و توافقات آنان است علاوه بر تعین حقوق و تکالیف طرفین از بروز اختلافات و سؤتفاهمات نیز جلوگیری می­کند.

قرارداد کار منشی شامل چه موادی می‌­شود؟

به کارگیری منشی چه برای یک شرکت یا دفتر باشد چه برای مطب یا کلینیک باید حتما طبق قانون کار باشد در غیر این­صورت حقوق طرفین تضییع خواهد شد و در صورت بروز اختلاف هیچ مدرکی برای حل و فصل آن نخواهد بود. طبق تعریف قانون کار ” قرارداد کارعبارت­ست از قراردادی کتبی یا شفاهی که به موجب آن کارگر(کارمند) در قبال دریافت حق السعی، کاری را برای مدت موقت یا مدت غیرموقت برای کارفرما انجام می دهد.” جزئیاتی که در قرارداد ذکر می­شود در قانون کار آورده نشده ­است اما طبق استانداردهای قراردادنویسی و عرف موجود، قرارداد منشی شرکت شامل مواد زیر می­شود:

 • مشخصات طرفین قرارداد: مشخصات منشی، کارفرما و جایی که قرار است کار انجام شود.
 • موضوع قرارداد: کاری که منشی قراراست انجام دهد که بهتر است جزئیات آن نیز گفته شود مثل این که چه وظایفی بر عهده­ هست و چه وظایفی برعهده او نیست.
 • ساعات کاری: ساعات کاری منشی به طور دقیق و ساعات اضافه کاری او مشخص شود و بیش از حداکثر قانونی نباشد.
 • مدت قرارداد: درصورتی که قرارداد کار موقت باشد، باید مدت آن مشخص شود، تاریخ آغاز کار نیز در قرارداد آورده می­شود.
 • مبلغ قرارداد: دستمزدی که منشی دریافت میکند باید طبق قانون بوده و نحوه پرداخت آن نیز مشخص شود.مثلا اول هر ماه یا در روز خاصی از ماه و به شکل یکجا یا هفتگی.
 • پاداش و مزایا: باید تعیین شود که آیا در صورت جذب مشتری مزیتی برای منشی ایجاد میشود یا نه و تحت چه شرایطی مشمول پاداش خواهد شد.
 • تضمینات: در صورتی که چک یا سفته­ای از منشی گرفته شود باید به قرارداد ضمیمه شده و مبلغ آن نیز ذکر شود.
 • بیمه و سنوات: کارفرما موظف است بیمه منشی را پرداخت کندو در صورت پرداخت نکردن، منشی می­تواند طبق قرارداد از او شکایت کند.
 • خاتمه و فسخ قرارداد: قرارداد به طور عادی پس از مدت معین در قرارداد خاتمه می­یابد اما کارفرما می­تواند شرایطی را مشخص کند که در صورت بروز آن­ها قرارداد پایان یابد یا فسخ شود.

طرفین می­توانند با توافق یکدیگر و در صورت نیاز بندها و مواد دیگری نیز به قرارداد اضافه کنند اما باید طبق قانون کار باشند.

نکات مهم در تنظیم قرارداد منشی شرکت

 • به عنوان یک منشی همیشه به یاد داشته باشید، بیمه، عیدی و پاداش حق شماست و بهتر است آن ها را در قرارداد ذکرکنید.
 • اگر پزشک هستید استخدام منشی را بی اهمیت نشمارید و به یاد داشته باشید در صورتی که حقوق آن ها را نادیده بگیرید ممکن است به دردسرهای زیادی بیافتید.
 • طبق قانون باید 30 روز مرخصی سالیانه و 44 ساعت کار در هفته مشمول حال منشی شود.
 • هزینه ایاب و ذهاب باید جداگانه محسوب شود و ساعت کاری منشی هر چقدر که باشد این هزینه به حقوق او اضافه خواهد شد.
 • اگر برخی وظایف منشی در خارج از ساعت کاری در محل کار است این موضوع باید در قرارداد منشی شرکت ذکر شده و دست­مزد آن به حقوق منشی اضافه شود در غیر این­صورت منشی می­تواند از انجام آن خودداری کند.
 • اگر در کنار منشی­گری وظایفی مثل، دستیاری مدیر عامل, مدیریت دیگر منشی ها و بررسی حساب ها نیز بر عهده منشی است باید در قرارداد منشی شرکت ذکر شده و مبلغی برای آن ها در نظر گرفته شود.
 • اگر مهارت هایی مثل کار با کامپیوتر و نرم افزار های دیگر برای کار نیاز است پیش از امضا قرارداد منشی شرکت آن را ذکر کنید، در صورتی که نیاز است مهارت جدید بیاموزد ساعات آموزش نیز جزو ساعات کاری محسوب خواهد شد.
 • اگر منشی موجب ایجاد خسارت و ضرر به محل کار شود خود موظف است جبران کند و مسئولیتی بر دوش کارفرما نیست.
 • در صورتی که برای منشی دوره کار آزمایشی در نظر گرفته­‌اید باید دستمزدی برای آن تعیین کنید و شرایط استخدام را برای او شرح دهید.
 • منشی می­تواند از ارائه چک یا سفته خودداری کرده و صرفا متعهد شود در صورت ایجاد خسارت یا هر مشکل دیگری موظف به جبران خواهد بود.
 • از آن جایی که معمولا منشی با مشتریان و مراجعه کنندگان به شکل حضوری در ارتباط است باید روابط عمومی بالایی داشته باشد، در صورت نیاز به این مهارت آن را در آگهی ذکر کنید.
 • در صورتی که کارفرما بدون دلیل موجه پیش از پایان مدت قرارداد منشی شرکت اقدام به اخراج منشی کند، موظف به پرداخت حقوق و مزایای باقی­مانده و خسارت خواهد بود.

تنظیم قرارداد یک مسئولیت حقوقی مهم برای طرفین قرارداد

همان­طور که دیدید اگر نیاز به استخدام منشی دارید برای جلوگیری از بروز اختلافات و روشن شدن حقوق و تکالیف طرفین، تنظیم قرارداد ضروری به نظر می­رسد. اما نوشتن قرارداد یک کار تخصصی حقوقی است و برای طرفین آن مسئولیت ایجاد می­کند، به همین دلیل باید حین تنظیم آن توجه لازم اعمال شود. اما درصورتی­ که به عنوان یک کارفرما برای تنظیم قرارداد دانش حقوقی کافی را ندارید، می­توانید از کارشناسان حقوقی وینداد کمک بگیرید، وینداد با در اختیار داشتن قراردادنویسان متبحر نیاز شما به یک قرارداد کامل و اصولی را رفع خواهد کرد و مشاوره ­های مورد نیاز را به شما ارائه خواهد داد. پس با ما تماس بگیرید.

به این مطلب امتیاز دهید!

مشاوره تلفنی حقوقی آنلاین

برای دریافت مشاوره تخصصی خدمات حقوقی کسب‌وکارها ( تنظیم قراردادهای دو زبانه، تنظیم اوراق قضایی، دعاوی تخصصی کسب‌وکارها، مالکیت فکری، کپی‌رایت و غیره) درخواست خود را ثبت نمایید. کارشناسان ما، با شما تماس خواهند گرفت.

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط