'5 زمان خواندن

به عنوان یک کارفرما یا فردی جویای کار، به احتمال زیاد عبارت کار آزمایشی به گوشتان خورده است. معمولا از افرادی که به تازگی در محلی مشغول به کار می‌شوند خواسته می‌شود مدتی را به صورت آزمایشی در جایگاه شغلی مورد نظر مشغول به کار شوند تا پس از طی این مدت، نسبت به امکان ادامه‌ی همکاری با آن‌ها تصمیم‌گیری شود. با این حال ممکن است با اینکه به شخصه موضوع کار آزمایشی قرار گرفته‌اید اما از شرایط و ضوابط آن به طور کامل آگاه نباشید. ممکن است برایتان پرسش‌هایی مطرح شده باشد از جمله اینکه مدت زمان کار آزمایشی چقدر باید باشد؟ آیا کارفرما پس از پایان دوره‌ الزام به ادامه‌ی همکاری دارد؟ آیا حقوق و مزایا در دوره‌ی کار آزمایشی متفاوت است؟ آیا کار آزمایشی همان کار موقت است؟ در ادامه‌ی این مطلب، می‌توانید پاسخ به چنین سوالاتی را یافته و کاملا با مفهوم کار آزمایشی و قرارداد کار آزمایشی آشنا شوید.

برای آشنایی با قرارداد کار آزمایشی، بهتر است ابتدا با مفاهیم قرارداد کار، کارگر و کارفرما آشنا شویم.

قرارداد کار چیست؟

ماده ۷ قانون کار، قرارداد کار را به این صورت تعریف کرده است:« قرارداد کار عبارت است از قراردادی کتبی یا شفاهی که به موجب آن کارگر در قبال دریافت حق‌العمل، کاری را برای مدت موقت یا مدت غیرموقت برای کارفرما انجام می‌دهد.»

انواع قرارداد کار در واقع تنظیم‌کننده‌ روابط بین کارگر و کارفرما است چرا که متن این قرارداد مشخص می‌کند که کارگر در مقابل انجام کار مشخصی به یک شیوه‌ی مشخص و در یک زمان مشخص، حقوقی را دریافت می‌کند و در آن مواردی از جمله طرفین قرارداد، تاریخ انعقاد قرارداد، نوع قرارداد، مدت زمان قرارداد، محل انجام کار، حقوق و مزایا، چگونگی پرداخت حقوق، شرایط مربوط به مرخصی و تعهدات طرفین در مقابل یکدیگر مشخص می‌شوند.

به چه کسانی کارگر و کارفرما می‌گویند؟

بر اساس ماده ۲ قانون کار، کارگر کسی است که به هر عنوان در مقابل دریافت حق‌السعی اعم از مزد، حقوق، سهم سود و سایر مزایا به درخواست کارفرما کار می‌کند.

بخوانید
قرارداد کار با سرباز + نکات تنظیم نمونه قرارداد

در مقابل، کارفرما شخصی حقیقی یا حقوقی است که کارگر به درخواست او و در مقابل دریافت حق‌السعی برای او کار می‌کند. کارفرما فردی است که وسایل و سرمایه‌ی مورد نیاز یک موسسه‌ی تولیدی یا خدماتی را در اختیار داشته و باید از نیروی کار دیگران استفاده کند.

آیا قرارداد کار آزمایشی همان قرارداد موقت است؟

خیر. قرارداد کار موقت، قراردادی است که محدود به مدت زمان مشخصی می‌شود. در این نوع از قرارداد کار، زمان آغاز و پایان کار از ابتدا مشخص می‌شود.

قرارداد کار آزمایشی اما کاملا با قرارداد کار موقت متفاوت است. در قرارداد آزمایشی، کارفرما و کارگر یا کارمند توافق می‌کنند که مدتی را برای بررسی شرایط کار در حین انجام آن مشخص کنند. معمولا کارفرما پیشنهاد این نوع از قرارداد را می‌دهد و علت این کار نیز بررسی توانایی‌های کارگر یا کارمند برای انجام وظایف شغلی اوست.

آیا قرارداد کار آزمایشی باید حتما بخشی از قرارداد کار اصلی باشد؟

طبق قانون کار، قرارداد کار آزمایشی می‌تواند به دو صورت منعقد شود: مستقل یا بخشی از قرارداد کار

بنابراین کارفرما می‌تواند ابتدا پیشنهاد یک دوره‌ آزمایشی کار را به کارگر یا کارمند بدهد یا اینکه در قرارداد کار اصلی که با او منعقد می‌کند، مدتی را به عنوان آزمایشی مشخص کند. این دو نوع از کار آزمایشی از نظر شرایط و ضوابط، تفاوتی با یکدیگر ندارند. در عمل اما وقتی دوره‌ی آزمایشی به عنوان بخشی از قرارداد کار اصلی مشخص می‌شود، کارگر یا کارمند امنیت شغلی بیشتری را حس کرده و قطعا این موضوع روی نحوه‌ی عملکرد شغلی او نیز بی‌تاثیر نخواهد بود.

آیا کارفرما در تعیین مدت زمان دوره‌ کار آزمایشی، آزادی عمل کامل دارد؟

قانون کار برای تعیین مدت زمان دوره‌ کار آزمایشی محدودیت‌هایی را برای کارفرما معین کرده است. در این قانون، حداکثر مدت دوره‌ی کار آزمایشی برای کارگر ساده، یک ماه تعیین شده است. در مواردی که جایگاه شغلی مورد نظر نیازمند فردی با تخصص و مهارت خاصی باشد، این دوره‌ی آزمایشی می‌تواند حداکثر به مدت سه ماه معین شود. بنابراین کارفرما نمی‌تواند فردی را برای مدتی پیش از سه ماه در دوره‌ی آزمایشی قرار دهد و اگر فردی بیش از این مدت در محلی مشغول به کار باشد، از شرایط آزمایشی خارج شده است.

درخواست تنظیم قرارداد کار آزمایشی را همین الان ثبت کنید.

شرایط و ضوابط قرارداد کار آزمایشی چیست؟

مانند هر قرارداد کار دیگری، شرط اصلی صحت این نوع از قرارداد نیز امضای کارفرما و کارگر یا کارمند است.

بخوانید
تفاوت‌ استخدام رسمی و پیمانی و قراردادی چیست؟

نکته‌ بعدی این است که قرارداد کار آزمایشی تنها در شروع کار فرد در محل کار باید منعقد شود. بنابراین کارفرما نمی‌تواند پس از گذشت مدتی از کار کردن فرد از او درخواست کار آزمایشی را داشته باشد.

با توجه به اینکه این نوع از قرارداد برای سنجیدن توانایی‌های فرد جویای کار و هم‌چنین سنجش شرایط کاری از سمت کارگر یا کارمند است، هر یک از طرفین می‌توانند در طول مدت این قرارداد آن را فسخ کنند.

اگر در طول دوره‌ کار آزمایشی کارفرما تصمیم به فسخ قرارداد بگیرد، باید حقوق کارگر را برای کل مدتی که در قرارداد کار آزمایشی تعیین شده بوده پراخت کند. این شرط قانون کار باعث می‌شود که کارفرما بدون دلیل کارگر را اخراج نکرده و تا پایان دوره‌ی آموزشی به او فرصت بروز استعدادهایش را بدهد. هم‌چنین کارگر نیز از نظر روانی آرامش خاطری دارد که می‌تواند تمرکز خود را کاملا بر کار خود معطوف کند.

اما اگر در طول مدت کار آزمایشی، کارگر تصمیم به فسخ قرارداد بگیرد، تنها حقوق مدت زمانی که در محل کار مشغول بوده را دریافت می‌کند. در این حالت اگر کارگر پس از مدتی به این نتیجه رسید که امکان ادامه‌ی همکاری را ندارد می‌تواند قرارداد را فسخ کند و از طرفی کارفرما نیز این اطمینان خاطر را دارد که کارگر با فسخ یک‌طرفه‌ی قرارداد، حقوقی بیش از میزان عملکردش را دریافت نمی‌کند.

در مورد شرط بیمه کردن کارگر یا کارمند در قرارداد کار آزمایشی، باید به خاطر داشت که از این نظر، این قرارداد تفاوتی با سایر انواع قراردادهای کار نداشته و کارفرما نمی‌تواند به بهانه‌ی آزمایشی بودن، کارگر یا کارمند خود را بیمه نکند.

در مورد مزایای سنوات و عیدی نیز اگر مدت آزمایشی قرارداد منجر به عقد قرارداد دائمی موقت نشود، کارگر یا کارمند از این مزایا بی‌بهره خواهد بود.

نیاز به قرارداد کار آزمایشی دارید؟

همانطور که در مقدمه نیز اشاره شد، بخش عمده‌ای از امنیت شغلی هر یک از ما در گرو تنظیم قرارداد دقیق و تسلط بر تمامی جزئیات آن می‌باشد. بنابراین بهتر است بر انواع قراردادها و جزئیات آن مسلط شویم تا در درجه اول امنیت خاطر و سپس امنیت شغلی خود را تضمین نماییم. تیم وینداد با مشاورین و وکلای متخصص و مجرب و با ارائه مشاوره دقیق در خصوص انواع قراردادهای کاری از جمله قرارداد کار آزمایشی و تنظیم و بررسی قراردادها در کنار شماست تا از قراردادهای کاری خود اطمینان کامل داشته باشید.

دسته‌ها: قرارداد کار

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

close-link