آنالیز و مشاوره رایگان راه حل مشکلات حقوقی

اگر نگران سلامت حقوقی کسب‌وکار خود هستید، فقط با یک جلسه آنالیز رایگان راه حل مشکلات حقوقیتان را از ما بخواهید.

قرارداد کار روزمزدی و بررسی نکات تدوین بندهای قرارداد

زمان مطالعه: 4 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
قرارداد کار روزمزدی

انواع قرارداد کار با این هدف طراحی شده‌اند که حقوق و وظایف متقابل کارگر و کارفرما را شفاف کنند. در قرارداد کار روزمزدی نوع کار و میزان دستمزد و موارد دیگر به روشنی مشخص می‌شود تا افراد در احقاق حقوقشان به سختی نیفتند.
از این رو ما در این مطلب در صدد هستیم تا بعد از اشاره مختصر به قانون کار و قرارداد کار و آشنایی با آن، یکی دیگر از قراردادهای رایج کار یعنی قرارداد روزمزد را تشریح و به نکات حقوقی آن بپردازیم.

 

قانون کار و حفظ حقوق کارگر

یکی از مهم‌ترین قوانینی که در خصوص حفظ حقوق کارگر در کشور ما جاری است، قانون کار است که مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۶۸ به تصویب کرده است. این قانون با ابراز مخالفت  از سوی شورای نگهبان با برخی بندهای آن، در نهایت به وسیله مجمع تشخیص مصلحت نظام در سال ۱۳۶۹ با ۲۰۳ ماده مورد بررسی و تصویب قرار گرفت.

رویکرد قانون کار ایران، اصولاً حمایتی و در جهت حفظ حقوق کارگر به عنوان قشر آسیب‌پذیرتر جامعه در برابر کارفرما است.

 

قرارداد کار

مطابق تعریفی که در قانون کار درج گردیده است، قرارداد کار یک توافق کتبی یا شفاهی است که براساس آن کارگر در برابر دریافت حق‌السعی کاری را برای کارفرما در مدت زمانی موقت یا غیرموقت انجام دهد. بنا بر تعریف ارائه شده ملاحظه می‌کنید که رابطه کارگر و کارفرما معوض است یعنی کارگر در ازای دریافت مزد، تعهد خود را در برابر کارفرما ایفا می‌نماید.

قرارداد کار روزمزدی نیز مانند هر قرارداد دیگری شامل شروطی می‌شود که صحت قرارداد را تضمین می‌نمایند. علاوه بر شروط کلی و اساسی که رعایت آن‌ها در تمامی قراردادها ضروری است و عبارتند از:

  • وجود قصد و رضایت طرفین
  • اهلیت قانونی جهت انعقاد قرارداد
  • مشروعیت قرارداد
  • معین بودن موضوع قرارداد
  • عدم ممنوعیت طرفین در انجام کار یا تصرف در اموال به لحاظ شرعی و قانونی

برخی مفاد ضروری اختصاصی نیز وجود دارد که درج آن‌ها در متن قرارداد کاری الزامی است. به عنوان نمونه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نوع کار یا حرفه‌ای که کارگر قرار است بدان مشغول گردد
  • دستمزد مبنا
  • ساعت کاری، مرخصی و مکان اشتغال
  • تاریخ بستن قرارداد
  • مدت زمان قرارداد

از آن جایی که قانون کار یک قانون حمایتی از حقوق کارگر است، به صراحت قید کرده که تمامی شروط مندرج در قرارداد کار در صورتی نافذ و موثر خواهد بود که برای کارگر مزایا و امتیازاتی کمتر از مصرحات قانون کار در نظر گرفته نشده باشد. به عبارت دیگر از آن جایی که قانون کار آمره است، هرگونه توافقی برخلاف آن اعتبار ندارد.

کارگر روزمزد در قانون کار

مطابق قانون کار، کارگران برحسب نوع کار و فعالیتشان به دو دسته کارگران موقت و دائم تقسیم می‌شوند. فعالیت کارگران دائم اصولاً محدود به زمان مشخص نیست. مادامی که قرارداد کاری آن‌ها به یکی از طرق قانونی خاتمه نیافته باشد، به فعالیت خود مشغول خواهند بود. در حالی که فعالیت کارگران موقت تا زمانی ادامه دارد که قرارداد کاری آن‌ها منقضی نشده باشد. بنابراین تنها تفاوت کارگران دائم و موقت در مدت زمان اشتغال به کار برحسب ماهیت آن فعالیت است و کارگران این دو دسته صرف نظر از آن‌که دستمزدشان برحسب ساعت، روز، هفته و ماه باشد، به لحاظ برخورداری از مزایای مقرر قانونی تفاوتی با یک‌دیگر نخواهند داشت.

قرارداد کار روزمزدی نیز از دو دسته کلی و اصلی مذکور خارج نبوده و این قرارداد صرفاً نحوه پرداخت دستمزد کارگر مشغول به کار را نشان می‌دهد. بنابراین توجه داشته باشید که ممکن است کارگری به صورت دائم مشغول به کار باشد اما دستمزد خود را روزانه دریافت نماید.

کارگران روزمزد می‌توانند طیف گسترده ای از خدمات را ارائه دهند در واقع هر کسی با هر نوع کاری می‌تواند توافق کند که دستمزد خود را به صورت روزمزد بگیرد. از جمله‌ی این مشاغل باریستاها هستند. اگر به آگاهی بیشتر درباره قرارداد کار باریستا و نکات مهم آن نیاز دارید به مجله حقوقی وینداد رجوع کنید.

 

قرارداد کارگر روزمزد

براین اساس اگرچه قانون کار، به صراحت اشاره‌ای به کارگران روزمزد نمی‌کند، اما این به معنای عدم شمول قانون کار نسبت به کارگران روزمزد نیست. آن‌ها قانوناً از مزایای قانونی، مشابه سایر کارگران بهره‌مند می‌شوند. با این توضیح که عنوان کارگر مندرج در قانون کار اطلاق داشته و شامل تمامی کارگران اعم از کارگران قرارداد روزمزد، قرارداد کار ساعتی، قرارداد موقت و دائم می‌گردد.

بنابراین مطابق قانون تمامی کارگران در هر یک از عناوین مذکور که باشند، از تمامی حقوق و مزایای مقرر در قانون کار بهره‌مند شده و روزمزد بودن تاثیری بر ماهیت روابط کارگر و کارفرمایی نخواهد داشت.

متاسفانه کارگران روزمزد، آسیب‌پذیرترین بخش جامعه کارگری هستند. از آن جایی که کلمه کارگران روزمزد در هیچ کجای قانون کار نیامده، استفاده از خدمات کارگران به صورت روزمزد، به شیوه‌ای برای گریز از پرداخت مزایای قانونی تبدیل شده ‌است. برخی از کارفرمایان گمان می‌کنند با استفاده از خدمات کارگران روزمزد، نیازی به پرداخت مزایا و حق بیمه برای آن‌ها نیست. در حالی که این تصور کاملاً اشتباه و برخلاف مقررات قانونی است.

در صورت نارضایتی کارگر از شرایط کاری امکان فسخ قرارداد کار توسط کارگر وجود دارد اما این مسئله در قالب استعفا قرار می‌گیرد.

بهتر است بدانید که قرارداد کار روزمزدی هم مشمول بیمه اجباری تامین اجتماعی است و دستمزد یک ساعت کار و مزایای حین کار نیز به نسبت ساعت کار موضوع ماده ۳۹ قانون تأمین اجتماعی است که می‌بایست محاسبه و به کارگر پرداخت گردد.

 

در مورد قرارداد کار روزمزدی نیاز به راهنمایی دارید؟

تاکنون از حساسیت انعقاد قرارداد کار و وضعیت حقوقی کارگران آگاه شده‌ایم. امری که مستلزم تخصص و دانش حقوقی کافی برای جلوگیری از تضییع حقوق قشر آسیب‌پذیر جامعه یعنی کارگران است. بنابراین پیشنهاد ما به شما این است که انعقاد قرارداد خود را به ما بسپارید و یا از تخصص وکلای مجرب وینداد از طریق مشاوره بهره‌مند گردید تا با اطمینان کامل وضعیت حقوقی خود را با ثبات نمایید. فراموش نکنید که تیم حقوقی وینداد در زمینه قراردادهای کاری مجرب و متخصص و آماده خدمت‌رسانی، سریع، موثر و به‌صرفه به کسب و کارهای کوچک و بزرگ شما است.

 

سوالات متداول

آیا قرارداد کار روزمزدی از بیمه برخوردار است؟

قرارداد کار روزمزدی هم مشمول بیمه اجباری تامین اجتماعی است یعنی کارفرما براساس قانون موظف است کارگر را بیمه کند. استفاده از بیمه تکمیلی اختیاری است.

قرارداد کارگر روزمزد یک قرارداد دائم است یا موقت؟

این قرارداد تنها نوع پرداخت دستمزد را نشان می‌دهد. بنابراین قرارداد کار روزمزدی می‌تواند دائم یا موقت باشد و پرداخت حقوق به صورت روزانه انجام شود.

3.7/5 - (4 امتیاز)
دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

guest

33 Comments
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین امتیاز
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات
Mmz
Mmz
10 ماه پیش

سلام وقت بخیر من در یه کافی شاپ فست‌فود کار میکنم
ساعت کاری ۸ ساعت بستم از ۷ صبح تا ۱۵
در هفته ۱ روز مرخصی دارم و قرارداد ماهیانه با بنده بستند
حقوق ماه اول را کارفرما نداد و گفت قرارداد به صورت خودکار تمدید می‌شود و سفته دادم نه کپی قرار داد دادن و نه گذاشتن شماره سفته رو بنویسم و سفته رو خودشون تهیه کردند
الان به عنوان صندوقدار و صبحانه زن و باریستا و ویتر هستم حتی نظافت و حتی استعفا دادم اگهی نداشتن بیمه هم نمیکنن روز اول گفتن صبحانه و نهار داریم اونم حذف کردن
داخل قرارداد هم ننوشته بودند
ممنون میشم راهنمایی کنید و اینکه حقوق ام را طبق اداره کار نمی‌دهند

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  Mmz
4 ماه پیش

با سلام و احترام
لطفا به همراه مدارک هویتی و واریزهای ماهیانه کارفرما به حساب بانکی حود به نزدیک ترین شعبه اداره کار به محل کار مربوطه مراجعه نمایید و طرح دعوا نمایید تا به کلیه حقوق مندرج در قانون کار دست یابید.
مجموعه حقوقی وینداد

خسرو فروغی
خسرو فروغی
10 ماه پیش

سلام من در سال ۱۳۷۲ با بهزیستی بصورت قراردادی مشغول به کار شدم ۴ سال قراردادی بودم ۴ سال روزمرد بعد پیمانی و رسمی کشوری برای تکمیل پرونده کارگزینی بمنظور باز نشستگی به بنده اعلام کردند که اون ۴ سال روزمزدی شما مشمول سنوات پاداش پایان خدمت نمی شود و شما معادل ۲۶ سال پاداش پایان خدمت دریافت خواهید کرد! ضمنا من طی اون ۴ سال همه ماهه حقوق گرفتم و حق بیمه به حساب تامین اجتماعی واریز شده ضمنا از ابتدای خدمت تا الان مستقیم با بهزیستی قرارداد داشتم و شرکت خدماتی یا واسطه ایی وجود نداشته لطفا راهنمایی بفرمایید این امر بهزیستی قانونی هست یا نه! ممنونم از شما

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  خسرو فروغی
2 ماه پیش

با سلام و احترام
با توجه به پیچیدگی مسئله مورد نظر شما، خواهشمند است به سایت وینداد مراجعه نموده و نسبت به ثبت درخواست مشاوره تلفنی اقدام نمایید تا کارشناسان متخصص ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.
با تشکر
مجموعه حقوقی وینداد

آدینه
آدینه
10 ماه پیش

سلام
من یک آشپزخونه دارم. اگه قرارداد رو با کارگرام به صورت یک حقوق ثابت و مثلا هر پرس غذا فلان قدر بزنم اونا پیمانکار حساب میشن؟
با این قرارداد اگه اونا رو بیمه نکنم مشکلی پیش نمیاد؟

مرتضوی
مرتضوی
1 سال پیش

ما پیمانکار فرعی محسوب میشیم و کارگر روز مزد دچار حادثه گردیده آیا برگه حادثه باید پر کنیم ؟ ضمنا بیمه مسئولیت هم داریم

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  مرتضوی
1 سال پیش

سلام،

شما می توانید برگه حادثه را کامل کرده، چناچه بیمه مسئولیت دارید، جهت پرداخت خسارت می توانید مستقیما به اداره بیمه مراجعه کنید.

با احترام،
تیم حقوقی وینداد.

میرزایی
میرزایی
1 سال پیش

اگر کارگری حقوق هفته ای دریافت میکن در یک هفته فقط ۳ روز اول کار کرده باشد و بعد بی مورد غیبت کند باید مزد جمعه اون هفته رو دریافت کنه ؟؟

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  میرزایی
1 سال پیش

سلام،

در صورتی که کارگر در هفته کمتر از 6 روز و یا به عبارت دیگر کمتر از 44 ساعت کارکرد داشته باشد، به همان نسبت از مزد و مزایای روز جمعه آنان کسر خواهد شد.

با احترام،
تیم حقوقی وینداد

رضایی
رضایی
1 سال پیش

با سلام من یک شرکت پیمانکاری با حدود 30 پرسنل دارم از شنبه تا چهارشنبه روزی 8 ساعت کار می کنن با توجه به اینکه پنجشنبه ها کار نمی کنن باید بیمه کامل رد بشه ؟ و حقوق باید کامل پرداخت کنم؟

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  رضایی
1 سال پیش

با سلام
شم می توانید برای اطلاع از میزان دقیق حقوق و بیمه کارگران خود در سال 1400 به سایت وزارت کار مراجعه کنید:
https://www.mcls.gov.ir/
با احترام
تیم حقوقی وینداد

چیا
چیا
در پاسخ به  کارشاس حقوقی وینداد
10 ماه پیش

سلام وقت بخیر من یک کارگاه تولیدی دارم که کار به صورت تیکه کاری هست .اگر پرسنل من اخر ماه کمتر از درامد قانون کار داشتند شرایطش چطوره ؟ایا میتواند شکایت کند؟ ویا چه قراردادی برای این روش تنظیم کنیم؟

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  چیا
5 ماه پیش

با سلام و احترام
در صورتی که کار کارگران شما به صورت پاره وقت باشد می توانید قرارداد ارائه خدمات با آنان منعقد نمایید و تیم حقوقی وینداد نیز در این راستا می تواند به شما کمک نماید.
مجموعه حقوقی وینداد

حمید
حمید
1 سال پیش

باسلام ممنون میشم درباره تفاوت قرارداد روز مزد دائم با قرارداد دائم رو شرح دهید و کدام از قراردادها نسبت به دیگری ارجح است

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  حمید
1 سال پیش

با سلام
تفاوت دو قرارداد مذکور در نحوه پرداخت است که اولی به صورت روزانه و دومی معمولا به صورت ماهانه است. کارگران و کارفرمایان غالبا قرارداد کار دائم با پرداخت ماهیانه را ترجیح میدهند.
با احترام
تیم حقوقی وینداد

kh
kh
1 سال پیش

من در یک شرکت کار میکنم که زیر مجموعه یکی از ارگانهای دولتی هستش.مدرکم لیسانسه.تایم کاری ما هم از ساعت 7 صبح شروع میشه تا 6 غروب.خواستم بدونم رنج حقوقم 1400 با توجه به شرایط من چقد میشه؟؟؟

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  kh
1 سال پیش

با سلام
برای اطلاع از حداقل میزان دستمزد ساعتی و ماهانه سال 1400 به سایت وزارت کار که لینک آن در زیر آمده است مراجعه کنید:
https://kordestan.mcls.gov.ir/fa/news/236969/%D8%AD%D8%AF%D8%A7%D9%82%D9%84-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D9%85%D8%B2%D8%AF-%D8%B3%D8%A7%D9%84-1400-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%AA%D8%B9%DB%8C%DB%8C%D9%86-%D8%B4%D8%AF

با احترام
تیم حقوقی وینداد

عادل عزیززاده
عادل عزیززاده
1 سال پیش

سلام من مکانیک هستم بیکاربودم
یه درخواست ازمدیران خودرو تودیوار بود رفتم تست دادم تاییدشدم بعداز15روز کار به من گفتن نمیتونیم تامین مالی کنیم پانزده روز کارمو 850 تومن دادن ایا درست حساب کردن حقوق کارگرروز مزدچقده بدونه بیمه مزایا خواهش میکنم جواب بدید

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  عادل عزیززاده
1 سال پیش

با سلام
برای اطلاع از حداقل میزان دستمزد ساعتی و ماهانه سال 1400 به سایت وزارت کار که لینک آن در زیر آمده است مراجعه کنید:
https://kordestan.mcls.gov.ir/fa/news/236969/%D8%AD%D8%AF%D8%A7%D9%82%D9%84-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D9%85%D8%B2%D8%AF-%D8%B3%D8%A7%D9%84-1400-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%AA%D8%B9%DB%8C%DB%8C%D9%86-%D8%B4%D8%AF
با احترام
تیم حقوقی وینداد

مهندس
مهندس
1 سال پیش

سلام وقت بخیر.ما یک مجموعه تاسیس کردیم شامل کافی شاپ و رستوران و سالن بیلیارد که در سه طبقه در یک ساختمانهست.برای این مجموعه 11 کارگز داریم که هر کدام وظیفه و حقوق و ساعت کاری مربوط به خود را دارد ، بیمه و حقوقشون رو چطور ببندیم ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  مهندس
1 سال پیش

با سلام
با توجه به نوع کار و ساعت کاری هریک از کارگران شما موظف به تنظیم قرارداد کار با هر یک از آنها هستید و مطابق ساعت کاری هرکارگر باید برای ایشان بیمه و سنوات در نظر بگیرید، برای دریافت انواع قرارداد کار میتوانید به نمونه قرارداد های وینداد مراجعه کنید و یا درخواست تنظیم قرارداد اختصاصی ثبت نمایید.

با احترام
تیم حقوقی وینداد

نوشته های مرتبط