'4 زمان خواندن

قرارداد کار سه ماهه نیز از جمله قراردادهایی ست که برای انعقاد آن نیاز است جزئیات حقوقی و قانونی آن را بدانید تا بتوانید قراردادی استاندارد و مناسب خودتان داشته باشید.
تنظیم قرارداد کار بین کارگر و کارفرما از مهم‌ترین اقداماتی ست که باید بین آن‌ها صورت گیرد، قرارداد کار طبق توافق کارگر و کارفرما و بر اساس قانون می‌­تواند شکل‌های مختلفی داشته باشد و هرچند ممکن است قراردادهای کار شبیه به هم به نظر برسند اما جزئیاتی که در قراردادها وجود دارد باعث تفاوت آن‌ها از یکدیگر می‌­شود.

با توجه به گسترش روابط بین کارگران و کارفرمایان و پیشرفت قوانین لزوم توجه به حقوق قراردادها بیشتر شده است. نوع قرارداد، مفاد، ضمائم قرارداد و نحوه فسخ قرارداد از جمله موارد مهمی ست که در انعقاد قرارداد باید به آن توجه شود.

در این مطلب ابتدا با مفاهیم کارگر کارفرما و قرارداد کار آشنا خواهیم شد و سپس به تعریف قرارداد کار سه ماهه و شرایط آن می‌­پردازیم.

 کارگر و کارفرما چه کسانی هستند و قرارداد کار طبق قانون یعنی چه؟

تشخیص درست کارگر و کارفرما از آن جهت اهمیت دارد که تنها در صورتی که فردی بر اساس قانون، کارگر یا کارفرما نامیده شود می­تواند از حمایت های قانونی بهره­‌مند شود و در صورت شکایت در محاکم قانون کار ابتدا باید کارگر یا کارفرما بودن شخص محرز شود، سپس به شکایت رسیدگی می­شود؛ پس به این تعاریف قانونی دقت کنید:

کارگر بر اساس ماده ۲ قانون کار ۱۳۶۹ ” کارگر از لحاظ این قانون کسی است که به هر عنوان در مقابل دریافت حق السعی اعم از مزد ، حقوق ، سهم سود و سایر مزایا به درخواست کارفرما کار می کند.”

کار فرما نیز در همان قانون این­گونه تعریف شده است ” کارفرما شخصی است حقیقی یا حقوقی که کارگر به درخواست و به حساب او درمقابل دریافت حق السعی کار می‌کند. مدیران و مسئولان و به طور عموم کلیه کسانی که عهده دار اداره کارگاه هستند؛ نماینده کارفرما محسوب می­‌شوند و کارفرما مسئول کلیه تعهداتی است که نمایندگان مذکور در قبال کارگر به عهده می‌گیرند. در صورتی که نماینده کارفرما خارج از اختیارات خود تعهدی بنماید و کارفرما آن را نپذیرد در مقابل کارفرما ضامن است.”

بخوانید
قرارداد استخدام پرستار سالمند ؛ نکات مهم حقوقی آن

رابطه بین کارگر و کارفرما با قرارداد کار مشخص می­‌شود جزئیاتی که در قرارداد کار وجود دارد مانند ساعت کار، دست مزد کارگر، مشخصات طرفین وغیره محدوده این رابطه را روشن می­‌سازد.

قرارداد کار طبق تعریف قانون ” قرارداد کار عبارت است از قرارداد کتبی یا شفاهی که به موجب آن کارگر در قبال دریافت حق‌السعی کاری را برای مدت موقت، یا مدت غیرموقت برای کارفرما انجام می‌دهد.”

به طور کلی قرارداد کار سه نوع است: قرارداد کار دائم، قرارداد کار موقت و قرارداد کار برای انجام کار معین.

قرارداد کار سه ماهه چیست و چه نکاتی دارد؟

قرارداد کار سه ماهه قراردادی ست که هم می­‌تواند شامل قرارداد موقت و هم دائم شود.

منظور از قرارداد کار سه ماهه، قرارداد کار آزمایشی ست که کارفرما و کارگر با توافق یکدیگر آن را منعقد می­‌کنند.

طبق ماده ۱۱ قانون کار این نوع از قرارداد این گونه تعریف شده است:” طرفین می‌­توانند با توافق یکدیگر مدتی را به نام دوره آزمایشی کار تعیین نمایند. در خلال این دوره هریک از طرفین حق دارد، بدون اخطار قبلی و بی آن که الزام به پرداخت خسارت داشته باشد ، رابطه کار را قطع نماید  در صورتی که قطع رابطه کار از طرف کارفرما باشد وی ملزم به پرداخت حقوق تمام دوره آزمایشی خواهد بود و چنانچه کارگر رابطه کار را قطع نماید کارگر فقط مستحق دریافت حقوق مدت انجام کار خواهد بود.”

همان­طور که در تعریف قانون نیز آمده است این قرارداد تنها با توافق طرفین اعتبار دارد. موضوع مهم دیگری که در قرارداد آزمایشی باید مشخص شود مدت زمان این قرارداد است که چون معمولا این دوره آموزشی به شکل سه ماهه تنظیم می­‌شود به این نام نیز مشهور شده است. تبصره ماده ۱۱ قانون در مورد مدت قرارداد آزمایشی می‌­گوید:” مدت دوره آزمایشی باید در قرارداد کار مشخص شود. حداکثر این مدت برای کارگران ساده و نیمه ماهر یک ماه و برای کارگران ماهر و دارای تخصص سطح بالا سه ماه می باشد.”

قرارداد آزمایشی هم برای کارفرما هم کارگر مزایایی دارد از طرفی کارگر می­‌تواند در مدت دوره آزمایشی با شرایط محیط کار، همکاران، توانایی خود در رابطه با کار مورد نظر و کارفرمای خود آشنا شود و کارفرما نیز طی این دوره با نحوه کار کارگر، مهارت و تخصص‌های او آشنا شده و او را محک می‌­زند، در این مدت هر کدام از طرفین می­‌توانند قرارداد را فسخ کنند؛ اگر کارفرما قرارداد را پیش از پایان مهلت اتمام فسخ کند باید دست مزد کل دوره آزمایشی را به کارگر پرداخت کند و اگر کارگر قرارداد را به هر دلیلی فسخ کند تنها دستمزد همان مدتی را که کار کرده است می‌گیرد.

بخوانید
قرارداد کار و نکات مهم استخدامی براساس قانون کار

چنانچه برای تنظیم قرارداد کار سه ماهه نیاز به راهنمایی داشتید می‌توانید با کارشناسان حقوقی در ارتباط باشید.

قرارداد کار سه ماهه چگونه بسته می‌­شود و آیا مشمول بیمه نیزهست؟

قرارداد کار سه ماهه می‌­تواند جزوی از قرارداد کار دائم یا موقت کارگر باشد، بدین صورت که کارفرما بستن قرارداد کار غیر آزمایشی را مشروط به گذران دوره آزمایشی و توافق طرفین به ادامه رابطه کند یا این که قرارداد کار سه ماهه به طور جداگانه بسته شود و در صورت توافق طرفین قرارداد کار موقت یا دائم پس از دوره آزمایشی منعقد شود.

قرارداد کار سه ماهه از آنجایی که جزوی از قراردادهای قانونی‌ست و طبق قانون همه کارگران با هر نوع قراردادی باید بیمه شوند، کارفرما موظف است کارگر را در دوره قرارداد کار آزمایشی با هر مدتی که دارد بیمه کند و در صورت عدم بیمه کارگر، تخلف از قانون محسوب شده و کارگر می‌تواند اقدام به احقاق حق کند.

شما می‌­توانید با ثبت درخواست تنظیم قرارداد، نمونه قرارداد کار سه ماهه را دریافت کنید.

نیاز به قرارداد کار آزمایشی دارید؟

نوشتن قرارداد کار نیاز به تسلط به حوزه قرارداد ها و دانش حقوقی دارد و برای نوشتن قراردادی مناسب باید به مندرجات و نحوه نوشتن قرارداد دقت کنید، قرارداد کار سه ماهه نیز نوعی قرارداد کار است که برای نوشتن آن نیاز است از مشاوری حقوقی مسلط به نوشتن قرارداد مشورت کنید. اگر در مورد نوشتن قرارداد کار سه ماهه سوالی دارید می‌­توانید از کارشناسان حقوقی وینداد کمک بگیرید. هم­چنین برای اخذ نمونه قراردادهای کار به بانک قرارداد وینداد سری بزنید.

دسته‌ها: قرارداد کار

5 دیدگاه

رضا · ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ در ۸:۱۱ ب٫ظ

سلام درخواست استعفادادم بعد یک ماه کارفرمام رد کرده میگه تا جایگزینت نیاد باید به کارت ادامه بدی چیکار کنم شرایط سختی دارم.

  کارشاس حقوقی وینداد · ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ در ۰:۴۶ ق٫ظ

  با سلام

  مطابق قانون، کارگر حق استعفا دارد و هیچ کس مجبور به اشتغال به کار خاصی نمی شود. ولی برای استفاده از این حق باید مراحل قانونی و شرایط استعفا رعایت گردد. تا به این طریق به حقوق کارفرما نیز خلل وارد نشده و کارفرما متحمل ضرر و زیان مالی نگردد. کارگری که استعفا می دهد موظف است یک ماه به کار خود ادامه داده و بدوا استعفای خود را کتباً به کارفرما اطلاع دهد،اگر کارگری بدون رعایت شرایط استعفا کار خود را رها کند در قانون به این عمل ترک کار می گویند. چنین کارگری مستحق دریافت حق سنوات نخواهد بود و حتی در موارد خاصی ملزم به پرداخت خسارت به کارفرما می گردد.

  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

قراردادهای استاندارد قانون کار · ۱ شهریور ۱۴۰۰ در ۱۰:۵۵ ق٫ظ

ممنون مقاله خیلی خوبی بود

محمد · ۲۸ مهر ۱۴۰۰ در ۰:۰۴ ق٫ظ

سلام.آیا کارفرما می تواند قرارداد یک کارگر را۶سال سه ماه سه ماه تمدید کند آن هم در کار دائم؟این خلاف قانون نیست؟

  کارشاس حقوقی وینداد · ۴ آبان ۱۴۰۰ در ۱۱:۴۶ ق٫ظ

  با سلام
  اگر در قرارداد کار با ماهیت دائم قید زمان آورده شود، قرارداد موقت محسوب می شود. و سه ماه بودن مدت قرارداد منع قانون قانون ندارد.
  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

close-link