قرارداد کار کارمزدی + ضوابط، مزد، سنوات، عیدی '4 زمان خواندن

به‌روزرسانی مطلب توسط‌
قرارداد کار کارمزدی+ ضوابط،مزد،سنوات،عیدی

تعداد بالای نرخ بیکاری در کشور بسیاری از کارفرمایان را به سمت انعقاد قرارداد کارکارمزدی سوق داده و بسیاری از آنها با انعقاد این قرارداد و نپرداختن حق بیمه کارگران ساعتی و کارمزدی زیادی را در اختیار گرفته‌اند. همین امر باعث گسترش استفاده از قرارداد کار کارمزدی شده و به تناسب استفاده‌ی گسترده، مشکلات حقوقی زیادی هم برای دو طرف این قرارداد ایجاد شده‌است.

کارگران که اطلاعات چندانی از ضوابط این قرارداد‌ها ندارند و اغلب متضرر می‌شوند و نمی‌توانند حقوقشان را به طور کامل دریافت کنند. این مسئله باعث شد تا ما اطلاعات قانونی اینگونه قرارداد را به طور ساده در اختیار افراد قرار دهیم.

بنابراین در این نوشته ما شما را با قرارداد کار کارمزدی، ضوابط آن، مزد، سنوات، عیدی آشنا خواهیم کرد و شما را در دریافت نمونه قرارداد کار کارمزدی همراهی می‌کنیم. اگر در مورد این موضوع به مشکلات حقوقی برخورده‌اید وکلای مجرب وینداد می‌توانند شما را در این امر راهنمایی کنند.

قرارداد کار کارمزدی چیست؟

برطبق قانون کار، روابط کارگر و کارفرما براساس قرارداد کار است که این قرارداد انواع مختلف دارد.یک نمونه از قرارداد کار، قرارداد کار کارمزدی ست. براساس تعریف ارائه شده در ماده ۲ قانون کار:« کارمزد عبارت است  از مزدی که بابت  انجام مقدار کاری مشخص که از نظر کمی قابل اندازه‌گیری یا شمارش باشد به ازای هر واحد کار تعیین و پرداخت می شود.»

با این توضیح تفاوت بین قراردادهای عادی کار و قرارداد کار کارمزدی مشخص شد، به این ترتیب کارگران عادی ۴۴ ساعت در هفته مشغول کاراند و کارگران کارمزدی با توافق کارفرما زمان را تعیین و می‌توانند آن را تغییر دهند. در قرارداد کارمزدی، اگر نخستین واحد کار (یا قطعه) ملاک محاسبه کارمزد قرار گیرد، نظام کارمزد ساده نامیده می‌شود و اگر برای پیش فرض بر تعداد مشخصی گذاشته شده باشد و مازاد بر آن مشمول کارمزد قرار گرفته باشد، ترکیبی نامیده می‌شود.

ما در وینداد برای شما نمونه قرارداد کار کارمزدی را  آماده نموده‌ایم تا  با ارائه آنها قراردادی بی دردسر را تجربه کنید. این قراردادها را، از بانک قراردادهای وینداد دریافت نمایید تا با یک قرارداد حرفه‌ای فعالیت خود را شروع کنید.

ضوابط این قرارداد به چه صورت است؟

هر قراردادی که منعقد می‌شود ضوابط مخصوص به خود را دارد که این ضوابط در مورد قرارداد کار کارمزدی به صورت میزان مزد، سنوات، عیدی و… نمایان می‌شود.برطبق تبصره یک ماده ۳۵ قانون کار ، در صورتی که مزد بر اساس میزان انجام کار و یا محصول تولید شده باشد ، کارمزد نامیده می شود .در صورتی که مزد بر اساس محصول تولید شده و یا میزان انجام کار در زمان معین باشد ، کارمزد ساعتی نامیده می شود .

  • مزد
بخوانید
انواع مرخصی‌ها از نظر قانون کار ایران کدام‌اند؟

در قرارداد کار کارمزدی، مبنای محاسبه حقوق کارگران کارمزدی و ساعتی، مزد ثابت و مزد مزایا است. به این ترتیب که برای محاسبه مزد ثابت، مزد روزانه بر عدد ۷.۳۳ (ساعت کاری روزانه که اصطلاحا ۸ ساعت گفته می‌شود) تقسیم می‌شود که نرخ یک ساعت مزد ثابت بدست می‌آید. برای محاسبه مزایا مبلغ بن کارگری و حق مسکن هم بر عدد ۷.۳۳ تقسیم می‌شود.

جمع این دو یعنی مزد ثابت و مزایا، مزد ثابت کارگر را نشان می دهد. در این مرحله با توجه به میزان ساعات که در قرارداد مشخص ( مثلا ۲۷ ساعت در یک ماه)، حقوق پرداختی کار با ضرب ساعات انجام کار در مزد مبنا قابل دریافت است.

  • سنوات

بر اساس ماده ۹ قانون کار؛ مبنای محاسبه حق سنوات و خسارات و مزایای پایان کار موضوع قانون کار در مورد کارگران کارمزد، میانگین مجموع پرداختی در آخرین ۹۰۰ روز کارکرد کارگر است.

  • عیدی

همانطور که کارگران عادی عیدی دریافت می‌کنند، کارگران کارمزدی و ساعتی نیز مشمول عیدی می‌شوند. بر اساس ماده ۳۹ قانون کار، عیدی و پاداش کارگران کارمزدی، بر مبنای ساعات کار انجام شده محاسبه و پرداخت می‌شود.

کارگاه‌هایی که مشمول قانون کار اند، باید به هر یک از کارگران خود به‌ نسبت یک سال کار معادل شصت روز آخرین مزد، به‌عنوان عیدی و پاداش بپردازند .

مبلغ پرداختی به کارکنانی که کمتر از یک سال در کارگاه کار کرده‌اند، باید برمبنای ۶۰ روز و به نسبت ایام کارکرد در سال محاسبه شود. در ضمن مزد مورد عمل در محاسبه وجوه عیدی و پاداش پایان سال به کارگران کار مزدی عبارت از متوسط کارمزد دریافتی آنان بر حسب مدت ایام کارکرد در سال است.

  • مرخصی
بخوانید
قرارداد استخدام پاره وقت چگونه تنظیم می‌شود؟

معمولا افرادی که کار پاره وقت انجام می‌دهند مرخصی ندارند، اما اگر برای انجام کار مشخص، قرارداد بسته اند و این کار استمرار دارد ،کارگران مشمول مزد ساعتی، حق استفاده از مرخصی و تعطیلات رسمی با مزد را دارند.بر طبق ماده ۴۳ قانون کار؛ کارگران کارمزد برای روزهای جمعه و تعطیلات رسمی و مرخصی ، استحقاق دریافت مزد را دارند وماخذ محاسبه میانگین کارمزد آنها در روزهای کارکرد آخرین ماه کار آنها است . مبلغ پرداختی در هر حال نباید کمتر از حداقل مزد قانونی باشد.

همچنین براساس توافقاتی که به ۳ روز کار در هفته یا ۱۵ روز در ماه اشاره دارد؛ شخص شاغل می‌تواند بسته به میزان روزهای حضور و وضعیت بیمه خود، تقاضای مرخصی داشته باشد.

کارگران کارمزدی می‌توانند ، مرخصی استعلاجی به علاوه سایر مرخصی های بدون حقوق را همنند کارگران با قرارداد عادی  مطالبه کنند.

اینها برخی از ضوابطی است که در عین تنظیم قرارداد کار کارمزدی، مورد نیاز است. با این حال اگر در هنگام شروع کار به تنظیم نمونه قرارداد کار کارمزدی نیاز دارید یا نیاز به مشاوره در این مورد دارید با کارشناسان مجرب ما در این زمینه در ارتباط باشید.

در مورد نمونه قرارداد کار کارمزدی نیاز به راهنمایی دارید؟

با نگاهی کلی به قراردادها‌ی کارگرها و پرونده‌های مطرح شده در مراجع حل اختلاف قانون کار، متوجه می‌شویم که بسیاری از این قراردادها بدون توجه به اصول حقوقی قانون کار تنظیم شده است. بنابراین شروط مندرج در این قراردادها قابل اجرا نخواهند بود . بسیاری از این قراردادها بر اساس الگوبرداری از قراردادهای غیر اصولی و اشتباه شرکت ها و سازمان های دیگر طراحی شده است؛ و بدیهی است که نتیجه‌ی این کپی‌برداری نیز یک قرارداد غلط و پر مخاطره خواهد بود.

یکی از خدماتی که وینداد برای افراد درنظر گرفته بانک قراردادهاست که افراد با رجوع به آن می‌توانند تنظیم نمونه قرارداد کار کارمزدی  درخواست و در کار خود استفاده کنند تا دچار دردسرهای ناشی از قراردادهای مشکل‌ساز نشوند.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط

قرارداد گل‌آرایی چگونه تنظیم می‌شود؟
انواع قرارداد پیمانکاری

قرارداد گل‌آرایی چگونه تنظیم می‌شود؟

قرارداد گل‌آرایی امروزه به یکی از اجزای اساسی و جدایی‌ناپذیر مراسم‌ها، جشن‌ها و همایش‌ها تبدیل شده‌است. زیباسازی و صحنه‌ آرایی در همه‌ی مراسم‌ها جزء عناصر

ادامه مطلب ...
نحوه بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار
قرارداد کار

نحوه بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار

بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار، از مسائل جدیدی‌ است که بسیاری از شرکت‌ها، به خصوص شرکت‌های خصوصی با آن مواجه‌اند. دغدغه

ادامه مطلب ...
نامحدود از خدمات وینداد استفاده کن!