مشاوره رایگان شناسایی ریسک‌های حقوقی کسب‌و‌کارها

مشاوره رایگان شناسایی ریسک‌های حقوقی کسب‌و‌کارها

قرارداد کار ۸۹ روزه چیست؟+ مفاد نمونه قرارداد کار ۸۹ روزه

زمان مطالعه: 3 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
قرارداد کار 89 روزه چیست؟+ مفاد نمونه قرارداد کار 89 روزه

سعید مدتی‌ست در بهیاری مشغول به کار شده است. بعد از چهار ماه کار از او خواسته‌اند قرارداد کار ۸۹ روزه تنظیم کند. سعید الان مضطرب است و نمی‌داند این قرارداد دقیقا چیست، با تنظیم آن چه حقوقی را از دست می‌دهد چه حقوقی را بدست می‌آورد!

با افزایش بکارگیری نیروهای کار در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، برخی از آنها تصمیم به انعقاد قرارداد کار ۸۹ روزه گرفته‌اند. به همین دلیل ممکن است، این روزها نام این قرارداد را زیاد می‌شونیم. افراد طرف قرارداد بیشتر درگیر این مسئله هستند که این قرارداد چیست و چه پیامد‌هایی برای آنها به همراه دارد.در ادامه‌ی این نوشته، قرارداد کار موقت و قرارداد کار ۸۹ روزه رابرای شما به روشی ساده توضیح خواهیم داد تا نسبت به آن اطلاعات کامل داشته باشید و با خیال راحت به کارتان بپردازید.

ما در وینداد برای شما نمونه قرارداد کار ۸۹ روزه را  آماده نموده‌ایم تا  با ارائه آن قراردادی بی‌دردسر را تجربه کنید. این قراردادها را، از بانک قراردادهای وینداد دریافت نمایید تا با یک قرارداد حرفه‌ای فعالیت خود را شروع کنید.

قرارداد کار چیست؟

برای ورود به بحث قرارداد کار ۸۹ روزه بهتر است ابتدا با تعریف قرارداد کار آشنا شویم.

مطابق ماده ۲ قانون کار کارگر از لحاظ این قانون کسی است که به هر عنوان در مقابل دریافت حق‌السعی اعم از مزد، حقوق، سهم سود و سایر مزایا به درخواست کارفرما کار می‌کند. مطابق ماده ۳ کارفرما شخصی است حقیقی یا حقوقی که کارگر به درخواست و حساب او در مقابل دریافت حق‌السعی کار می‌کند.

ماده‌ ۷ قانون کار، قرارداد کار را اینگونه تعریف کرده است : قرارداد کار عبارت است از قراردادی کتبی یا شفاهی که به موجب آن کارگر در قبال دریافت حق‌العمل، کاری را برای مدت موقت یا مدت غیرموقت برای کارفرما انجام می‌دهد.  با وجود اینکه سالهاست قرارداد کار در قانون درج شده، اما هنوزکارگران و کارفرمایان اطلاعات جامعی در مورد این قرارداد و انواع آن ندارند و در موارد مختلف با مشکل مواجه می‌شوند.

قرارداد کار علاوه بر مشخصات طرفین باید شامل موارد زیر باشد:

  • نوع کار یا حرفه‌ای که کارگر باید به آن اشتغال یابد
  • حقوق یا مزد مبنا و لواحق آن
  • ساعات کار، تعطیلات و مرخصی‌ها
  • محل انجام کار
  • تاریخ انعقاد قرارداد
  • مدت قرارداد چنانچه کار برای مدت معین باشد
  • موارد دیگری که عرف و عادت شغل یا محل ایجاب نماید.

قرارداد کار به دو نوع قرارداد کار دائم و موقت تقسیم می‌شود؛ هر یک از انواع قرارداد کار، شروط و تعهدات مخصوص به خود را دارد که طرفین هنگام تنظیم آن باید رعایت کنند. در ادامه به توضیح قرارداد کار موقت می‌پردازیم تا مفهموم قراداد کار ۸۹ روزه برای شما واضح‌تر شود.

در صورتی‌که با مسائل حقوقی و نکات فنی این قراردها آشنا نیستید، حتماً قبل از امضای هر قراردادی، آن را به دقت مطالعه کنید و در صورت داشتن ابهام در بند و ماده‌ای، درباره آن سوال کنید. کارشناسان ما در وینداد آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما درباره‌ی نمونه قرارداد کار ۸۹ روزه هستند.

قرارداد کار موقت چیست؟

قرارداد کار موقت یا با مدت محدود، از جمله قراردادهایی‌ست که صرفا با توافق طرفین خاتمه می‌یابد. اما در شرایطی پیش می‌آید که کارفرمایان نیاز به شناخت بیشتر نیروی کار دارند تا پس از آن با آنها قراداد کار دائم منعقد کنند، به همین منظور در قانون کار قراردادی به نام قرارداد کار آزمایشی به وجود آمده‌است .منظور قانون کار از این قرارداد این است که طرفین می‌توانند یک قراداد کار یکساله داشته باشند و سه ماه اول آن آزمایشی باشد و کارفرما و کارگر فرصت دارند در سه ماه اول قراداد کار را یک طرفه فسخ کنند.

اگر نیاز به قرارداد کار با مدت موقت دارید همین الان این قرارداد را دریافت کنید.

قرارداد کار ۸۹ روزه چیست؟

در گذشته کارفرمایان تصور می‌کردند برای فرار از پرداخت حقوق کارگران و حق بیمه، می‌توانند قرارداد کار ۸۹ روزه با کارگرانشان منعقد کنند. درحالیکه امروزه دیگر نمی‌توانند با انعقاد این قرارداد تعهدات اداره کار و پرداخت حق بیمه را نادیده بگیرند. طبق قانون کار نیز این قراردادها، قرارداد کار موقت هستند و تاثیری در بیمه پرسنل ندارند. بنابراین اگر حتی یک روز کارگر را بکار گیرند باید بیمه اجباری او را پرداخت کنند.

همچنین بر اساس ماده ۱۱ قانون کار در مدت قرارداد آزمایشی اگر قطع رابطه كار از طرف كارفرما باشد، او ملزم به پرداخت حقوق تمام دوره آزمایشی خواهد بود و چنانچه كارگر رابطه كار را قطع نماید كارگر فقط مستحق دریافت حقوق مدت انجام كار خواهد بود.

مدت زیادی بود که قرارداد کار ۸۹ روزه به کار نمی‌رفت و دیگر کارفرمایان آن را منعقد نمی‌کردند. اما امروزه به دلیل گسترش بیماری کرونا، نیاز به نیروی کار در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی بیشتر شده و این مراکز با نیروهای جدید قرارداد کار ۸۹ روزه امضا می‌کنند. این قراردادها شامل پرداخت حقوق، بیمه و اضافه کاری هم می‌شود و کارفرمایان ملزم به رعایت آن هستند.

اگر به دنبال قرارداد کار حرفه‌ای هستید با خرید نمونه قرارداد کار ۸۹ روزه و آموزش کامل آن یک قرارداد کاری حرفه‌ای را در دست داشته باشد.

نیاز به نمونه قرارداد کار ۸۹ روزه دارید؟

با نگاهی کلی به قراردادها‌ و پرونده‌های مطرح شده در مراجع حل اختلاف قانون کار متوجه می‌شویم که بسیاری از این قراردادها بدون توجه به اصول حقوقی قانون کار تنظیم شده است. بنابراین شروط مندرج در این قراردادها قابل اجرا نخواهند بود. بسیاری از این قراردادها بر اساس نمونه‌هایی از قراردادهای غیر اصولی طراحی شده است؛ و بدیهی است که نتیجه‌ این کار نیز یک قرارداد غلط و پر مخاطره خواهد بود.

همکاران ما در وینداد نمونه قراردادهایی صحیح و اصولی را برای شما آماده کرده اند که می‌توانید آن را درخواست کنید. بنابراین چرا با دریافت نمونه قرارداد کار 89 روزه و راهنمای کامل آن، خیال راحت و مشارکت بی‌دغدغه را تجربه نکنید؟ همین الان آن را دریافت کنید.

3/5 - (2 امتیاز)
دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

guest

10 Comments
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین امتیاز
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات
حسین حافطی
حسین حافطی
2 ماه پیش

سلإم وعرض ادب
من و تعداد 20 نفر از همکارانم که شرایط من رو دارن الان به مدت 5 سال هست توی شرکت کار میکنیم تمام کارکنان شرکت قرار داد یک ساله دارن حقوق مزایا طرح طبقه بندی مشاغل و… به همه اونا تعلق گرفته ولی ما حقوقمون نصف اونا و مزایا هم به ما نمیدن و طرح طبقه بندی هم هیچ میخواستم ببینم بعد این همه مدت که ما تو این شرکت هستیم واقعا قانونی نداریم که قرار داد ما هم یه ساله بشه یا نه

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  حسین حافطی
2 ماه پیش

با سلام و احترام
لطفا به همراه آخرین قرارداد استخدامی و مدارک شناسایی به یکی از شعب اداره کار (هیئت تشخیص) که ترجیحا نزدیک‌ترین به محل اصلی شرکت می‌باشد مراجعه نمایید اما قانونی در زمینه الزام کارفرما مبنی بر تمدید یا تغییر مدت قرارداد وجود ندارد.
با تشکر
کارشناس حقوقی وینداد

محمدارباب
محمدارباب
2 ماه پیش

سلام من سال 87,,,88کلا قراردادم 89روزه بود نه بیمه کردن نه سنوات وعیدی وپاداش ،آیاالان میشه پیگیری کنم آیا به نتیجه میرسم

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  محمدارباب
2 ماه پیش

با سلام و احترام
بله حتما به همراه مدارک شناسایی و قرارداد کاری و سوابق بیمه تامین اجتماعی به یکی از شعب اداره کار (هیئت تشخیص) مراجعه نمایید.

حسن حسینی
حسن حسینی
7 ماه پیش

سوالی خدمتتان داشتم الان کسی استخدام پیمانی قبول شده قبلا گزینش جواب نداده بود و به من گفتن بیا سرکار و حکم برا من زدن قرارداد ۸۹ روز پیمانی هست عین چیزی تو حکم نوشته را نوشتم.بعد گذشت ۳ ماه گزینش هفته قبل کارم انجام شد و جواب داده الان مجدد حکم منو تمدید کردن ۸۹ روز پیمانی.سوال من اینجاست ایا این مدتی من دارم برا دانشگاه کار میکنم برا بنده سنوات دولتی و بازنشستگی محاسبه میشود؟منظور من سنوات رسمی و بازنشستگی هست نه سنوات تجربی و بیمه.میشه جوابی به بنده بدید.ممنون

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  حسن حسینی
7 ماه پیش

سلام،

چنانکه شما در استخدام مراجع عمومی و دولتی هستید، این موضوع از تخصص گروه حقوقی وینداد خارج است.

با احترام
تیم حقوقی وینداد

مهدی
مهدی
1 سال پیش

با سلام و عرض ادب
ما پرسنل تجهیزات پزشکی که قبل از بیماری کرونا بصورت شرکتی در بیمارستان مشغول به کار بوده ایم و با فراگیر شدن کرونا از آبان 99 تا به حال چهار مرتبه قرارداد 89 روزه که در متن قرارداد به قانون اداره کار و بخشنامه 1400 استناد شده را تمدید کرده ایم
میخواستم بدونم آیا تمدید متوالی قرارداد 89 روزه توسط دانشگاه علوم پزشکی قانونی هست؟؟؟ و اینکه گفته شده پایه سنوات و درجه شغلی و تعطیل کاری به این نوع قرارداد تعلق نمیگیرد و پرداخت نمیکنن به ما…. همچین چیزی هم صحت دارد یا خیر…
با تشکر از مجموعه وینداد

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  مهدی
1 سال پیش

باسلام
باتوجه به توضیحات در مقاله به تصور اشتباه این قرارداد به جهتی منعقد میگردد که به پرسنل حقوق و بیمه آنان بر مبنای قانون کار پرداخت نگردد، درحالی که انعقاد این قرارداد موجب از بین رفتن حق بیمه، حقوق وزرات کار و اضافه کار نمیگردد و امکان پیگیری قضایی برای این مورد وجود دارد.
به جهت دریافت اطلاعات بیشتر میتوانید از طریق درخواست مشاوره تلفنی با وکلای متخصص این حوزه در ارتباط باشید.
با احترام
تیم حقوقی وینداد

ایمان محمودی کیا
ایمان محمودی کیا
1 سال پیش

سلام من کمک پرستار 89 روزه هستم که در قراردادی که با بیمارستان بستم ذکر شده برای من بیمه رد نمیشه و حقوقم ساعتی 10 هزارتومن و 150 ساعت در ماه به صورت شیفتی هست و هیچگونه مزایایی به من تعلق نمیگیره حق شکایت هم ندارم
الان با گذشت حدود 8 ماه از قرارداد بیمارستان تصمیم به اخراج ما گرفته میخوام بدونم با این شرایط حق شکایت دارم!؟ ممنون میشم پاسخ بدید

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  ایمان محمودی کیا
1 سال پیش

باسلام،

در صورتی که قرارداد منعقده میان شما قرارداد کار می باشد، کارفرما ملزم به پرداخت بیمه می باشد و توافق خلاف این امر امکان پذیر نمیباشد. هم چنین برای شکایت از کارفرما میتوانید به اداره کار مراجعه کنید.

با احترام
تیم حقوقی وینداد

نوشته های مرتبط