قرارداد کار ۸۹ روزه چیست؟+ مفاد نمونه قرارداد کار ۸۹ روزه '4 زمان خواندن

منتشرشده توسط آناهیتا رحیمی در تاریخ

قرارداد کار 89 روزه چیست؟+ مفاد نمونه قرارداد کار 89 روزه

سعید مدتی‌ست در بهیاری مشغول به کار شده است. بعد از چهار ماه کار از او خواسته‌اند قرارداد کار ۸۹ روزه تنظیم کند. سعید الان مضطرب است و نمی‌داند این قرارداد دقیقا چیست، با تنظیم آن چه حقوقی را از دست می‌دهد چه حقوقی را بدست می‌آورد!

با افزایش بکارگیری نیروهای کار در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، برخی از آنها تصمیم به انعقاد قرارداد کار ۸۹ روزه گرفته‌اند. به همین دلیل ممکن است، این روزها نام این قرارداد را زیاد می‌شونیم. افراد طرف قرارداد بیشتر درگیر این مسئله هستند که این قرارداد چیست و چه پیامد‌هایی برای آنها به همراه دارد.در ادامه‌ی این نوشته، قرارداد کار موقت و قرارداد کار ۸۹ روزه رابرای شما به روشی ساده توضیح خواهیم داد تا نسبت به آن اطلاعات کامل داشته باشید و با خیال راحت به کارتان بپردازید.

ما در وینداد برای شما نمونه قرارداد کار ۸۹ روزه را  آماده نموده‌ایم تا  با ارائه آن قراردادی بی‌دردسر را تجربه کنید. این قراردادها را، از بانک قراردادهای وینداد دریافت نمایید تا با یک قرارداد حرفه‌ای فعالیت خود را شروع کنید.

قرارداد کار چیست؟

برای ورود به بحث قرارداد کار ۸۹ روزه بهتر است ابتدا با تعریف قرارداد کار آشنا شویم.

مطابق ماده ۲ قانون کار کارگر از لحاظ این قانون کسی است که به هر عنوان در مقابل دریافت حق‌السعی اعم از مزد، حقوق، سهم سود و سایر مزایا به درخواست کارفرما کار می‌کند. مطابق ماده ۳ کارفرما شخصی است حقیقی یا حقوقی که کارگر به درخواست و حساب او در مقابل دریافت حق‌السعی کار می‌کند.

ماده‌ ۷ قانون کار، قرارداد کار را اینگونه تعریف کرده است : قرارداد کار عبارت است از قراردادی کتبی یا شفاهی که به موجب آن کارگر در قبال دریافت حق‌العمل، کاری را برای مدت موقت یا مدت غیرموقت برای کارفرما انجام می‌دهد.  با وجود اینکه سالهاست قرارداد کار در قانون درج شده، اما هنوزکارگران و کارفرمایان اطلاعات جامعی در مورد این قرارداد و انواع آن ندارند و در موارد مختلف با مشکل مواجه می‌شوند.

قرارداد کار علاوه بر مشخصات طرفین باید شامل موارد زیر باشد:

 • نوع کار یا حرفه‌ای که کارگر باید به آن اشتغال یابد
 • حقوق یا مزد مبنا و لواحق آن
 • ساعات کار، تعطیلات و مرخصی‌ها
 • محل انجام کار
 • تاریخ انعقاد قرارداد
 • مدت قرارداد چنانچه کار برای مدت معین باشد
 • موارد دیگری که عرف و عادت شغل یا محل ایجاب نماید.
بخوانید
قرارداد استخدام کارمند و نحوه تنظیم قرارداد کار +نمونه قرارداد کار

قرارداد کار به دو نوع قرارداد کار دائم و موقت تقسیم می‌شود؛ هر یک از انواع قرارداد کار، شروط و تعهدات مخصوص به خود را دارد که طرفین هنگام تنظیم آن باید رعایت کنند. در ادامه به توضیح قرارداد کار موقت می‌پردازیم تا مفهموم قراداد کار ۸۹ روزه برای شما واضح‌تر شود.

در صورتی‌که با مسائل حقوقی و نکات فنی این قراردها آشنا نیستید، حتماً قبل از امضای هر قراردادی، آن را به دقت مطالعه کنید و در صورت داشتن ابهام در بند و ماده‌ای، درباره آن سوال کنید. کارشناسان ما در وینداد آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما درباره‌ی نمونه قرارداد کار ۸۹ روزه هستند.

قرارداد کار موقت چیست؟

قرارداد کار موقت یا با مدت محدود، از جمله قراردادهایی‌ست که صرفا با توافق طرفین خاتمه می‌یابد. اما در شرایطی پیش می‌آید که کارفرمایان نیاز به شناخت بیشتر نیروی کار دارند تا پس از آن با آنها قراداد کار دائم منعقد کنند، به همین منظور در قانون کار قراردادی به نام قرارداد کار آزمایشی به وجود آمده‌است .منظور قانون کار از این قرارداد این است که طرفین می‌توانند یک قراداد کار یکساله داشته باشند و سه ماه اول آن آزمایشی باشد و کارفرما و کارگر فرصت دارند در سه ماه اول قراداد کار را یک طرفه فسخ کنند.

اگر نیاز به قرارداد کار با مدت موقت دارید همین الان این قرارداد را دریافت کنید.

قرارداد کار ۸۹ روزه چیست؟

در گذشته کارفرمایان تصور می‌کردند برای فرار از پرداخت حقوق کارگران و حق بیمه، می‌توانند قرارداد کار ۸۹ روزه با کارگرانشان منعقد کنند. درحالیکه امروزه دیگر نمی‌توانند با انعقاد این قرارداد تعهدات اداره کار و پرداخت حق بیمه را نادیده بگیرند. طبق قانون کار نیز این قراردادها، قرارداد کار موقت هستند و تاثیری در بیمه پرسنل ندارند. بنابراین اگر حتی یک روز کارگر را بکار گیرند باید بیمه اجباری او را پرداخت کنند.

بخوانید
آیا کارفرما می تواند از پذیرش استعفای کارمند خودداری کند؟

همچنین بر اساس ماده ۱۱ قانون کار در مدت قرارداد آزمایشی اگر قطع رابطه کار از طرف کارفرما باشد، او ملزم به پرداخت حقوق تمام دوره آزمایشی خواهد بود و چنانچه کارگر رابطه کار را قطع نماید کارگر فقط مستحق دریافت حقوق مدت انجام کار خواهد بود.

مدت زیادی بود که قرارداد کار ۸۹ روزه به کار نمی‌رفت و دیگر کارفرمایان آن را منعقد نمی‌کردند. اما امروزه به دلیل گسترش بیماری کرونا، نیاز به نیروی کار در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی بیشتر شده و این مراکز با نیروهای جدید قرارداد کار ۸۹ روزه امضا می‌کنند. این قراردادها شامل پرداخت حقوق، بیمه و اضافه کاری هم می‌شود و کارفرمایان ملزم به رعایت آن هستند.

اگر به دنبال قرارداد کار حرفه‌ای هستید با خرید نمونه قرارداد کار ۸۹ روزه و آموزش کامل آن یک قرارداد کاری حرفه‌ای را در دست داشته باشد.

نیاز به نمونه قرارداد کار ۸۹ روزه دارید؟

با نگاهی کلی به قراردادها‌ و پرونده‌های مطرح شده در مراجع حل اختلاف قانون کار متوجه می‌شویم که بسیاری از این قراردادها بدون توجه به اصول حقوقی قانون کار تنظیم شده است. بنابراین شروط مندرج در این قراردادها قابل اجرا نخواهند بود. بسیاری از این قراردادها بر اساس نمونه‌هایی از قراردادهای غیر اصولی طراحی شده است؛ و بدیهی است که نتیجه‌ این کار نیز یک قرارداد غلط و پر مخاطره خواهد بود.

همکاران ما در وینداد نمونه قراردادهایی صحیح و اصولی را برای شما آماده کرده اند که می‌توانید آن را درخواست کنید. بنابراین چرا با دریافت نمونه قرارداد کار 89 روزه و راهنمای کامل آن، خیال راحت و مشارکت بی‌دغدغه را تجربه نکنید؟ همین الان آن را دریافت کنید.

دسته‌ها: قرارداد کار

6 دیدگاه

ایمان محمودی کیا · ۱ بهمن ۱۳۹۹ در ۹:۰۳ ب٫ظ

سلام من کمک پرستار 89 روزه هستم که در قراردادی که با بیمارستان بستم ذکر شده برای من بیمه رد نمیشه و حقوقم ساعتی 10 هزارتومن و 150 ساعت در ماه به صورت شیفتی هست و هیچگونه مزایایی به من تعلق نمیگیره حق شکایت هم ندارم
الان با گذشت حدود 8 ماه از قرارداد بیمارستان تصمیم به اخراج ما گرفته میخوام بدونم با این شرایط حق شکایت دارم!؟ ممنون میشم پاسخ بدید

  کارشاس حقوقی وینداد · ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ در ۶:۴۷ ب٫ظ

  باسلام،

  در صورتی که قرارداد منعقده میان شما قرارداد کار می باشد، کارفرما ملزم به پرداخت بیمه می باشد و توافق خلاف این امر امکان پذیر نمیباشد. هم چنین برای شکایت از کارفرما میتوانید به اداره کار مراجعه کنید.

  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

مهدی · ۱۳ تیر ۱۴۰۰ در ۱:۴۰ ب٫ظ

با سلام و عرض ادب
ما پرسنل تجهیزات پزشکی که قبل از بیماری کرونا بصورت شرکتی در بیمارستان مشغول به کار بوده ایم و با فراگیر شدن کرونا از آبان 99 تا به حال چهار مرتبه قرارداد 89 روزه که در متن قرارداد به قانون اداره کار و بخشنامه 1400 استناد شده را تمدید کرده ایم
میخواستم بدونم آیا تمدید متوالی قرارداد 89 روزه توسط دانشگاه علوم پزشکی قانونی هست؟؟؟ و اینکه گفته شده پایه سنوات و درجه شغلی و تعطیل کاری به این نوع قرارداد تعلق نمیگیرد و پرداخت نمیکنن به ما…. همچین چیزی هم صحت دارد یا خیر…
با تشکر از مجموعه وینداد

  کارشاس حقوقی وینداد · ۲۲ تیر ۱۴۰۰ در ۱۱:۴۵ ق٫ظ

  باسلام
  باتوجه به توضیحات در مقاله به تصور اشتباه این قرارداد به جهتی منعقد میگردد که به پرسنل حقوق و بیمه آنان بر مبنای قانون کار پرداخت نگردد، درحالی که انعقاد این قرارداد موجب از بین رفتن حق بیمه، حقوق وزرات کار و اضافه کار نمیگردد و امکان پیگیری قضایی برای این مورد وجود دارد.
  به جهت دریافت اطلاعات بیشتر میتوانید از طریق درخواست مشاوره تلفنی با وکلای متخصص این حوزه در ارتباط باشید.
  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

حسن حسینی · ۲۴ بهمن ۱۴۰۰ در ۹:۲۵ ب٫ظ

سوالی خدمتتان داشتم الان کسی استخدام پیمانی قبول شده قبلا گزینش جواب نداده بود و به من گفتن بیا سرکار و حکم برا من زدن قرارداد ۸۹ روز پیمانی هست عین چیزی تو حکم نوشته را نوشتم.بعد گذشت ۳ ماه گزینش هفته قبل کارم انجام شد و جواب داده الان مجدد حکم منو تمدید کردن ۸۹ روز پیمانی.سوال من اینجاست ایا این مدتی من دارم برا دانشگاه کار میکنم برا بنده سنوات دولتی و بازنشستگی محاسبه میشود؟منظور من سنوات رسمی و بازنشستگی هست نه سنوات تجربی و بیمه.میشه جوابی به بنده بدید.ممنون

  کارشاس حقوقی وینداد · ۷ اسفند ۱۴۰۰ در ۴:۵۹ ب٫ظ

  سلام،

  چنانکه شما در استخدام مراجع عمومی و دولتی هستید، این موضوع از تخصص گروه حقوقی وینداد خارج است.

  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

اگر سوالی دارید بپرسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

close-link
نامحدود از خدمات وینداد استفاده کن!
مشاوره رایگان
close-image
اشتراک وینداد، دسترسی نامحدود و کامل به خدمات حقوقی و ثبتی
اطلاعات بیشتر
close-image