یکی از پیشرفت‌های بشریت در طول تاریخ گسترش ارتباطات و قرار گرفتن در عصری به نام ارتباطات بعد از گذر از عصرهای مختلف می‌باشد. در این میان بشریت به نکات و مسائل گوناگون و در عین حال جدیدی دچار می‌شود که نیاز است در مورد آن‌ها اطلاعاتی کسب کرده تا بتواند این قبیل موضوعات را حل و فصل نماید. گستردگی ارتباطات و قرار گرفتن داده‌ها و اطلاعات کاربران در فضای مجازی نیازمند بررسی دقیق این حوزه و تدوین شرایط، قوانین و مقررات استفاده از سایت ها است تا همان‌گونه که بشریت به واسطه تدوین این قوانین توانستند در کنار یکدیگر زندگی کنند، به واسطه ایجاد قوانینی در عرصه مجازی نیز بتوانند تعاملات خود را به صورت موفق ادامه داده و تجارت خود را در ارتباط با مشتریان بیشتر گسترده‌تر سازند که این مهم در درجه اول از طریق ایجاد اعتماد با شفاف سازی حقوق و تعهدات طرفین اتفاق می افتد.

در این نوشتار ما در صدد هستیم بعد از اشاره به ضرورت‌های تدوین قوانین و شرایط برای وب‌سایت‌ها، نمونه قوانین و مقررات سایت مورد نیاز برای وب‌سایت‌ها را قرار می‌دهیم تا شما مخاطبین به راحتی به این نمونه دسترسی پیدا کرده و از آن نهایت استفاده را ببرید.

شرایط و قوانین استفاده از وب‌سایت در واقع مجموعه ای از قواعد و مقررات است که کاربران و بازدیدکنندگان یک سایت قبل از دسترسی به کالاها و خدمات آن سایت می بایست با این شرایط و قوانین موافقت نمایند.

ضرورت‌های داشتن قوانین و شرایط مشخص برای وب‌سایت عبارت است از:

1- جلوگیری از سواستفاده از وبسایت

همان طور که در بالا اشاره شد، در این قوانین و مقررات دستورالعمل ها نحوه استفاده از وب‌سایت را قرار می‌دهیم و به آن ها اشاره می‌کنیم. سیاست‌های حریم خصوصی نیز کاربران را از قبل نسبت به اطلاعاتی که از آن‌ها درخواست می‌کنیم و ضرورت کسب این اطلاعات آگاه می‌کند.

بخوانید
تأمین امنیت کسب‌ و کارهای اینترنتی چه ضرورتی دارد؟

برای روشن تر شدن مفهوم عدم اجازه برای سو استفاده لازم است به مثالی اشاره کنیم. به عنوان مثال در قوانین یک وب‌سایت درج می‌شود که در صورتی که به سایر کاربران بی احترامی شود، این نظر حذف خواهد شد. این امر می تواند مانع از رخ دادن هر گونه بی احترامی شود.

2- اعلام مالکیت تمام بر وب‌سایت

در این قوانین می‌توان تمامی کاربران و بازدیدکنندگان را نسبت به مالکیت وب‌سایت و تمامی محتواهای درج شده در آن آگاه کرد. در این صورت عواقب کپی برداری و عدم حفظ حقوق مالکیت معنوی به شکل دقیق‌تری قابل پیگیری است. حقوق مالکیت معنوی یا فکری یک سایت یکی از مهمترین مقوله‌های کسب و کارهای مجازی و نوپا و استارتاپ‌ها می باشد. حفظ این حق می تواند وب‌سایت مورد نظر را به صورت انحصاری در سطح خاصی نگه دارد.

3- اعمال قدرت در مورد نقض کنندگان قوانین

در فضای مجازی هم نظیر دنیای واقعی ممکن است شرایطی رخ بدهد که در آن سو استفاده از حقی صورت بگیرد. فازع از اینکه وجود قوانین روشن و دقیق می‌تواند تا حد زیادی رخ دادن این قبیل سو استفاده ها را به حداقل ممکن برساند، وجود این قوانین می تواند در صورت رخ دادن این سو استفاده ها از ادامه حیات حساب کاربری ناقضین قوانین جلوگیری کرده و این حساب را برای همیشه مسدود نماید تا این سواستفاده ادامه دار نشود و برای استفاده از خدمات سایت نوعی ممنوعیت برای این قبیل کاربران ایجاد می‌شود.

4- محدود کردن مسئولیت‌های موسس سایت

قوانین و شرایط وب‌سایت با شفاف کردن وظایف و تعهدات دو طرف یعنی کاربران و موسسین وب‌سایت سعی در روشن کردن و محدود کردن این تعهدات دارد. بدین معنا که از همان ابتدا برای کاربران و استفاده کنندگان از سایت روشن می‌کند که تا چه حد مسئولیت دارد و عموما این مسئولیت محدود است. کسب و کارهای نوپا برای شروع و قدرت گیری نمی توانند از همان ابتدا زیر بار مسئولیت های سنگین بروند.

بخوانید
بدون در نظر گرفتن نکات حقوقی، هرگز دامنه سایت خود را انتخاب نکنید!

5- تعیین قواعد و قوانین حاکم

در این دستورالعمل ها عموما در مورد اختلافاتی که ممکن است در آینده به وجود بیاید و یا در مورد مضامینی که بر قرارداد حاکم است، قانون حاکم تعیین می شود و اگر زمان مورد نظر فرابرسد در این صورت همان قانون اجرا خواهد شد. این امر بدین معنا است که تعیین می شود در هر زمانی چه قانونی بر روابط طرفین حاکم است.

نکته حائز اهمیت آن است که در قوانین و مقررات تعیین شده می بایست تمام مواردی را که لازم است در میان طرفین جاری شود، ذکر کرد و در صورتی که زمانی یکی از این قوانین یا برخی از موارد آن نیاز به حذف شدن و یا اصلاح داشت در این صورت اصلاح شده این قواعد و قوانین باید اطلاع رسانی شده و کاربران از این تغییرات اطلاع یابند تا با رجوع مجدد به آن از موارد حذف شده و اضافه شده اطلاع یابند. مواردی که در این شرایط و ضوابط ذکر نشود، از تعهدات طرفین خارج بوده و الزام کاربر به مواردی که قید نشده است صحیح نمی باشد. رعایت این امر نشانه احترام به حقوق مشتریان است.

دانلود نمونه قوانین و مقررات استفاده از سایت

در ادامه یکی از نمونه قوانین و مقررات سایت را که حاصل تجربیات تیم حقوقی وینداد می باشد، در اختیار شما قرار می‌دهیم. این قوانین برای کسب‌وکار‌های آنلاین بویژه وب‌سایت های فروشگاهی و خدماتی کاربرد دارد.

دانلود نمونه شرایط و قوانین وبسایت

چنانچه در مورد هر یک از بندهای آن نیاز به مشورت داشتید از کارشناسان وینداد مشاوره دریافت نمایید.


0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

هر یکشنبه صبح آخرین مطالب و نکات حقوقی را دریافت کنید!

close-link